Ból lędźwi – przyczyny i leczenie bólu pleców w odcinku lędźwiowym

Ból lędźwiowy kręgosłupa to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu. Dolegliwość ta zwykle ma charakter nawracający, w związku z czym znacząco obniża komfort i jakość życia. W artykule odpowiemy na pytanie o to, jakie przyczyny wywołują ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza. Skupimy się również na wskazaniu farmakologicznych oraz alternatywnych sposobów leczenia tej przypadłości.


Nawigacja:

Ból pleców w odcinku lędźwiowym – czyli skąd się bierze ból w lędźwiach?

Ból w dolnej części kręgosłupa to dolegliwość, która jest zlokalizowana w obrębie odcinka lędźwiowego. Jego występowanie powoduje wyraźny dyskomfort, uniemożliwiając przyjmowanie właściwej postawy ciała i podejmowanie codziennej aktywności zawodowej czy obowiązków domowych. W części przypadków powoduje całkowitą niezdolność do wykonywania pracy fizycznej. Tym bardziej, że ból lędźwi wykazuje tendencje do częstych nawrotów.

 • Najczęściej ma miejsce tzw. ból nieswoisty, co oznacza, że nie można go powiązać z żadną chorobą i po pewnym czasie mija nawet bez podejmowania leczenia. Czasami ból kręgosłupa na dole ustępuje już po kilku dniach, jednak u części pacjentów przedłuża się do wielu miesięcy, a nawet lat. Wówczas konieczne może okazać się objawowe leczenie bólu kręgosłupa, aby poprawić komfort życia.
 • Ból w odcinku lędźwiowym nie zawsze ogranicza się jedynie do kręgosłupa. Często ma miejsce jego promieniowanie do innych części ciała, między innymi do łydek, pośladków, ud czy stóp. Natężenie dolegliwości może być różne – niektórym osobom dokucza jedynie tępy, ledwo wyczuwalny ból w lędźwiach, podczas gdy inni skarżą się na silny, rwący i przeszywający ból, który może powodować zablokowanie ruchu.
 • Ból odcinka lędźwiowego w części przypadków występuje wspólnie z innymi symptomami towarzyszącymi, takimi jak na przykład osłabienie, sztywność mięśni, ograniczenie ruchomości, gorączka czy problemy z zachowaniem pozycji stojącej lub siedzącej. Bardzo często ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu dodatkowo się nasila.

Ból w odcinku lędźwiowym a urazy i nadwyrężenia

Można wyróżnić kilka istotnych czynników, których wpływ prowadzi do odczuwania wrażenia, że boli nas kręgosłup lędźwiowy. Należą do nich zmiany pozycji, ruch, prostowanie lub zginanie pleców, kichanie czy kaszel. Szczególnie uciążliwy jest ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy. Może on utrudniać zasypianie i wybudzać ze snu, a przez to prowadzić do bezsenności.

Najczęściej ból pleców w odcinku lędźwiowym ma związek z przeciążeniem mięśni okolicy lędźwiowo-krzyżowej, która pełni funkcję stabilizacyjną. Dochodzi do nadwyrężenia mięśni znajdujących się w okolicy kręgosłupa. Ból w kręgosłupie lędźwiowym zwykle pojawia się po niewielkim urazie lub wysiłku, lecz u części osób wywołuje go również wielogodzinne pozostawanie w tej samej pozycji. Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg najczęściej dokucza osobom długotrwale pracującym fizycznie, które w trakcie pracy podnoszą spore ciężary. Na pojawienie się dolegliwości są także w dużym stopniu narażone osoby otyłe, a także ze słabymi mięśniami brzucha. Ryzyko jest także większe u kobiet ciężarnych. Ból kręgosłupa w ciąży następuje na skutek przeciążenia mięśni w związku z przyrostem wagi ciała. Kobieta odczuwa wówczas, że boli ją odcinek lędźwiowy.

