Ból pod lewą łopatką i prawą – przyczyny i leczenie bólu łopatki

Ból w okolicy łopatki potrafi być bardzo uciążliwy oraz na tyle silny, że będzie wybudzał nas w nocy. Jest to bardzo powszechny problem. Jednak żadnego bólu nie można lekceważyć, a szczególnie gdy zlokalizowany jest blisko narządów wewnętrznych takich jak serce. Często ból w łopatce może promieniować i trudno na początku określić jego położenie.

Nawigacja:

Ból pod lewą łopatką i prawą – charakterystyka schorzenia

Ból pod łopatką z lewej strony może powodować napięcie mięśni a w następstwie drętwienie rąk. Może promieniować w okolice przestrzeni międzyżebrowych i przyczyniać się do trudności w oddychaniu. Ból lewej łopatki może mieć również różne nasilenie, a gdy trwa kilka dni, może wręcz powodować silny niepokój. Najczęściej powstaje w okolicach dolnego kąta łopatki. Zdecydowanie dokucza w wykonywaniu codziennych czynności lub pracy. Nierzadko ból w lewej łopatce nasila się przy kaszlu lub kichaniu albo w trakcie brania głębokiego wdechu.

Ból prawej łopatki często może promieniować i trudno poznać jego konkretne miejsce. Może być odczuwany również jako ból pleców między łopatkami w postaci:

  • przeszywającej,
  • kłującej,
  • tępej.

Możemy odczuwać go również w całej długości prawej ręki. Ból pod prawą łopatką z tyłu często związany jest z problemami kręgosłupa lub stawu barkowego. Może być nawet objawem bardzo poważnych schorzeń związanych z sercem lub układem oddechowym. Ból może intensywnie pulsować albo tylko delikatnie powodować dyskomfort, gdy przybierzemy niektóre pozycje ciała.

Ból łopatki lewej i prawej – przyczyny zależne od miejsca

Jedną z najczęstszych przyczyn, które powodują ból pod łopatką z prawej strony są przeciążenia, na przykład wynikające z przetrenowania na siłowni. Czasami jest to wynik pracy, w której przez długi czas przyjmujemy pozycję siedzącą lub stojąco. Zdarza się to u informatyków lub pracowników biura, którzy zmuszeni są przyjmować jedną postawę przez dłuższy czas. Ból w prawej łopatce jest on również wynikiem niewłaściwej postawy ciała, na przykład skoliozy lub bardzo popularnego zbyt silnego przodopochylenia miednicy. Zauważa się, że wraz z bólem łopatki okoliczne mięśnie są przykurczone. Może to być spowodowane wynikiem stresu lub ciężkiej pracy fizycznej. Ból pod łopatką przy oddychaniu może być wywołany przez duszności, co objawia się nerwobólem.

Ból pod lewą łopatką również może być spowodowany przebywaniem w jednej pozycji przez długi czas. Może być wynikiem urazu, na przykład upadku albo zderzenia się z twardym przedmiotem lub inną osobą. Ból łopatki z lewej strony często ujawnia się po przeprowadzkach, gdy cały dzień nosimy ciężkie przedmioty na jednym barku. Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń ze sztangą lub hantlami na siłowni, również może powodować ból pod łopatką z lewej strony. Może też towarzyszyć półpaścowi- chorobie zakaźnej. Gdy ból łopatki lewej pojawia się nagle, bez wyraźnej przyczyny oraz jest bardzo silny może być spowodowany neuralgia międzyżebrową, czyli uszkodzeniem struktur żebrowych.
ból łopatki

Ból łopatek – leczenie i profilaktyka

Gdy odczuwamy ból w łopatce, na początku musimy odciążyć bolącą część ciała. Warto zaprzestać na jakiś czas wykonywanie wszelkich ćwiczeń oraz zrezygnować z noszenia torebki na rzecz plecaka. Musimy przyjrzeć się też naszemu materacowi, być może będziemy musieli zmienić go na materac ortopedyczny oraz kupić specjalnie wyprofilowaną poduszkę. Gdy czujemy, że mięśnie łopatki są twarde i spięte niezbędny może okazać się zabieg masażu. Warto wykonać masaż tkanek głębokich w renomowanym salonie masażu u dobrego specjalisty. Fizjoterapeuta sprawi, że nasze mięśnie się rozkurczą, a następnie doprowadzi nas do prawidłowej postawy.

Bóle w okolicach łopatki – czym smarować obolałe mięśnie

Bóle w okolicach łopatki to częsta i wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Ze względu na umiejscowienie bólu, stosowania plastrów lub okładów jest w tym wypadku wysoce problematyczne. Ból w łopatce możemy jednak w całości zredukować dzięki stosowaniu odpowiedniej jakości żelów oraz maści przeciwbólowych. Kluczowe znaczenie będzie mieć jednak dobór odpowiedniego preparatu. Ból pod łopatką przeważnie cechuje się bardziej złożoną etiologią, niż na przykład zwykłe bóle mięśniowe. Sprawia, że w tym wypadku warto zwrócić szczególną uwagę na to, jaki skład posiada konkretny żel lub maść na ból łopatki. To właśnie bowiem od składu zależy dokładny mechanizm działania preparatu. Na rynku obecne są zarówno produkty o zawężonym spektrum działania, tj. wykazujące jedynie właściwości typowo przeciwbólowe, jak też preparaty cechujące się zdecydowanie bardziej zaawansowaną formułą oraz działające w sposób systemowy.

Rekomendowane preparaty na bóle ramion
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - to maść na ból ramienia o złożonym mechanizmie działania. Harpagon Forte Max działa jednocześnie na dwóch różnych płaszczyznach: doraźnie redukuje ból oraz wykazuje działanie przyczynowe. Istotną zaletą preparatu jest zwłaszcza drugi z wymienionych czynników. Dzięki starannie skomponowanej formule Harpagon Forte Max wykazuje działanie stymulujące naturalne procesy regeneracji tkanki kostnej, chrząstki stawowej oraz mięśni.

Więcej na https://harpagonforte.pl/
  • Kompleksowe działanie
  • Obecność w składzie wyciągu z Czarciego Pazura
  • Działanie przeciwzapalne
  • Trudna dostępność
  • Wysoka cena
  • ThermaCare

    2. Thermacare to plastry na ból ramienia w postaci okładów.
  • Mocne działanie przeciwbólowe
  • Dość zaawansowana formuła składu w porównaniu z innymi prepratami mającymi postać plastrów/okładów
  • Ograniczone spektrum działania w porównaniu z dobrymi żelami na ból ramion
  • Forma plastrów, która utrudnia aplikację preparatu
  • Obecność w opakowaniu tylko dwóch plastrów
  • Zdecydowanie zbyt wysoka cena jak na plaster na ból ramienia x2
  • Heel Traumeel S

    3. Heel-Traumeel S - tym razem mamy do czynienia z produktem w postaci tabletek.
  • Łatwa dostępność(preparat można bez problemu nabyć nie tylko online, ale również w aptekach)
  • Stosunkowo bezpieczny skład
  • Wyraźne działanie redukujące ból
  • Preparat ma postać tabletek, przez co nie może być tak efektywny, jak żele lub plastry(substancje czynne zawarte w tabletkach nie przenikają bezpośrednio do bolącego miejsca, ale muszą najpierw przejść przez układ pokarmowy)
  • Ograniczone spektrum działania
  • Fastum zel

    4. Fastum żel - to typowa maść na ból ramienia o doraźnym działaniu przeciwbólowym oraz przeciwobrzękowym.
  • Działanie zmniejszące ból oraz redukujące obrzęki
  • Łatwa dostępność
  • Przystępna cena
  • Obecność w składzie ketoprofenu
  • Ograniczone spektrum działania
  • Przeciwwskazania do dłuższego stosowania preparatu ze względu na ketoprofen będący główną substancją czynną
  • Capsicum plaster hot

    5. Capsicum plaster hot - to proste i wyjątkowo tanie plastry na ból ramienia. Plastry wykazują działanie przede wszystkim jako metoda rozgrzewająca bolące miejsce, dzięki czemu może czasowo zmniejszyć poziom bólu.
  • Bardzo niska cena
  • Łatwiejsza aplikacja, niż w przypadku preparatów mających postać okładów
  • Łatwa dostępność
  • Bardzo ograniczone działanie
  • Postać plastrów
  • Uboga formuła składu
  • W zależności od tego, jaki żel lub maść na ból łopatki wybierzemy, będziemy mogli uzyskać albo doraźną redukcję dolegliwości bólowych, albo też zarówno niwelację bólu w połączeniu z efektywnym działaniem przyczynowym na powody powstawania bólu.

    Dodatkowa suplementacja i ćwiczenia

    Sami natomiast możemy spróbować wykonywać ćwiczenia, które rozciągać nasze mięśnie. Pomocne mogą być pilates i joga, ponieważ rozluźniają i wzmacniają mięśnie. Gdy rezygnujemy z ćwiczeń na siłowni z wykorzystaniem ciężarów, możemy zastąpić je regularnymi wizytami na basenie. Podczas pływania kraulem wzmacniamy i kształtujemy mięśnie okolic łopatki, co jest w tej sytuacji bardzo pożądane.

    Warto też zastosować specjalistyczną farmakoterapię, na przykład sprawdzony żel lub maść do smarowania bolącej części ciała. Przyniesie nam to natychmiastową ulgę. Szczególnie polecanym przez reumatologów jest żel Harpagon Forte Max, który uśmierza stany zapalne i likwiduje ból oraz wzmacnia tkankę chrzęstno-stawową. Jest delikatny dla skóry, posiada naturalne składniki oraz nie zostawia żadnych zabrudzeń na naszych ubraniach, przez co możemy go stosować nawet będąc w pracy.

    Podsumowując

    Ostry lub przewlekły ból zlokalizowany w okolicach łopatek zawsze wymaga odpowiedniej diagnozy oraz odpowiedniego leczenia. Inaczej objawy mogą się nasilić. Warto profilaktycznie dbać o prawidłową postawę ciała oraz nie obciążać okolic łopatek. W ten sposób zminimalizujemy szanse, że ból powróci. Jeżeli jednak odczuwamy już te bolesne schorzenie, to przede wszystkim skupmy się na odciążeniu naszych mięśni, odpowiedniej maści przeciwbólowej i pozwólmy naszemu ciału zregenerować się w naturalny sposób.

    Źródła:
    1. Chochowska, Małgorzata, et al. “Masaż klasyczny i masaż wibracyjny punktów spustowych bólu w leczeniu zespołu bólowego kręgosłupa z towarzyszącym mu obniżeniem nastroju–u osób starszych.” Probl Hig Epidemiol 92.3 (2011): 428-435.
    2. Cloward, Ralph B. “Cervical diskography: a contribution to the etiology and mechanism of neck, shoulder and arm pain.” Annals of Surgery 150.6 (1959): 1052.

    8 myśli nt. „Ból pod lewą łopatką i prawą – przyczyny i leczenie bólu łopatki

      1. N.N.

        Ale basenów jest bardzo mało, nawet w niektórych większych miastach, a jak już są to bardzo często drogie lub zaniedbane. Tak więc nie wszyscy będą mieli możliwość wybrania się na basen. 😛

        Rehabilitacja z kolei na bóle łopatek także mogą pomóc. Polecam to rozważyć.

    1. Paulla1980

      Naprawdę masaże przynoszą takie efekty? Nie chce mi się wierzyć, że to coś daje. Dobre 7 lat temu moja siostra chodziła na jakieś masaże do gabinetu, żeby pozbyć się przykurczu w łydce i nie była w ogóle zadowolona…

      1. Ginna

        Czy to nie były jeszcze zamierzchłe czasy…? 🙂
        No dobra, przesadzam! Ale nie można zaprzeczyć, że przez 7 lat co nieco się zmieniło zarówno w fizjoterapii i masażach, jak i środkach używanych do masaży. 🙂
        Musiałabyś Ty/Twoja siostra się jeszcze raz przejść do dobrego salonu masażu, żeby sprawdzić czy faktycznie. Jeżeli jednak nie masz do takiego dostępu to zawsze możesz poszukać wskazówek, jak to zrobić samej. W internecie, naprawdę, jest bardzo dużo informacji i to rzetelnych informacji! Do tego możesz użyć dobrego olejku lub kremu. Olejki będą miały bardziej aromaterapeutyczne, nie liczyłabym na działanie stricte lecznicze. A kremy – możesz dostać już takie, które dadzą Ci konkretne działa. Są i kremy na ból stawów i kremy na bóle mięśni – wszystko zależnie od tego, czego potrzebujesz. Albo po prostu wziąć 2w1 ;). Na same mięśnie najzwyklejszy Perskindol https://www.doz.pl/apteka/p127730-Perskindol_Active_Classic_Gel_zel_100_ml (cena do przejścia, ale działa naprawdę powierzchniowo… jak na moje najlepiej na lekkie, powierzchniowe obrzęki) albo Harpagon Forte Max (https://harpagonforte.pl/) – nieco droższy, ale bardziej wydajniejszy i o wiele głębiej wnika (nie bez powodu jest i na mięśnie, i na kości/stawy).

    2. nicolla34@onet.pl

      Szkoda, że u mnie w mieście nie można ani dostać się szybko do dobrego rehabilitanta, ani wybrać się na basen (najbliższy jest oddalony o ok. 50 km). :<

      Jednak mieszkanie w większych miasta ma o wiele więcej zalet w temacie dostępności do różnych usług. :<

      Pozostaje mi “rehabilitacja” na własną rękę na rozgrzanie naciągniętego mięśnia na łopatce. Do tego zamówię sobie jakiś termofor, dobry krem, może jakieś wałki do masażu. Trzymajcie za mnie kciuki! ^^

      1. mimoza

        Doskonale rozumiem Twój ból!
        Mieszkałam wiele lat w malutkim, zapyziałym miasteczku, w którym było naprawdę niewiele miejsc, sklepów itd. Zawsze jednak był… INTERNET! W ten sposób radziłam sobie z brakiem dostępu do informacji o np. ćwiczeniach, czy sposobach na obolałe nogi. Z czasem stałam się na tyle zaradna, że odpowiednim masażem byłam w stanie bolące miejsca rozmasować. Wystarczył zapał, dobry krem i dwie sprawne rączki. Polecam!

      1. pani wygodn

        Niemal dokładnie rok temu szukałam czegoś na stricte bóle reumatyczne. Nie, nie dla siebie, ale dla swojego dziadka, który niestety już jest po 70tce i ból… ból po prostu towarzyszy mu codziennie.
        A wiecie jak to ludzie starej daty – bronią się rękami i nogami przed wymysłami medycznymi, bo to przecież jakieś szarlataństwo i “za ich czasów to były… naturalne rośliny, a kapustą się nogi na ból obkładało”! Trochę mnie to kosztowało wysiłku, ale w końcu nieco go przekonałam. A w zasadzie osiągnęliśmy kompromis, bo pokazałam mu żel, który miał i dobre opinie opinie wśród pacjentów i lekarzy, i miał dobry, naturalny skład, który przemówił do mojego dziadka. A naprawdę wiele naszukałam się, przekopałam się przez wiele stron poradników i informatorów nt. takich produktów. Nie wspominając o opiniach użytkowników, które jednak mają największe znaczenie… I właśnie skończyło się na Harpagon Forte Max – metodą eliminacji wygrał z innymi kremami.
        Dziadek używa go od dokładnie 5 dni i widzę, że chodzi o wiele weselszy, porusza się o wiele żwawiej. Aż serce się raduje 🙂
        Aha i nie dajcie się nabrać na “tanie oferty” na olxie! Nie wiadomo ostatecznie co dostaniecie… a najlepszej jakości i w najlepszej cenie jednak są na oficjalnych stronach, zostawiam, żebyście nie musieli daleko szukać https://harpagonforte.pl/

    Dodaj komentarz