Ból szyi – bolące mięśnie szyi z lewej i prawej strony

Podstawową rolą szyi jest połączenie głowy z odcinkiem piersiowym oraz jej stabilne utrzymanie. Niestety, podobnie jak inne elementy ciała także szyja ulec może mniej lub bardziej uciążliwym dolegliwościom, powodującym ból. Warto pamiętać, że boląca szyja nie może zostać zbagatelizowana, ból utrzymujący się kilka dni może bowiem świadczyć o poważnych dysfunkcjach w działaniu mięśni czy tkanek miękkich znajdujących się w tym obszarze. Istotne jest więc poznanie czynników odpowiedzialnych za ból mięśni szyi i szybka reakcja na ich pojawienie się.


Nawigacja:

Ból szyi i okolicznych mięśni

Ciężko mówić o jednej przyczynie bólu szyi. Zwłaszcza, że w obszarze tym odpowiedzialne za ból mogą być mięśnie czy tkanki miękkie, takie jak krtań, kanały ucha, czy tarczyca. Najczęściej osoby skarżące się na dolegliwości wskazują silny ból z prawej i lewej strony szyi. Ten najczęściej łączy się z mrowieniem i drętwieniem tego obszaru. Może to świadczyć o dolegliwościach mięśniowych, co z kolei znacząco ogranicza swobodę ruchów głowy. Natomiast uciążliwy ból pojawia się zarówno w przypadku gwałtownych obrotów głową, jak i delikatnego naciągania mięśni. Warto więc wiedzieć, gdy pojawi się ból szyi jak złagodzić dolegliwość i w jakim przypadku konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Ból szyi z prawej i lewej strony – przyczyny zależne od miejsca

Właściwa diagnoza schorzenia powinna rozpocząć się od poznania przyczyny dolegliwości.

  • Najczęściej ból szyi po lewej stronie związany jest z nieprawidłowym ułożeniem głowy podczas snu. Zbyt wysoka pozycja głowy względem ciała często powoduje ból szyi po nocy lub drzemce. Na ból szyi pojawiający się z lewej strony skarżą się nagminnie również kierowcy. Wówczas przyczyną stanu zdrowia może być otwarte w czasie jazdy okno, które powoduje przewianie szyi i w konsekwencji ból mięśni.
  • Osoby skarżące się na ból szyi po prawej stronie również powinny zwrócić uwagę na swoje położenie w czasie snu oraz obecność w przeciągach. Grupą szczególnie narażoną na ból mięśni szyi z tej strony są ludzie pracujący przy komputerze. Kilkugodzinne wpatrywanie się w jeden punkt, a następnie gwałtowna zmiana położenia głowy może skutkować pojawieniem się ostrego bólu z prawej strony, związanego z zastojem mięśni.
  • Nie wolno zapominać, że ból szyi po obu stronach, niezależnie od miejsca, powodowany może być także nadmierną aktywnością fizyczną. Wówczas dolegliwość przypomina ból szyi po spaniu, ograniczając możliwości rozciągnięcia mięśni i powodując przykre uczucie przy każdym ruchu głową. Na tego typu ból narażone są w szczególności osoby pracujące fizycznie lub uprawiające sport, które narażają swój organizm na zbyt duże przeciążenia w stosunku do możliwości.

Ból szyi przy skręcaniu głowy

Należy pamiętać, że ból szyi przy skręcaniu głowy nie musi wynikać jedynie z prozaicznych przyczyn, zależnych od stylu życia człowieka. Niekiedy czynnik powodujący dysfunkcje w tych okolicach związany jest z genetyką lub chorobami atakującymi tkanki miękkie. Zaś sam pojawiający się ból może być wtedy mylony z dolegliwościami mięśni. Jeśli dana osoba skarży się na ból szyi z boku dłużej niż kilka dni – warto udać się na szczegółowe konsultacje lekarskie.

Leczenie bólu w szyi i okolicznych mięśniach

Podczas pojawienia się pierwszych oznak bólu w okolicach szyi można posiłkować się domowymi sposobami na pozbycie się problemu. Na uciążliwy ból szyi z lewej strony można zastosować relaksujący masaż. Przez kilka minut należy uciskać chore miejsce, jednocześnie rozluźniając całkowicie masowany obszar. Tego typu leczenie może pomóc również na ból szyi z prawej strony – nawet, jeśli jest on wynikiem przewiania.

