Ból biodra – przyczyny, miejscowe objawy i leczenie bólu w biodrze

Bolące biodro może bardzo uprzykrzyć życie, przeszkadzając w normalnym wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności. Ból utrudnia bowiem poruszanie się, co może mieć bardzo negatywny wpływ na zwykłe funkcjonowanie cierpiącej osoby. Ból w biodrze może mieć różne przyczyny i różne nasilenie, co skutkuje także odmiennymi metodami leczenia. Ponadto może pojawić się po lewej lub prawej stronie, promieniować do nogi, nasilać się przy poruszaniu, albo pojawiać się również w stanie spoczynku. Jakie są przyczyny, dokładne objawy i sposoby leczenia bólu w biodrze?


Nawigacja:

Bóle biodra a budowa anatomiczna

Ból biodra zwykle związany jest z przeciążeniem stawu biodrowego – po noszeniu czegoś ciężkiego, albo wyczerpującym fizycznie treningu, do którego ktoś w dodatku mógł być średnio przygotowany. W obrębie tego wielkiego stawu w ciele człowieka niestety często powstają zmiany zwyrodnieniowe, jednak o wiele częściej ból jest wywołany przez mięśnie lub ścięgna. Biodro to wieloosiowy staw kończyny dolnej o bardzo skomplikowanym aparacie mięśniowym. Budowa biodra to przede wszystkim staw tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Znajdują się w nim więzadła:

 • głowy kości udowej,
 • biodrowo-udowe,
 • łonowo-udowe,
 • kulszowo-udowe,
 • a także warstwa okrężna.

Jeśli zaś chodzi o mięśnie, które pozwalają na wykonywanie przez staw biodrowy różnych ruchów, to w budowie biodra trzeba przede wszystkim wymienić te, które mogą ulec kontuzji czy powodować bólowe dolegliwości: mięsień prosty uda, mięsień biodrowo-lędźwiowy, napinacz powięzi szerokiej, mięsień krawiecki, przywodziciel długi, przywodziciel wielki, mięsień grzebieniowy, pośladkowy przedni, mały i wielki czy mięsień gruszkowaty. Najważniejszy jest zaś mięsień biodrowo-lędźwiowy, zbudowany z mięśnia lędźwiowego większego oraz mięśnia biodrowego. Wiele partii mięśniowych pracuje równocześnie, by noga mogła wykonać ruch do tyłu, do przodu czy w bok. W obrębie biodra jest więc mnóstwo elementów, które mogą zostać przeciążone czy uszkodzone, a w konsekwencji boleć.

Ból biodra – przyczyny

Ból prawego biodra czy ból w lewym boku biodra mogą posiadać różne przyczyny. Ocena stanu pacjenta oraz decyzja dotycząca dalszego postępowania leczniczego uzależniona jest od tego, jakie nasilenie mają dolegliwości bólowe. Ważny jest też jaki jest charakter bólu (chwilowy, powracający, długotrwały, po wysiłku itp.) oraz jak też jakie jest dokładnie jego umiejscowienie. Ból może się bowiem pojawić po różnych stronach, być punktowy, albo nawet promieniować do nogi.

miejsca, na które może promieniować ból biodra

1. Miejscowe bóle w biodrze

Bolące biodro rzadko kiedy jest objawem bardzo poważnego schorzenia. Warto jednak dowiedzieć się czy konkretnie umiejscowiony ból nie jest oznaką którejkolwiek z konkretnych dolegliwości – często bowiem nie zdajemy sobie sprawy, że długotrwałe przeciążone mięśnie okolic naszej miednicy potrafią odpłacić się nam nieprzyjemnymi bólami. Najgorsze w tym przypadku jest lekceważenie sygnałów od naszego organizmu i nie zwracanie uwagi na miejscowe kłucie czy tępy, zduszony w biodrze ból. Może to bowiem prowadzić do nieprzyjemnych i bardzo problematycznych powikłań. W zależności od tego gdzie się mieści i jak jest silny, można wyróżnić następujące jego przyczyny:

