Stłuczenie mięśnia palca, żeber czy stopy. Domowe sposoby i maść na stłuczenia

stluczenie-miesnia

Stłuczenie to zamknięte uszkodzenie wewnętrznej struktury tkanki, powstające najczęściej w wyniku jakiegoś urazu mechanicznego, ale bez przerwania ciągłości skóry. W zależności od tego, jak poważny był uraz i jakiego obszaru ciała dokładnie dotyczył, objawy stłuczenia mogą być różne. Co zrobić, gdy doznamy stłuczenia mięśni? Jak rozpoznać, że to rzeczywiście stłuczenie, a nie na przykład skręcenie? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku takich urazów i czego najlepiej użyć, by możliwie jak najszybciej pozbyć się bólu?

 1. Co to jest stłuczenie mięśnia i co ma wspólnego ze skórą?
 2. Objawy stłuczenia – ręki, miednicy, nóg i innych części ciała
 3. Jak odróżnić stłuczenie od skręcenia lub zwichnięcia?
 4. Skuteczne maści na stłuczenie i obrzęki pourazowe
 5. Domowe sposoby na złagodzenie konsekwencji stłuczenia mięśnia
 6. Podsumowanie

Stłuczenie – kontuzja, która potrafi mocno uprzykrzyć dzień

Stłuczenie to uszkodzenie ciała, będące skutkiem tępego urazu, w którego efekcie nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Nie ma więc rany na skórze, chociaż uszkodzenie ciała występuje pod nią i jest widoczne w postaci sińca. Konkretnie dochodzi do stłuczenia tkanki podskórnej i mięśni, chociaż może dojść również do stłuczenia okostnej i stawów okołotkankowych. Im silniejsze było uderzenie, tym rozleglejsze może być stłuczenie i tym głębiej może sięgać. W związku z tym stłuczenia dzielimy na duże i małe – zależnie od poziomu zaawansowania urazu.

Stłuczenie mięśnia najczęściej nie jest bardzo poważne, chociaż należy wiedzieć jak je odróżnić na przykład od skręcenia czy zwichnięcia (wówczas także może pojawić się siniak). W dodatku w niektórych przypadkach stłuczenie mięśni może doprowadzić do ich zwapnienia czy zwłóknienia. Blizna mięśnia może trwale uszkodzić jego funkcje, uniemożliwiając właściwe wykonywanie zadań, do których jest przeznaczony. Stłuczenie nazywamy czasem również po prostu kontuzją. To uraz polegający na zgnieceniu komórek, a także rozerwaniu włókien substancji międzykomórkowej. Do tego dochodzi uszkodzenie naczyń, a nawet nerwów.

Objawy stłuczenia mięśni


Objawy stłuczenia są podobne do objawów zwichnięcia, przy czym zwichnięcie jest dużo boleśniejsze. Warto wiedzieć, że najbardziej charakterystycznym objawem stłuczenia jest siniak, czyli krwawe podbiegnięcie, będące skutkiem uszkodzenia naczyń krwionośnych. Stłuczone miejsce może także spuchnąć, a do tego dochodzi ból i tkliwość. W zależności od umiejscowienia stłuczenia, objawy mogą jednak nieco się od siebie różnić. Jakie objawy mogą nam towarzyszyć przy stłuczeniu poszczególnych części ciała?

 • stłuczenie ręki – dochodzi do niego dosyć często na skutek upadku, ponieważ wyciągamy odruchowo dłoń przed siebie, gdy się potkniemy. Stłuczenie ręki po upadku skutkuje bólem, krwiakiem czy siniakiem, a także ograniczeniem ruchomości stawu. Gdy dojdzie do stłuczenia mięśni w ręce, powoduje to także jej wrażliwość na dotyk, a także wzmożone ocieplenie uszkodzonego obszaru ciała. Warto sprawdzić na rentgenie, czy oprócz samego mięśnia, nie doszło także do uszkodzenia stawu lub kości.
 • stłuczenie nadgarstka – gdy dojdzie do uszkodzenia tkanek miękkich w nadgarstku, pojawia się ból i obrzęk. Do tego dochodzą wylewy podskórne oraz trudności w poruszaniu dłonią. Do uszkodzenia tego miejsca najczęściej dochodzi na skutek upadku, ponieważ ludzie mają tendencję do podpierania się na wyciągniętej ręce. Częste jest również stłuczenie palca, przy czym z racji na słabe kości i stawy, przy mocnym uderzeniu częściej dochodzi do wybicia lub zwichnięcia, niż do samego stłuczenia. Krwiak może jednak pojawić się, gdy palec został na przykład przytrzaśnięty.
 • stłuczenie miednicy i bioder – poślizgnięcie się i utrata równowagi może spowodować stłuczenie miednicy, które jest bardzo bolesne. Przede wszystkim konsekwencją jest siniak, powstały w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Może pojawić się też obrzęk i bolesność, kłopoty z poruszaniem.
 • stłuczenie stopy od góry i od spodu – uprawiając sport, dużo ćwicząc czy wykonując pracę fizyczną dosyć często można nabawić się stłuczenia śródstopia czy pięty. Wystarczy w coś uderzyć, coś kopnąć, albo przewrócić się czy źle stanąć, by obić nogę. Stłuczenie pięty czy stłuczenie śródstopia jest bolesne i utrudnia (a czasem uniemożliwia) swobodne przemieszczanie się. Natomiast stłuczenie stawu skokowego może wywołać ból stopy i kostki, siniaka, a także spowodować pojawienie się opuchlizny.
 • stłuczenie łokcia i spodu ręki – najczęściej dochodzi do niego, gdy uderzymy o coś twardego przez przypadek. Pojawia się wówczas przejmujący ból, ponieważ przez łokieć przechodzi nerw łokciowy. Do objawów dołącza również obrzęk i zasinienie.
 • stłuczenie palca u nóg – wystarczy założyć zbyt ciasne buty czy nie zauważyć przeszkody i w nią wejść, by doszło do stłuczenia palca u nogi. Mięśnie w tym miejscu mocno bolą po stłuczeniu i uniemożliwiają właściwe stawianie stopy (palce stanowią przecież podparcie w czasie chodzenia) przez jakiś czas. Pojawia się również obrzęk i siniak. Może on obejmować także paznokieć, na którym pojawi się krwawe podbiegnięcie i który może zacząć schodzić.
 • stłuczenie kolana – najczęściej dochodzi do stłuczenia kolana w wyniku upadku. Charakterystyczne objawy to krwiak, siniak, opuchlizna, a także ból. Mogą wystąpić trudności w ruszaniu nogą.
 • stłuczenie klatki piersiowej i żeber – stłuczenie w tym miejscu może być dość niebezpieczne, z uwagi na ryzyko uszkodzenia płuc czy serca. Stłuczenie żeber jest zawsze dosyć bolesne i mogą pojawić się trudności z oddychaniem. Warto sprawdzić wówczas czy nie doszło do uszkodzenia kości i płuc. Na skórze może pojawić się charakterystyczny siniak czy krwiak.
 • stłuczenie barku i obręczy barkowej – objawy stłuczenia barku to ból, zasinienie, a także ograniczenie ruchomości stawu barkowego.
 • stłuczenie piszczela i mięśni łydki – może być wyjątkowo bolesne, a przy tym dość długo się goić. Powstały krwiak może dotyczyć nawet okostnej, chociaż zazwyczaj dotyczy zewnętrznych struktur. Pojawia się także tkliwość tego obszaru ciała.

Jak rozpoznać stłuczenie i odróżnić je od złamania, zwichnięcia lub skręcenia?