Wyjątkowo skuteczny sposób na zmniejszenie dolegliwości mięśniowych to ćwiczenia rozciągające tkanki. Pomagają one zwłaszcza na ból szyi z przodu i po bokach. Powinny być one wykonywane powoli i polegać na powolnych ruchach głową, które poszerzają zakres poruszania nią. Nie wolno zapomnieć, by ćwiczenia poprzedzić krótkim masażem rozgrzewającym.

Maść na ból szyi – czym smarować obolałe mięśnie szyi?

Oglądając różne preparaty na ból szyi dostępne na stronach sklepów internetowych lub półkach sklepów stacjonarnych, bardzo często nie wiemy czym dany lek różni się od drugiego i decyzję podejmujemy na podstawie prezentowanej ceny. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Każda z maści różni się od siebie skutecznością i tańsza alternatywa bardzo często będzie nieodpowiednia do naszego urazu. Bardzo ważne przy wyborze tego typu preparatu jest sprawdzenie jaki procent składu produktu zajmują substancje aktywne, które mają realny wpływ na uśmierzenie oraz złagodzenie bólu. W naszym rankingu przedstawię zestawienie najbardziej opłacalnych maści, których pozycja zależna jest od korzystnego stosunku jakości do ceny.

Rekomendowane maści na ból w żebrach
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - Pierwsze miejsce należy do maści Harpagon Forte Max, która cechuje się największą ilością substancji aktywnej, która docierając do ogniska bólu redukuje dolegliwości z nim związane. Jest to najdroższa maść w całym rankingu, lecz stojąca na wysokim poziome skuteczność sprawia, że jest to bardzo opłacalny wydatek. W cenie 130 złotych otrzymujemy bardzo profesjonalny preparat, który będzie z pewnością użyteczny w przypadku urazów w okolicy żeber.

Dodatkowe szczegóły na https://harpagonforte.pl/
  • Bardzo dobry stosunek jakość
  • cena
  • Redukuje nawet najbardziej uciążliwy ból
  • Polecana przez duże grono użytkowników
  • Produkt bardziej atrakcyjny cenowo podczas zakupu w zestawie
  • MASC KONSKA rozgrzewajaca

    2. Maść końska rozgrzewająca - Tańszym preparatem, ale także bardzo skutecznym będzie maść końska o rozgrzewających właściwościach. Efekt rozgrzewający powodują liczne zioła zawarte w składzie całej maści, co wraz z dosyć dużą ilością substancji czynnych sprawia wyraźną ulgę w średniej intensywności bólach pod żebrami.
  • Niezwykle skuteczny produkt
  • Duża ilość składników czynnych
  • Dedykowana jedynie do średniej intensywności bólu
  • masc tygrysia

    3. Maść Tygrysia - Jeśli poszukujesz produktu, który cechuje się najniższą dostępną ceną Maść Tygrysia będzie dobrym wyborem. Oczywiście przy okazji otrzymujesz gwarancję skuteczności w redukcji mniejszej intensywności bólu, którą gwarantuje przyzwoita ilość substancji aktywnej zawartej w składzie całego produktu. Jest to bardzo dobra alternatywa dla mniej wymagających klientów.
  • Gwarancja najniższej ceny
  • Przyzwoita ilość składników czynnych
  • Dedykowana jedynie do mniejszej intensywności urazów
  • masc niedzwiedzia

    4. Maść Niedźwiedzia - W przypadku gdy produkt z drugiego miejsca jest dla Ciebie zbyt drogą propozycją, a preparat z trzeciego nie gwarantuje oczekiwanej skuteczności, wtedy Maść Niedźwiedzia będzie z pewnością idealnym wypośrodkowaniem ceny ze skutecznością. W nieco wyższej cenie otrzymujesz gwarancję redukcji nieco wyższej intensywności dolegliwości związanych z bóle pod żebrami.
  • Niska cena
  • Wyższa skuteczność niż w przypadku Maści Tygrysiej
  • Mniej atrakcyjny stosunek jakości do ceny
  • Polecanym przez nas preparatem jest oczywiście Maść Harpagon Forte Max, która jest całkowicie profesjonalnym preparatem do zwalczania bólu w odcinku szyjnym naszego kręgosłupa. Jeśli cenisz sobie jakość, wtedy będzie to dla Ciebie z pewnością najlepszy wybór. Najwyższa ilość składników czynnych oraz udowodniona skuteczność, szybko uśmierzy ból oraz załagodzi nieprzyjemne dolegliwości. W naszym rankingu nie znalazły się plastry na ból szyi, gdyż wymagają one konsultacji ze specjalistą, więc nie byłby to skuteczne preparaty do domowej apteczki.