Do pozostałych czynników ryzyka można zaliczyć:

 • brak aktywności fizycznej,
 • częste chodzenie przez kobiety w butach na wysokim obcasie.
 • częste schylanie się,
 • długotrwałe przebywanie za kierownicą samochodu,
 • nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń fizycznych,
 • niewłaściwe ułożenia ciała podczas snu,
 • palenie papierosów,
 • przewlekły stres i depresja,
 • przyjmowanie wadliwej postawy ciała,
 • słaba kondycja fizyczna,
 • wiek powyżej 30 roku życia,
 • wielogodzinna praca w tej samej pozycji,
 • wykonywanie gwałtownych ruchów.

Ból odcinka lędźwiowego – przyczyny wynikające z chorób

Odczuwany ból mięśni promieniujący do odcinka lędźwiowego kręgosłupa może również wynikać z chorób, takich jak przede wszystkim:

 • choroby nerek – zwłaszcza obecność kamieni nerkowych, którym towarzyszy kolka nerkowa. Ból ten jest odczuwany właśnie w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, może również promieniować do jąder, warg sromowych, jamy brzusznej lub pachwin. Jest określany nako nagły i ostry. Dolegliwości bólowe mogą także być związane z zapaleniem nerek, wówczas oprócz bólu zwykle występują nudności oraz gorączka,
 • choroby przewodu pokarmowego – ból promieniujący do lędźwi może mieć także związek ze schorzeniami układu pokarmowego. Mięśnie w tych rejonach bolą m.in. w przebiegu takich chorób jak zapalenie pęcherzyka żółciowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ostre zapalenie trzustki czy niedrożność jelit,
 • rwa kulszowa – ból w kręgosłupie lędźwiowym jest w tym przypadku wynikiem ucisku na nerwy rdzeniowe, m.in. na skutek chorób zakaźnych czy stanów zapalnych. Może mieć miejsce promieniowanie bólu do pośladków, łydki lub stopy, a także drętwienie kończyn,
 • choroby ginekologiczne – ból lędźwiowy może dokuczać kobietom zmagającym się m.in. z zapaleniem przydatków, endometriozą czy nowotworami narządów płciowych. Czasami ból odcinka lędźwiowego pojawia się również w przebiegu miesiączki,
 • chromanie przestankowe neurogenne – ból w lędźwiach nasila się w trakcie chodzenia i stania, kiedy kręgosłup jest wyprostowany,
 • zespół korzenny – do nasilenia dolegliwości dochodzi podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ból jest wtedy rwący i piekący, a także promieniuje do kończyn.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – leki i profilaktyka

Wielu pacjentów zastanawia się nad kwestią tego, co na ból kręgosłupa lędźwiowego przyniesie ulgę. Przede wszystkim warto sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, najlepiej w formie maści. Szybką poprawę przyniesie stosowanie m.in. maści Harpagon Forte Max, która powstała na bazie naturalnych składników aktywnych.

Leki na ból kręgosłupa lędźwiowego działają zazwyczaj objawowo. Aby zapobiec nawrotom objawów w przyszłości, warto stosować się do zasad przeciwdziałania temu problemowi, takich jak m.in.:

 • unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów,
 • zachowywanie prawidłowej postawy ciała,
 • przyjmowanie właściwej pozycji podczas snu – najlepiej na boku, z poduszką pomiędzy podkurczonymi nogami,
 • dbanie o kondycję fizyczną,
 • unikanie nadwagi poprzez uprawianie sportu i zdrową dietę,
 • spanie na twardym materacu,
 • noszenie obuwia na miękkim obcasie.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – leczenie bólu w dole pleców

Jeżeli mięśniowy ból w lędźwiach utrzymuje się przez długi czas lub wpływa znacząco na obniżenie komfortu życia, wtedy konieczne staje się podjęcie leczenia. Warto poszukać pomocy zwłaszcza wtedy, gdy dokucza pacjentowi ból kręgosłupa w nocy, prowadzący do bezsenności.

Bóle lędźwi najczęściej przekładają się na bardzo nieprzyjemny ból kręgosłupa. Jaki lekarz pomoże w wypadku takiej dolegliwości?W pierwszej kolejności warto zdecydować się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on wstępną diagnozę i zaproponuje sposoby leczenia. Zasadna może okazać się również pomoc fizykoterapeuty. Może on zalecić wykonywanie szeregu ćwiczeń rozciągających, rozluźniających oraz wzmacniających odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Pomocny bywa poza tym masaż, a także stosowanie zimnych oraz ciepłych okładów.

Źródła:
 1. Bojczuk, Tetiana, Grzegorz Przysada, and Łukasz Strzępek. “Wpływ ćwiczeń leczniczych na wskaźniki jakości życia u pacjentów z bólem dolnego odcinka kręgosłupa.” Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego 1 (2010): 66-72.
 2. Puszczałowska-Lizis, Ewa, and Iwona Zwiercan. “Bezpośrednia i odległa ocena skuteczności terapii uzdrowiskowej osób z dyskopatią lędźwiową.” Postępy Rehabilitacji 1 (2016).

8 Komentarze do Ból lędźwi – przyczyny i leczenie bólu pleców w odcinku lędźwiowym

 1. majka.x pisze:

  Brak aktywności fizycznej to główna przyczyna problemów z kręgosłupem – zdecydowanie!
  Pytanie tylko, co robić, żeby mieć silny i mocny kręgosłup przez długie lata?

  • Annka P. pisze:

   Najlepiej to szukać ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu, plecy, krzyż, szczególnie mięśnie położone głęboko. Trzeba się dużo ruszać!

  • chrisso pisze:

   Aktywność fizyczna, aktywnością fizyczną. Ale dieta, odpowiednia jakość snu – to też się bardzo liczy.
   Ludzie potrafią nie zwracać uwagi nawet na to, w jaki sposób się schylają, czy podnoszą ciężary.

 2. Martynek88 pisze:

  To jest to ^^
  Dorzuć do tego wielogodzinne siedzenie przy biurku i parę nowych chorób cywilizacyjnych się rozwinie. 🙂
  Nie pozwólcie sobie wmówić, że sposób siedzenia przy biurku nie ma znaczenia i że nie jesteście wstanie zapobiec zwyrodnieniom, które wielogodzinna praca przy komputerze powoduje. Możecie! Nie ignorujcie pierwszym objawów ani na nie nie czekajcie. Po prostu ćwiczcie, nie bójcie się masaży fizjoterapeutycznych czy leczniczych. Wcierajcie w narażone miejsca olejki lub terapeutyczne maści!!! Temu da się zapobiec!!!

 3. JOHANNA pisze:

  To jakie polecicie żele, maści, kremy, olejki na bóle odcinka lędźwiowego?
  Do tej pory u mnie sprawdzał się najlepiej Altacet – głownie ze względu chyba na niewygórowaną cenę. Volatren też jak najbardziej ok.
  Jednak dowiedziałam się, że mam trochę problemów z nadciśnieniem i nie mogę przez to niewskazane u mnie są wszystkie przeciwbólowe niesteroidowe leki przeciwzapalne – te mnie nie interesują. :/

  • Czart:P pisze:

   Voltaren ostatnimi czasy podrożał – dlatego też szukam zamiennika (praca na magazynie, non stop coś nadwyrężone, pozdrawiam :P)

   Jak NLPZ odpadają (chociaż osobiście to je wolę) to idź w naturalne preparaty -> trochę wysyp się tego zrobił ostatnimi czasy, więc wybór powinnaś mieć duży. Coś słyszałem od ziomków z siłowni, że jak szaleni się smarują harpaganem. A te ziomki potrafią niezłe nowości wynaleźć… 😛

   No i na pęczki tego jest w sklepach zielarskim.

   • _kasienia pisze:

    A nie chodzi przypadkiem o harpagon… Goglowałam trochę i na “harpagan” wyskakuje tylko bieg na orientację, więc… 🙂
    Sprawdź czy to ten harpagON -> https://harpagonforte.pl/ ? 😛

    • Czart:P pisze:

     Nie wiem, nie widziałem tego na oczy. Ale jak pomyliłem się w nazwie to może być i harpagon.
     W każdy razie podobno niezły efekt daje i jest uniwersalny.
     O, też polecam maść niedźwiedzią. Daje rozgrzewającego kopa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × sześć =