Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólów w nadgarstku

Bolące nadgarstki są częstym problemem, szczególnie u ludzi starszych i osób pracujących przy komputerze. Często spotykamy schorzenia takie, jak reumatoidalne zapalenie stawów czy zespół cieśni nadgarstka. Co jednak, gdy ból dotyczy mięśni nadgarstka? Jakie są przyczyny i jak zażegnać ból nadgarstka szybko i skutecznie?


Nawigacja:

Bóle nadgarstka – charakterystyka i opis schorzenia

Ból ręki w nadgarstku może być bardzo dokuczliwy i utrudniać normalne funkcjonowanie, szczególnie wtedy, gdy dotyczy tej ręki, którą piszemy czy wykonujemy inne podstawowe czynności. Bólowi mogą towarzyszyć:

 • drętwienie lub mrowienie dłoni,
 • ograniczona ruchomość nadgarstka,
 • osłabiony lub spuchnięty nadgarstek.

Ból mięśni nadgarstka wraz z opuchlizną występuje fizjologicznie u kobiet w ciąży i tuż po porodzie. Jest wtedy spowodowany zatrzymywaniem wody w organizmie oraz zmianami hormonalnymi.

Ból nadgarstka – przyczyny urazowe i mechaniczne

Częstą przyczyną bólów nadgarstka są po prostu urazy mechaniczne – nadgarstek jest delikatną strukturą, tak więc jest na nie szczególnie narażony. Ból nadgarstka po upadku może być spowodowany naderwaniem, zwichnięciem lub złamaniem. Często towarzyszy mu opuchlizna oraz ograniczenie ruchomości nadgarstka. Czasami objawom tym towarzyszy również ból nadgarstka lub kciuka przy zginaniu czy obracaniu dłoni. Jeśli nadgarstek jest złamany, występuje silny ból podczas dotykania czy poruszania nadgarstkiem wraz z obrzękiem i krwiakiem. Podobne objawy może dawać zwichnięcie lub skręcenie nadgarstka, a także naciągnięcie lub zerwanie jego więzadeł. Uraz nadgarstka należy zawsze skonsultować z lekarzem, ponieważ może mieć poważne skutki, np. w postaci zapalenia stawów lub kaletki maziowej stawu nadgarstkowego.

Ból w nadgarstku a nadwyrężenia i przeciążenia

Jakie przyczyny może mieć ból nadgarstka bez urazu? Najczęściej powodem jest nadwyrężenie nadgarstka np. przez trzymanie rąk w nienaturalnej pozycji przy używaniu myszki lub pisaniu na klawiaturze lub przy noszeniu zakupów. Nadgarstek można przeforsować także uprawiając sporty takie, jak np. tenis, w których intensywnie używa się stawów nadgarstkowych. Na bóle nadgarstka narażone są też osoby wykonujące niektóre zawody, np. fryzjerzy, monterzy czy robotnicy budowlani. Gdy przeciążeniu ulegają mięśnie prostowników nadgarstka i palców, występuje schorzenie nazywane “łokciem tenisisty”. Charakterystyczny jest wtedy ból przy odwracaniu przedramienia i prostowaniu łokcia, promieniujący często do nadgarstka. Jeśli przeciążymy mięśnie kciuka, może wystąpić tzw. “kciuki matki” – ból spowodowany nadmiernym podnoszeniem przedmiotów czy jak sama nazwa wskazuje, niemowląt. Charakterystyczny jest ból podstawy kciuka nasilający się przy poruszaniu nadgarstkiem.

Choroby stawów

Często ból jest spowodowany zwyrodnieniem stawów występujących zwykle u starszych osób lub reumatoidalnym zapaleniem stawów. Przy zwyrodnieniu stawów ból występuje początkowo tylko pod koniec dnia i przy ruchu, natomiast rano dokucza nam sztywność stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów należy do chorób ogólnych i powoduje ból, obrzęk oraz sztywność stawów, a może mu towarzyszyć osłabienie i stan podgorączkowy.

Zespół cieśni nadgarstka

Przyczyną bólu nadgarstka może być także zespół cieśni nadgarstka spowodowany jego długotrwałym nadwyrężaniem, co obciąża nerw pośrodkowy nadgarstka. Ból początkowo nie dotyczy nadgarstka, tylko łokcia i ramienia, a towarzyszy mu drętwienie. Dopiero w dalszej kolejności zaczynają się bóle mięśni nadgarstka i ograniczenie jego ruchomości, a także zmniejszenie siły mięśniowej dłoni. Może także występować ból nadgarstka przy podpieraniu.

Leczenie bólów w nadgarstku

Gdy dopadnie Cię ból nadgarstka – co robić? Na lekkie urazy pomóc mogą leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Łagodzą one ból i ewentualny stan zapalny. Często nasi użytkownicy wspominają również, że stosują maści, takie jak Harpagon Forte Max. Na ból nadgarstka domowe sposoby także mogą być skuteczne. Pomóc może wykonywanie ćwiczeń wzmacniających dłoń i nadgarstek oraz zimne okłady na bolące miejsce. Gdy ból w nadgarstku towarzyszy nam często lub nie przechodzi po kilku dniach, należy skonsultować się z lekarzem w celu diagnostyki bólu. Prawdopodobnie lekarz zleci wykonanie badań, takich jak:

 • badanie krwi,
 • RTG,
 • rezonans,
 • tomografia komputerowa,
 • EMG, czyli elektromiografię – badanie pracy mięśni i przewodnictwa nerwowego.

Czasem konieczne jest założenie na bolący nadgarstek szyny lub ortezy, a w niektórych przypadkach – zastrzyki, farmakoterapia lub fizykoterapia. Jednak są to sytuacje skrajne, które mogą wynikać z bardzo poważnego urazu. Bardzo rzadko bowiem zdarza się, aby zwykłe uderzenie mogło spowodować mikropęknięcia w strukturze kostnej lub naderwać wewnętrzne ścięgna.

Podsumowując – długotrwale bolące nadgarstki nigdy nie powinny być przez nas lekceważone!

Ból nadgarstka może być spowodowany zwykłym przeciążeniem i ustąpić samoistnie, ale może także być objawem schorzeń wymagających leczenia. Każdy długotrwały ból w nadgarstku najlepiej zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu, który ustali dalsze postępowanie.

Źródła:
 1. Zwolińska, Jolanta, Andrzej Kwolek, and Julian Skrzypiec. “Skuteczność wybranych metod fizjoterapii w leczeniu zachowawczym zespołu cieśni nadgarstka (zcn).” Prz Med Uniw Rzesz 3 (2007): 239-244.
 2. Szczechowicz, Jakub, Marek Pieniążek, and Maria Pelczar-Pieniążek. “Restytucja funkcji ręki i możliwości codziennego funkcjonowania u pacjentów leczonych operacyjnie z powodu zespołu kanału nadgarstka.„.” Ort. Traum. Reh 2.6 (2008): 10.
 3. Mandelbaum, Bert R., et al. “Wrist pain syndrome in the gymnast: pathogenetic, diagnostic, and therapeutic considerations.” The American journal of sports medicine 17.3 (1989): 305-317.

5 Komentarze do Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólów w nadgarstku

 1. jollka pisze:

  Zespół cieśni nadgarstka to nic przyjemnego, a dotyka tak wielu programistów i osoby wykonujące swoje zawody przy komputerach.
  Ba! Dotyka nawet kosmetyczki i osoby pracujące manualnie.
  Sama podejrzewałam się o właśnie tę chorobę, ale lekarz powiedział, że jeśli mija mi co jakiś czas samoistnie to bardziej problem okresowy i niekoniecznie zostanie ze mną na długo. 😉 Także mam się nie przeciążać i powinno wrócić do normy.

  • Magda_pl pisze:

   Jeżeli jednak cię to nie opuści to polecę Ci rozciąganie powięzi i mięśni. Do tego ultradźwięki mogą być konieczne. Zwyczajnie nie polecam ograniczać jedynie do jednej, polecanej metody, ale zastanowić się nad ich łączeniem. 🙂

 2. Julia Komasa pisze:

  Witam.
  Pomimo młodego wieku cierpię na reumatoidalne zapalenie stawów. Mija już kolejny rok, a ja nie widzę poprawy, wręcz przeciwnie – jest ciągle gorzej. Niestety kremy, które do tej pory stosowałam przynosiły tymczasową ulgę. Ostatnio wynalazłam w sklepie zielarskim krem z rośliną, która nazywa się czarci pazur. Nie wydałam na niego dużo, ale jestem o wiele bardziej zadowolona z efektów jakie daje. Ostatnimi czasy jednak trafiłam na krem z podobnym składem, właśnie krem, o którym wspominacie w artykule – harpagon forte max. Poczytałam o nim na oficjalnej stronie (mianowicie tutaj https://harpagonforte.pl/ ) i zastanawiam się nad zakupem. Ale nie mam pojęcia, czy jest on warty tych pieniędzy, które są naprawdę niemałe. Taki zakup już musiałabym dogłębnie przemyśleć…
  Dlatego chciałabym wiedzieć, czy ktoś ma pojęcia na temat różnic pomiędzy zwykłym kremem ze sklepu https://www.zielarz-dietetyk.pl/zel-czarci-pazur-150ml-id-219 a ww. harpagonem?

  • martinez.gonzalez:) pisze:

   Hmmm…
   Może to być kwestia jakości składników. Często jest także, że producent, który dba o jakość podnosi naturalnie ceny, bo takie składniki oczywiście więcej kosztują. 😉
   Zdarza się też, że producenci inwestują potem w przechowywanie, odpowiednie warunki transportu – to też podnosi koszty.
   🙂

 3. Robcik pisze:

  Jeśli cierpicie na bóle ręki to polecam zrobić sobie EMG, czyli badanie elektromiograficzne. Od razu powie Wam, czy to problem z mięśniami, czy coś innego. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 43 = pięćdziesiąt trzy