Ból pośladka – przyczyny i leczenie bólów mięśni pośladków

Mięśnie pośladków nieustannie pracują, podczas chodzenia oraz biegania. Pomagają utrzymać prawidłową postawę, prostują staw biodrowy, umożliwiają unoszenie i obracanie nóg. Codziennie poddawane są dużym obciążeniom, które mogą generować ból w pośladkach. Jego przyczyny są bardzo zróżnicowane, a dolegliwości mogą utrudniać, lub wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. W dzisiejszym poradniku napiszemy, jakie mogą być przyczyny bólu pośladków, oraz jak sobie z nimi radzić.


Nawigacja:

Bóle pośladków – lokalizacja a charakterystyka

Ból mięśni pośladków może pojawić się w różnych miejscach. Mięśnie pośladkowe są zlokalizowane zarówno poniżej pleców, jak i na tylno-bocznych częściach bioder. Ból nad pośladkami to często ból pleców, promieniujący od ich krzyżowej części. Niejednokrotnie zwiastuje zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lub wypadnięcie krążka międzykręgowego – dlatego ból nad pośladkiem to dolegliwość, której absolutnie nie należy zlekceważyć. Ból pod pośladkiem może być spowodowany urazem, naciągnięciem lub naderwaniem mięśni uda.

Ból w pośladku – przyczyny schorzenia w konkretnych miejscach

Przyczyną dolegliwości bólowych może być przeciążenie mięśni, naderwanie lub zerwanie ścięgien, czy stany zwyrodnieniowe. Często pojawia się także ból pośladka promieniujący do łydki, który może być objawem rwy kulszowej. Ból pośladka lewego lub ból pośladka prawego mogą być także spowodowane uszkodzeniem nerwu, zlokalizowanego w okolicy. Jeśli cierpimy z powodu tej dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem, który wskaże przyczynę schorzenia oraz dobierze odpowiednie metody leczenia.

 • Oprócz sytuacji urazów i różnego rodzaju schorzeń, ból pośladka w ciąży może pojawić się w II i III trymestrze, gdy macica z rosnącym płodem zaczyna naciskać na okoliczne struktury. Może to doprowadzić do rwy kulszowej, promieniującej od pleców, przez pośladek do nogi. W takim wypadku ból w pośladku w ciąży należy skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze dolegliwości, mogące zagrozić rozwijającemu się dziecku.
 • Ból pośladka przy chodzeniu może pojawić się podczas poruszania zarówno na płaskim, jak i bardziej stromym terenie, promieniując we wszystkie strony. Nasilone dolegliwości w czasie chodzenia mogą zwiastować pojawienie się choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych. Ból w prawym pośladku lub ból lewego pośladka może znacząco utrudnić dalszą aktywność fizyczną i sprawne poruszanie się.
 • Dyskomfort może obejmować także ból pośladka przy siedzeniu. Ten typ pojawia się w momencie spędzania dużej ilości czasu w pozycji siedzącej, może też być spowodowany zaburzeniami pochodzącymi od strony kręgosłupa.

Czy ból pośladka mogę wyleczyć sam?

Oczywiście, że tak! Wszystko tak naprawdę zależy od jego stopnia zaawansowania. Czasami z mniej ostrym bólem pośladków możemy poradzić sobie sami, nawet przed wizytą u lekarza czy specjalisty od rehabilitacji. Bardziej zaawansowane i przede wszystkim długotrwałe dolegliwości mogą wymagać specjalistycznych badań. Takich jak rentgen czy rezonans, oraz konsultacji z fizjoterapeutą. Ważne jest, by szybko zdiagnozować i nie lekceważyć pojawiającej się choroby – pomoże to w prostszy sposób już w początkowym stadium bólu zareagować na jego przyczynę.
ból pośladka

Domowe metody na bolące mięśnie pośladków

Istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą szybko i skutecznie rozprawić się z bólem mięśni pośladków. Warto wykonywać regularne, dostosowane do naszych możliwości ćwiczenia fizyczne, które zapewnią sprawność mięśni i pozwolą uniknąć bólu. Można też poleżeć na plecach na podłodze, z uniesionymi przez 30 minut nogami, lub próbować delikatnie rozmasowywać bolące miejsce. Na ból prawego pośladku oraz ból w lewym pośladku dobrym wyjściem, które wspomoże domową rehabilitację, jest zastosowanie odpowiednich preparatów w formie żelu, działających przeciwzapalnie i przeciwbólowo, takich jak chociażby chętnie stosowany Harpagon Forte Max. Odpowiedni wypoczynek i domowe metody walki z bólem często pomogą uniknąć konieczności zasięgnięcia porady lekarza.

Specjalistyczne metody walki z bólem pośladków

Jeśli domowe metody nie przyniosły skutku, lub chcemy dodatkowo skorzystać z profesjonalnej pomocy, warto udać się do fizjoterapeuty. Specjalista, zwracając uwagę na rodzaj dolegliwości, może zaproponować nam:

 • masaże,
 • hydroterapię,
 • magnetoterapię,
 • zabiegi z użyciem prądów,
 • czy lampy nagrzewające.

Dobierze też odpowiednie ćwiczenia, pomagające zwalczyć ból prawego pośladka lub dolegliwości, zlokalizowane w lewym pośladku. Jeśli ból jest wyjątkowo intensywny, pozostaje leczenie farmakologiczne, stosowanie sterydów lub blokady, całkowicie niwelującej ten patologiczny stan. Jednak są to sytuacje bardzo jednostkowe, które występują niezwykle rzadko. Nie bójmy się więc leczyć swojego schorzenia sami.

Podsumowując

Ból pośladków może być różnego pochodzenia, ale zawsze w większym lub mniejszym stopniu utrudnia aktywne życie. Odpowiednio przeprowadzone leczenie bólu mięśni pośladkowych, pomoże skutecznie uporać się z trapiącym problemem, pozwalając wrócić w możliwie najkrótszym czasie do pełnej sprawności.

Źródła:
 1. Marian, M., Mrozikiewicz Przemysław, M., Piotr, K., Joanna, B. W., Marcin, H., Wanda, S., … & Edmund, G. (2010). Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży. Ginekol Pol, 81, 851-855.

6 Komentarze do Ból pośladka – przyczyny i leczenie bólów mięśni pośladków

 1. samarra pisze:

  Od paru miesięcy ciągle odczuwam rwanie w krzyżu, które promieniuje do pośladka i nogi. Niezależnie od tego, co w danym momencie robię. Ból od czasu do czasu znika, powraca i znowu znika. Nie mam pojęcia czy powinnam z tym problemem iść do fizjoterapeuty czy ortopedy albo lekarza rodzinnego?
  Ponadto – co się robi w taki sytuacjach? Jakieś ćwiczenia w domu mi pomogą? A może termofor i rozgrzewanie danego miejsca… czy bardziej chłodzenie?
  POMOCY, jestem zielona w tym temacie!!!

  • karolv1986 pisze:

   Długofalowo najlepiej stosować jest maści, naturalne maści, które nie będą źle wpływały na Twoją wątrobę, czy układ krwionośny, jak to bywa w przypadku kremów z niesteroidowymi substancjami przeciwzapalnymi.
   Ketanolu bym nie brał – za mocny. Chyba, że nie jesteś w stanie chodzić… ale wtedy i tak się podaje go w formie zastrzyku przez lekarza.
   Z tym rozgrzewaniem i chłodzeniem bym uważał, bo nie wiadomo jaka jest przyczyna i np. rozgrzewanie może nie być wskazane, bo stan zapalny się nie zmniejszy. Na pewno nie pozwól na wyziębienie danego miejsca i nie przeciążaj go.
   Fizjoterapeuta/rehabilitant powiedzą o wiele więcej, ja niestety nie mam kompletnego wykształcenia w tym temacie.

 2. pavETTA pisze:

  Witam. Czy ktoś orientuje się w jakiej aptece w Warszawie dostanę naturalne kremy z jakimiś ekstraktami dobrymi w przypadku zwyrodnienia odcinka krzyżowego? ^^

  • Dżula:d pisze:

   A pytałaś już w jakiś?
   Chyba najszybciej będzie, jak zamówisz sobie apteki gemini i odbierze osobiście, bo tak to możesz całymi dniami szukać w ciemno. Tylko też gemini ma taki minus, że nie posiadają na stanie harpagonu forte max, dlatego, jeśli byś chciała ten krem to tylko zamawiać przez internet i czekać na kuriera. Polecam jeszcze zerknąć https://harpagonforte.pl/
   Chyba, ze o jeszcze inny krem Ci chodzi… 😛

   • max_yMcc pisze:

    Ciężko poznać asortyment wszystkich aptek w całej Warszawie… 😀 Mogę poradzić ewentualne sprawdzenie sklepów zielarskich, tam jest dużo takich naturalnych kremików, które o dziwo działają. Ale to i tak musisz podzwonić najpierw. Chyba, że masz za dużo wolnego czasu… 😛

    • MartynaP pisze:

     Sprawdź w zielarzpolski.pl. Kupiłam tam maść z wyciągiem z pijawek na żylaki. Może być i ten ciekawy składnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ dwa = jeden