 • ból w lewym biodrze lub ból w prawym biodrze – jeśli jest umiejscowiony po wewnętrznej stronie uda, najczęściej jest wynikiem schorzeń stawu biodrowego. Bolące mięśnie czy ścięgnaw obrębie biodra zwykle powoduje dolegliwości bólowe od strony zewnętrznej. Ból może również wynikać z urazu – na przykład złamania kości udowej czy kości miednicy. Wówczas ból jest ostry, uniemożliwiający poruszanie. Ból w dolnej części kręgosłupa i pachwinach związany jest z przykurczem lub przeciążeniem mięśnia biodrowo-lędźwiowego.
 • ból biodra w nocy przy leżeniu – jeśli ból pojawia się w nocy, oznacza to, że nie ma związku z poruszaniem się. Dolegliwości pojawiają się więc nawet w stanie spoczynku. Ból biodra przy leżeniu na boku może wskazywać na zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej. U osób prowadzących siedzący tryb życia może wskazywać również na przykurcze w obrębie mięśnia biodrowo-lędźwiowego.
 • odczuwany ból w lewym boku pleców nad biodrem – takie umiejscowienie dolegliwości bólowych może wskazywać na problemy z nerkami. Jeśli ból jest ostry, należy szybko zgłosić się do lekarza. Chorobie nerek będą jednak towarzyszyć również takie objawy jak gorączka, parcie na pęcherz czy krwiomocz. Jeśli podobne objawy nie występują, a ból nie jest ostry, może być związany z przeciążeniem mięśni (na przykład po dźwiganiu), albo z wadami postawy.
 • ból w prawym biodrze i pośladku – ból w prawym boku nad biodrem często spowodowany jest przez zmiany w obrębie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Może jednak wynikać również z urazu w obrębie tkanek miękkich – zazwyczaj chodzi o zwykłe przeciążenie mięśni. Jeśli jednak ból pojawia się nad biodrem z przodu i jest ostry, może wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego.  Może to być również zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie wątroby czy zapalenie trzustki.
 • pulsujący ból biodra promieniujący na nogę – ból promieniujący od biodra na całą nogę może wskazywać na rwę kulszową. Jej atak jest zwykle bardzo bolesny i pojawia się niespodziewanie, mając również tendencję do nawracania. Chodzi tu o atak korzonków nerwowych, czyli objawy ucisku nerwu kulszowego. Jeśli to rwa udowa, ból obejmuje biodro od tyłu oraz przebiega po przedniej ścianie nogi.
 • ból promieniujący przez udo aż do kolana – może też wskazywać na schorzenie stawu biodrowego. Ból może też być związany z urazem mięśni – przede wszystkim mięśnia biodrowo-lędźwiowego, będącego silnym dźwigaczem stawu biodrowego.

2. Bóle związane z wysiłkiem i ćwiczeniami

Wysiłek fizyczny i nawet krótkotrwały ruch mogą doprowadzić do sytuacji, w której odczuwamy charakterystyczny ból w okolicach naszych bioder. W przypadku braku regularnego ruchu i gimnastyki jest to sytuacja często naturalna, jednak niestety wyjątkowo zaskakująca. Najgorsze w tych sytuacjach są nagłe ukłucia czy skurcze, które mogą pozostawać w naszej głowie przez dłuższy moment. Sprawdźmy jednak jakie przeciążenia i wysiłek są przyczynami bólów biodra:

 • ból biodra z boku jako objaw przeciążenia– mięśnie biodra mogą ulec przeciążeniu, które objawia się właśnie bólem z boku. Jeśli ból pojawił się po długotrwałym wysiłku fizycznym, można liczyć że minie samoistnie w ciągu kilku dni. Warto wówczas jedynie nie przeciążać mięśni, tylko pozwolić im odpocząć. Jeśli ból nie mija, wskazuje to raczej na problemy ze stawem – przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe.
 • ból biodra przy chodzeniu – to często pierwszy sygnał zwyrodnienia stawu biodrowego. Jeśli ból jest jednak wynikiem intensywnego wysiłku (choćby długiego spaceru czy długiej jazdy na rowerze) może chodzić po prostu o przeciążenie mięśni.
 • ból biodra po bieganiu – ból biodra po wysiłku fizycznym może być związany z przeciążeniem mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Możliwe, że wysiłek fizyczny był zbyt intensywny lub zabrakło dobrej rozgrzewki. Mogło też dojść do jakiegoś urazu – na przykład zapalenia ścięgna czy zerwania więzadła ścięgna uda.

