Ból pleców na dole i innych obszarach – wylecz ból mięśni pleców

Wiele z nas na co dzień boryka się z problemem bolących pleców. Według badań na bóle pleców cierpi aż 84 procent naszych rodaków, czasem ciężko jednoznacznie określić przyczynę tej dolegliwości. W artykule przedstawimy co może powodować ból pleców na dole i w innych obszarach tych dolegliwości oraz podpowiemy jak je leczyć.


Nawigacja:

Bóle pleców na dole i innych miejscach – co mogą oznaczać?

Ból pleców to jedna z najdotkliwszych i najczęściej występujących dolegliwości, z jaką się spotykamy. Powodem bólu jest wiele różnych przyczyn, które zależne są od jego umiejscowienia. Ból pleców pochodzenia pozakręgosłupowego nie nasila się w trakcie poruszania i może świadczyć o poważnych chorobach. Problem ten dotyczy wielu mieszkańców państw uprzemysłowionych, praktycznie każdy z nas kiedyś cierpiał na ból pleców różnego pochodzenia.

Ból w dole pleców

Ból dolnej części pleców mogą powodować choroby układu moczowego. Do nich zaliczyć możemy między innymi kamicę nerkową i choroby zapalne nerek. Objawem, który potwierdza te schorzenia jest tak zwany objaw Goldflama. Wśród chorób zapalnych nerek, najczęstszym schorzeniem jest kłębuszkowe zapalenie nerek. Ból pleców na dole po prawej stronie może wynikać także z problemów z narządami rodnymi. Ból w dolnej części pleców towarzyszy poronieniu, chorobom macicy, endometriozie, nieprawidłowym miesiączkom.

Choroby układu pokarmowego wywołujące taki ból w plecach to:

 • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
 • zaparcia,
 • tętniak aorty brzusznej,
 • choroby zapalne jelit,
 • choroba wrzodowa jelit lub żołądka.

Ból pleców z lewej strony – co może oznaczać?

Odczuwalny ból mięśni pleców z lewej strony może być oznaką rozwijających się patologii wewnątrz organizmu, szczególnie w rejonie jamy brzusznej. Ból z lewej strony pleców może występować w przypadku:

 • choroby trzustki, zwłaszcza zlokalizowanej w ogonie trzustki,
 • kolki nerkowej,
 • urazu mięśni przykręgosłupowych,
 • stanów nagłych związanych z procesem zapalnym rozwijającym się w narządach rozrodczych, czyli między innymi w przypadku pęknięcia torbieli jajnika,
 • chorób serca,
 • choroby albo urazy płuca bądź opłucnej po lewej stronie,
 • choroby jelita, gdy ognisko zapalne zlokalizowane jest w obszarze zstępnicy albo esicy.

Kiedy towarzyszy nam ból w lewym boku pleców nie możemy wykluczyć tak zwanego bólu przeniesionego, czyli ból nie jest wywoływany czynnikiem chorobowym znajdującym się blisko, a powiązany jest z przenoszeniem uporczywych doznań z narządów wewnętrznych na pozostałe partie ciała.

Ból pleców z prawej strony może wskazywać na inne schorzenia.

Ból pleców po prawej stronie pochodzący od mięśni, może być spowodowany przeciążeniem, noszeniem ciężkich przedmiotów, bezruchem. Odczuwany ból z prawej strony pleców może towarzyszyć zapalnym chorobom reumatycznym. Może on również być tak zwanym bólem udzielonym z chorego biodra czy kolana znajdującego się po tej samej stronie. Ta nieprzyjemna dolegliwość wywoływana jest także przez wiele chorób narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Należą do nich:

 • kamica żółciowa,
 • kamica nerkowa,
 • zapalenie nerek,
 • guzy macicy albo przydatków znajdujących się po prawej stronie,
 • choroby dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • przewlekły stres,
 • depresja.

Ból dolnej części pleców w prawym boku (pod żebrami) może okazać się również objawem chorób nerwów międzyżebrowych. W przypadku nerwobólu dochodzi do samoistnego podrażnienia nerwów. Wówczas ból może dojść również na przednią stronę klatki piersiowej. Często na ból pleców w ciąży w tym rejonie skarży się wiele przyszłych matek. Przeważnie są one wówczas spowodowane przeciążeniem. W trakcie ciąży pojawia się nie raz kolka nerkowa, czyli ból pleców po prawej stronie na dole. Objawy są nagłe, a ból promieniujący aż do pachwiny czy wewnętrznej powierzchni uda.

Bóle pleców w górnej części 

Do przyczyn bólów pleców w górnej ich części należą:

 • półpasiec,
 • choroby internistyczn,
 • problemy kardiologiczne,
 • choroby stawu barkowego,
 • choroby psychiczne,
 • przerzuty nowotworowe,
 • problemy z układem oddechowym.

Ból pleców pod łopatkami i promieniujący do barku albo karku, może być oznaką rwy ramiennej. Rwa ramienna jest zespołem objawów, spowodowanych przeważnie zmianami zwyrodnieniowymi.

Jak leczyć ból w plecach?

W przypadku bólów mięśni pleców stosuje się leczenie farmakologiczne, doskonale efekty daje także korzystanie z fizykoterapii. Na ból pleców pomagają akupunktury, akupresury, masaże, ultradźwięki, elektroterapia, krioterapia. Wszystkie metody powinny być dostosowane w sposób indywidualny do danego pacjenta. Takie leczenie ma na celu zapobiec osłabieniu mięśni i złagodzić uporczywy ból. Do tego celu sprawdzają się także ćwiczenia rehabilitacyjne. Pacjenci z silnymi bólami pleców mogą także sięgnąć po preparaty szybko uśmierzające ból.

Doskwierający ból w okolicach pleców bardzo często jest bardzo nieprzyjemny oraz intensywny, dlatego wybór odpowiedniego preparatu łagodzącego ból powinien być dobrze przemyślany. Musimy wiedzieć czego oczekujemy od leku i jakie parametry wpływają na redukcję dolegliwości. Skład preparatu dzielimy na składniki ziołowe oraz aktywne. Pierwsze z nich nie wpływają w realny sposób na ognisko bólu, lecz bardzo często pełnią funkcję rozgrzewającą lub chłodzącą. Natomiast składniki aktywne przy kontakcie ze źródłem dolegliwości łagodzą ból. W naszym rankingu przedstawimy leki na ból pleców, które cechują się najwyższym stosunkiem substancji czynnych do ziół oraz korzystnym stosunkiem jakości do ceny.

[table “30” not found /]

Układ naszego rankingu prezentuje się w sposób następujący. Na samej górze, miejsce pierwsze zajmuje maść na bolące plecy Harpagon Forte Max, potem znajdziemy różnego typu tabletki, a na samym końcu plastry na bolące plecy. Uważamy, że stosowanie maści Harpagon Forte Max jest najbardziej korzystne z punktu widzenia użytkownika, gdyż nieinwazyjne oraz skuteczne działanie przyniesie nam ulgę nawet w przypadku intensywnych dolegliwości. Tabletki są wydawane jedynie na receptę, gdyż ich inwazyjna metoda działania może wywołać niechciane skutki uboczne. Plastry natomiast wymagają wizyty u specjalisty, który przedstawi nam instruktarz poprawnego zakładania, aby uzyskać oferowaną przez produkt skuteczność .


Aby, zmniejszyć ból pleców warto także skupić się na trzech poniższych propozycjach.

Ćwiczenia aerobowe

Warto wykonywać ćwiczenia aerobowe, między innymi takie jak chodzenie. Pomagają one w zmniejszeniu bólu zwłaszcza dolnej części pleców. Warto wybrać spacer, aniżeli transport publiczny, udając się do pracy.

Rozciąganie

Kolejnym sposobem na zmniejszenie bólu jest rozciąganie. Kilka łatwych ćwiczeń rozciągających skutecznie zniweluje ból oraz wpłynie na poprawienie ruchomości ciała.

Proste ćwiczenie na rozciąganie pleców:

 1. Połóż się na plecach, podciągnij kolana w kierunku klatki piersiowej.
 2. Zegnij głowę do przodu, abyś poczuł się komfortowo i rozciągaj się w tej pozycji.
 3. Pozycję postaraj się otrzymać do 30 sekund.
 4. Ćwiczenie powtórz 5-10 razy.

Regularne wizyty na basenie

Pływanie to doskonałe ćwiczenie, pomagające złagodzić ból pleców. Pływanie w żaden sposób nie obciąża naszych pleców, woda jest świetnym podparciem dla naszego ciała.

Podsumowanie – nigdy nie bagatelizuj symptomów, które daje Twój organizm!

Ból mięśni pleców to bardzo przykra uciążliwość, jednakże musimy mieć świadomość, iż najpewniej jeszcze często będziemy się z nią zmagać. Z tego względu warto wiedzieć jak walczyć z tą dolegliwością i skutecznie uśmierzać ból. Nie należy bagatelizować przewlekłego bólu, gdyż może on świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który ustali rodzaj leczenia.

Źródła:
 1. Muscle Pain: Understanding the Mechanisms, Siegfried MenseRobert D. Gerwin, Springer Science & Business Media, 2010, ISBN: 354085021X, 9783540850212
 2. Jak ćwiczyć prawidłowo? Ćwiczenia dla kobiet na siłowni i sali, Agnieszka Przybylska, ISBN: 8363017027, 9788363017026
 3. Zejda, Jan E., et al. “Dolegliwości ze strony kończyn górnych, szyi i pleców u osób wykonujących pracę biurową z użyciem komputera.” Medycyna Pracy 60.5 (2009): 359-367.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *