Co na ból mięśni ulży w dolegliwości?
Zdarza się, że nieprzyjemny ból i nacisk może dokuczać nam przy każdym ruchu ciała lub też odczuwamy go w konkretnych miejscach, to może oznaczać ból mięśni jak leczyć taką przypadłość i jak skutecznie unikać jej w przyszłości? Przede wszystkim powinniśmy dobrze określić, czym są spowodowane te bóle mięśni. Leczenie, jakie podejmiemy, będzie przecież zależało od źródeł tej dolegliwości, a te mogą być zgoła różne. Zazwyczaj są to po prostu zakwasy, czyli mikro urazy mięśni powstałe w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Nie powinniśmy się nimi przejmować, bo to naturalny proces, który minie samoistnie w ciągu kilku dni.
Nawigacja:
- Co na bolące mięśnie po mocnym treningu
- Co brać na mięśnie? Maści i żele!
- Uporczywy ból mięśni – jak leczyć go domowymi metodami?
- Ból mięśni – leczenie a reakcje alergiczne
Co na bolące mięśnie po mocnym treningu
Dokuczliwy ból mięśni to częsta dolegliwość, która ma wiele źródeł. Na szczęście na rynku znajduje się wiele sprawdzonych lekarstw, które pomagają uśmierzyć ból i działają przeciwzapalnie. W jakim przypadku najlepiej będzie sięgnąć po maść na bóle mięśni, a kiedy pomoże chłodzący żel przeciwbólowy
Co brać na mięśnie? Maści i żele!
To zapewne pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Zwłaszcza stojąc przy półce zawierającej leki rozluźniające na mięśnie bez recepty, znajdujące się w naszej lokalnej aptece. Przede wszystkim musimy pamiętać, że każdy organizm jest nieco inny, więc różnie może reagować na określone substancje, które zawiera wspomniany wyżej żel na ból mięśni czy nawet specjalne tabletki na mięśnie. Jakie leki mogą nam pomóc w przypadku bólu mięśni i stawów? Do dyspozycji mamy naprawdę dużą ilość środków w różnej formie np: tabletki, żele, olejki, plastry i inne. Opisuję tutaj kilka najbardziej znanych produktów na te dolegliwości.
Jeżeli przyczyną Twojego bólu są intensywne treningi, zastanawiasz się pewnie co brać na mięśnie, aby były silne i odporne na kontuzje. Na rynku znajdziemy wiele suplementów diety, które mają za zadanie wzmacniać i odżywiać nasze mięśnie jednak pamiętajmy, że nawet profesjonalni sportowcy mówią, że efekty, jakie osiągają, zawdzięczają jedynie w 20% suplementacji, pozostałe 80% to zbilansowana dieta, odpowiedni trening oraz genetyka, która jak w każdym przypadku ma kluczowe znaczenie, a na nią niestety nie mamy wpływu. Nie zaszkodzi jednak zadbać o odpowiednie suplementy i zrównoważoną dietę. Jeżeli uprawiamy sporty wytrzymałościowe w naszej apteczce zawsze powinna znajdować się maść na zapalenie mięśni lub specjalny żel taki jak np. harpagon max forte. Nigdy nie wiadomo kiedy może okazać się potrzebny.
Uporczywy ból mięśni – jak leczyć go domowymi metodami?
Jeżeli objawy są szczególnie nasilenie i nie ustępują, warto sięgnąć również po sprawdzone, domowe metody na ból mięśni. Takie jak masaż, gorące okłady czy delikatny trening, który pomoże rozgrzać nasz organizm. Oczywiście w przypadku bólu mięśni zadziałają również ogólnodostępne leki bez recepty. Na bazie paracetamolu czy ibuprofenu musisz jednak pamiętać, że nie są to tabletki obojętne dla naszego organizmu. W miarę możliwości wybierać powinniśmy mniej inwazyjne metody. Podobnie dzieje się, gdy mięśnie bolą Cię np. na gorączki lub przeziębienia. W takiej sytuacji najlepiej jest po prostu na chwilkę zwolnić i poświęcić kilka dni na solidny odpoczynek.
Ból mięśni – leczenie a reakcje alergiczne
Ważne jest, aplikując rozgrzewające maści, wykonali uprzednio test alergiczny, nanosząc odrobinę produktu na skórę w okolicach szyi czy karku. Jeżeli w ciągu 24 godzin nie pojawią się tam żadne zaczerwienienia ani niepokojące zmiany oznacza to, że śmiało możemy wcierać naszą maść na bóle mięśni i stawów w obolałe miejsca. Pamiętajmy jednak, że lekarstwo leczy jedynie objawy, a nie przyczyny. Dlatego przy silnym, nieprzemijającym samoistnie po kilku dniach bólu najlepsze co możemy dla siebie zrobić to udać się do lekarza specjalisty. Ten zbada obolałe miejsca i wyda odpowiednią diagnozę.
Źródła:
- Urazy sportowe: powaga i znaczenie bólu w narządzie ruchu, sport i aktywność fizyczna, Biblioteka Lekarza Sportowego, Tom 16,Wydanie 1 z Medicina Sportiva: Supplement, ISSN: 1734-9176, Medicina Sportiva, 2015
- Pain and Injury in Sport: Social and Ethical Analysis, Ethics and sport, Sigmund Loland, Berit Skirstad, Ivan Waddington, Taylor & Francis, 2006, ISBN: 0415357039, 9780415357036
- Ból jako działanie niepożądane – Dolegliwości bólowe w trakcie farmakoterapii wybranymi grupami leków, Artykuł, Czasopismo : Problemy Nauk Stosowanych, 2300-6110, Tom: 6, Strony: 107-118
No z tymi domowymi sposobami to bym uważał! Najlepiej iść do lekarza i spytać się co i jak.
Akurat odpowiednia dieta, odpoczynek i czasami ćwiczenia rozluźniające są dobre, i nie ma co uważać. Zwłaszcza, jeżeli wszystko robimy z głową!
A do tego dodać jakiś żel, i cyk, mamy udany domowy sposób na walkę z dolegliwościami. Można? Można!
A jakiś żel konkretny może?
Np. Harpagon Forte Max? Ma całkiem dobre opinie.
Potwierdzam, też z niego korzystałem, w sam raz jako uzupełnienie domowej kuracji.
Cześć. Właśnie jestem w trakcie poszukiwań swojego “must-have”, jeśli chodzi o leki przeciwzapalne na ból mięśni. Widzę, że wspomnieliście o Nurofenie, super bo to fajny lek z grupy NLPZ, a one są stosunkowo bezpieczne dla organizmu. Jednak szkoda, że nie przetestowaliście dicloziai, bo bardzo mnie ciekawi. Może pomyślicie o tym w przyszłości? 🙂 Pozdrawiam.