Ból stopy – jak wyleczyć ból w stopie i zapobiec jego powrotom?

Niewiele dolegliwości bólowych potrafi przeszkadzać tak bardzo, jak boląca stopa. Jej problematyczność wynika między innymi z newralgicznych funkcji, jakie ona pełni. Jakiekolwiek problemy z tą częścią ciała objawiają się problemami w chodzeniu, chociaż ból może być tak dokuczliwy, że utrudnia nawet zasypianie. Ból pod stopą podczas chodzenia jest dolegliwością, na którą uskarża się bardzo dużo osób. Większość przypadków bólowych w obrębie stopy zazwyczaj mija samoistnie. Niestety zdarzają się przypadki, gdy przechodzi w formę przewlekłą, miesiącami dezorganizując nasze życie. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów w obrębie układu mięśniowego stopy? Co można zrobić, by przyspieszyć proces powrotu do zdrowia i zażegnać ból stopy?


Nawigacja:

Bóle stopy – charakterystyka i przyczyny

Zazwyczaj bóle stopy mają charakter miejscowy i wskazują na problem w obrębie jej samej. Jego pojawienie się często jest odbiciem niedoleczonej kontuzji z przeszłości. Znacznie rzadziej wskazują na problemy ogólnoustrojowe, które wymagałyby kompleksowego leczenia całego organizmu. Najczęstszymi przyczynami bólu w obrębie mięśni stopy są:

 • przeciążenie stóp,
 • stłuczenia,
 • lekkie zwichnięcia,
 • zapalenie powięzi stopy,
 • noszenie niedopasowanych butów,
 • urazy podczas uprawiania sportu.

Ból w stopie z boku i po wewnętrznej stronie – na co może wskazywać konkretne miejsce zapalne?

Niestety ból stopy potrafi być bardzo intensywny. Najczęściej objawia się on w okolicy śródstopia, które intensywnie pracuje podczas wykonywania każdego kroku. Najczęściej będzie ono sugerowało przeciążenie stopy albo urazy, których nabyliśmy podczas uprawiania sportu.

 • Jeśli jesteśmy prawonożni, ból prawej stopy może wskazywać na jej przeciążenie podczas gry, np. w piłkę nożną. Zwłaszcza występujący ból stopy po bieganiu może być wskazówką, aby przyjrzeć się naszemu obuwiu sportowemu – być może jest źle dopasowane lub, co gorsza, dolegają nam zniekształcenia układu kostnego, które mogą wskazywać np. na płaskostopie.
 • Podobnie ból lewej stopy – zazwyczaj niezbyt często wskazuje na sport, jako przyczynę, ale warto zastanowić się, czy nie mieliśmy za sobą jakiejś szczególnie obciążającej sytuacji – np. wielogodzinnej jazdy samochodem, podczas której wielokrotnie naciskaliśmy pedał sprzęgła (warto pamiętać, że zwłaszcza w nieco starszych samochodach stawia on znacznie większy opór od pozostałych, a obsługujemy go właśnie lewą stopą).
 • Ból w stopie z boku może mieć różne przyczyny, często jednak leżące w nie ergonomiczności obuwia codziennego – ból w stopie po wewnętrznej stronie pojawia się na skutek noszenia wysokiego obuwia, tzw. szpilek, natomiast ból w stopie po zewnętrznej stronie jest raczej wskaźnikiem zbyt ciasnych butów.


Czy ból stopy u dziecka może oznaczać coś poważniejszego?

I tak i nie. Ból stopy u dziecka może wskazywać natomiast głównie na przeciążenie, szczególnie jeśli dziecko uskarża się na nie po aktywności fizycznej, tj.

 • spacerach,
 • zabawach z rówieśnikami,
 • bieganiu,
 • czy uprawianiu sportu.

Zazwyczaj za nim nie kryje się nic niebezpiecznego, choć jeśli nie mija w ciągu kilku dni, warto się mu dokładniej przyjrzeć. Niekiedy przyczyną mogą być tzw. bóle wzrostowe, związane z intensywnym wzrostem kości i nienadążającą za nim tkankami. Warto również nadmienić, że uskarżanie się na dolegliwości bólowe w przypadku dziecka nie zawsze wskazuje na problemy objawiające się bólem. Dosyć często uskarżanie się na ból stanowi sposób, w jaki dzieci starają się zwracać na siebie naszą uwagę. W takiej sytuacji największą pomocą będzie nasze zainteresowanie i delikatny masaż.

Maść na bolące stopy – czym smarować obolałe miejsca?

Maść na bolące stopy jest miejscowo działającym preparatem, zmniejszającym dolegliwości bólowe. Oprócz przynoszących chwilową ulgę zimnych okładów, jest najchętniej wybieranym produktem wśród osób cierpiących z powodu stanów chorobowych bądź urazów tej części ciała. Na ból w stopie maść powinna być dobierana pod kątem istniejącego schorzenia, oraz braku alergii na jej składniki czynne. Do najpopularniejszych kremów na bolące stopy należą Harpagon Forte Max, żel Flexiseq, Traumon żel oraz Altamax Dr. Max.

Rekomendowane preparaty na ból stopy
Plusy
Minusy
Harpagon Forte

1. Harpagon Forte Max - jest skutecznym preparatem w formie żelu, działającym zarówno na przyczyny, jak i objawy bólu w stopie. Aplikowany w miejscu dolegliwości pomaga w leczeniu takich schorzeń, jak przeciążenia, zwichnięcia, złamania, czy ostrogi piętowe. Wystarczy wmasować niewielką ilość żelu, by natychmiast zlikwidować ból i stan zapalny, oraz wzmocnić okoliczne tkanki.

Dodatkowo na: https://harpagonforte.pl/
 • działa szybko na objawy i przyczyny schorzenia,
 • jest hipoalergiczny i delikatny dla skóry,
 • wykazuje silne efekty lecznicze.
 • przy braku ograniczenia wysiłku w obrębie bolącego miejsca, czas kuracji wydłuża się o kilka dodatkowych dni
 • Flexiseq

  2. Żel Flexiseq - to wyrób przeznaczony dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Łagodzi ból, jednocześnie zmniejszając sztywność i polepszając ruchomość chorych obszarów ciała. Wymaga stosowania dwa razy dziennie w ściśle odmierzonej ilości. Prawidłowo aplikowany przynosi ulgę i poprawia funkcjonowanie stawów.
 • nadaje się do długotrwałego stosowania,
 • smaruje i chroni stawy, wpływając na ich właściwą pracę.
 • długo wysycha,
 • pełne działanie wykazuje dopiero po kilku dniach stosowania.
 • Traumon

  3. Traumon żel - jest dedykowany do leczenia stanów zapalnych mięśni i stawów. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, przynosząc ulgę w przypadku urazów, naciągnięć, zwyrodnień i reumatyzmu. Należy nakładać Traumon żel 3-4 razy na dobę, przez okres 2-4 tygodni. Regularnie stosowany gromadzi się w chorych tkankach, łagodząc ból i zapalenie.
 • uniwersalne działanie na różne schorzenia,
 • lekka, szybko schnąca konsystencja.
 • wymaga długotrwałej, regularnej aplikacji,
 • może powodować podrażnienia.
 • Altamax Dr Max

  4. Altamax Dr. Max - jest kremem o działaniu chłodzącym, łagodzącym obrzęki. Pomaga na opuchliznę, stłuczenia, siniaki i odczyny po ukąszeniu owadów. Należy nakładać go 1-3 razy na dobę, pozostawiając jego warstwę przynajmniej na kilka godzin.
 • zapewnia przynoszące ulgę działanie chłodzące,
 • skutecznie zmniejsza obrzęki.
 • nieskuteczny w leczeniu poważniejszych schorzeń,
 • jest trudno dostępny.
 • Maść na ból stopy jest stosowana w celu zmniejszenia boleści, obrzęku i stanu zapalnego w kończynie dolnej. Sprawdzi się u osób, które doświadczyły urazów, skręceń, a także stanów chorobowych tych rejonów. Szukając skutecznego preparatu warto postawić na hipoalergiczny żel na bazie czarciego pazura – Harpagon Forte Max. Daje on wysokie efekty lecznicze, nie powoduje skutków ubocznych i może być bezpiecznie stosowany przez długi czas.

  Jak leczyć ból pod stopą i w jej obrębie innymi sposobami?

  Podstawowym działaniem, jakie możemy podjąć, jeśli zmagamy się z bólem stopy, jest zapewnienie jej odpowiedniego odpoczynku. Pozwoli to na regenerację i odizolowanie jej od przyczyn, które wywołały stan zapalny. W przypadku stanu zapalnego przydadzą się również preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe. Te nie dość, że przyspieszą proces gojenia, to jeszcze pozwolą przetrzymać okres najgorszego bólu. Jednym z cieszących się uznaniem jest, chociażby Harpagon Forte Max, ceniony za swoje punktowe działanie przeciwbólowe. Warto rozważyć wizytę u fizjoterapeuty, który odpowiednio dobranymi masażami i zabiegami pomoże stopie szybciej się zregenerować. Często sprawdzają się również tradycyjne metody. Takie jak chociażby przykładanie lodu na bolące miejsce, szczególnie skuteczne, jeśli mamy do czynienia z obrzękiem.

