Ból stopy – jak wyleczyć ból w stopie i zapobiec jego powrotom?

Niewiele dolegliwości bólowych potrafi przeszkadzać tak bardzo, jak boląca stopa. Jej problematyczność wynika między innymi z newralgicznych funkcji, jakie ona pełni. Jakiekolwiek problemy z tą częścią ciała objawiają się problemami w chodzeniu, chociaż ból może być tak dokuczliwy, że utrudnia nawet zasypianie. Ból pod stopą podczas chodzenia jest dolegliwością, na którą uskarża się bardzo dużo osób. Większość przypadków bólowych w obrębie stopy zazwyczaj mija samoistnie. Niestety zdarzają się przypadki, gdy przechodzi w formę przewlekłą, miesiącami dezorganizując nasze życie. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów w obrębie układu mięśniowego stopy? Co można zrobić, by przyspieszyć proces powrotu do zdrowia i zażegnać ból stopy?

Bóle stopy – charakterystyka i przyczyny

Zazwyczaj bóle stopy mają charakter miejscowy i wskazują na problem w obrębie jej samej. Jego pojawienie się często jest odbiciem niedoleczonej kontuzji z przeszłości. Znacznie rzadziej wskazują na problemy ogólnoustrojowe, które wymagałyby kompleksowego leczenia całego organizmu. Najczęstszymi przyczynami bólu w obrębie mięśni stopy są:

 • przeciążenie stóp,
 • stłuczenia,
 • lekkie zwichnięcia,
 • zapalenie powięzi stopy,
 • noszenie niedopasowanych butów,
 • urazy podczas uprawiania sportu.

Ból w stopie z boku i po wewnętrznej stronie – na co może wskazywać konkretne miejsce zapalne?

Niestety ból stopy potrafi być bardzo intensywny. Najczęściej objawia się on w okolicy śródstopia, które intensywnie pracuje podczas wykonywania każdego kroku. Najczęściej będzie ono sugerowało przeciążenie stopy albo urazy, których nabyliśmy podczas uprawiania sportu.

 • Jeśli jesteśmy prawonożni, ból prawej stopy może wskazywać na jej przeciążenie podczas gry, np. w piłkę nożną. Zwłaszcza występujący ból stopy po bieganiu może być wskazówką, aby przyjrzeć się naszemu obuwiu sportowemu – być może jest źle dopasowane lub, co gorsza, dolegają nam zniekształcenia układu kostnego, które mogą wskazywać np. na płaskostopie.
 • Podobnie ból lewej stopy – zazwyczaj niezbyt często wskazuje na sport, jako przyczynę, ale warto zastanowić się, czy nie mieliśmy za sobą jakiejś szczególnie obciążającej sytuacji – np. wielogodzinnej jazdy samochodem, podczas której wielokrotnie naciskaliśmy pedał sprzęgła (warto pamiętać, że zwłaszcza w nieco starszych samochodach stawia on znacznie większy opór od pozostałych, a obsługujemy go właśnie lewą stopą).
 • Ból w stopie z boku może mieć różne przyczyny, często jednak leżące w nie ergonomiczności obuwia codziennego – ból w stopie po wewnętrznej stronie pojawia się na skutek noszenia wysokiego obuwia, tzw. szpilek, natomiast ból w stopie po zewnętrznej stronie jest raczej wskaźnikiem zbyt ciasnych butów.

Czy ból stopy u dziecka może oznaczać coś poważniejszego?

I tak i nie. Ból stopy u dziecka może wskazywać natomiast głównie na przeciążenie, szczególnie jeśli dziecko uskarża się na nie po aktywności fizycznej, tj.

 • spacerach,
 • zabawach z rówieśnikami,
 • bieganiu,
 • czy uprawianiu sportu.

Zazwyczaj za nim nie kryje się nic niebezpiecznego, choć jeśli nie mija w ciągu kilku dni, warto się mu dokładniej przyjrzeć. Niekiedy przyczyną mogą być tzw. bóle wzrostowe, związane z intensywnym wzrostem kości i nienadążającą za nim tkankami. Warto również nadmienić, że uskarżanie się na dolegliwości bólowe w przypadku dziecka nie zawsze wskazuje na problemy objawiające się bólem. Dosyć często uskarżanie się na ból stanowi sposób, w jaki dzieci starają się zwracać na siebie naszą uwagę. W takiej sytuacji największą pomocą będzie nasze zainteresowanie i delikatny masaż.

Jak leczyć ból pod stopą i w jej obrębie? 

Podstawowym działaniem, jakie możemy podjąć, jeśli zmagamy się z bólem stopy, jest zapewnienie jej odpowiedniego odpoczynku. Pozwoli to na regenerację i odizolowanie jej od przyczyn, które wywołały stan zapalny. W przypadku stanu zapalnego przydadzą się również preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe. Te nie dość, że przyspieszą proces gojenia, to jeszcze pozwolą przetrzymać okres najgorszego bólu. Jednym z cieszących się uznaniem jest, chociażby Harpagon Forte Max, ceniony za swoje punktowe działanie przeciwbólowe. Warto rozważyć wizytę u fizjoterapeuty, który odpowiednio dobranymi masażami i zabiegami pomoże stopie szybciej się zregenerować. Często sprawdzają się również tradycyjne metody. Takie jak chociażby przykładanie lodu na bolące miejsce, szczególnie skuteczne, jeśli mamy do czynienia z obrzękiem.

Podsumowując – nigdy nie wolno lekceważyć bólów w obrębie naszej stopy!

Warto pamiętać, że mimo iż stopa nie wydaje się specjalnie skomplikowaną częścią ciała, to nie należy ignorować przeciągającego się bólu, zaniechania na tym polu mogą prowadzić do poważniejszych zaburzeń, dotykając również kolana, czy kręgosłup. Podjęcie leczenia na takim etapie będzie bardzo trudne i kosztowne. W przypadku bólów u dzieci pomoc może przynieść rozmasowywanie bolącego miejsca, ciepły okład i delikatny lek przeciwbólowy, może być również działający miejscowo Harpagon Forte Max.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *