Siniaki na nogach i ciele – jak się ich pozbyć? Leczenie i maść na siniaki

siniaki-na-ciele

Siniaki pojawiają się na ciele najczęściej na skutek uderzenia, albo upadku. Niektórzy mają większe skłonności niż inni do ich powstawania i nawet najmniejszy uraz powoduje u nich wystąpienie krwiaka. Siniaki mogą też pojawiać się na skórze samoistnie, ale zawsze jest to niepokojący objaw. Siniak to popularne określenie krwiaka, czyli podbiegnięcia krwawego, które powstaje na skutek wydostania się krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Warto wiedzieć, że może pojawić się nawet na mięśniu, gdy dojdzie do jego urazu. Jak wygląda leczenie siniaka? Jakie są najlepsze maści na tego typu urazy i jakie znamy domowe sposoby, które przyspieszą proces gojenia?

Nawigacja

  1. Co to jest siniak? Czy stanowi dla nas realne zagrożenie?
  2. Przyczyny siniaków na ciele
  3. Samoistne siniaki pojawiające się bez przyczyny
  4. Rodzaje siniaków – na nogach, pod okiem, na szyi i inne
  5. Domowy sposób na siniaki
  6. Skuteczne maści na siniaki – ranking produktów

Siniaki – czym są i czy są groźne dla naszego zdrowia?

Siniaki nazywane są też krwiakami podskórnymi, przy czym w wypadku krwiaka nagromadzona krew, opuszczająca uszkodzone naczynia krwionośne gromadzi się w zbiornikach, rozpychających tkanki. Z kolei siniak to charakterystyczne podbiegnięcie krwawe, które nasącza okoliczne tkanki jak gąbka. Warto wiedzieć, że krwiaki i siniaki mogą obejmować również mięśnie, będąc efektem urazu czy naciągnięcia. Jak zrobić siniaka? To niestety dosyć proste, ponieważ powstają one w wyniku uderzenia czy urazu. Wystarczy więc upaść, albo uderzyć się o coś, by pojawił się siniak. Kolory siniaka odzwierciedlają etapy jego gojenia. Począwszy od barwy najciemniejszej, czerwonej, przechodzą przez barwę bordowo-fioletową, a następnie niebiesko-zieloną, aż do żółtej. Po niej siniak nadal stopniowo blednie, aż całkowicie się wchłonie. Etapy siniaka zawsze są podobne, choć natężenie barwy uzależnione jest od stopnia urazu – jego rozległości i głębokości. Warto wiedzieć, że siniaki w obrębie mięśni mogą powstać na skutek bezpośredniego urazu lub pośredniego, przez przeciążenie mięśnia. Taki siniak może, ale nie musi być widoczny z zewnątrz.

Siniaki na ciele – przyczyny kolorowych urazów

Siniaki powstają zwykle na skutek bezpośredniego urazu lub w wyniku przeciążenia. Niektórzy jednak mają pewne wrodzone lub nabyte skłonności do ich szybszego powstawania. Skłonność do siniaków może wynikać z różnych przyczyn – w tym między innymi czynników genetycznych. Ogólnie rzecz biorąc jednak podatność na siniaki zwiększa się przez następujące czynniki:

  • zwiększona aktywność fizyczna – siniaki zdecydowanie częściej powstają u osób, które uprawiają sport czy ćwiczą. W czasie treningu łatwo może bowiem dojść do jakiegoś urazu.
  • wrodzona kruchość naczyń – u niektórych osób naczynia krwionośne są wyjątkowo kruche, co jest cechą wrodzoną, występującą konkretnie u tej osoby, albo rodzinnie.
  • stale przyjmowane leki związane z krzepliwością krwi – niektóre leki zwiększają ryzyko wystąpienia siniaków, albo rozrzedzają krew, sprawiając, że powstający siniak jest większy. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy ktoś zażywa kortykosteroidy, ibuprofen, aspirynę, ale jest to możliwe również przez przyjmowanie leków rozrzedzających krew, w tym zawierających takie składniki jak heparyna czy warfaryna.
  • obniżona krzepliwość krwi – zaburzenia krzepliwości krwi występują w przebiegu różnych chorób. Może to być skaza krwotoczna, hemofilia, choroba von Willebranda i inne. Większość ma związek z czynnikami genetycznymi, ale nie wszystkie. Na przykład cukrzyca zwiększa skłonność do pojawiania się siniaków.
  • niedobór witamin (C i K) – witamina C uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, zaś witamina K bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. W związku z tym niedobór tych witamin może przyczyniać się do zwiększenia podatności na powstawanie siniaków.
  • siniaki od choroby wątroby i nerek – marskość wątroby czy niewydolność nerek przyczyniają się do powstawania siniaków. Także wiele innych chorób nerek i wątroby objawia się właśnie większą skłonnością do siniaków.
  • białaczka – białaczka to inaczej rak krwi. Rozwijając się w organizmie może dawać różne, nieoczywiste sygnały. To choroba nowotworowa narządów krwiotwórczych, przez którą we krwi obwodowej pojawia się zbyt wiele niedojrzałych krwinek białych. Wśród objawów są między innymi gorączka, zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych, śledziony, a także krwawienie z naturalnych otworów ciała i do skóry. Pojawiają się między innymi siniaki na nogach. Białaczka może powodować również wybroczyny krwawe.
  • miesiączka – zwiększone występowanie siniaków obserwowane jest częściej u kobiet w trakcie miesiączki. Wówczas siniaki pojawiają się zwłaszcza na kończynach. W czasie okresu naczynia krwionośne są osłabione i przez to bardziej narażone na pękanie.
  • anemia – anemia to niedokrwistość, która najczęściej dotyka kobiety w wieku rozrodczym i w której dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny. Najczęściej chodzi o niedobór żelaza, choć choć spotykane są i inne podtypy anemii, na przykład hemolityczna czy aplastyczna. Wśród objawów anemii można wyróżnić osłabienie, bladość skóry, skłonność do omdleń, a także do powstawania siniaków.
  • alkohol – siniaki pojawiają się u tych, którzy spożywają alkohol w nadmiernych ilościach. Alkohol rozrzedza krew i osłabia naczynia krwionośne.

Samoistne siniaki – czym są urazy skóry bez przyczyny

Częste siniaki mogą być też samoistne. Siniaki bez przyczyny (to znaczy siniaki bez uderzenia czy innego wypadku) wskazują na osłabienie układu krwionośnego i wiążą się z różnymi chorobami. Może to być po prostu niedobór witamin, ale równie dobrze objaw poważnej choroby nerek, wątroby czy białaczki. Siniaki na nogach bez powodu mogą pojawić się u kobiet w czasie miesiączki. Zwiększoną skłonność do ich powstawania mają również kobiety w ciąży. Samoistne siniaki na udach czy rękach są olbrzymim problemem – zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto więc zgłosić się do lekarza, gdy zaobserwuje się u siebie pojawiające się siniaki w dużej liczbie lub po prostu siniaki bez powodu.


Rodzaje siniaków – na nogach, pod okiem, na brzuchu i inne

Siniaki na ciele pojawiają się zwykle po jakimś silniejszym uderzeniu. Chociaż potrafią samoistnie się wchłaniać, jeśli są bardzo obszerne, albo po urazie któryś obszar ciała mocno boli, choć siniak już się zagoił, warto zgłosić się do lekarza. Siniaki mogą też mieć różne umiejscowienie i nie zawsze są niegroźne. Warto więc obserwować sińce na ciele, żeby w porę zareagować, gdy dzieje się coś niedobrego. Tym bardziej, gdy stłuczenie doprowadziło nie tylko do uszkodzenia tkanki podskórnej, lecz także mięśniowej czy kostnej.

  • siniak pod okiem – siniak na twarzy to zawsze olbrzymi problem, a w dodatku nie wszystko można zastosować na przykład na siniak na powiece. Sposób na siniaki na twarzy jest jeden – szybko schłodzić miejsce urazu. Ograniczy to powierzchnię krwiaka. Jak ukryć takiego siniaka? Najlepiej pod makijażem – twarz zamaskować fluidem, a powiekę delikatnie cieniem. Wiele maści – nawet naturalnych – może być stosowanych na twarz, ale nie może mieć bezpośredniego kontaktu z okiem.
  • siniak na szyi – siniak na szyi to tak zwana malinka na szyi, choć oczywiście malinki na ciele mogą pojawiać się w różnych miejscach. Choć są uznawane za oznakę atrakcyjności, jest to krwiak. Co to jest malinka? Mniejszy lub większy siniak, powstający po pocałunku. Czy jest groźna? Teoretycznie nie, ale wszystko zależy od jej wielkości i umiejscowienia. Czym grozi malinka na szyi? Może dojść nawet do uszkodzenia tętnicy szyjnej i udaru.
  • siniaki na rękach – siniak na ręce może pojawić się na skutek uderzenia, albo na skutek przeciążenia mięśnia w trakcie wysiłku czy ćwiczeń. Siniak może się pojawić na przedramieniu, łokciu, na dłoniach i na nadgarstku, a nawet na palcu.
  • siniak na paznokciu – może być skutkiem uderzenia lub przytrzaśnięcia palca. Jeśli pojawia się siniak pod paznokciem, który długo nie schodzi, albo towarzyszy mu duży ból, który nie zmniejsza się, warto się zgłosić do lekarza. Czasem konieczne jest odessanie krwi z krwiaka, albo chirurgiczne ściągnięcie paznokcia. Warto też wykonać prześwietlenie, by upewnić się, że z kośćmi wszystko w porządku.
  • siniak na klatce piersiowej – siniaki na piersiach i ogólnie na klatce piersiowej mogą się wydawać niegroźne, ale wcale takie nie są. Jeśli to skutek jakiegoś urazu, trzeba sprawdzić czy nie doszło do uszkodzenia płuc, żeber czy innych narządów wewnętrznych.
  • siniaki na brzuchu – warto wiedzieć, że siniak na brzuchu może wskazywać na krwotok wewnętrzny. Zwłaszcza jeśli uraz na skutek którego się pojawił był poważny. Warto więc zgłosić się wówczas na prześwietlenie. Jeśli chodzi o siniaki na brzuchu, przyczyny mogą być też inne. Może to być sygnał na przykład choroby trzustki.
  • siniaki na plecach – siniaki na kręgosłupie pojawiają się na skutek stłuczenia, przeciążenia, a czasem nawet silnego masażu. Jeśli plecy są bardzo obolałe, warto sprawdzić u lekarza, czy nie doszło do uszkodzenia mięśni, a nawet samych kręgów.
  • siniaki na nogach – siniak na nodze pojawia się niezwykle często i jest zwykle skutkiem albo stłuczenia, albo przeciążenia. Siniak na łydce czy siniak na udzie dosyć mocno boli, jednak goją się one w miarę szybko. Gorzej, gdy chodzi o stłuczoną piszczel, gdyż wówczas ból i krwiak mogą się utrzymywać dłużej. Jak ukryć takie siniaki? Najlepiej pod ubraniem. Jeśli chodzi o siniaki na nogach, przyczyny mogą być też samoistne, co wskazuje na jakieś problemy z układem krążenia.
  • siniak na kolanie – siniaki na kolanach pojawiają się dosyć często i dosyć mocno bolą. Warto możliwie szybko sprawdzić u lekarza, czy kolano jest tylko stłuczone, czy może doszło do jakiegoś uszkodzenia stawu kolanowego. Siniak pod kolanem powinien samoistnie zniknąć po kilku dniach.
  • siniak na penisie – siniak na członku pojawia się raczej rzadko, ale zdarzają się takie przypadki. Jeśli doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a ból jest duży, warto zgłosić się do lekarza.
  • siniak na stopie – siniak pod stopą czy siniak na stopie są dosyć bolesne i utrudniają swobodne poruszanie się. Siniak na śródstopiu może być wynikiem chodzenia w zbyt ciasnych butach, albo też przeciążenia. Warto wówczas przede wszystkim wypoczywać i nie nadwyrężać stopy. Siniaki w tym miejscu mogą wskazywać na choroby nerek czy wątroby, a także być sygnałem, że doszło do złamania kości śródstopia. Jeśli ból jest silny i nie maleje, należy zgłosić się na prześwietlenie.

