Ból przedramienia – jak wyleczyć mięśnie przedramienia i ich bóle

Ból przedramienia jest dolegliwością, mogącą spotkać każdego z nas. Bolesne przedramię utrudnia wykonywanie różnego rodzaju codziennych czynności. Znacząco wpływając na obniżenie naszego komfortu, wykluczając nas zarówno z prywatnego, jak i zawodowego aktywnego życia.

Ból przedramienia – lokalizacja i charakterystyka

Przedramię jest częścią kończyny górnej, obejmującą obszar od stawu nadgarstkowego do stawu łokciowego. W rejonie tym znajdują się poprzecznie prążkowane mięśnie, podzielone na grupę przednią, boczną i tylną. Wśród tych grup występuje 19 typów mięśni, a każdy może generować dolegliwości bólowe, spowodowane różnego rodzaju przyczynami.

Bolące mięśnie przedramienia – przyczyny zależnie od miejsca

  • Najczęstszą przyczyną ostrych stanów bólowych, obejmujących mięśnie przedramienia, jest uraz tej okolicy lub nadmierne jej przeciążenie.
  • Ból w przedramieniu może być spowodowany stanem zapalnym przyczepów ścięgnistych do kości. Jest to skutkiem nadwyrężenia kończyny górnej, na przykład w trakcie uprawiania sportu.
  • Coraz częściej ból przedramienia przy łokciu często jest objawem tak zwanego łokcia tenisisty. Objawia się on się dyskomfortem po bocznej stronie stawu łokciowego.
  • Ból mięśnia przedramienia prawej ręki nierzadko jest wywołany codzienną, długotrwałą pracą przy komputerze, powodująca zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
  • Jeżeli cierpimy na ból przedramienia przy podnoszeniu ręki, a pierwsze objawy pojawiają się w godzinach nocnych, możemy spodziewać się rozwoju zespołu cieśni nadgarstka, dotykającego coraz większą liczbę osób. Oprócz bólu nadgarstka, w schorzeniu tym występuje także ból przedramienia i łokcia, nasilający się podczas zginania całej dłoni.
  • Ból przedramienia lewej ręki czy też ból mięśni ręki prawej, połączony z obrzękiem i zasinieniem, może być również spowodowany złamaniem kości na skutek urazu. Uraz tego wymagaa jak najszybszej konsultacji u lekarza chirurga bądź ortopedy.
  • Istnieje także ból przedramienia przy bicepsie, który może być dolegliwością promieniującą od strony przedramienia. Stąd istotna jest właściwa, specjalistyczna diagnostyka, pozwalająca wykryć lokalizację i przyczynę takiego stanu.

Jak zwalczyć ból w przedramieniu?

Zarówno ból lewego przedramienia, jak i ból prawego przedramienia, które jest wiodącą stroną u osób praworęcznych, może w istotny sposób zaburzyć możliwość wykonywania codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu, zmywanie naczyń czy pracę zawodową. Stąd tak ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Umożliwi one skuteczne pozbycie się przewlekłego bólu w jak najkrótszym czasie.

Ból mięśni przedramienia – domowe metody leczenia

Jeżeli chcemy ograniczyć dolegliwości bólowe mięśni przedramienia, warto wypróbować domowe metody leczenia. Są one stosunkowo niedrogie, łatwo dostępne i nie wymagają wizyty u lekarza. Można odciążyć bolącą rękę, ograniczając do minimum poruszanie nią przez okres kilku dni, co pomoże szybciej zregenerować bolące tkanki. Możemy stosować doustne środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Te jednak zawierają długą listę przeciwwskazań, przez co nie mogą być spożywane przez określoną grupę ludzi. Warto także wspomóc się preparatami w formie maści i żelów, działających punktowo w miejscu bólu, nie wpływających negatywnie na cały organizm. Godnym polecenia jest preparat Harpagon Forte Max, który poprzez zastosowanie innowacyjnych składników skutecznie eliminuje bóle mięśni i stawów, dzięki czemu jest najchętniej używanym zewnętrznym preparatem przeciwbólowym. Ograniczenie ruchu wraz z aplikowaniem żelu przeciwbólowego często jest skuteczną metodą, pozwalającą na wyleczenie bólu przedramienia.

Metody specjalistyczne na bóle w okolicach przedramienia

W przypadku, gdy domowe metody nie przynoszą pożądanych skutków, lub chcemy dodatkowo wspomóc ich działanie, można skorzystać z pomocy specjalistów, zajmujących się rehabilitacją i likwidowaniem stanów bólowych. Możemy zdecydować się na fizjoterapię, która poprzez zastosowanie różnych urządzeń. Takich jak prądy TENS, pole magnetyczne, krioterapię czy laser, pomaga zmniejszyć dolegliwości związane z bólem przedramienia. Fizjoterapeuta może stosować także naświetlanie lampą leczniczą Solux, oraz zalecić odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, mające wzmocnić bolesne przedramię.

Podsumowując – nigdy nie wolno lekceważyć żadnej bólowej reakcji organizmu

Ból mięśni przedramienia może być spowodowany zarówno urazem, jak i przewlekłym schorzeniem, dotyczącym okolicznych tkanek. Warto zadbać o najlepszy dobór metody leczenia i szybkie wprowadzenie jej w życie. Pozwoli to w miarę łatwo i skutecznie pozbyć się dolegliwości bólowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *