• Likwiduje bóle mięśni i stawów
 • Uderza dokładnie w miejsce bólu
 • Innowacyjne, naturalne składniki
 • Przeciwdziała przyczynie bólu

cena/jakość: 5/5

Ból biodra – przyczyny, miejscowe objawy i leczenie bólu w biodrze

Bolące biodro może bardzo uprzykrzyć życie, przeszkadzając w normalnym wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności. Ból utrudnia bowiem poruszanie się, co może mieć bardzo negatywny wpływ na zwykłe funkcjonowanie cierpiącej osoby. Ból w biodrze może mieć różne przyczyny i różne nasilenie, co skutkuje także odmiennymi metodami leczenia. Ponadto może pojawić się po lewej lub prawej stronie, promieniować do nogi, nasilać się przy poruszaniu, albo pojawiać się również w stanie spoczynku. Jakie są przyczyny, dokładne objawy i sposoby leczenia bólu w biodrze?


Nawigacja:

Bóle biodra a budowa anatomiczna

Ból biodra zwykle związany jest z przeciążeniem stawu biodrowego – po noszeniu czegoś ciężkiego, albo wyczerpującym fizycznie treningu, do którego ktoś w dodatku mógł być średnio przygotowany. W obrębie tego wielkiego stawu w ciele człowieka niestety często powstają zmiany zwyrodnieniowe, jednak o wiele częściej ból jest wywołany przez mięśnie lub ścięgna. Biodro to wieloosiowy staw kończyny dolnej o bardzo skomplikowanym aparacie mięśniowym. Budowa biodra to przede wszystkim staw tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Znajdują się w nim więzadła:

 • głowy kości udowej,
 • biodrowo-udowe,
 • łonowo-udowe,
 • kulszowo-udowe,
 • a także warstwa okrężna.

Jeśli zaś chodzi o mięśnie, które pozwalają na wykonywanie przez staw biodrowy różnych ruchów, to w budowie biodra trzeba przede wszystkim wymienić te, które mogą ulec kontuzji czy powodować bólowe dolegliwości: mięsień prosty uda, mięsień biodrowo-lędźwiowy, napinacz powięzi szerokiej, mięsień krawiecki, przywodziciel długi, przywodziciel wielki, mięsień grzebieniowy, pośladkowy przedni, mały i wielki czy mięsień gruszkowaty. Najważniejszy jest zaś mięsień biodrowo-lędźwiowy, zbudowany z mięśnia lędźwiowego większego oraz mięśnia biodrowego. Wiele partii mięśniowych pracuje równocześnie, by noga mogła wykonać ruch do tyłu, do przodu czy w bok. W obrębie biodra jest więc mnóstwo elementów, które mogą zostać przeciążone czy uszkodzone, a w konsekwencji boleć.

Ból biodra – przyczyny

Ból prawego biodra czy ból w lewym boku biodra mogą posiadać różne przyczyny. Ocena stanu pacjenta oraz decyzja dotycząca dalszego postępowania leczniczego uzależniona jest od tego, jakie nasilenie mają dolegliwości bólowe. Ważny jest też jaki jest charakter bólu (chwilowy, powracający, długotrwały, po wysiłku itp.) oraz jak też jakie jest dokładnie jego umiejscowienie. Ból może się bowiem pojawić po różnych stronach, być punktowy, albo nawet promieniować do nogi.

miejsca, na które może promieniować ból biodra

1. Miejscowe bóle w biodrze

Bolące biodro rzadko kiedy jest objawem bardzo poważnego schorzenia. Warto jednak dowiedzieć się czy konkretnie umiejscowiony ból nie jest oznaką którejkolwiek z konkretnych dolegliwości – często bowiem nie zdajemy sobie sprawy, że długotrwałe przeciążone mięśnie okolic naszej miednicy potrafią odpłacić się nam nieprzyjemnymi bólami. Najgorsze w tym przypadku jest lekceważenie sygnałów od naszego organizmu i nie zwracanie uwagi na miejscowe kłucie czy tępy, zduszony w biodrze ból. Może to bowiem prowadzić do nieprzyjemnych i bardzo problematycznych powikłań. W zależności od tego gdzie się mieści i jak jest silny, można wyróżnić następujące jego przyczyny:

 • ból w lewym biodrze lub ból w prawym biodrze – jeśli jest umiejscowiony po wewnętrznej stronie uda, najczęściej jest wynikiem schorzeń stawu biodrowego. Bolące mięśnie czy ścięgnaw obrębie biodra zwykle powoduje dolegliwości bólowe od strony zewnętrznej. Ból może również wynikać z urazu – na przykład złamania kości udowej czy kości miednicy. Wówczas ból jest ostry, uniemożliwiający poruszanie. Ból w dolnej części kręgosłupa i pachwinach związany jest z przykurczem lub przeciążeniem mięśnia biodrowo-lędźwiowego.
 • ból biodra w nocy przy leżeniu – jeśli ból pojawia się w nocy, oznacza to, że nie ma związku z poruszaniem się. Dolegliwości pojawiają się więc nawet w stanie spoczynku. Ból biodra przy leżeniu na boku może wskazywać na zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej. U osób prowadzących siedzący tryb życia może wskazywać również na przykurcze w obrębie mięśnia biodrowo-lędźwiowego.
 • odczuwany ból w lewym boku pleców nad biodrem – takie umiejscowienie dolegliwości bólowych może wskazywać na problemy z nerkami. Jeśli ból jest ostry, należy szybko zgłosić się do lekarza. Chorobie nerek będą jednak towarzyszyć również takie objawy jak gorączka, parcie na pęcherz czy krwiomocz. Jeśli podobne objawy nie występują, a ból nie jest ostry, może być związany z przeciążeniem mięśni (na przykład po dźwiganiu), albo z wadami postawy.
 • ból w prawym biodrze i pośladku – ból w prawym boku nad biodrem często spowodowany jest przez zmiany w obrębie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Może jednak wynikać również z urazu w obrębie tkanek miękkich – zazwyczaj chodzi o zwykłe przeciążenie mięśni. Jeśli jednak ból pojawia się nad biodrem z przodu i jest ostry, może wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego.  Może to być również zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie wątroby czy zapalenie trzustki.
 • pulsujący ból biodra promieniujący na nogę – ból promieniujący od biodra na całą nogę może wskazywać na rwę kulszową. Jej atak jest zwykle bardzo bolesny i pojawia się niespodziewanie, mając również tendencję do nawracania. Chodzi tu o atak korzonków nerwowych, czyli objawy ucisku nerwu kulszowego. Jeśli to rwa udowa, ból obejmuje biodro od tyłu oraz przebiega po przedniej ścianie nogi.
 • ból promieniujący przez udo aż do kolana – może też wskazywać na schorzenie stawu biodrowego. Ból może też być związany z urazem mięśni – przede wszystkim mięśnia biodrowo-lędźwiowego, będącego silnym dźwigaczem stawu biodrowego.

2. Bóle związane z wysiłkiem i ćwiczeniami

Wysiłek fizyczny i nawet krótkotrwały ruch mogą doprowadzić do sytuacji, w której odczuwamy charakterystyczny ból w okolicach naszych bioder. W przypadku braku regularnego ruchu i gimnastyki jest to sytuacja często naturalna, jednak niestety wyjątkowo zaskakująca. Najgorsze w tych sytuacjach są nagłe ukłucia czy skurcze, które mogą pozostawać w naszej głowie przez dłuższy moment. Sprawdźmy jednak jakie przeciążenia i wysiłek są przyczynami bólów biodra:

 • ból biodra z boku jako objaw przeciążenia– mięśnie biodra mogą ulec przeciążeniu, które objawia się właśnie bólem z boku. Jeśli ból pojawił się po długotrwałym wysiłku fizycznym, można liczyć że minie samoistnie w ciągu kilku dni. Warto wówczas jedynie nie przeciążać mięśni, tylko pozwolić im odpocząć. Jeśli ból nie mija, wskazuje to raczej na problemy ze stawem – przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe.
 • ból biodra przy chodzeniu – to często pierwszy sygnał zwyrodnienia stawu biodrowego. Jeśli ból jest jednak wynikiem intensywnego wysiłku (choćby długiego spaceru czy długiej jazdy na rowerze) może chodzić po prostu o przeciążenie mięśni.
 • ból biodra po bieganiu – ból biodra po wysiłku fizycznym może być związany z przeciążeniem mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Możliwe, że wysiłek fizyczny był zbyt intensywny lub zabrakło dobrej rozgrzewki. Mogło też dojść do jakiegoś urazu – na przykład zapalenia ścięgna czy zerwania więzadła ścięgna uda.

Ból w biodrze – leczenie i profilaktyka

Jeśli chodzi o ból biodra, objawy towarzyszące pozwalają ustalić pochodzenie dolegliwości, a co za tym idzie, wdrożyć odpowiednie leczenie. Problem z mięśniem biodrowo-lędźwiowym można zażegnać wykonując regularnie ćwiczenia na ból biodra – rozciągające i uelastyczniające mięśnie. Trzeba też pamiętać o rozgrzewaniu się przed każdym treningiem i przed uprawianiem sportu, żeby przeciążenia nie pojawiły się w przyszłości. By ustrzec się przed bólem, należy również stosować odpowiednią dietę – zdrową, bogatą w witaminy i składniki mineralne. Najważniejsze jest by nie dopuścić do powstania jakiegoś niedoboru (na przykład selenu, magnezu czy potasu).

Jeśli ból jest ostry lub długotrwały, warto możliwie szybko zgłosić się do lekarza. Dlatego może chodzić o złamanie, zerwanie więzadła, stan zapalny mięśnia czy problemy z nerkami. Najczęściej jednak nie chodzi nawet o zwyrodnienie biodra. Zazwyczaj bóle to oznaka delikatnego lub czasem przewlekłego nadwyrężenia mięśni. Jednak bez obaw. Nawet na te bardziej zaawansowane objawy skutecznie pomogą ćwiczenia na biodra oraz leki przeciwbólowe. Zarówno te doustne lub do stosowania na zewnątrz, o działaniu miejscowym.

Jaka maść na ból biodra najszybciej pomoże?

Reklamy oraz różne oferty przedstawiają nam całe spektrum różnych preparatów, które mają za zadanie złagodzić ból w stawie biodrowym. Jak zatem wybrać jeden skuteczny lek, który pomoże nam z naszymi dolegliwościami? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze? W celu doboru odpowiedniej maści musimy zastanowić się co realnie wpływa na złagodzenie bólu naszego biodra. Tym elementem są składniki aktywne zawarte w składzie preparatu, które działają przeciwbólowo lub rozgrzewająco, dzięki czemu uśmierzają ból i łagodzą wszelkie dolegliwości. W naszym zestawieniu przedstawię Państwu preparaty, które cechują się najwyższą jakością oraz skutecznością w stosunku do ceny jaką musimy zapłacić za preparat.

Rekomendowane preparaty na ból biodra
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte
1. Harpagon Forte Max - Pierwsze miejsce należy do produktu Harpagon Forte Max. Swoją pozycję zawdzięcza głownie bardzo dużej ilości substancji czynnych, które odpowiadają za łagodzenie uciążliwego bólu biodra oraz stawów, które znajdują się w tym odcinku. Mimo iż cena produktu oscyluje w granicach 130 złotych, to maść wydaje się być najbardziej optymalnym wyborem jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, gdyż otrzymujemy w pełni profesjonalny oraz skuteczny preparat na łagodzenie dolegliwości stawowych oraz mięśniowych. Jeśli poszukujesz produktu z najwyższej półki i nie chcesz testować skuteczności preparatów na własnej skórze, wtedy Harpagon Forte Max, będzie dla Ciebie idealnym wyborem.

Dodatkowe szczegóły na: https://harpagonforte.pl/
 • Największa ilość składników czynnych
 • Najlepszy stosunek jakość-cena
 • Skuteczność potwierdzona przez duże grono zadowolonych klientów
 • Suplement z wyższej półki cenowej
 • Voltaren Max

  2. Voltaren Max - jeśli nie możesz sobie pozwolić na zakup leku z wyższej półki cenowej, wtedy maść na ból biodra marki Voltaren będzie dla Ciebie bardzo dobrym wyborem. Oczywiście tego typu alternatywa z niższej półki cenowej będzie zawierała znacznie mniejszą ilość substancji czynnych, a co za tym idzie lek będzie prezentował znacznie mniejszą skuteczność, lecz będzie to z pewnością dobra propozycja dla mniej wymagających urazów oraz dolegliwości.
 • Produkt znanej marki z dużą ilością pozytywnych opinii
 • Duża ilość substancji czynnych
 • Stosunkowo niska cena
 • Mniejsza skuteczność w zwalczaniu dolegliwości niż w przypadku lidera
 • nieprzyjemny, intensywny zapach
 • Traumon

  3. Traumon - Dla poszukiwaczy leku w najniższej cenie, idealną propozycją będzie maść na bolące biodro marki Traumon. W bardzo przyzwoitej cenie otrzymujemy preparat, który będzie cechował się dużą skutecznością w zwalczaniu bólu przy mniejszych dolegliwościach. Jeśli zużywamy dużą ilość tego typu preparatów i zależy nam na uzyskaniu poprawnej skuteczności w najniższej możliwej cenie, wtedy wyższej przedstawiony produkt może być bardzo ciekawą alternatywą dla wcześniej wyróżnionych propozycji.
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Przyzwoita ilość składników czynnych
 • jakość adekwatna do niższej ceny produktu
 • Perskindol Active Classic Gel

  4. Perskindol Active Classic Gel - Dobrą propozycją na rynku tego typu preparatów są również leki na ból biodra Perskindol Active Classic Gel. Jeśli poszukujesz czegoś pomiędzy drogim, lecz niezwykle skutecznym preparatem Harpagon Forte Max a mniej skutecznym, lecz bardzo tanim lekiem Traumon, wtedy tego typu wybór może okazać się strzałem w dziesiątkę.
 • Wyższa skuteczność niż w przypadku leku Traumon
 • Odpowiednia ilość substancji czynnych
 • Najniższy stosunek jakość-cena
 • Preparatem przez nas dedykowanym do niwelowania bólu w stawach biodrowych jest oczywiście żel Harpagon Forte Max, który cechuje się najwyższą skutecznością w uśmierzaniu bólu. Mimo swojej stosunkowo wysokiej ceny jest to inwestycja całkowicie opłacalna, gdyż cena jest proporcjonalna do jakości jaką w zamian otrzymujemy. Jeśli natomiast interesują cię preparaty w deko niżej cenie, wtedy dobrym wyborem będą maści przedstawione za plecami Harpagon Forte Max. Natomiast lekiem w postaci tabletek o długotrwałym działaniu przeciwbólowym jest z kolei Naproxen. Nadaje się do zwalczania ostrych bólów mięśniowo-stawowych, jednak w wersji 250 lub 500 mg jest dostępny na receptę.

  Źródła:
  1. Trybulec, Bartosz, and Małgorzata Wyszyńska. “Wpływ rehabilitacji uzdrowiskowej na natężenie bólu i zakresy ruchomości stawu biodrowego u osób z koksartrozą.” (2015).
  2. Nalazek, Anna, et al. “Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej.” Journal of Health Sciences 4.1 (2014): 333-338.