  Podsumowując – nigdy nie wolno lekceważyć bólów w obrębie naszej stopy!

  Warto pamiętać, że mimo iż stopa nie wydaje się specjalnie skomplikowaną częścią ciała, to nie należy ignorować przeciągającego się bólu, zaniechania na tym polu mogą prowadzić do poważniejszych zaburzeń, dotykając również kolana, czy kręgosłup. Podjęcie leczenia na takim etapie będzie bardzo trudne i kosztowne. W przypadku bólów u dzieci pomoc może przynieść rozmasowywanie bolącego miejsca, ciepły okład i delikatny lek przeciwbólowy, może być również działający miejscowo Harpagon Forte Max.

  Źródła:
  1. Budiman-Mak, Elly, Kendon J. Conrad, and Kathryn E. Roach. “The Foot Function Index: a measure of foot pain and disability.” Journal of clinical epidemiology 44.6 (1991): 561-570.
  2. Benvenuti, Francesco, et al. “Foot pain and disability in older persons: an epidemiologic survey.” Journal of the American Geriatrics Society 43.5 (1995): 479-484.

  7 Komentarze do Ból stopy – jak wyleczyć ból w stopie i zapobiec jego powrotom?

  1. radoslav pisze:

   Witajcie!
   Szukam pomocy od jakiegoś czasu na forach internetowych, ale za bardzo nie dostaję odzewu.
   Chodzi o to, że jakiś czas temu grałem w piłkę nożną i naciągnąłem sobie bardzo mięśnie w lewej stopie. (przynajmniej taką sobie diagnozę postawiłem sam) Problem jest tylko taki, że to trwa już ponad tydzień i ból nie zelżał. Czy ktoś wie, co mogę dalej zrobić, żeby wreszcie ten ból odpuścił?

   • evangelist pisze:

    A stosujesz jakieś maści? Bierzesz jakieś leki? Czy tylko liczysz na to, że samo przejdzie?
    W takich sytuacjach kluczowe jest jednak unikanie przeciążenia i nadmiernego chodzenia.
    Bez NLPZ się nie obejdzie, a dodatkowo dobrze jest dorzucić krem naturalny, który natychmiastową ulgę Ci przyniesie. NLPZ jednak ma to ograniczenie, że działa do pewnego stopnia i nie można z nim przesadzić, bo w innym wypadku problemy z sercem murowane. :]
    Osobiście, właśnie z tego powodu unikam NLPZ jak mogę, chociaż nie można im odmówić właściwości przeciwzapalnych… Z kolei są też naturalne substancje, bez negatywnego wpływu na serce, które działają podobnie… Trudny, dyskusyjny temat.

    • kamil_fizjo pisze:

     Dobrze, że go poruszyłeś.
     Coraz więcej badań jednak pokazuje, że czarci pazur, kurkuma, imbir czy szałwia mają fenomenalnie właściwości przeciwzapalne. Dlatego właśnie, jako fizjoterapeuta zalecam go swoim pacjentom, jeśli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań. W dzisiejszych czasach jednak ze zbytnią łatwością przepisuje się wszelkie silne maści, tabletki, które mają toksyczne skutki uboczne.

  2. An pisze:

   Super infografika z lokalizacją bólu stopy. Naprawdę o wiele łatwiej można wtedy dojść do przyczyny bólu i wiadomo – wyleczyć go szybciej.
   Artykuł też bardzo przydatny.

  3. boczul pisze:

   Trenuję bieganie od wielu lat i zdaję sobie sprawę, że wiele osób zapomina o pewnej fundamentalnej sprawie, jaką jest rozgrzewanie stawów skokowych i ogólnie stóp przed biegiem. Zupełnie jakby stopy nie miały mięśni, które nierozgrzane są bardziej narażone na urazy. Pamiętajcie – rozgrzewka jest kluczowa! Jak jej nie ma to potem przychodzi jeden z drugim i mówią kocopoły, że sporty są takie kontuzjogenne.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  dziewięćdziesiąt dziewięć ÷ jedenaście =