Ból przedramienia – jak wyleczyć mięśnie przedramienia i ich bóle

Ból przedramienia jest dolegliwością, mogącą spotkać każdego z nas. Bolesne przedramię utrudnia wykonywanie różnego rodzaju codziennych czynności. Znacząco wpływając na obniżenie naszego komfortu, wykluczając nas zarówno z prywatnego, jak i zawodowego aktywnego życia.


Nawigacja:

Ból przedramienia – lokalizacja i charakterystyka

Przedramię jest częścią kończyny górnej, obejmującą obszar od stawu nadgarstkowego do stawu łokciowego. W rejonie tym znajdują się poprzecznie prążkowane mięśnie, podzielone na grupę przednią, boczną i tylną. Wśród tych grup występuje 19 typów mięśni, a każdy może generować dolegliwości bólowe, spowodowane różnego rodzaju przyczynami.

Bolące mięśnie przedramienia – przyczyny zależnie od miejsca

  • Najczęstszą przyczyną ostrych stanów bólowych, obejmujących mięśnie przedramienia, jest uraz tej okolicy lub nadmierne jej przeciążenie.
  • Ból w przedramieniu może być spowodowany stanem zapalnym przyczepów ścięgnistych do kości. Jest to skutkiem nadwyrężenia kończyny górnej, na przykład w trakcie uprawiania sportu.
  • Coraz częściej ból przedramienia przy łokciu często jest objawem tak zwanego łokcia tenisisty. Objawia się on się dyskomfortem po bocznej stronie stawu łokciowego.
  • Ból mięśnia przedramienia prawej ręki nierzadko jest wywołany codzienną, długotrwałą pracą przy komputerze, powodująca zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
  • Jeżeli cierpimy na ból przedramienia przy podnoszeniu ręki, a pierwsze objawy pojawiają się w godzinach nocnych, możemy spodziewać się rozwoju zespołu cieśni nadgarstka, dotykającego coraz większą liczbę osób. Oprócz bólu nadgarstka, w schorzeniu tym występuje także ból przedramienia i łokcia, nasilający się podczas zginania całej dłoni.
  • Ból przedramienia lewej ręki czy też ból mięśni ręki prawej, połączony z obrzękiem i zasinieniem, może być również spowodowany złamaniem kości na skutek urazu. Uraz tego wymagaa jak najszybszej konsultacji u lekarza chirurga bądź ortopedy.
  • Istnieje także ból przedramienia przy bicepsie, który może być dolegliwością promieniującą od strony przedramienia. Stąd istotna jest właściwa, specjalistyczna diagnostyka, pozwalająca wykryć lokalizację i przyczynę takiego stanu.

Jak zwalczyć ból w przedramieniu?

Zarówno ból lewego przedramienia, jak i ból prawego przedramienia, które jest wiodącą stroną u osób praworęcznych, może w istotny sposób zaburzyć możliwość wykonywania codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu, zmywanie naczyń czy pracę zawodową. Stąd tak ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Umożliwi one skuteczne pozbycie się przewlekłego bólu w jak najkrótszym czasie.

Najlepsza maść na ból przedramienia – czym smarować bolące przedramię?

Maść na ból przedramienia jest skutecznym sposobem zwalczania nieprzyjemnych dolegliwości tej okolicy. Działając miejscowo, szybko i efektywnie niweluje bolesność, nie obciążając organów wewnętrznych – jak ma to miejsce w przypadku stosowania tabletek przeciwbólowych. Część preparatów na bolące przedramię wykazuje również działanie przeciwzapalne. Nierzadko maść jest także rozgrzewająca, dodatkowo wspierając lecznicze rezultaty. Dobrze dobrana maść na ból przedramienia przyniesie pożądaną ulgę, pozwalając na normalną aktywność. Spośród preparatów na dolegliwości przedramienia największą popularnością cieszą się Harpagon Forte Max, żel Flexiseq, Bengay, oraz Difortan.

Najlepsze maści na ból w pośladkach
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - to bardzo popularna wśród sportowców maść, zawierająca w sobie czarci pazur, będący naturalnym środkiem o charakterze przeciwbólowym, wspomagającym leczenie stanów zapalnych i reumatycznych. Aplikacja produktu odbywa się przez wmasowanie niewielkiej ilości w miejsce bólu. Maść skutecznie zwalcza ból mięśni i stawów. Sprawdzi się w łagodzeniu bólu mięśni pośladków.

Więcej szczegółów na: https://harpagonforte.pl/
  • Szybko znajduje źródło bólu i skutecznie go neutralizuje.
  • Dzięki naturalnym składnikom stosowanie maści Harpagon Forte Max jest zupełnie bezpieczne.
  • Pomaga nawet przy bardzo intensywnych i silnych bólach.
  • Nie pozostawia śladów na skórze.
  • Środek jest wydajny, jedna tubka wystarcza na długi okres czasu.
  • Środek nie jest ogólnodostępny w aptekach.
  • W przypadku braku odpoczynku przy nadwyrężonych mięśniach, maść należy stosować dłużej niż w przypadku porządnej regeneracji.
  • altacet zel

    2. Altacet To popularny żel, przeznaczony do stosowania miejscowego. Ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Dobrze sprawdzi się przy występowaniu umiarkowanych bólów mięśni pośladka.
  • Przyjemny, niedrażniący zapach.
  • Produkt jest ogólnodostępny.
  • Zaletą jest wydajność żelu Altacet, jedno opakowanie wystarcza na długo.
  • Preparat może wywoływać reakcje alergiczne.
  • Nieskuteczny przy silniejszych dolegliwościach.
  • Niestety najlepiej radzi sobie w przypadku prewencji - nim wystąpi poważniejszy ból pourazowy.
  • Masc bursztynowa

    3. Maść bursztynowa - to naturalny, znany od dawna środek na stany reumatyczne, bóle mięśni oraz stawów. Ma działanie rozgrzewające oraz rozluźniające. Dzięki naturalnym składnikom, stosowanie maści jest bezpieczne dla dzieci i osób starszych.
  • Produkt jest ogólnodostępny.
  • Przyjemne działanie rozgrzewające.
  • Maść bursztynowa jest bezpieczna w stosowaniu
  • Działanie maści ma charakter krótkotrwały,
  • Preparat nie działa w przypadku mocniejszych urazów.
  • Należy wcierać maść kilka razy dziennie, aby przyniosła oczekiwany efekt.
  • masc konska chlodzaca

    4. Maść końska chłodząca - Zalecana przy występujących bólach kostno-stawowych. Często wybierana przez sportowców po intensywnym treningu, celem rozluźnienia mięśni. Działa rozgrzewająco.
  • Skutecznie neutralizuje napięcia występujące w mięśniach pośladków.
  • Jest ogólnodostępna.
  • Nazwa wywodzi się od przeszłego stosowaniu na zwierzętach, którym relatywnie szybko przywracała sprawność.
  • Wyróżnia się nieprzyjemnym, drażniącym zapachem, przez co nadaje się do stosowania jedynie na noc.
  • Może powodować dosyć drastyczne reakcje alergiczne i podrażnienia.
  • Maść na ból przedramienia jest produktem często stosowanym przez osoby cierpiące na dolegliwości mięśni i kości w tej okolicy. Dzięki miejscowemu działaniu, szybko i skutecznie przynosi ulgę w bólu, łagodząc również stan zapalny. Jeżeli doskwiera Wam bolące przedramię, warto postawić na preparat cieszący się największym uznaniem użytkowników – Harpagon Forte Max.

    Ból mięśni przedramienia – domowe metody leczenia

    Jeżeli chcemy ograniczyć dolegliwości bólowe mięśni przedramienia, warto wypróbować domowe metody leczenia. Są one stosunkowo niedrogie, łatwo dostępne i nie wymagają wizyty u lekarza. Można odciążyć bolącą rękę, ograniczając do minimum poruszanie nią przez okres kilku dni, co pomoże szybciej zregenerować bolące tkanki. Możemy stosować doustne środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Te jednak zawierają długą listę przeciwwskazań, przez co nie mogą być spożywane przez określoną grupę ludzi. Warto także wspomóc się preparatami w formie maści i żelów, działających punktowo w miejscu bólu, nie wpływających negatywnie na cały organizm. Godnym polecenia jest preparat Harpagon Forte Max, który poprzez zastosowanie innowacyjnych składników skutecznie eliminuje bóle mięśni i stawów, dzięki czemu jest najchętniej używanym zewnętrznym preparatem przeciwbólowym. Ograniczenie ruchu wraz z aplikowaniem żelu przeciwbólowego często jest skuteczną metodą, pozwalającą na wyleczenie bólu przedramienia.

    Metody specjalistyczne na bóle w okolicach przedramienia

    W przypadku, gdy domowe metody nie przynoszą pożądanych skutków, lub chcemy dodatkowo wspomóc ich działanie, można skorzystać z pomocy specjalistów, zajmujących się rehabilitacją i likwidowaniem stanów bólowych. Możemy zdecydować się na fizjoterapię, która poprzez zastosowanie różnych urządzeń. Takich jak prądy TENS, pole magnetyczne, krioterapię czy laser, pomaga zmniejszyć dolegliwości związane z bólem przedramienia. Fizjoterapeuta może stosować także naświetlanie lampą leczniczą Solux, oraz zalecić odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, mające wzmocnić bolesne przedramię.

    Podsumowując – nigdy nie wolno lekceważyć żadnej bólowej reakcji organizmu

    Ból mięśni przedramienia może być spowodowany zarówno urazem, jak i przewlekłym schorzeniem, dotyczącym okolicznych tkanek. Warto zadbać o najlepszy dobór metody leczenia i szybkie wprowadzenie jej w życie. Pozwoli to w miarę łatwo i skutecznie pozbyć się dolegliwości bólowych.

    Źródła:
    1. Dębek, Anna, Paweł Nowicki, and Zbigniew Czyrny. “Zastosowanie ultrasonografii w diagnostyce bólu bocznego przedziału stawu łokciowego i bliższego końca przedramienia.” Journal of Ultrasonography 49.12 (2012): 188-201
    2. Ginszt, Michał, Mariusz Goniewicz, and Apolinary Ginszt. “Analiza przyczyn i następstw urazów u dzieci i młodzieży uprawiających wspinaczkę sportową.” Hygeia Public Health 47.1 (2012): 23-7.

    8 myśli nt. „Ból przedramienia – jak wyleczyć mięśnie przedramienia i ich bóle

    1. Alek

      Łokieć tenisisty – nie polecam :/
      Mój brat cierpiał na to, i to o dziwo, wcale nie grał w tenisa, tylko pracował przy komputerze. Z czasem zaczął się ten cały ucisk na nerw i no…
      Ja staram się jeszcze zapobiegać. Ciągle smaruję narażone miejsca tzn. nadgarstki i łokcie i staram się odpowiednio siedzieć przy komputerze.

      Oby nie złapało!

      1. Zbycho W.

        Łączę się w profilaktycznej walce z przyszłym łokciem tenisisty! 😛
        Zaopatrzyłem się w dobre podkładki pod nadgarstki, żeby nie doszło do żadnego przeciążenia nadgarstków, czy łokci. Do tego właśnie przeciwzapalna maść, profilaktycznie rano i wieczorem (a w zasadzie zawsze trzymam ją na biurku w pracy, żeby nie zapominać o smarowaniu). Jak na razie nie skarżę się na żadne bóle, mimo, że zaraz 40 na karku, a trochę lat w korpo przepracowanych. 😉

    2. Mania

      Piszecie tutaj o krioterapii, ale szkoda, że nie napisaliście, że sporo jest przeciwwskazań do takich zabiegów.
      Kiedyś myślałam, że to będzie odpowiedź na moje problemy z nadwyrężonym przedramieniem, które bardzo długo nie mogło wrócić do pełnej sprawność. Ale moja niedoczynność tarczycy mnie z tego wykluczyła. 😛

    3. zosia.nowak77@interia.pl

      Czy jest sens stosować na zdiagnozowaną cieśń nadgarstka żel lub krem?
      Mam na myśli tutaj takie stricte przeciwbólowe kremy, które wiecie, reklamują np. w telewizji. Czy one cokolwiek dają? Szczerze mówiąc, do tej pory nie stosowałam żadnej z nich (tak, to możliwe) a mnogość substancji leczniczych mnie aż przytłacza.

      1. Ksiek

        Oczywiście, że pomagają!
        A cóż to za pytanie :p. Oczywiście co do samych reklam w telewizji to podchodziłabym z dystansem, ale w przypadku udowodnionych naukowo składników, poleciłabym parę do stosowania zewnętrznego 🙂
        Zwykłą maść końska, czy amol dają bardzo dużo dobrego. A jeśli chcesz pójść o krok dalej to kupujesz maść niedźwiedzią, czy z diabelskim pazurem (tak, naprawdę jest taka roślina) czy jakąś żywokostową. A to tylko, tak jak wspomniałam wyże, naturalne maści. Są jeszcze niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale ich bez nadzoru lekarza to bym nie brała.
        Wybór jest ogromny, dlatego polecam serdecznie coś sobie wybrać.

    4. Werona

      Byłam masażystką przez jedyne pół roku… i niestety nabawiłam się zapalenia mięśnia przedramienia. Od razu zrezygnowałam z pracy… Wiedziałam, że jeśli moja ręka nadal by była przeciążona to prawdopodobnie mogłabym stracić w niej mobilność.
      Dlatego nie zwlekajcie, gdy Was coś zaboli od razu idźcie do lekarza i zrezygnujcie ze wszystkich czynności, które daną część ciała przeciążają, tym samym narażając ją na dalsze kontuzje.

      1. dusiek23@o2.pl

        Coś okropnego!
        Trochę mnie nastraszyłaś z tą rezygnacją z zawodu… Bardzo nie chciałabym musieć tego robić, bo kocham swój salon, uwielbiam pomagać ludziom ze spięciami w mięśniach, stresem i itd…
        Prszę, napisz, daj znać, co lekarz zalecił Ci na rękę i czy już polepszyło Ci się z nią?

        1. Werona

          Sytuacja nie była kolorowa…
          Trochę po lekarzach się naszwędałam… I bardzo pogorszyła się moja opinia o publicznej służbie zdrowia. Ale nie o tym teraz.
          W dużym skrócie zostałam zapisana na rehabilitacje i dostałam środki przeciwbólowe doustne, do tego dwie maści. Jedną niby bardzo silną (tzn. Traumon, pewnie każdy o niej słyszał, ale zostawię info https://www.medme.pl/leki/traumon,2926.html) i tylko na krytyczne momenty, a drugą taką na co dzień (tzn. Harpagon, niestety dostępny tylko w sieci https://harpagonforte.pl/.
          Oczywiście okazało się, że przy silnym katarze siennym nie mogę stosować Traumonu, a lekarz zapomniał mi o tym powiedzieć (sic!).
          Szczęście w nieszczęściu, ale Harpagon był i tak bardzo dobry, uważam, że pomógł mi w 90%.

          Nie masz się czego bać, może to po prostu małe przeciążenie… Nie forsuj ręki, może uda Ci się uniknąć moich perypetii..

    Dodaj komentarz