  8 Komentarze do Ból biodra – przyczyny, miejscowe objawy i leczenie bólu w biodrze

  1. veronnika pisze:

   Jestem po półrocznej rehabilitacji odcinka krzyżowego, który skutkował okropnym bólem w biodrze, nodze i pośladku.
   Robię postępy, ale sama rehabilitacja nie wystarcza. Fizjoterapeuta powiedział, że po 6 miesiącach pora zainwestować w dobrą maść i konkretne tabletki.
   Tak jak o wybór maści się nie boję, tak trochę martwi mnie ten Naproksen, o którym piszecie. Podobno ma się po nim nudności i bóle brzucha. Zastanawiam się, czy faktycznie często tak jest?

   • Zeno1990 pisze:

    Czy często – to musisz sprawdzić na ulotce.
    Mi się zdarzyły po nim nudności, ale nie trwały długo. Problem jest tylko też taki, że naproxenu nie można przyjmować zbyt długo. No i karmienie piersią w trakcie przyjmowania naproxenu nie wchodzi w grę. Myślę, że dla wielu kobiet to utrudnienie.

    • elisbe pisze:

     Dokładnie tak było w mojej sytuacji.
     Miałam okropne bóle biodra po porodzie i pierwsza myśl to właśnie naproksen. Ale po kupieniu go i przeczytaniu ulotki kompletnie zrezygnowałam. Nie chciałam, żeby cokolwiek się stało mojemu maleństwu, dlatego zrezygnowałam z naproksenu. Zaczęłam stosować naturalne kremy, pełne ekstraktów i składników odżywczych – jedno posmarowanie i nagle przestało boleć przy przewracaniu się. Nie wiem, czy to tylko na mnie tak działa, czy to placebo, ale ja nawet za takie placebo, które nie przenika do pokarmu i nie ma skutków ubocznych jestem w stanie dużo płacić.
     Kontynuuje kurację, liczę na naprawdę dobre efekty!

     • Lidia Wrońska pisze:

      Hej!
      Nie sądzę, żeby to było tylko placebo 😉
      Miesiąc temu skusiłam się na ziołowy balsam kręgowy ojca Grzegorza i jestem pod miłych wrażeniem. Lwia część to olejki eteryczne, które mają właściwości rozgrzewające. Niestety ogromnie przeszkadza mi jego konsystencja, przez którą niemal spływa ze skóry i brudzi wszystko na około, łącznie z ubraniami. Zapach za to przyprawia mnie o ból głowy…
      Jeżeli nie możecie sobie pozwolić na siedzenie w domu, to ciężko podróżować komunikacją miejską, czy przebywać wśród ludzi, śmierdząc jak sklep zielarski.

  2. mariuszw***@interia.pl pisze:

   DO VERONNIKA – naproxen to tylko pod kontrolą lekarza.
   Na własną rękę go brać nie polecam, nawet jak masz do niego dostęp.

  3. grzegorz budzimski pisze:

   Witam.
   Swoje biodro przeciążyłem podczas przenoszenia paczek cementu na budowie, gdzie pracuję. Trafił się bardziej intensyny okres w robocie, trochę zwolnień porozdawali i okazało się, że ktoś pracować nadal musi…
   Niestety wolne musiałem wziąć, bo iść nie było jak. Zacząłem utykać, żona była załamana, bo jak to… Grzegorz, pracować już nie będziesz? Babska histeria i awantura. To i głowa zaczęła mnie od tego boleć.
   Ale odpoczywać trzeba było to odpoczywałem.
   Po dwóch dniach i córa z miasta przyjechała, żeby sprawdzić co i jak. Przywiozła mi ustrojstwo w fioletowym opakowaniu, krem to znaczy jakiś. Kazała smarować. Boże, po 2 dniach staw nie odzywał się przy bezruchu. Minęło kolejnych parę dni i nie łupało przy chodzeniu.
   Cuda, czy nie cuda, ale Harpagon to mi życie uratował, bo poszedłem do roboty a żona jazgotać przestała nad głową.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  × 9 = pięćdziesiąt cztery