    Niezależnie od przyczyny –  ból w szyi wymaga cierpliwego leczenia.

    Aby przyspieszyć powrót do pełni sprawności można zdecydować się na wykorzystywanie maści miejscowych, docierających bezpośrednio do źródła problemu. Najczęściej stosowany preparat na ból z tyłu szyi i nie tylko to Harpagon Forte Max. Skutecznie eliminuje on problem i nie powoduje skutków ubocznych. Można go swobodnie nabyć i stosować w domowej kuracji. O tym, jak uciążliwy może być ból dotykający mięśnie szyi nie trudno jest się przekonać. Towarzyszące mu mrowienie i drętwienie, a także ograniczone ruchy głową znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie.

    Istnieje również szereg sposobów na domowe poradzenie sobie z problemem. Eliminowanie bólu może następować przez masaże, ciepłe okłady, czy wspieranie kuracji maściami przeciwbólowymi. Nie wolno zapominać, że przewlekły i długotrwały ból należy skonsultować z lekarzem, który zajmie się szczegółowym określeniem źródła problemu. Jednak nie bójmy się sami próbować leczyć swoich bólowych dolegliwości. Nic bowiem nie zastąpi nam odpowiedniej profilaktyki i samodzielnego poznania swojego organizmu!

    Źródła:
    1. Zejda, Jan E., et al. “Dolegliwości ze strony kończyn górnych, szyi i pleców u osób wykonujących pracę biurową z użyciem komputera.” Medycyna Pracy 60.5 (2009): 359-367.
    2. Kuciel-Lewandowska, Jadwiga, et al. “Ocena skuteczności wybranych zabiegów fizjoterapeutycznych w leczeniu bólu w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego.” Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna 18.3 (2012): 194-199.
    3. Martynów, Renata, and Ryszard Podemski. “Bóle barku.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 4.11 (2001): 112-117.

    6 myśli nt. „Ból szyi – bolące mięśnie szyi z lewej i prawej strony

    1. alla:)

      Pracuję zawodowo przy komputerze i nie wyobrażam sobie dnia bez rozciągania mięśni szyi.
      Dopóki o to nie zadbałam, normalne było, że szyja bolała, w zasadzie z każdej strony. Z czasem wyrobiłam sobie nawyk i moje życie zmieniło się o 180stopni!

      1. don'tworrybehappy

        Zdecydowanie tak!
        Tylko dlaczego tak mało ludzi o tym wie? :(( A potem boli wszystko i po 40stce człowiek cały połamany chodzi.
        To nie tak powinno wyglądać!

    2. G.

      Hej, jakiś czas temu szukałam maści z diabelskim pazurem.
      To ogólnie długa historia, ale ból w szyi łapie mnie bardzo często. Skurcze, jakieś tępe bóle, nie mam pojęcia od czego to – lekarze też nie chcą mi pomóc. Coraz bardziej mnie to frustruje. Oby w przyszłym tygodniu fizjoterapeuta coś więcej mi powiedział…
      W każdym razie.
      Znalazłam dwie maści z ww. czarcim/diabelskim pazurem. Tylko, że różnica cenowa między nimi jest ogromna. Nie znalazłam jednak informacji, który byłby lepszy albo jaka jest między nimi różnica oprócz tej cenowej…

      1. Kaimi

        Cena to mimo wszystko nie jest tylko widzimisię producenta. Tam jest więcej czynników. Jeżeli producent dorwie naprawdę dobre jakościowo składniki -> są one naturalnie droższe. To prosta logika. Przynajmniej tak na moje 😛
        Do tego odpowiednie przechowywanie itd. I ta kwota naturalnie rośnie…

        1. johanna.dark

          Ceny jednak nie są ustalane kompletnie przypadkowo.
          Bardzo dużo czynników ma na nie wpływ. 🙂 Wystarczy sobie poczytać o kosztach produkcji czy ekstrakcji różnych substancji leczniczych. To nie są tanie rzeczy, bo potrzeba dobrych jakościowo roślin, żeby dostać dobre jakościowo ekstrakty.

          Oczywiście czasami cena nie jest adekwatna do jakości, dlatego tutaj dobrze jest patrzeć na to co oficjalnie producent czy tam dystrybutor pisze, żeby móc odróżnić produkt-bubel od produktu, który jest naprawdę dobry.

          Jeżeli tę pierwszą stronę przeczytałaś pobieżnie to zerknij nawet tutaj https://harpagonforte.pl/ – myślę, że trochę rozjaśni. 🙂

    Dodaj komentarz