Ból kolana – przyczyny i leczenie bólu pod kolanem i w jego obrębie

odczuwalny ból kolana i dolegliwości w tym obszarze

Kolano jest miejscem, które może boleć bardzo często – bywa bowiem nadwyrężane w czasie chodzenia czy ćwiczeń. Jednocześnie odczuwane dolegliwości mogą być bardzo uciążliwe, ponieważ utrudniają poruszanie oraz wykonywanie zwykłych, codziennych czynności. Do urazów dochodzi w tym miejscu najczęściej z powodu dużej siły mięśnia czworogłowego uda, ułożonego z przodu. Przeciwwagą dla niego jest mięsień dwugłowy uda, ulokowany z tyłu. Ból mięśni w tym miejscu jest najczęściej skutkiem przeciążenia po ćwiczeniach, albo urazu powstałego w czasie uprawiania sportu lub wypadku. Jakie mogą być przyczyny bólu kolana z boku, o czym świadczy ból kolana przy bieganiu, a na co wskazuje ból z tyłu kolana? Co na ból kolana będzie najlepszym lekarstwem?


Nawigacja:

Bóle kolana – charakterystyka schorzenia

Ból w kolanie może mieć różny charakter – może to być kłucie, ból tępy, stały, albo pojawiający się tylko gdy rusza się nogą. Gdy wie się jakie dokładnie ma umiejscowienie, natężenie oraz kiedy występuje, można określić jaka jest jego prawdopodobna przyczyna. Co za tym idzie, można podjąć odpowiednie kroki leczenia dolegliwości bólowych. Staw kolanowy jest największym stawem ciała człowieka, w którym łączy się kość udowa oraz kość piszczelowa. Kolano zbudowane jest również z rzepki, dwóch łąkotek, a także silnych więzadeł zewnętrznych i wewnętrznych. Na rzepkę i ogólnie na kolano oddziałują również mięśnie. W tym mięsień czworogłowy uda, składający się z mięśnia prostego uda, mięśnia obszernego przyśrodkowego, mięśnia obszernego pośredniego, a także mięśnia obszernego bocznego. Ból w kolanie najczęściej dotyczy przeciążonego stawu, albo właśnie przeciążonych mięśni. Na dolegliwości bólowe najbardziej narażone są osoby z nadwagą i otyłe, ale także i sportowcy oraz wszyscy prowadzący aktywny tryb życia.

Jeśli chodzi o ból kolana, przyczyny najczęściej są związane z jakimś urazem mechanicznym lub z przemęczeniem kolan. Mogą być jednak również wynikiem choroby.

Ból kolana przy zginaniu i kucaniu

Ból w kolanie przy zginaniu może pojawić się w różnych sytuacjach. Może to być ból kolan przy kucaniu, ból kolana przy klękaniu, albo przy wykonywaniu ćwiczeń lub wchodzeniu po schodach. Ten rodzaj bólu powoduje duży dyskomfort – sprawia, że codzienne, proste czynności stają się wyzwaniem. Najczęściej powodem bólu jest uraz, ale może chodzić również o torbiel Bakera. Gdy pojawia się ból pod kolanem z tyłu przy zginaniu, warto sprawdzić czy w tym miejscu nie jest przypadkiem wyczuwalny guzek – wypełniony płynem. Inne, charakterystyczne objawy to wówczas zaczerwienie skóry i ból kolana w nocy. Chodzi o silne rwanie, a nawet drętwienie kończyny, ponieważ torbiel może uciskać żyły lub nerwy. Odczuwany ból kolana przy zginaniu może też wynikać z urazu łąkotki, tak zwanej “wody w kolanie” lub pewnych zwyrodnień stawowych.

Ból kolana po wewnętrznej stronie

Ból kolana od wewnętrznej strony jest najczęściej wynikiem zapalenia ścięgna mięśnia brzuchatego łydki. Dolegliwości pojawiają się często u biegaczy i osób uprawiających sport wyczynowo. Przed każdymi ćwiczeniami należy odpowiednio rozgrzewać mięśnie, żeby uchronić je przed urazem czy naderwaniem.