Stłuczenie jest mniej groźne od zwichnięcia czy złamania, a w związku z tym również mniej bolesne. Te ostatnie dotyczą kości i stawów, a stłuczenie może dotyczyć samych mięśni. Dlatego w większości przypadków raczej łatwo jest odróżnić stłuczenie od tego typu urazów. Problemem jest jednak odróżnienie go od skręcenia, albo naderwania czy naciągnięcia mięśnia. Zawsze wówczas pojawia się ból, jednak stłuczenie powstaje na skutek urazu – najczęściej uderzenia tępym przedmiotem czy przewrócenia się. Skręcenie także może być skutkiem upadku, ale na pewno nie bezpośredniego uderzenia. Objawy charakterystyczne dla stłuczenia to siniak oraz obrzęk. Warto jednak zawsze dla bezpieczeństwa wykonać prześwietlenie i sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia struktur kostnych. Dzięki temu będzie można potwierdzić, że powodem bólu jest stłuczenie mięśni.

Maść na stłuczenia i obrzęki – co na stłuczenie wybrać w pierwszej kolejności?

Stłuczenie mięśni jest bolesne i utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Trudno się więc dziwić, że każdy człowiek szuka sposobu, by możliwie jak najszybciej pozbyć się nieprzyjemnych objawów – a mogą w tym pomóc specjalne maści czy kremy. Łagodzą one ból, koją, a także wspomagają leczenie, likwidując stan zapalny oraz przyspieszając wchłanianie się krwiaka. Taka maść na stłuczenia i obrzęki może być stosowana nawet wielokrotnie, więc przyspiesza proces regeneracji uszkodzonych tkanek. Jak je wybrać? Warto sprawdzić, które produkty tego typu posiadają najlepsze opinie i jakimi cechami się wyróżniają. Dowiadując się o nich więcej, jesteśmy w stanie dobrać dla siebie coś odpowiedniego.

Ranking maści na stłuczenia
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Żel Harpagon Forte Max - główny składnik tego środka to korzeń diabelskiego pazura, o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Środek można stosować na stłuczenia lub prewencyjnie. To najlepsza maść na stłuczenia, która bardzo szybko przynosi ulgę w dolegliwościach.
 • naturalny skład,
 • wzmocnienie struktury mięśni i stawów,
 • bardzo szybkie działanie, które daje się odczuć już po pierwszej aplikacji,
 • przyjemna struktura i chłodzące właściwości, które są niezwykle pożądane w przypadku stłuczeń i urazów tego typu.
 • maść dostępna jest tylko na stronie dystrybutora,
 • mocne działanie chłodzące, które może być przeszkodą dla osób, które cierpią na problemy z wiecznym odczuciem chłodu itp.
 • Voltaren Max

  2. Voltaren Max żel - to maść na stłuczenia i obrzęki, działająca do 12 godzin po zastosowaniu. Najlepiej używać jej rano i wieczorem.
 • poprawia sprawność ruchową
 • działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie w nie najgorszym stopniu
 • mocny, intensywny zapach, który znacząco uniemożliwia stosowanie go w miejscach publicznych,
 • nie można go stosować bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 2 tygodnie.
 • masc konska chlodzaca

  3. Końska maść chłodząca - to żel na stłuczenia, który przyjemnie koi, dzięki czemu można go stosować nawet bezpośrednio po stłuczeniu. Poprawia krążenie i łagodzi silny ból mięśni czy stawów.
 • to maść na stłuczenia i siniaki pochodzenia naturalnego
 • środek można stosować nawet kilka razy dziennie.
 • mimo krążących mitów, niestety nie posiada tak niezwykłego działania jak byśmy oczekiwali, nadaje się tylko na niewielkie, niezbyt mocne stłuczenia, które i tak wchłonęły by się samoczynnie po dwóch, trzech dniach
 • Alpenbalm balsam