Ból w biodrze – leczenie i profilaktyka

Jeśli chodzi o ból biodra, objawy towarzyszące pozwalają ustalić pochodzenie dolegliwości, a co za tym idzie, wdrożyć odpowiednie leczenie. Problem z mięśniem biodrowo-lędźwiowym można zażegnać wykonując regularnie ćwiczenia na ból biodra – rozciągające i uelastyczniające mięśnie. Trzeba też pamiętać o rozgrzewaniu się przed każdym treningiem i przed uprawianiem sportu, żeby przeciążenia nie pojawiły się w przyszłości. By ustrzec się przed bólem, należy również stosować odpowiednią dietę – zdrową, bogatą w witaminy i składniki mineralne. Najważniejsze jest by nie dopuścić do powstania jakiegoś niedoboru (na przykład selenu, magnezu czy potasu).

Jeśli ból jest ostry lub długotrwały, warto możliwie szybko zgłosić się do lekarza. Dlatego może chodzić o złamanie, zerwanie więzadła, stan zapalny mięśnia czy problemy z nerkami. Najczęściej jednak nie chodzi nawet o zwyrodnienie biodra. Zazwyczaj bóle to oznaka delikatnego lub czasem przewlekłego nadwyrężenia mięśni. Jednak bez obaw. Nawet na te bardziej zaawansowane objawy skutecznie pomogą ćwiczenia na biodra oraz leki przeciwbólowe. Zarówno te doustne lub do stosowania na zewnątrz, o działaniu miejscowym.

Jaka maść na ból biodra najszybciej pomoże?

Reklamy oraz różne oferty przedstawiają nam całe spektrum różnych preparatów, które mają za zadanie złagodzić ból w stawie biodrowym. Jak zatem wybrać jeden skuteczny lek, który pomoże nam z naszymi dolegliwościami? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze? W celu doboru odpowiedniej maści musimy zastanowić się co realnie wpływa na złagodzenie bólu naszego biodra. Tym elementem są składniki aktywne zawarte w składzie preparatu, które działają przeciwbólowo lub rozgrzewająco, dzięki czemu uśmierzają ból i łagodzą wszelkie dolegliwości. W naszym zestawieniu przedstawię Państwu preparaty, które cechują się najwyższą jakością oraz skutecznością w stosunku do ceny jaką musimy zapłacić za preparat.

Ranking preparatów na bolące kolana
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - Absolutnym liderem wśród preparatów na uciążliwy ból kolan są maści przeciwbólowe Harpagon Forte Max. Cena tego typu maści oscyluje w granicach 130 złotych, co czyni ją jedną z droższych maści z całego naszego zestawienia. Tym bardziej zaskakuje pierwsza pozycja w rankingu, który został oparty na stosunku jakość-cena. Jeśli natomiast wczytamy się w skład preparatu to nasze zdziwienie będzie znacznie mniejsze, gdyż ilość aktywnych składników sprawia, że jest to jedna z najbardziej skutecznych maści z tych dostępnych na rynku.

Dodatkowe informacje na stronie dystrybutora: https://harpagonforte.pl/
 • Największa ilość składników aktywnych
 • Bardzo dobry stosunek jakość-cena
 • Bardzo duże grona zadowolonych klientów
 • Dostępność lokalna produktu
 • Ketonal Active

  2. Ketonal Forte - Jeśli jesteś zwolennikiem tabletek, wtedy warto wybrać produkt Ketonal Forte z uwagi na bardzo dużą ilość składników czynnych. Tabletki na ból kolan bardzo często są zwykłym suplementem diety, który nie ma realnego wpływu na redukcję uciążliwego bólu. Natomiast wyżej przedstawiony produkt jest lekiem, który jest dostępy jedynie na receptę z uwagi na jego specjalistyczne zastosowanie.
 • Lek specjalistyczny
 • Bardzo dobra cena
 • Znana marka
 • Dostępny jedynie na receptę
 • Bardzo szybko maskuje objawy bólowe
 • Produkt bardzo mocno inwazyjny i uzależniający
 • altacet zel

  3. Altacet - Maść Altacet to pozycja znana prawie każdemu kto borykał się kiedykolwiek z bólami stawów i stosował jakikolwiek lek na kolana. W bardzo niskiej cenie otrzymujemy dość dobry lek o przyzwoitej ilości składników aktywnych, który będzie z pewnością skuteczną opcją dla mniej wymagających konsumentów
 • Niska cena
 • Dosyć duża ilość składników aktywnych
 • Produkt znanej marki
 • Skuteczny tylko w przypadku drobnych urazów
 • itami plaster