Domowe sposoby na siniaki na ciele – jak pozbyć się siniaków?

Gojenie stłuczeń, w wyniku których pojawiły się na ciele siniaki, trwa zwykle do 10 dni. W tym czasie siniak zmienia barwę, aż w końcu całkowicie zanika. Czas ten może się przedłużyć – i to nawet znacznie, jeśli uszkodzeniu uległa tkanka kostna. Jeśli jednak stłuczony został mięsień, czy też doszło do jakiegoś innego jego uszkodzenia, czego efektem jest siniak, czas pełnego powrotu do zdrowia także może być długi. W niektórych przypadkach, gdy pod skórą pojawił się krwiak, jego wchłonięcie może zająć nawet 3 czy 4 tygodnie. Leczenie w takim przypadku polega przede wszystkim na odpoczywaniu – żeby uszkodzenie mogło się powoli zagoić. Leczenie siniaków może polegać na smarowaniu uszkodzonych miejsc specjalnymi maściami, albo też na wspomaganiu gojenia domowymi sposobami. Domowy sposób na siniaki jest skuteczny, jednak nie przynosi szybkich rezultatów. Dlatego też jeśli ktoś chce przyspieszyć proces leczenia siniaka, powinien zajrzeć do następnego akapitu i poczytać więcej o maściach i żelach na siniaki.

Jak pozbyć się siniaka domowymi metodami? Oto kilka propozycji:

Przede wszystkim kompresy, które możemy nakładać na miejsca po urazach. Warto zwrócić uwagę na kompresy z:

  • lodu – zimno obkurcza naczynia krwionośne, więc warto przykładać zimny kompres bezpośrednio po uderzeniu czy urazie. To także dobry sposób na siniaki pod okiem, który można stosować nawet kilka razy w ciągu dnia.
  • kwaśne mleko/serwatka – taki kompres zmniejsza opuchliznę.
  • maść chłodząca – działa w podobny sposób jak lód.
  • kompresy z roztworem octu lub sody, w tym okłady z octu jabłkowego – 1 łyżkę sody lub 1 łyżkę octu mieszamy w 100 ml zimnej wody, a nasączoną tym roztworem szmatkę przykładamy do siniaka.

Na kolejnym miejscu trzeba wziąć pod uwagę okłady. Stanowią one idealne dopełnienie, które wspomagają szybsze wchłanianie się powstałych uszkodzeń naskórnych:

  • okłady z liści kapusty, sparzonych uprzednio gorącą wodą – zmniejsza ona obrzęk i uszczelnia naczynia krwionośne.
  • okłady z surowych ziemniaków – jak zlikwidować siniaki? Najlepiej rozdrobnić ziemniaki i przykładać je na siniaka w formie papki.
  • okłady z surowej przekrojonej cebuli – przykładanie surowej cebuli do siniaka zmniejsza stan zapalny i pozwala zapobiec gromadzeniu się krwi pod skórą.
  • okłady z czosnkiem i oliwą – czosnek działa podobnie do cebuli, zmniejszając stan zapalny. Wymieszanie kilku rozdrobnionych ząbków czosnku z 2 łyżkami oliwy z oliwek pozwala przygotować okład do nakładania na obolałe miejsce.
  • świeży ananas – jak usunąć siniaka? Pomoże przykładanie do siniaka plasterków ananasa, co zmniejsza stan zapalny i przyspiesza gojenie się urazu.
  • rozgrzewające okłady po 24 h od powstania siniaka – na początku trzeba przyłożyć do siniaka zimny okład, by zapobiec powiększaniu się siniaka (rozlewaniu krwi). Po pewnym czasie można jednak zastosować rozgrzewający okład, który przyspieszy gojenie.

