• Likwiduje bóle mięśni i stawów
 • Uderza dokładnie w miejsce bólu
 • Innowacyjne, naturalne składniki
 • Przeciwdziała przyczynie bólu

cena/jakość: 5/5

Zespół napięcia mięśniowego – czym jest, jak się objawia, jak go leczyć?

zespół napięcia mięśniowego

Zespół napięciowego zapalenia mięśni (TMS) jest bolączką współczesnego człowieka. Zdaniem specjalistów wielowymiarowy ból mięśni na całym ciele często ma swoje źródło w umyśle i to przede wszystkim stres powoduje nasilenie się dokuczliwych objawów. Jak rozpoznać, że to zespół napięcia mięśniowego? Jakich obszarów mięśniowych dotyka? Dlaczego tak ważne jest, aby podjąć odpowiednią profilaktykę w celu jego zwalczenia? O tym poniżej!


Nawigacja:

Charakterystyka zespołu napięcia mięśniowego

Dla wielu osób ból głowy i mięśni stał się przykrym elementem codzienności. Coraz rzadziej zastanawiamy się nad jego prawdziwymi przyczynami i ograniczamy się do stosowania doraźnych środków zaradczych w postaci tabletek przeciwbólowych. Jednak kluczowe jest dotarcie do źródła bólu – napięciowe zapalenie mięśni ma podłoże psychosomatyczne, a więc jest efektem długotrwałego, silnego stresu. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale często przewlekły ból mięśni ręki prawej czy ból mięśnia piersiowego jest manifestacją wszechobecnego stresu i ogromnej liczby zmartwień, jakich doświadczamy w codziennym życiu.

W zespole napięciowego zapalenia mięśni mamy do czynienia z dolegliwościami długotrwałymi. Tych często nie da się precyzyjnie zlokalizować – wędrujące bóle mięśni będą tu szczególnie uciążliwe i frustrujące. Podobnie jak ból mięśni bez gorączki, który mógłby zwiastować grypę, jednak nie ma nic wspólnego z tego typu infekcjami. Specjaliści przekonują, że główną przyczyną bólu od strony fizjologicznej jest deficyt tlenu w napiętej tkance mięśniowej oraz ograniczenie krążenia.

Jak radzić sobie z napięciowym bólem mięśni?

Specjaliści uważają, że ból głowy, mięśni i stawów da się uśmierzyć za pomocą różnych form fizjoterapii poprawiających krążenie. U pacjentów, którzy poddali się tej terapii zaobserwowano poprawę samopoczucia i znaczne zmniejszenie dolegliwości. Jednak taka forma leczenia może okazać się niewystarczająca, bo ważne źródło bólu znajduje się w mózgu. Niewykluczone, że konieczna będzie terapia o charakterze psychologicznym prowadząca do odnalezienia najgłębszej przyczyny bólu mięśni na całym ciele. Podejście to wydaje się wiarygodne, ponieważ na człowieka należy patrzeć w sposób całościowy, a sam zespół napięciowego zapalenia mięśni nie bez powodu został określony jako schorzenie również o podłożu psychologicznym

Suplementy i leki rozluźniające napięcie mięśniowe

Odpowiedni dobór preparatu na napięcie mięśni nie musi być dużym kłopotem. Wystarczy jedynie założyć, co będzie czynnikiem decydującym o ostatecznym wyborze. Napięcie mięśniowe jest reakcją obronną organizmu na niepokojące stany naszego organizmu, więc do zwalczania tego typu dolegliwości potrzebny jest nam lek, a nie preparat jedynie redukujący ból. Maści, które mają realny wpływ na rozluźnienie mięśni cechują się wysokim stężeniem substancji aktywnych, a zioła są jedynie dopełnieniem całego składu. W naszym zestawieniu przedstawię Tobie ranking maści na wzmożone napięcie mięśniowe, które zostały sklasyfikowane na podstawie stosunku jakości do ceny.

Ranking preparatów na napięcie mięśniowe
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - Najbardziej atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Jeśli poszukujesz najbardziej skutecznego preparatu, który z wysoką skutecznością będzie oddziaływał rozluźniająco na ognisko bólu, wtedy wybór Harpagon Forte Max będzie z pewnością bardzo dobrą decyzją. Mimo stosunkowo wysokiej ceny, preparat cechuje się najbardziej atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny, co jeszcze bardziej potwierdza najwyższą klasę skuteczności tego suplementu.
 • Skuteczność potwierdzona klinicznie
 • Najwyższe stężenie substancji aktywnych
 • Produkt dostępny jedynie na stronie dystrybutora
 • Mydocalm

  2. Mydocalm - Dobrze oceniany produkt w niskiej cenie. Ostatnim produktem w naszym zestawieniu są miorelaksanty w formie tabletek Mydocalm. Wytworzona przez markę formuła cechuje się przyzwoitą skutecznością działania, lecz cena jaką musimy za lek zapłacić całkowicie obniża korzystny stosunek jakości do ceny.
 • Ceniona przez użytkowników skuteczność działania
 • Oprócz łagodzenia bólu działa również na jego przyczynę
 • Konieczność konsultacji z lekarzem w celu otrzymania recepty
 • Mydocalm

  3. Methocarbamol - Uznany lek na napięcie mięśniowe. Methocarbamol to jeden z najbardziej uznanych oraz popularnych leków na dolegliwości związane z napięciem mięśniowym. Przez wiele lat nie było żadnej sensowej alternatywy na tego typu preparat i zyskał on bardzo duże grono użytkowników, którzy polecają takie rozwiązanie. Kosztuje znacznie mniej niż leki na napięcie mięśniowe Harpagon Forte Max, lecz cechuje się znacznie starszą oraz mniej skuteczną formułą.
 • Uznany produkt na rynku leków rozluźniających
 • Wysokie oceny na różnych portalach opiniotwórczych
 • Spora ilość składników aktywnych
 • Znacznie starsza oraz mniej skuteczna formuła, głównie z powodu oparcia na nie do końca innowacyjnych metodologiach.
 • Sirdalud 4 mg

  4. Sirdalud 4 mg - Dobry wybór ze średniej półki cenowej. Jeśli poprzednie leki rozluźniające napięcie mięśniowe nie spełniły Twoich wymagań, wtedy dobrą alternatywą ze średniej półki cenowej będzie Sirdalud. Posiada on sporą ilość substancji aktywnych działających skutecznie na układ nerwowy, co potwierdza konieczność konsultacji z lekarzem oraz otrzymaniem stosownej recepty na tego typu preparat.
 • Dobra alternatywa w niższej cenie niż poprzednie propozycje
 • Wystarczająca ilość substancji czynnych
 • Konieczność posiadania recepty
 • Viprosal B

  5. Viprosal B - Pozycję zaraz za podium zajęły leki zmniejszające napięcie mięśni w formie maści Viprosal B. Jeśli zależy Tobie na najniższej cenie, wtedy wybór tego typu produktu będzie z pewnością bardzo dobrym wyborem. Mimo bardzo niskiej ceny, patrząc na skład produktu, wydaje się być on dosyć skutecznym preparatem w leczeniu oraz rozluźnieniu zbyt dużego napięcia mięśniowego.
 • Najniższa cena
 • Nie najgorsze działanie, które niestety nie sprawdza się dla wszystkich
 • Mniejsza skuteczność w zwalczaniu intensywnego napięcia mięśniowego
 • Viperin masc

  6. Maść Viperin - Dobra alternatyw w niższej cenie. Jeśli poprzednie preparaty zwiotczające mięśnie były dla Ciebie zbyt drogie lub zbyt mało skuteczne, wtedy maść Viperin może okazać się preparatem, który spełni Twoje oczekiwania. Jest to bardzo ciekawa alternatywa, która stanowi równowagę między wysoką ceną, a wysoką jakością. Preparat jest bardzo polecany w przypadku mniej intensywnych dolegliwości na tle nerwowym.
 • Niska cena
 • Przyzwoita ilość substancji aktywnych
 • Wyższa skuteczność w zwalczaniu napięcia mięśniowego niż w przypadku wyżej przedstawionego preparatu
 • Mniej atrakcyjny stosunek jakości do ceny
 • Podsumowując wszystkie przedstawione leki miorelaksacyjne, bez problemu możemy stwierdzić, że maść Harpagon Forte Max będzie najlepszym wyborem z pośród wszystkich preparatów znajdujących się w rankingu. Cechuje się on wysokim stężeniem substancji, które mają realny wpływ na redukcję napięcia mięśniowego. Za plecami tego typu leku znajdują się wysokiej jakości tabletki. Niestety niższą pozycję zawdzięczają mniej skutecznej oraz starszej formule oraz inwazyjnym działaniem, które może narazić na dolegliwości nasz układ pokarmowy. W całym rankingu nie ujęliśmy żadnych plastrów, gdyż wymagają one konsultacji ze specjalistą. Dopiero ten pokaże nam w jaki sposób korzystać z tego typu preparatu, więc nie będą one przydatne w naszej domowej apteczce.

  Czy zespół napięcia mięśniowego to już choroba cywilizacyjna?

  Niektórzy twierdzą, że tak. Niestety zespół napięciowego zapalenia mięśni staje się jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Mimo że nie zbiera ono śmiertelnego żniwa – jak to jest w przypadku miażdżycy czy otyłości – utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego bardzo ważne jest dotarcie do przyczyny bólu, redukcja stresu do niezbędnego minimum i zadbanie o siebie w sposób kompleksowy.

  Źródła:
  1. Muscle Pain: Understanding the Mechanisms, Siegfried MenseRobert D. Gerwin, Springer Science & Business Media, 2010, ISBN: 354085021X, 9783540850212
  2. Laskin, Daniel M. “Etiology of the pain-dysfunction syndrome.” The Journal of the American Dental Association 79.1 (1969): 147-153.

  5 Komentarze do Zespół napięcia mięśniowego – czym jest, jak się objawia, jak go leczyć?

  1. Basiek90 pisze:

   To niesamowite! Od prawie ROKU szukam powodu, dla którego w wmiarę regularnych odstępach czasu dotyka mnie okropny ból w krzyżu… Nawet nie wiecie, jak się martwiłam, że to problemy właśnie z odcinkiem lędźwiowym, czy coś z rdzeniem w ogóle kręgowym! Potem w innych, też stresujących sytuacjach czasami bolało mnie serce… To wtedy już lekarz był w stanie mi wyjaśnić, zę to faktycznie przyczyna stresu. Ale widzicie, inne, nagłe bóle już nie są z reguły powiązywane z zespołem napięcia mięśniowego…. Dopiero sama dodałam jeden do jednego i w zasadzie sama się zdiagnozowałam!

   • marek k. pisze:

    To w końcu zażegnałaś te “ataki” jakoś?
    Cierpię na podobny problem, i myślę, że nie ja jeden w dzisiejszych czasach… Tylko jest to u mnie właśnie duszący ból pod lewym bokiem. I nie, to nie serce. Badałem się.

    • Basiek90 pisze:

     Nie obyło się bez suplementacji magnezem i potasem i wszystkimi innymi witaminami, które wpływają na układ nerwowy. Musiałam też nieco zmienić “higienę” swoje życia, snu i moich relacji w pracy, bo wiele znich właśnie rpzyprawiało mnie o ogromny stres. Inaczej nie da się nic z tym zrobić. Oczywiście poza tym używałam domiejscowo kremu na krzyż. Wtedy dopiero ból odpuszczał i był lżejszy.
     Powiedz może swojemu lekarzowi rodzinnemu o bólu na tle nerwowym, to może Ci coś więcej powie… Ale ja niestety na kompetentnego w swojej mieścinie nie mogłam trafić.

  2. q.123 pisze:

   Normalnie jakbym czytała o sobie… Dobrze, że wreszcie ktoś rozwinął ten temat i co nieco więcej napisał. Dzięki 🙂

  3. martek pisze:

   Nigdy nie zapomnę tego dnia, jak moją mamę złapał nagły ból lewej ręki… Od razu zaczęła panikować, ze to zawał. Oczywiście wezwaliśmy lekarza, zawał (na szczęście) nie przyszedł, ale ten strach pozostał. Lekarz jednak był naprawdę kompetentny (każdemu życzę trafić na takie profesjonalistę) i od razu zasugerował zbyt duży stres. Przecież bóle napięciowe właśnie potrafią pojawiać się w naprawdę niespodziewanych częściach ciała. Potem okazuje się, że to właśnie psychosomatyczna przyczyna…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  63 ÷ = siedem