  3. Itami - dość nową propozycją na rynku są plastry na ból kolana. Tego typu rozwiązanie cechuje się bardzo użytecznym zastosowaniem w momencie, w którym oczekujemy ciągłego działania składników aktywnych nawet podczas codziennych aktywności. Plastry Itami wśród innych konkurencyjnych wyróżniają się bardzo dużą skutecznością w leczeniu nawet bardzo silnych ognisk bólu.
 • Duża ilość składników czynnych
 • Długotrwałe działanie
 • Możliwość stosowania od 16-tego roku życia
 • Aby je odpowiednio nakładać należy pierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub ortopedą
 • Naklofen Top

  4. Naklofen Top - to maść na kolano, która ma działanie w pełni chłodzące i jest bardzo ciekawą alternatywą dla wcześniej przedstawionych preparatów. Jeśli poprzednie leki nie spełniły twoich wymagań, wtedy warto spróbować tego typu maści, gdyż nie odbiega ona ilością substancji czynnych od produktów przedstawionych na pozycji drugiej oraz trzeciej.
 • Dosyć dobra skuteczność
 • Wyraźne właściwości chłodzące, które dobrze wpływają na objawy bólu
 • Mniejszy stosunek jakość-cena
 • Ibuprom Sport

  5. Ibuprom Max Sprint - jeśli nie chcesz lub z jakiegokolwiek powodu nie możesz sobie pozwolić na uzyskanie recepty na wyższej przedstawiony lek, wtedy dobrym rozwiązaniem będzie Ibuprom Max Sprint. Tabletki na kolana renomowanej marki, mimo iż mają znacznie mniej składników aktywnych, posiadają działanie znieczulające, które przyniesie ulgę w mniej intensywnych bólach kolan.

 • Brak konieczności posiadania recepty
 • Dobra cena
 • Bardzo znana marka
 • Mniej składników aktywnych
 • Inwazyjny dla żołądka
 • Produkt działa tylko na objawy, nie przyczyny!
 • dexak

  6. Dexak - jeśli poszukujesz preparatu, który będzie najtańszą z możliwych opcji, wtedy lek Dexak będzie dla Ciebie idealną propozycją. Stosunek jakości do ceny stoi na dość przyzwoitym poziomie, więc z pewnością tego typu tabletki przyniosą oczekiwaną ulgę w urazach o mniejszej intensywności bólu.
 • Dobry stosunek jakość-cena
 • Dosyć szybko maskuje odczuwany ból
 • Najmniej efektywne tabletki z rankingu
 • Inwazyjne dla żołądka
 • Produkt działa tylko na objawy, nie przyczyny!
 • Diclac Lipogel

  7. Diclac Lipogel - Preparat Diclac Lipogel to maść na bolące kolano o działaniu chłodzącym. Jest to bardzo dobra alternatywa w niskiej cenie mniej znanej marki, która z pewnością będzie dobrym wyborem na wszelkie dolegliwości stawów kolanowych. Trzecią pozycję zawdzięcza jedynie mniejszej ilości opinii, gdyż jest to znacznie mniej popularny.
 • Przyzwoita ilość składników czynnych
 • Przyjemny zapach
 • Mniej znana marka
 • Niewiele opinii konsumentów
 • Emla Cream

  8. Emla - najdroższym z produktów z tej kategorii są plastry na kolano marki Emla. Za tego typu produkt musimy zapłacić ponad dwa razy więcej niż klasyczne plastry, lecz będzie to dobra inwestycja w momencie, w którym oczekujemy od leku bardzo silnego działania przeciwbólowego.
 • Największa ilość składników czynnych wśród plastrów
 • Wysoka skuteczność
 • Silne działanie przeciwbólowe
 • Aby odpowiednio korzystać plastrów konieczna jest wizyta u specjalisty, który wskaże nam odpowiednią technikę nakładania.
 • Olfen Patch

  9. Olfen Patch - Produkt marki Olfen będzie bardzo dobrą propozycją dla konsumentów, którzy szukają najtańszego rozwiązania. Produkt z pewnością będzie bardzo użyteczny podczas stosowania na mniej intensywne ogniska bólu.
 • Przyzwoita ilość składników czynnych
 • Prosto się odklejają po terapii
 • Plastry niestety wykazują najmniejszą skuteczność ze wszystkich wymienionych "naklejanych" produktów z całego zestawienia
 • Plastry namiętnie odklejają się po kontakcie z wodą.
 • Preparatem przez nas dedykowanym do niwelowania bólu w stawach biodrowych jest oczywiście żel Harpagon Forte Max, który cechuje się najwyższą skutecznością w uśmierzaniu bólu. Mimo swojej stosunkowo wysokiej ceny jest to inwestycja całkowicie opłacalna, gdyż cena jest proporcjonalna do jakości jaką w zamian otrzymujemy. Jeśli natomiast interesują cię preparaty w deko niżej cenie, wtedy dobrym wyborem będą maści przedstawione za plecami Harpagon Forte Max. Natomiast lekiem w postaci tabletek o długotrwałym działaniu przeciwbólowym jest z kolei Naproxen. Nadaje się do zwalczania ostrych bólów mięśniowo-stawowych, jednak w wersji 250 lub 500 mg jest dostępny na receptę.

  Źródła:
  1. Trybulec, Bartosz, and Małgorzata Wyszyńska. “Wpływ rehabilitacji uzdrowiskowej na natężenie bólu i zakresy ruchomości stawu biodrowego u osób z koksartrozą.” (2015).
  2. Nalazek, Anna, et al. “Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej.” Journal of Health Sciences 4.1 (2014): 333-338.

  7 myśli nt. „Ból biodra – przyczyny, miejscowe objawy i leczenie bólu w biodrze

  1. grzegorz budzimski

   Witam.
   Swoje biodro przeciążyłem podczas przenoszenia paczek cementu na budowie, gdzie pracuję. Trafił się bardziej intensyny okres w robocie, trochę zwolnień porozdawali i okazało się, że ktoś pracować nadal musi…
   Niestety wolne musiałem wziąć, bo iść nie było jak. Zacząłem utykać, żona była załamana, bo jak to… Grzegorz, pracować już nie będziesz? Babska histeria i awantura. To i głowa zaczęła mnie od tego boleć.
   Ale odpoczywać trzeba było to odpoczywałem.
   Po dwóch dniach i córa z miasta przyjechała, żeby sprawdzić co i jak. Przywiozła mi ustrojstwo w fioletowym opakowaniu, krem to znaczy jakiś. Kazała smarować. Boże, po 2 dniach staw nie odzywał się przy bezruchu. Minęło kolejnych parę dni i nie łupało przy chodzeniu.
   Cuda, czy nie cuda, ale Harpagon to mi życie uratował, bo poszedłem do roboty a żona jazgotać przestała nad głową.

  2. Lidia Wrońska

   Hej!
   Nie sądzę, żeby to było tylko placebo 😉
   Miesiąc temu skusiłam się na ziołowy balsam kręgowy ojca Grzegorza i jestem pod miłych wrażeniem. Lwia część to olejki eteryczne, które mają właściwości rozgrzewające. Niestety ogromnie przeszkadza mi jego konsystencja, przez którą niemal spływa ze skóry i brudzi wszystko na około, łącznie z ubraniami. Zapach za to przyprawia mnie o ból głowy…
   Jeżeli nie możecie sobie pozwolić na siedzenie w domu, to ciężko podróżować komunikacją miejską, czy przebywać wśród ludzi, śmierdząc jak sklep zielarski.

  3. veronnika

   Jestem po półrocznej rehabilitacji odcinka krzyżowego, który skutkował okropnym bólem w biodrze, nodze i pośladku.
   Robię postępy, ale sama rehabilitacja nie wystarcza. Fizjoterapeuta powiedział, że po 6 miesiącach pora zainwestować w dobrą maść i konkretne tabletki.
   Tak jak o wybór maści się nie boję, tak trochę martwi mnie ten Naproksen, o którym piszecie. Podobno ma się po nim nudności i bóle brzucha. Zastanawiam się, czy faktycznie często tak jest?

   1. elisbe

    Dokładnie tak było w mojej sytuacji.
    Miałam okropne bóle biodra po porodzie i pierwsza myśl to właśnie naproksen. Ale po kupieniu go i przeczytaniu ulotki kompletnie zrezygnowałam. Nie chciałam, żeby cokolwiek się stało mojemu maleństwu, dlatego zrezygnowałam z naproksenu. Zaczęłam stosować naturalne kremy, pełne ekstraktów i składników odżywczych – jedno posmarowanie i nagle przestało boleć przy przewracaniu się. Nie wiem, czy to tylko na mnie tak działa, czy to placebo, ale ja nawet za takie placebo, które nie przenika do pokarmu i nie ma skutków ubocznych jestem w stanie dużo płacić.
    Kontynuuje kurację, liczę na naprawdę dobre efekty!

  Dodaj komentarz