Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólów w nadgarstku

Bolące nadgarstki są częstym problemem, szczególnie u ludzi starszych i osób pracujących przy komputerze. Często spotykamy schorzenia takie, jak reumatoidalne zapalenie stawów czy zespół cieśni nadgarstka. Co jednak, gdy ból dotyczy mięśni nadgarstka? Jakie są przyczyny i jak zażegnać ból nadgarstka szybko i skutecznie?


Nawigacja:

Bóle nadgarstka – charakterystyka i opis schorzenia

Ból ręki w nadgarstku może być bardzo dokuczliwy i utrudniać normalne funkcjonowanie, szczególnie wtedy, gdy dotyczy tej ręki, którą piszemy czy wykonujemy inne podstawowe czynności. Bólowi mogą towarzyszyć:

  • drętwienie lub mrowienie dłoni,
  • ograniczona ruchomość nadgarstka,
  • osłabiony lub spuchnięty nadgarstek.

Ból mięśni nadgarstka wraz z opuchlizną występuje fizjologicznie u kobiet w ciąży i tuż po porodzie. Jest wtedy spowodowany zatrzymywaniem wody w organizmie oraz zmianami hormonalnymi.

Ból nadgarstka – przyczyny urazowe i mechaniczne

Częstą przyczyną bólów nadgarstka są po prostu urazy mechaniczne – nadgarstek jest delikatną strukturą, tak więc jest na nie szczególnie narażony. Ból nadgarstka po upadku może być spowodowany naderwaniem, zwichnięciem lub złamaniem. Często towarzyszy mu opuchlizna oraz ograniczenie ruchomości nadgarstka. Czasami objawom tym towarzyszy również ból nadgarstka lub kciuka przy zginaniu czy obracaniu dłoni. Jeśli nadgarstek jest złamany, występuje silny ból podczas dotykania czy poruszania nadgarstkiem wraz z obrzękiem i krwiakiem. Podobne objawy może dawać zwichnięcie lub skręcenie nadgarstka, a także naciągnięcie lub zerwanie jego więzadeł. Uraz nadgarstka należy zawsze skonsultować z lekarzem, ponieważ może mieć poważne skutki, np. w postaci zapalenia stawów lub kaletki maziowej stawu nadgarstkowego.

Ból w nadgarstku a nadwyrężenia i przeciążenia

Jakie przyczyny może mieć ból nadgarstka bez urazu? Najczęściej powodem jest nadwyrężenie nadgarstka np. przez trzymanie rąk w nienaturalnej pozycji przy używaniu myszki lub pisaniu na klawiaturze lub przy noszeniu zakupów. Nadgarstek można przeforsować także uprawiając sporty takie, jak np. tenis, w których intensywnie używa się stawów nadgarstkowych. Na bóle nadgarstka narażone są też osoby wykonujące niektóre zawody, np. fryzjerzy, monterzy czy robotnicy budowlani. Gdy przeciążeniu ulegają mięśnie prostowników nadgarstka i palców, występuje schorzenie nazywane “łokciem tenisisty”. Charakterystyczny jest wtedy ból przy odwracaniu przedramienia i prostowaniu łokcia, promieniujący często do nadgarstka. Jeśli przeciążymy mięśnie kciuka, może wystąpić tzw. “kciuki matki” – ból spowodowany nadmiernym podnoszeniem przedmiotów czy jak sama nazwa wskazuje, niemowląt. Charakterystyczny jest ból podstawy kciuka nasilający się przy poruszaniu nadgarstkiem.

Choroby stawów

Często ból jest spowodowany zwyrodnieniem stawów występujących zwykle u starszych osób lub reumatoidalnym zapaleniem stawów. Przy zwyrodnieniu stawów ból występuje początkowo tylko pod koniec dnia i przy ruchu, natomiast rano dokucza nam sztywność stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów należy do chorób ogólnych i powoduje ból, obrzęk oraz sztywność stawów, a może mu towarzyszyć osłabienie i stan podgorączkowy.

Zespół cieśni nadgarstka

Przyczyną bólu nadgarstka może być także zespół cieśni nadgarstka spowodowany jego długotrwałym nadwyrężaniem, co obciąża nerw pośrodkowy nadgarstka. Ból początkowo nie dotyczy nadgarstka, tylko łokcia i ramienia, a towarzyszy mu drętwienie. Dopiero w dalszej kolejności zaczynają się bóle mięśni nadgarstka i ograniczenie jego ruchomości, a także zmniejszenie siły mięśniowej dłoni. Może także występować ból nadgarstka przy podpieraniu.

Produkty na ból nadgarstka przede wszystkim uśmierzają dolegliwości bólowe. Ich głównym celem jest zminimalizowanie nieprzyjemnych doznań w jak najszybszym czasie. Maść na bolący nadgarstek posiada zazwyczaj także składniki, takie jak czarci pazur, które łagodzą stany zapalne, a to już leczy przyczynę problemu. Gdy pojawia się ból nadgarstka, maść często działa chłodząco. To przez mentol, mięte i inne składniki preparatu, które mają na celu schłodzenie obolałego miejsca. Maść na ból nadgarstka zwiększa ukrwienie bolącego stawu, przyspieszając zarazem proces gojenia. Te preparaty działają ze względu na szeroką gamę składników, które uderzają zarówno w objawy jak i przyczynę problemu. Warto zdecydować się na maść na nadgarstek, ponieważ jest to forma leczenia najprostsza w aplikacji. Stosuje się ją dużo łatwiej niż także używane przez pacjentów plastry na nadgarstek. Oto ranking najlepszych preparatów na ból nadgarstka:

Rekomendowane preparaty na ból pleców
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - Maść na ból pleców Harpagon Forte Max, na tle innych leków dostępnych w naszym zestawieniu, cechuje się najwyższym stosunkiem substancji aktywnych do ziół, przez co maść wydaje się być najbardziej skuteczną na wszelkie dolegliwości związane z bólem pleców. Jakość produktu jest w pełni adekwatna do ceny jaką musimy zapłacić za wyżej przedstawiony produkt, więc można powiedzieć, że zarówno cena jak i jakość pochodzą z najwyższej półki.

Więcej o faworycie rankingu: https://harpagonforte.pl/
  • Duże stężenie składnika aktywnego wilczy pazur, który eliminuje przyczyny wystąpienia bólu
  • Gwarancja zwrotu pieniędzy w przypadku braku pożądanych efektów
  • Skuteczny zarówno w przypadku bólu mięśni, stawów jak i kości
  • Bardzo delikatny dla powierzchni naszej skóry
  • Konieczność złożenia zamówienia przez internet, co może nie być komfortowe dla każdego
  • Voltaren Max

    2. Voltaren Max - to maść na plecy sprawdzona przez bardzo dużą ilość zadowolonych klientów. Jest to najbardziej rozpoznawalny preparat ze wszystkich dostępnych w całym zestawieniu oraz posiada substancje aktywne, których działanie zostało udowodnione klinicznie. Mimo braku równie dużej ilości tego typu substancji co w leku Harpagon Forte Max, Voltaren będzie niezwykle przydatnym preparatem w naszej domowej apteczce.
  • Działanie udowodnione klinicznie
  • Bardzo rozpoznawalny lek
  • Mniejsza cena niż w przypadku leku Harpagon
  • Mniejsza cena to również mniejsza skuteczność
  • Voltaren Acti Forte

    3. Voltaren Acti Forte - to tabletki na ból pleców dobrze znanej nam już w zestawieniu marki. Niezawodna oraz skuteczna formuła została przedstawiona w formie niewielkich tabletek powlekanych. Nasz ranking dużo bardziej promuje lek na ból pleców w formie maści niż tabletek, dlatego preparat zajmuje dopiero trzecie miejsce w naszym zestawieniu. Jeśli jednak jesteś przekonany do tabletek przeciwbólowych, wtedy będzie to z pewnością satysfakcjonujący wybór.
  • Sprawdzona oraz działająca formuła
  • Gwarancja najniższej ceny
  • Inwazyjny wpływ na układ trawienny
  • Ketonal Active

    4. Ketonal Forte - Jeśli doskwiera Tobie ból pleców leki Ketonal Forte mogą okazać się dobrą alternatywą dla wcześniej przedstawionych już tabletek Voltaren Acti Forte. Tego typu preparat posiada inny składnik aktywny niż w przypadku leku Voltaren, który może mieć lepsze lub gorsze działanie w zależności od indywidualnych preferencji każdego z użytkowników, dlatego działanie leków określiłbym jako bardzo zbliżone oraz podobne. Niższe miejsce w rankingu zawdzięcza jedynie delikatnie wyższej cenie, która obniża korzystny stosunek jakości do ceny.
  • Dobra alternatywa w innej formule
  • Niska cena
  • Konieczność udania się do lekarza, który wystawi nam receptę
  • Plastry Fast Plast

    5. Plastry rozgrzewające na plecy FastPlast - to plastry, które posiadają dużą ilość składników aktywnych, które będę źródłem daleko idącej ulgi w przypadku nawet intensywnych urazów. Swoje niskie miejsce zawdzięczają bardzo wysokiej cenie jaką musimy zapłacić za tego typu produkt, co całkowicie obniża korzystny stosunek jakości do ceny w przypadku tego produktu.
  • Duża ilość składników czynnych
  • Dobra pomoc w łagodzeniu bólu
  • Wysoka cena
  • konieczność konsultacji ze specjalistą, który nauczy nas zakładania plastrów
  • Nexcare ColdHot Classic

    6. Plastry na ból pleców Nexcare ColdHot Classic - ostatnie miejsce na naszej liście zajmują plastry na plecy Nexcare ColdHot Classic, które w porównaniu do składników aktywnych jakie oferuje jakakolwiek żel na ból pleców posiada ich bardzo mało. Nie jest to jednak produkt całkowicie pozbawiony użyteczności. Posiadanie tego typu preparatu może być źródłem ulgi nawet w przypadku bardzo dolegliwych urazów, dzięki intensywnej funkcji chłodzącej, która działa analogicznie jak spray na ból pleców.
  • Uczucie ulgi w przypadku nawet bardzo dolegliwych urazów
  • Mało składników aktywnych
  • Maść na nadgarstek to bez wątpienia najlepszy wybór, jeżeli zależy nam na zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Produkty sprawdzą się w każdym wypadku ze względu na łatwość aplikowania preparatu w porównaniu do plastrów na nadgarstek, które trudno poprawnie założyć; często wymaga to konsultacji ze specjalistą. Niektóre z  maści działają także przeciwzapalnie i to te są najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o bóle nadgarstków.

    Leczenie bólów w nadgarstku z pomocą specjalistów

    Gdy dopadnie Cię ból nadgarstka – co robić? Na lekkie urazy pomóc mogą leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Łagodzą one ból i ewentualny stan zapalny. Często nasi użytkownicy wspominają również, że stosują maści, takie jak Harpagon Forte Max. Na ból nadgarstka domowe sposoby także mogą być skuteczne. Pomóc może wykonywanie ćwiczeń wzmacniających dłoń i nadgarstek oraz zimne okłady na bolące miejsce. Gdy ból w nadgarstku towarzyszy nam często lub nie przechodzi po kilku dniach, należy skonsultować się z lekarzem w celu diagnostyki bólu. Prawdopodobnie lekarz zleci wykonanie badań, takich jak:

    • badanie krwi,
    • RTG,
    • rezonans,
    • tomografia komputerowa,
    • EMG, czyli elektromiografię – badanie pracy mięśni i przewodnictwa nerwowego.

    Czasem konieczne jest założenie na bolący nadgarstek szyny lub ortezy, a w niektórych przypadkach – zastrzyki, farmakoterapia lub fizykoterapia. Jednak są to sytuacje skrajne, które mogą wynikać z bardzo poważnego urazu. Bardzo rzadko bowiem zdarza się, aby zwykłe uderzenie mogło spowodować mikropęknięcia w strukturze kostnej lub naderwać wewnętrzne ścięgna.

    Podsumowując – długotrwale bolące nadgarstki nigdy nie powinny być przez nas lekceważone!

    Ból nadgarstka może być spowodowany zwykłym przeciążeniem i ustąpić samoistnie, ale może także być objawem schorzeń wymagających leczenia. Każdy długotrwały ból w nadgarstku najlepiej zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu, który ustali dalsze postępowanie.

    Źródła:
    1. Zwolińska, Jolanta, Andrzej Kwolek, and Julian Skrzypiec. “Skuteczność wybranych metod fizjoterapii w leczeniu zachowawczym zespołu cieśni nadgarstka (zcn).” Prz Med Uniw Rzesz 3 (2007): 239-244.
    2. Szczechowicz, Jakub, Marek Pieniążek, and Maria Pelczar-Pieniążek. “Restytucja funkcji ręki i możliwości codziennego funkcjonowania u pacjentów leczonych operacyjnie z powodu zespołu kanału nadgarstka.„.” Ort. Traum. Reh 2.6 (2008): 10.
    3. Mandelbaum, Bert R., et al. “Wrist pain syndrome in the gymnast: pathogenetic, diagnostic, and therapeutic considerations.” The American journal of sports medicine 17.3 (1989): 305-317.

    5 myśli nt. „Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólów w nadgarstku

    1. Robcik

      Jeśli cierpicie na bóle ręki to polecam zrobić sobie EMG, czyli badanie elektromiograficzne. Od razu powie Wam, czy to problem z mięśniami, czy coś innego. 😉

    2. Julia Komasa

      Witam.
      Pomimo młodego wieku cierpię na reumatoidalne zapalenie stawów. Mija już kolejny rok, a ja nie widzę poprawy, wręcz przeciwnie – jest ciągle gorzej. Niestety kremy, które do tej pory stosowałam przynosiły tymczasową ulgę. Ostatnio wynalazłam w sklepie zielarskim krem z rośliną, która nazywa się czarci pazur. Nie wydałam na niego dużo, ale jestem o wiele bardziej zadowolona z efektów jakie daje. Ostatnimi czasy jednak trafiłam na krem z podobnym składem, właśnie krem, o którym wspominacie w artykule – harpagon forte max. Poczytałam o nim na oficjalnej stronie (mianowicie tutaj https://harpagonforte.pl/ ) i zastanawiam się nad zakupem. Ale nie mam pojęcia, czy jest on warty tych pieniędzy, które są naprawdę niemałe. Taki zakup już musiałabym dogłębnie przemyśleć…
      Dlatego chciałabym wiedzieć, czy ktoś ma pojęcia na temat różnic pomiędzy zwykłym kremem ze sklepu https://www.zielarz-dietetyk.pl/zel-czarci-pazur-150ml-id-219 a ww. harpagonem?

      1. martinez.gonzalez

        Hmmm…
        Może to być kwestia jakości składników. Często jest także, że producent, który dba o jakość podnosi naturalnie ceny, bo takie składniki oczywiście więcej kosztują. 😉
        Zdarza się też, że producenci inwestują potem w przechowywanie, odpowiednie warunki transportu – to też podnosi koszty.
        🙂

    3. Magda_pl

      Zespół cieśni nadgarstka to nic przyjemnego, a dotyka tak wielu programistów i osoby wykonujące swoje zawody przy komputerach.
      Ba! Dotyka nawet kosmetyczki i osoby pracujące manualnie.
      Sama podejrzewałam się o właśnie tę chorobę, ale lekarz powiedział, że jeśli mija mi co jakiś czas samoistnie to bardziej problem okresowy i niekoniecznie zostanie ze mną na długo. 😉 Także mam się nie przeciążać i powinno wrócić do normy.

      1. Jol.a

        Jeżeli jednak cię to nie opuści to polecę Ci rozciąganie powięzi i mięśni. Do tego ultradźwięki mogą być konieczne. Zwyczajnie nie polecam ograniczać jedynie do jednej, polecanej metody, ale zastanowić się nad ich łączeniem. 🙂

    Dodaj komentarz