Ból karku – przyczyny i leczenie bolących mięśni karku

Bolący kark – zna to każdy z nas. Przyczyną może być nieprawidłowy sen, praca w złej pozycji czy nawet stres. Bóle mięśni karku zwykle mijają samoistnie. Jeśli jednak trwają już dłuższy czas, a towarzyszą im inne objawy, takie jak uporczywe drętwienia lub przechodzące dreszcze – warto skonsultować się z lekarzem. Jednak w artykule przedstawimy objawy i przyczyny, które występują u każdego człowieka. Jakie przyczyny może mieć ból karku i jak go leczyć?


Nawigacja:

Bóle karku – charakterystyka i opis schorzenia

Ból mięśni karku zwykle nie jest zbyt uciążliwy i mija samoistnie w krótkim czasie. Czasem bólowi towarzyszy sztywność karku, bóle głowy, pleców czy ramion. Dolegliwości często występują przy poruszaniu głową lub ramionami, możemy też wtedy słyszeć odgłosy zgrzytania lub strzelania kości. Bólowi karku mogą towarzyszyć też osłabienie lub drętwienie dłoni lub ramienia. Jeśli na ból karku cierpimy krótkotrwale lub od czasu do czasu, nie będzie konieczna wizyta u lekarza. Można zastosować wtedy domowe sposoby lub leki bez recepty. Jeśli natomiast ból towarzyszy nam już dłuższy czas lub doświadczyliśmy urazu karku, należy skontaktować się z lekarzem, by ustalić przyczynę dolegliwości. Prawdopodobnie zostaną nam zlecone badania takie, jak tomografia głowy, RTG kręgosłupa szyjnego oraz USG przepływów w tętnicach okolicy szyi.

Ból w karku – przyczyny zależne od umiejscowienia i sytuacji

Najczęstszą przyczyną bólu karku jest po prostu przeciążenie kręgosłupa w tej lokalizacji. Jednocześnie wpływa na to wzmożone napięcie i przykurcze mięśni karku, np. z uwagi na stres. Obciążenia powodowane są często przez długotrwałe siedzenie przy biurku. Szczególnie, gdy trzymamy głowę w nieprawidłowej pozycji i wtedy, gdy mięśnie karku są osłabione z powodu braku aktywności fizycznej. Dolegliwości może dawać także przewiany kark, kiedy to przeciąg podrażnił zakończenia nerwowe na skórze. Częstą przyczyną bólu karku w starszym wieku są zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Gdy występuje ucisk nerwów szyjnych, możemy odczuwać drętwienie lub mrowienie dłoni. Jednak każde jedne z tych schorzeń związane jest z konkretną przyczyną. Poznajmy je wszystkie.
ból karku

Ból karku i tyłu głowy

Przyczyny bólu karku i tyłu głowy mogą być spowodowane nerwobólami. Bólowi może towarzyszyć drętwienie, mrowienie i sztywność karku. Przyczyną nerwobóli może być przewianie, czyli narażenie na przeciąg, np. po jeździe samochodem z otwartymi oknami. W ten sposób podrażniane są korzonki, czyli zakończenia nerwowe w skórze, co może powodować dolegliwości bólowe. Ból karku promieniujący do głowy może być spowodowany także tzw. bólami napięciowymi, które najczęściej występują na skutek wzmożonego napięcia mięśni. Silny ból głowy wraz z bólem i sztywnością karku może być spowodowany też zapaleniem opon mózgowych. Ważne jest, że charakterystyczna jest wtedy niemożność przygięcia brody do klatki piersiowej.

Ból karku promieniujący do łopatki lub kręgosłupa

Ból karku i kręgosłupa najczęściej spowodowany jest również napięciem mięśni w wyniku stresu lub nieprawidłowej pozycji, zazwyczaj przy siedzeniu. Przyczyną może być również długotrwała pozycja stojąca. W takim przypadku często odczuwamy ból karku promieniujący do łopatki lub klatki piersiowej. Jeśli bólowi kręgosłupa towarzyszy ból karku i tzw. rwa ramieniowa, czyli obniżenie ruchomości dłoni, łokcia i ramienia, ich osłabienie i ból, to przyczyną może być wypadnięcie dysku kręgosłupa.

Ból karku po spaniu 

Zazwyczaj ból karku po nocy spowodowany jest po prostu spaniem w złej pozycji, często na brzuchu z głową w bok. Jeśli po przebudzeniu szyja skręcona jest w jedną stronę i nie możesz nią ruszyć, to ból karku po spaniu spowodowany może być kręczem szyi. Jego przyczyną jest uraz mięśni karku, np. na skutek złej pozycji snu. Taki ból może trwać od jednego dnia do nawet tygodnia. Jest częstą przyczyną powodującą ból karku u dziecka.

Ból karku – leczenie schorzenia i sztywności

Kiedy cierpisz z powodu bólu karku z pomocą mogą Ci przyjść różnego rodzaju maści i plastry rozgrzewające lub chłodzące. Tego rodzaju preparaty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym z pewnością przyniosą Ci szybką ulgę w bólu. Co więcej, są one miejscowe, więc działają tylko i wyłącznie w miejscu, w którym ból jest przez nas odczuwany.

Rekomendowane preparaty na ból w karku
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max – jest to kompletny środek, który posiada naturalny skład. Preparat ten służy do skutecznego uśmierzania bólu i łagodzenia wszelkiego rodzaju stanów zapalnych, wykazując równocześnie działanie wzmacniające stawy. W związku z tym środek ten koncentruje się nie tylko na objawach, ale również na źródle bólu. Żel należy wmasować w bolesne miejsce, przy pomocy kolistych ruchów. W celach profilaktycznych warto stosować go dwa razy dziennie. Jego pełne działanie obserwuje się po dwóch tygodniach ciągłego stosowania preparatu.

Dodatkowo do sprawdzenia na https://harpagonforte.pl/
  • potwierdzona skuteczność w usuwaniu bólu karku;
  • działa na źródło bólu;
  • zawiera naturalne składniki;
  • wzmacnia stawy;
  • działa bardzo szybko.
  • produkt trudno dostępny w stacjonarnych aptekach.
  • AROMATOL HOT

    2. Aromatol Hot - żel, który stosuje się nie tylko w przypadku bólu karku, ale również pomaga on w leczeniu zapalenia oskrzeli, przeziębienia, czy kataru. Mogą go stosować, zarówno dorośli, jak też dzieci powyżej 10 roku życia. Niewielką jego ilość należy nanieść na miejsce bólu i wcierać delikatnie aż do wchłonięcia. Maksymalny okres stosowania wynosi 7 dni. Żel ma działanie rozgrzewające, antyseptycznie i ułatwiające oddychanie. Nie przynosi podrażnień i nie pozostawia tłustej warstwy.
  • nadaje się nie tylko na dolegliwości bólowe, ale pomocniczo stosuje się go również w trakcie przeziębienia, czy zapalenia oskrzeli;
  • rozgrzewa miejsce bólu;
  • ułatwia oddychanie;
  • nie powoduje żadnych podrażnień.
  • można go stosować maksymalnie przez okres 7 dni.
  • Masc konska

    3. Szwajcarska maść końska - końska maść chłodząca lub rozgrzewająca zapewnia ulgę w różnych miejscach bólu. Produkuje się ją w odniesieniu do szwajcarskiej receptury z 25 ziołami i ekstraktami ziołowymi w składzie. Żel nanosi się na chore miejsce w ilości, pozwalającej na jego wchłonięcie przez skórę. Jest tym bardziej skuteczny, im bardziej regularnie się go stosuje. Grubsza warstwa maści i ciepły opatrunek jeszcze bardziej zwiększa jej skuteczność.
  • naturalny, ziołowy skład;
  • tradycyjna, szwajcarska receptura;
  • duże, wygodne opakowanie produktu.
  • optymalną skuteczność zapewnia regularne stosowanie maści.
  • PREL blue plaster chlodzacy

    4. Plaster Prel Blue - hydrożelowy plaster chłodzący, łagodzący bóle i zmniejszający różnego rodzaju obrzęki. W jego składzie znajduje się chłodzący mentol. Korzystanie z niego nie sprzyja powstawaniu jakichkolwiek podrażnień, czy odparzeń, a jego odrywanie po użyciu jest bezbolesne. Plaster nakłada się na czystą i suchą skórę i można na niej pozostawić maksymalnie przez okres 8 godzin, a w razie konieczności cały zabieg należy powtórzyć.
  • redukuje ból i obrzęk pourazowy;
  • jest pomocny w leczeniu różnorakich urazów;
  • daje gwarancję bezbolesnego odrywania;
  • nie sprzyja powstawaniu podrażnień.
  • konieczność trzymania go przez kilka godzin na skórze.
  • PREL red plaster

    5. Plaster Prel Red - rozgrzewający plaster hydrożelowy, zawierający w składzie kapsaicynę i salicylan glikolu. Można go stosować jedynie na oczyszczoną i wysuszoną skórę, w miejscach, w którym odczuwamy ból, pozostawiając go na skórze, nie dłużej niż przez 8 godzin. Może być stosowany, zarówno przez dorosłych i dzieci, mające powyżej 6 lat. Jego działanie jest przede wszystkim przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • duża skuteczność działania;
  • możliwość bezbolesnego odrywania plastra;
  • działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • konieczność utrzymania plastra przez okres kilku godzin na skórze.
  • Powyższe produkty doskonale nadadzą się do leczenia wszelkich dolegliwości bólowych i urazów w obrębie całego naszego ciała, w tym również w okolicach karku. Ich odpowiednie stosowanie, zgodnie z zaleceniami producenta z pewnością przyniesie nam szybką ulgę w bólu i pozwoli na nowo cieszyć się życiem.  Jeśli wiesz, że Twój ból karku spowodowany jest jedynie nadwyrężeniem mięśni, możesz wypróbować paru domowych sposobów na to, by sobie ulżyć. Pomóc Ci może masaż, ćwiczenia rozciągające, ciepła kąpiel. Pomocne mogą być również okłady rozgrzewające i przeciwzapalne plastry czy maści dostępne bez recepty. Pacjenci często wybierają maść precyzyjne zwalczającą ból – Harpagon Forte Max. By zmniejszyć ból i zapobiegać jego powstawaniu w przyszłości, należy wykonywać regularne ćwiczenia kręgosłupa szyjnego i wzmacniające mięśnie szyi oraz pamiętać o zachowaniu właściwej pozycji głowy w czasie siedzenia przy biurku, a także podczas leżenia.

    Przy problemach z kręgosłupem szyjnym zalecane jest leżenie na twardej powierzchni lub używanie specjalnie wyprofilowanych poduszek ortopedycznych. Jeśli Twoje dolegliwości spowodowane są zmianami zwyrodnieniowymi, to niestety leczenie jest tylko objawowe, głównie przez przyjmowanie doustnych środków przeciwbólowych i stosowanie maści.

    Podsumowując – mięśnie karku zazwyczaj wskazują na konkretną dolegliwość, dlatego nie wolno ich lekceważyć!

    Ból karku jest częstą dolegliwością, którą wielu z nas lekceważy. Często możemy poradzić sobie z bólem sami, jednak gdy bóle nie przechodzą mimo naszego leczenia i profilaktyki, to konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż może to być objaw innych, poważnych schorzeń.

    Źródła:
    1. Szmyrka-Kaczmarek, Magdalena, and Krzysztof Kowalewski. “Bóle kręgosłupa w schorzeniach reumatycznych.” Polski Przegląd Neurologiczny 6.2 (2010): 75-85.
    2. Boguszewski, Dariusz, et al. “Reakcja organizmu na klasyczny masaż karku. Badanie pilotażowe.” Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku Białystok 9.9 (2013): 20-23.

    6 myśli nt. „Ból karku – przyczyny i leczenie bolących mięśni karku

    1. majkova

      Mało się o tym mówi, ale na bóle szyjne podczas snu warto kupić sobie dobrą poduszkę ortopedyczną, bądź taką, która dostosowuje się do kształtu karku i głowy. O wiele większy komfort snu i nie dotkną Was już więcej takie dolegliwości po przebudzeniu.

    2. martyna98

      Hej.
      Nie pierwszy raz słyszę o tych bólach, które wyżej opisaliście tzn. przewianie i zła poduszka. Ale mnie boli od czegoś innego… non stop trzyma mnie kurcz w szyi i czuję, że cały kark mam spięty. Jakie mogą być inne przyczyny? :/

      1. nowy

        Zastanów się, czy to nie kwestia zbyt długiego siedzenia przy telefonie. Nienaturalne pochylanie karku przy komputerze.
        Jeśli chcesz mieć pewność, czy to nie zwyrodnienie to marsz na RTG, a potem na rehabilitację.

        W dzisiejszych czasach za dużo siedzimy w telefonach. :]

        1. martyna98

          Dobra, zapiszę się na RTG.
          Staram się nie pochylać nadmiernie w dziwny sposób, więc myślę, że to nie to. Może to naprawdę jakieś zapalenie…
          Dobra, ale diagnostykę już zostawię lekarzowi.

          Wiecie może co mogę stosować tak na szybko, żeby trochę sobie pomóc???

          1. nowy

            Zainwestuj w jakiś krem. Na wariata możesz kupić maść końską czy coś w ten deseń – ale uważaj na podrażnienia i uczulenia skóry. Ale jak chcesz coś z mniejszą szansą na poparzenie to lepiej wybrać czarci pazur. Z czarcim pazurem jest bodajże harpagon, ale nie wiem, czy nie zmienili formuły. Musiałabyś pogooglować. Wygrzewaj szyję, nie forsuj jej i dbaj o dobrą postawę ciała.
            Może spróbować łykać ibuprom, ale nie wiem, czy w tym wypadku pomoże.

    3. Karina.123

      Niebezpieczny okres na przewianie karku jest szczególnie zimą, dlatego radzę bardzo uważać na odkrytą szyję. W innym wypadku łapie tzw. przewianie.
      Pewnie nie raz każdy z Was łapał okropny, kujący ból w okolicach karku. Ciężko się przewrócić w nocy, podnieść głowę, obrócić ją.
      A jeszcze teraz marzec, praktycznie zima i niełatwo o wychłodzenie mięśni szyi.

    Dodaj komentarz