Pozostałe sposoby, którymi można wspomóc naturalne i samodzielne metody leczenia:

  • masowanie miejsca, w którym powstał krwiak podskórny – dzięki temu zachodzi pobudzenie krążenia i krew nie gromadzi się w jednym obszarze.
  • witamina C – witamina C uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, dlatego warto ją suplementować w okresie leczenia siniaków.
  • pasta do zębów na siniaki – jak szybko pozbyć się siniaka? Pastę warto zmieszać z ulubionym balsamem i taką mieszankę wcierać w siniaka. Po pewnym czasie rozjaśni się, aż w końcu całkiem zniknie.
  • witamina K – witaminę tą charakteryzuje redukcja ilości zgromadzonej krwi, przez co krwiak/siniak jest mniejszy. Witamina ta przyspiesza gojenie, więc warto ją zastosować w przypadku walki z siniakami.

Maść na siniaki, żele i kremy – RANKING

Co na siniaki będzie najlepsze? Do wyboru zainteresowanych są przeróżne maści, żele i kremy, które przyspieszają proces gojenia i których celem jest również złagodzenie odczuwanych dolegliwości. Maści takie mogą schładzać lub rozgrzewać i być przeznaczone do stosowania kilka razy dziennie lub na przykład rano i wieczorem. Można znaleźć specjalną maść na siniaki pod okiem i głęboko działający krem na siniaki, który dotrze również do obolałych mięśni. Czym smarować siniaki, żeby odczuć szybko ulgę? Oto kilka propozycji:


Ranking maści na siniaki
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - to naturalny żel na siniaki, który wzmacnia kości, mięśnie i stawy. Nadaje się więc nie tylko do stosowania na siniaki czy stłuczenia, ale również by wzmocnić ciało. To najlepsza maść na siniaki, której główny składnik to korzeń diabelskiego pazura.
  • naturalny skład
  • bezpieczny dla organizmu
  • posiada działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
  • dostępny przede wszystkim na stronie producenta.
  • Masc z heparyna

    2. Maść z heparyną - heparyna działa przeciwzakrzepowo, ale wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Maść z heparyną łagodzi ból i zmniejsza napięcie mięśniowe.
  • zmniejsza obrzęki i przyjemnie chłodzi
  • nie może być stosowana przez zbyt długi czas
  • masc zywokostowa

    3. Maść żywokostowa - żywokost pomaga zmniejszyć opuchliznę, często pojawiającą się, gdy doszło do obicia czy urazu mięśni i powstania siniaka. Żywokost lekarski posiada liczne działania lecznicze, a maść może być stosowana nawet kilka razy dziennie.
  • naturalny skład
  • przyspiesza gojenie ran i wchłanianie siniaków
  • przyspiesza leczenie zwichnięć, a nawet złamań
  • to dobra maść na siniaki na twarzy, ale nie może dostać się do oka
  • aby zwiększyć skuteczność, trzeba stosować maść dosyć często.
  • Masc z arniki na siniaki

    4. Maść z arniki na siniaki - to dobra maść na siniaki na twarzy, choć nadaje się oczywiście do leczenia stłuczeń i krwiaków na całym ciele. Arnika górska zapobiega obrzękom i działa przeciwzapalnie.
  • wzmacnia naczynia włosowate
  • posiada naturalny, bezpieczny skład
  • nie może być stosowana na uszkodzoną skórę.
  • zel z wyciagiem z kasztanowca

    5. Żel z wyciągiem z kasztanowca - maść nie tylko działa przeciwobrzękowo, ale również uelastycznia skórę. Żel można stosować na zmęczone mięśnie, a także wspomagająco przy leczeniu siniaków i stłuczeń.
  • zmniejsza uczucie zmęczenia mięśni
  • uszczelnia ścianki naczyń włosowatych
  • dość wolno się wchłania.
  • Produkty takie jak maści czy żele na siniaki zdecydowanie warto stosować, ponieważ wspomagają naturalny proces leczenia. Przyspieszają go, przez co można pozbyć się siniaków dużo szybciej. W dodatku zmniejszają towarzyszące siniakom dolegliwości – ból i stan zapalny. Ból mięśni i tkanek zostanie złagodzony, a pojawi się uczucie przyjemnego chłodzenia. To szczególnie ważne w przypadku cierpienia dzieci – maść na siniaki dla dzieci pozwoli szybko złagodzić ból. W dodatku na przykład Harpagon Forte Max można stosować prewencyjnie, by ustrzec się podobnych dolegliwości w przyszłości – na przykład wynikających z urazu mięśni w trakcie ćwiczeń.

    Źródła:
    1. BIERNAT, RYSZARD, and GRZEGORZ LEMIESZ. “Postępowanie rehabilitacyjne w przypadku urazu grupy tylnej mięśni uda (kulszowo-goleniowej)–doniesienie wstępne.” ROCZNIK NAUKOWY (2008): 43.
    2. Marona, Henryk, and Agnieszka Kornobis. “Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia–aktualny stan wiedzy.” Postępy farmakoterapii 65.2 (2009): 88-92.

    6 myśli nt. „Siniaki na nogach i ciele – jak się ich pozbyć? Leczenie i maść na siniaki

    1. sceptyk

      Nie wiem, skąd bierze się ten mit o leczniczych właściwościach kapusty – chyba ze Świata wg. Kiepskich. Inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć. Mi kapusta nigdy nie pomogła, chociaż tak, próbowałem. Moja matka z kolei zachwycona i uważa, że po okładzie z kapusty to i kość szybciej się zrasta.

      1. Karolina Wolicka

        Zdecydowanie z medycyny naturalnej. 🙂
        Jeżeli jej pomaga – to przecież nic złego. W medycynie placebo też jest bardzo szanowane, bo to tajemnicze działanie psychiki na zdrowie!

        A nasze babcie właśnie takich metod używały. Za część z nich naukowcy się wzięli i niektóre mamy teraz w “podrasowanej” wersji tzn. czarci pazur w świetnej jakości kremie. Inne – okazało się, że ich działanie wcale takie świetne nie było, więc nie warto było w nie nadal inwestować pieniądze. Ale nadal gdzieś tam są i się pojawiają w artykułach, jako “remedium” na to i na to. 🙂

        Pozdrawiam

    2. Aleks

      Żel z kasztanowcem – stary dobry zawodnik. Bardzo dobrze radzi sobie z powierzchniowymi siniakami, które znikają dość szybko. Cena niska, portfel nie ucierpi. Aczkolwiek – on też ma swoje ograniczenia i na rozległe wybroczyny to nie pomoże. I nie wszystkim pasuje jego zapach – dość… specyficzny.

    3. anwenkowa

      Kwaśne mleko na siniaki? O czymś takim jeszcze nie słyszałam. Niezłe kompendium wiedzy!
      Ale muszę przyznać, że nie jestem fanką “naturalnych” metody. Trzeba dużo się bawić z dziwnymi naparami, maziajkami, nakładać to na całą noc i czekać aż cokolwiek się wchłonie i zadziała. A to już w sumie, zależy od punktu widzenia. Czy ktoś w to wierzy, czy nie.
      Z kolei gotowe kremy wielokrotnie mnie uratowały, przed okropnymi zakwasami albo większym siniakiem. A też są naturalne, a przynajmniej skomponowane z chemiczną precyzją i bezpieczne.

      1. Ewelina G.

        Mówisz o maści końskiej?
        Ja za nią nie przepadam, za jej zapachem, konsystencją, tym, że parzy moją skórę. Mąż zawsze się ze mnie śmieje, że pachnę jak stara babcia.
        Poza tym nie powiedziałabym, że jest bezpieczna, bo mam po niej pokrzywkę, czerwoną skórę i wszystko mnie swędzi. Na pewno, co naturalne, to bezpieczne?

        1. anwenkowa

          Nie wszystkie naturalne są bezpieczne. Tak, tak, wiem doskonale, że maść końska jest bardzo agresywna. Przykro mi, że dodatkowo jeszcze cię uczula, ale ja mówię o harpagonie forte. Czarci Pazur w ogóle nie parzy skóry. Oczywiście dużo zależy od tego z jakiej firmy weźmiesz, ale IMO najbardziej przebadane są właśnie te od harpagon forte. Tym bardziej, że nie powstawały w Polsce tylko za granicą. Pewnie właśnie dlatego jest taki duży problem z ich dostępnością w aptekach… A może się boją, że inne, polskie firmy by splajtowały, jakby ludzie zobaczyli, że harpagon jest WYBITNY. A tak pozostaje zamawianie tylko przez https://harpagonforte.pl/

    Dodaj komentarz