Możliwe również, że przyczyną bólu zlokalizowanego w tym miejscu jest przerost przyśrodkowej błony maziowej. Mówi się również o fałdzie błony maziowej przedziału przyśrodkowego kolana. Sama obecność takiego fałdu nie powoduje bólu, jednak jego przerost już owszem. Zwłaszcza, gdy jest dodatkowo drażniony na przykład w wyniku siedzącej pracy lub częstego wchodzenia po schodach. Jeśli więc pojawia się ból kolana przy wchodzeniu po schodach i to zlokalizowany po wewnętrznej stronie, najprawdopodobniej mamy do czynienia właśnie z tym schorzeniem.

Ból kolana po zewnętrznej stronie a spuchnięte kolano

Ból kolana umiejscowiony po zewnętrznej stronie, czyli ból z boku kolana, może wskazywać na zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego uda. Najczęściej jest to wynik jego naciągnięcia w fazie wymachu. Ból w tym miejscu może być również związany z problemami w paśmie biodrowo-piszczelowym. Jeśli chodzi o tą drugą przyczynę, konieczne jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie oraz ćwiczeń rozluźniających, by pomóc zlikwidować ból.

Ból kolana przy chodzeniu i odczuwalne kłucie w kolanie

Kłujący ból w kolanie może się pojawiać w czasie chodzenia – bez względu na to, czy jest to powolny spacer, czy też szybki marsz. To szczególnie kłopotliwe, ponieważ każdy musi chodzić – trzeba pracować, uczyć się, robić zakupy, sprzątać i tak dalej. Ból pojawiający się w fazie poruszania irytuje więc i ogranicza normalne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że ból w tym miejscu niekoniecznie jest związany z mięśniami. Może również wskazywać na zakrzepicę lub inne problemy z żyłami. Jeśli ktoś nie prowadzi siedzącego trybu życia lub nie posiada pracy stojącej, a przeciwnie – sporo trenuje – raczej odczuwa ból przy chodzeniu przez uszkodzenie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego. Może chodzić o więzadło przednie lub tylne.

Ból pod kolanem z przodu, spuchnięte kolano, kłucie w kolanie oraz charakterystyczne chrupnięcie w tym miejscu – to objawy zerwania więzadeł krzyżowych. Warto dodać, że najczęściej chodzi o te przednie.

Ból kolana po bieganiu i w spoczynku

Najczęściej wszyscy narzekają na ból kolana po bieganiu czy innym wysiłku. Rzeczywiście, bolące mięśnie czy stawy najczęściej dopadają osoby aktywne fizycznie, ponieważ częściej przeciążają organizm i mogą ulec przeróżnym urazom, wypadkom. Taki ból kolana w spoczynku może się też pojawić u osób otyłych, z nadwagą, albo u tych, którzy rozpoczęli intensywne ćwiczenia bez stosownej rozgrzewki. Co jednak zrobić, gdy kolano boli nie w trakcie ruchu, a w trakcie spoczynku?
staw kolanowy
Jeśli ból pojawił się po intensywnym wysiłku, najczęściej jest wynikiem przeciążenia i powstałego na jego skutek stanu zapalnego. Ból, który nie jest skutkiem takiego wysiłku, może być wynikiem zmian zwyrodnieniowych. Wpływ na to mają nawet wad postawy, przez które jedno z kolan jest bardziej obciążone. Bóle mięśni w tym obszarze częściej występują u osób starszych – po 40 czy 50 roku życia. Ważne jest wówczas, by starać się ruszać regularnie, a nie zrywami. W tym wieku łatwiej bowiem o uraz.

Ból kolana przy prostowaniu

Ból przy zginaniu kolana i przy jego prostowaniu może wskazywać na pojawienie się torbieli Bakera, zwanej również cystą Bakera. Torbiel ta tworzy się pod kolanem i nie tyle daje dolegliwości bólowe, lecz również powoduje zaczerwienienie skóry, obrzęk, a nawet mrowienie czy drętwienie w nodze. Wszystko dlatego, że wypełniona płynem torbiel może uciskać naczynia lub nerwy. Torbiel może się tworzyć na skutek gromadzenia zbyt dużej ilości płynu stawowego w torebce maziowej. Może również powstać w wyniku stanu zapalnego lub na skutek urazu. Guzek jest łatwo wyczuwalny pod kolanem. Dlatego właśnie diagnoza nie jest trudna, ale już leczenie torbieli uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby.