  4. Alpenbalm balsam z sadła świstaka - to świetna maść na stłuczenia dla sportowców, która jednak powinna zostać zastosowana nie bezpośrednio po obiciu, z uwagi na działanie rozgrzewające. Działa przeciwbólowo i rozluźniająco.
 • posiada starą, sprawdzoną recepturę
 • normalizuje funkcje skóry
 • przyspiesza usuwanie obrzęków i łagodzi stany zapalne
 • można ją stosować dopiero kilka godzin po uderzeniu, z uwagi na bardzo mocne działanie rozgrzewające,
 • w kwestii stłuczeń zostawia sporo do życzenia i działa najsłabiej ze wszystkich wymienionych maści.
 • Taki lek lub suplement na stłuczenia jak na przykład Harpagon Forte Max jest w stanie złagodzić dolegliwości powstające przy stłuczeniu mięśni. Środek łagodzi ból, zmniejsza stan zapalny, przyczynia się do szybszego wchłaniania krwiaka lub sprawia, że jest mniejszy. Człowiek może szybciej wrócić do wykonywania pewnych czynności codziennych, które mógłby utrudniać ból stłuczonego mięśnia. Zwłaszcza polecana jest taka maść na stłuczenia dla dzieci, by szybko mogły przestać cierpieć.

  Jak długo boli opuchlizna po stłuczeniu? Co w sytuacji, gdy nie schodzi po dłuższym czasie? 

  Ile boli stłuczenie? Wszystko zależy od miejsca, które zostało obite oraz od rozległości stłuczenia. Najczęściej jednak siniak schodzi po kilkunastu dniach, wchłaniając się stopniowo. Postępy widać w jego kolorze, przechodzącym od ciemnego, czerwonego czy sinego, aż po barwę żółtą. Stłuczenie kości jest bolesne dłużej niż stłuczenie mięśni, które dużo szybciej dochodzą do siebie i wracają do normy. Opuchlizna po stłuczeniu może zniknąć już po 2-3 dniach, bądź szybciej, jednak wiele zależy od miejsca obicia i od tego, czy zaraz po stłuczeniu zastosowano jakieś środki zaradcze, czy też stłuczenie goi się samodzielnie.

  Co w sytuacji, gdy opuchlizna po stłuczeniu nie schodzi? Najczęściej przy mniejszych obrażeniach rezygnujemy z wizyty u lekarza, ponieważ uważamy, że krwiak i opuchlizna zejdą same. Jeśli tak się nie dzieje, konieczna jest wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań. Trzeba między innymi sprawdzić, czy doszło do uszkodzenia wyłącznie tkanki miękkiej, czy też może kości.

  Domowe sposoby na stłuczenia i naturalne leczenie domowe

  Na stłuczenia i obrzęki domowe sposoby również mogą pomóc. Przede wszystkim ulgę przyniesie zimny kompres, przyłożony do bolącego miejsca tuż po uderzeniu czy upadku. Nawet odpowiednie ułożenie ciała może przynieść wyraźną ulgę. Jeśli stłuczeniu uległa kończyna dolna czy górna, warto ułożyć ją do góry. Ograniczy to nieco rozległość krwiaka czy siniaka. Jest wiele naturalnych sposobów, którymi można wspomóc leczenie stłuczenia mięśni. Jakie to metody?

  • ocet na stłuczenia – zimny okład z octu na stłuczenia pobudza krążenie krwi i może zmniejszyć wielkość siniaka, powstałego po stłuczeniu. Najlepiej sprawdzi się woda z octem na stłuczenia, przygotowana w proporcji 1:1.
   okład z wykorzystaniem oliwy i czosnku – wystarczy wycisnąć kilka ząbków czosnku i dodać je do 2 łyżek oliwy, by przygotować mieszankę do nakładania na stłuczony mięsień.
  • kapusta na stłuczenia – okłady na stłuczenia, wykorzystujące schłodzone liście kapusty (najlepiej lekko ubite), pozwalają zmniejszyć obrzęk i uszczelnić naczynia krwionośne
  • soda na stłuczenia – jeśli doszło do jakiegoś stłuczenia, jak leczyć je sodą? Do połowy szklanki zimnej wody należy wsypać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i dokładnie wymieszać, a następnie przykładać namoczony w roztworze ręcznik czy gazę do stłuczenia. Można to robić nawet co 15 minut.

  Stłuczenie mięśni – podsumowanie

  Przy stłuczeniu mięśni trzeba zwrócić uwagę na rozległość obitego obszaru. Jeśli krwiak jest spory, warto od razu zwrócić się do lekarza. Przy mniejszych dolegliwościach można rozpocząć leczenie domowe i wspomagać naturalne metody maścią na stłuczenia, jak Harpagon Forte Max. Pomoże to szybciej pozbyć się bólu i wspomóc wchłanianie krwiaka. Można też zacząć od razu od stosowania żelu na stłuczenia, który złagodzi odczuwany ból. Szczególnie sportowcy i osoby pracujące fizycznie powinny dbać o wzmocnienie organizmu, by w razie upadku czy obicia dolegliwości były mniejsze. Warto dbać o układ krążenia, a także wzmacniać mięśnie, kości i stawy specjalnymi środkami, przeciwdziałając kolejnym kontuzjom.

  Źródła:
  1. Nalazek, Anna, et al. “Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej.” Journal of Health Sciences 4.1 (2014): 333-338.
  2. Nitkowski, Paweł, Robert M. Proczka, and Jerzy A. Polański. “Izolowane złamania mostka.” Chirurgia Polska 14.1-2 (2012): 48-51.

  5 myśli nt. „Stłuczenie mięśnia palca, żeber czy stopy. Domowe sposoby i maść na stłuczenia

  1. paVEl

   Uwielbiam naturalne okłady, wcierki, napary na mięśnie. Właśnie szczególnie te zbite, przemęczone, zbyt napięcie.
   Ale z jednym się kompletnie nie zgodzę – kapusta na zbicia to zwykły zabobon ze wsi. Przykro mi, ale tak jest. Chyba, że ktoś mi wrzuci link do badań, jakoby “kapusta miała działać świetnie na urazy mięśni”. Jak działa to na zasadzie placebo i tyle!

  2. D jak Debil

   Oficjalnie sezon zimowy uważać za otwarty – wczoraj stłukłem sobie okropnie rękę na łyżwach. Niby rękawiczki były, ale ból był przeszywający. Zastanawiałem się, czy nie jechać na sor, ale pewnie zimą to jest tyle wypadków, że czekałbym z 15h. Serio tyle.
   Jak na razie smaruję ją właśnie harpagonem forte, mija drugi dzień, trochę ból zelżał, ale jest jeszcze nieco spuchnięta. Bez ketonalu się pewnie nie obejdzie, boli mnie aż do kości.
   Trochę kicha, bo nie mogę pisać na klawiaturze… czyli nie mogę pracować. Zachciało się iść na łyżwy.

   1. Małgosia

    Poczekaj jeszcze parę dni z tym ketonalem. To cholerstwo jest bardzo agresywne, nie szkoda ci żołądka na niego? Akurat dobrze trafiłeś z harpagonem, jestem lepszy nawet od ben gaya. Tylko musisz chwilę poczekać. Dopóki się nie pogarsza to nie ma problemu, harpagon działa, ale on czasami potrzebuje, żeby dać mu 2-3 dni.

    1. felixa1923

     Przepraszam, ale skąd go macie? Czy jakieś apteki w końcu wprowadziły harpagon do obrotu?
     Strasznie mnie to irytuje, że nie mogę pójść do apteki i od ręki go dostać jak wszystkie przeciwbólowe ze średniej półki. Muszę zawsze pamiętać o zapasie, a z tym to różnie bywa… Wiecie, mam dobrą pamięć, ale krótką.

     1. Małgośka

      felixa1923 – tak, nadal przez internet. Promocji jest od cholery, nawet teraz jest promka na https://harpagonforte.pl/.
      Polecam Ci obkupić się na zapas, bo zauważyłem, ze czasami są też przerwy w dostawie, ale w ogóle mnie to nie dziwi, biorąc pod uwagę, że pewnie cała formuła jest zza oceanu.

  Dodaj komentarz