Ból kolana – leczenie zachowawcze i farmakologiczne

Ból kolana u osoby dorosłej czy ból kolana u dziecka to zawsze przykry objaw, który utrudnia prowadzenie normalnego życia. W związku z tym każdy chce jak najszybciej rozwiązać problem.

 • Jeśli ból nie jest ostry i nie pojawił się znikąd, na bolące kolana z pewnością pomogą ćwiczenia rozciągające. Pomogą one rozluźnić mięśnie, tym samym niwelując ból. Oczywiście, trzeba rozpocząć od rozgrzewki, a następnie skupić się na dokładnym wykonywaniu takich ćwiczeń jak ściskanie poduszki czy unoszenie nogi w wyproście.
 • Ulgę przyniesie także masaż – świetnie rozgrzeje i rozluźni obolałe mięśnie.
 • Można także przynieść sobie ulgę sięgając po odpowiedni preparat przeciwbólowy. Najchętniej wybieranym środkiem jest w tej chwili żel Harpagon Forte Max. Przyczynia się do zmniejszenia lub całkowitego zlikwidowania bólu mięśni i stawów, a także wzmacnia ich strukturę, dbając jednocześnie o kości. Jego główny składnik to korzeń diabelskiego pazura – roślina o przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu.
Źródła:
 1. Jaźwa, Paweł, et al. “Ocena funkcji kolana we wczesnym okresie po endoprotezoplastyce stawu i usprawnianiu operacyjnym.” Prz Med Uniw Rzesz 2 (2007): 142-6
 2. Tarczyńska, Marta, et al. “Obraz siebie a ocena jakości życia u pacjentów z uszkodzonym stawem kolanowym.” Current Problems of Psychiatry 13.2 (2012).

6 Komentarze do Ból kolana – przyczyny i leczenie bólu pod kolanem i w jego obrębie

 1. marisła pisze:

  A co z bólem kolana centralnie w środku?
  Od tygodnia mam wrażenie, ze w jednym kolanie ktoś mi zamontował długie igły, które go unieruchamiają i sprawiają, że całe jest sztywne.
  Skąd się taki ból bierze???

  • anita23@interia.pl pisze:

   Trudno cokolwiek powiedzieć… mało napisała, skąd mogły u Ciebie się pojawić takie bóle – tzn. przeciążyłaś te kolano? Masz tendencję do siedzenia nogę na nogę? Dobrze by było, jakbyś się zastanowiła czy do jakiegoś urazu niedawno u Ciebie nie doszło.

  • JoeBlack pisze:

   Stawiam na zdecydowanie zbyt mały ruch kolan. Może ostatnio nadwyrężyłaś się i kolano dostało wycisk. Jak się prowadzi siedzący tryb życia to czasami niepozorne czynności powodują nadwyrężenia. :]
   Poczytaj sobie o ćwiczeniach izometrycznych. Pozornie trudne, ale dają niesamowite efekty!

  • marisła pisze:

   No właśnie chyba nic sobie nie zrobiłam…
   Może faktycznie to przez siedzenie noga na nogę…
   Staram się już tego nie robić. Zobaczymy czy przejdzie. Może ćwiczeń też popróbuję. Jak na razie kupiłam sobie maść niedźwiedzią i mam też Opokan w żelu. Może pomogą. Dzięki!!

 2. pan nowy pisze:

  Do marisła – oczywiście, smaruj kolana. Wielu z moich znajomych uważa smarowanie kolan za przereklamowane, bo jak to – przecież tylko tabletki działają, a smarowanie maścią obolałych miejsc kompletnie nie ma prawa działać.

 3. twój szwagier pisze:

  Bo Polacy to troszkę hipochondrycy (ja czasami też ;). I często przyłapuję się na tym, ze zastanawiam się czy na daną dolegliwość jest tabletka… 😀 A Polacy łykają tabletki na potęgę. 😛
  Inna sprawa, że powikłania wątrobowe są bardzo częste, a nawet mało kto kojarzy, że tabletki przeciwbólowe są za to odpowiedzialne. No bo, jak to – paracetamol przecież można kupić wszędzie? Jak to może być toksyczny 😛
  Dlatego jak nie macie NAPRAWDĘ UZASADNIONEGO powodu – nie bierzcie tych tabsów. Banie “na wszelki wypadek” też źle się kończy. 😛
  Jedna kobieta już trafiła na SOR, bo brała 10 różnych tabletek i suplementów dziennie. :]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ 5 = jeden