Ból rąk – bóle mięśni rąk z lewej i prawej strony

Ból mięśni rąk zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może być odczuwalny podczas wykonywania ruchów oraz w spoczynku. Często u pacjentów występuje ból rąk w nocy. Jego występowanie może świadczyć zarówno o różnych schorzeniach, przebytych urazach oraz zaburzeniach funkcjonowania układu nerwowego.


Nawigacja:

Bóle rąk – charakterystyka i rodzaje

Bóle mięśni rąk mogą występować pod różną postacią. Zdarza się, że niepożądane odczucia podobne są do skurczy. Mięśnie przedramienia mogą boleć w podobny sposób do tego po przemęczeniu. Jest to zespół opóźnionego bólu mięśniowego, potocznie zwany zakwasami. Nie zawsze jednak przyczyną bólu jest przemęczeni mięśni rąk. Bóle mięśni w rękach mogą także występować w postaci objawów zbliżonych do tych o podłożu neurologicznym. Na podstawie lokalizacji bólu najczęściej rozpoznaje się:

 • ból odczuwany w palcu czwartym i piątym po zewnętrznej stronie dłoni (palec serdeczny i mały) – związany z nerwem łokciowym.
 • ból odczuwany na zewnętrznej stronie dłoni – związany z nerwem promieniowym,
 • wewnętrzny ból odczuwany w kciuku, palcu wskazującym i serdecznym – związany z nerwem pośrodkowym.
 • Zdarzają się także bóle związane z układem kostnym i stawowym. Są to zwykle bóle pourazowe i zwyrodnieniowe.

Stany zapalne występujące w układzie nerwowym ramienia mogą powodować ból wymienionych obszarów. Miejscowe występowanie pomaga zidentyfikować przyczynę i następnie podjąć potencjalne leczenie. Przejdźmy jednak do tego pierwszego.

Ból lewej ręki i prawej – przyczyny

Identyfikacja przyczyny bólu konkretnej grupy mięśni lub pojedynczej tkanki zwykle kończy się na wykryciu urazu. Najczęściej ból w lewej ręce jak i ból w prawej ręce nie są jedynymi objawami. Towarzyszą im zwykle inne objawy oraz bóle występujące w innych częściach ciała i ich grupach mięśniowych. Jeśli rzeczywiście bólowi rąk towarzyszą bóle innych części ciała, może być to przyczyną chorób takich jak grypa, przeziębienie, ospa wietrzna, różyczka itp. Dodatkowe występowanie innych objawów zwykle pomaga w ustaleniu przyczyn bólu mięśni rąk, a także pozostałych mięśni. Ręce wraz z wiekiem są coraz bardziej narażone na bóle związane z chorobami reumatycznymi.

 • Stany zapalne grup mięśni ramion mogą być powodowane przez np. zapalenie wielomięśniowe. Ramiona mogą być obolałe i osłabione a wszystkiemu może towarzyszyć poranna trudność z poruszaniem tymi kończynami.
 • Bóle pourazowe mogą być powodowany takimi zdarzeniami jak naciągnięcie mięśnia, skręcenia i zwichnięcia stawów. Jeśli w obu rękach występują regularne skurcze, lekarz badający pacjenta na pewno spyta o to jaką pracę wykonuje na co dzień pacjent.
 • Zdarza się, że długotrwałe przemęczanie całego organizmu, nie tylko ramion, połączone z niedoborem np. potasu może powodować objawy.
 • Przeciążenie ramion spowodowane długim wykonywaniem pracy wymagającej wysiłku, podnoszeniem ciężarów bądź wykonywaniem niewygodnych ruchów również może powodować bóle mięśni rąk.
 • Ludzkie ciało jest czasem podatne na takie czynniki jak niewygodna pozycja podczas snu, która również może odpowiadać za bóle rąk.
 • Przyczyny związane z układem nerwowym nie muszą nawet tkwić w samych ramionach. Często przyczyn bólu rąk lub jednej z nich szukać należy w odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Niezwykle wrażliwym punktem ramienia jest staw łokciowy, gdzie nie trudno o uszkodzenie nerwu. Jego ucisk lub naruszenie struktury może powodować bóle konkretnych części ramienia i dłoni.
 • Dużo mówi się też o tym, że ból lewej ręki może być zwiastunem objawów sercowych. Ból prawej ręki już nie jest w tym temacie tak niepokoącym objawem.

Bóle mięśni rąk – leczenie

zwalczanie bólu mięśni rąk powinno być poprzedzone diagnostyką wykonaną przez lekarza. Bez konsultacji nie dowiemy się jakie metody leczenia przyniosą pożądane rezultaty. Są jednak od tego wyjątki. Jeśli jest pewność, że ból jest następstwem urazu lub nadwyrężenie – można stosować różne żele i maści przeciwbólowe. Są one zwykle łatwo dostępne i stosunkowo tanie.

Przykładem takiego żelu jest Harpagon Forte Max. Stosując je miejscowo można uzyskać zadowalające efekty nie tylko przy dolegliwościach bólowych rąk ale i innych partii ciała. Przypadki, w których przyczyna jest niewiadoma należy konsultować choćby z internistą. Lekarz na pewno doradzi bądź zleci dodatkowe badania i konsultacje ze specjalistami.

Zapobieganie występowaniu bólów

Aby skutecznie zapobiegać bólom mięśni rąk należy przede wszystkim dbać o ich kondycję. Brak regularnych treningów i ruchu jest jedną z przyczyn osłabienia mięśni i tym samym zwiększenia ryzyka występowania bólu. Każda grupa mięśniowa ma też swoją określoną wytrzymałość. Regularne i długotrwałe przemęczanie jest czymś czego należy unikać aby zachować zdrowie i dobry stan tkanek mięśniowych i stawowych. Ważne jest też zapewnienie sobie wygodnej pozycji podczas snu. Według opinii wielu specjalistów nawet sam materac (jego grubość i twardość) ma wpływ na stan zdrowia. Skoro kręgosłup szyjny może powodować ból ramienia warto zatem zapewnić odpowiednie podtrzymanie głowy podczas snu. Na rynku wiele jest poduszek, które to ułatwiają.

Dodatkowo polecamy miejsca, które kiedyś nas bolały, dodatkowo – od czasu do czasu – smarować jednym z żelów, o których wspomnieliśmy. Pomoże to odprężyć mięsień po wysiłku oraz wpłynie na jego strukturę, odciążając nadwyrężone struktury.

Źródła:
 1. Jones, G., H. M. Cooley, and N. Bellamy. “A cross-sectional study of the association between Heberden’s nodes, radiographic osteoarthritis of the hands, grip strength, disability and pain.” Osteoarthritis and cartilage 9.7 (2001): 606-611.

5 Komentarze do Ból rąk – bóle mięśni rąk z lewej i prawej strony

 1. anne_de pisze:

  Hej. Jestem Majka i należę do meteopatów tzn. mój organizm jest bardzo wrażliwy i reaguje natychmiast na wszelkie zmiany ciśnienia. Przez wiele lat nie miałam pojęcia co mi jest, bo przy zmianie ciśnienia ręce mi drętwiały, czułam też mrowienie w nogach.
  Długi czas brałam magnez i witaminy, bo myślałam, że to niedobory. Z czasem lekarka zobaczyła korelację z ciśnieniem i objawami, i wyszła taka a nie inna diagnoza. 🙂

  • Witek pisze:

   Witam.
   Czy lekarz zalecił Pani jakieś konkretne działania likwidujące objawy meteopatii?

   • anne_de pisze:

    Zaleciła parę rzeczy.
    Ogólnie z nami, meteopatami jest taki problem, że nie ma jednego złotego środka dla “chorego”. Poza tym nie ma też cudownej pigułki na meteopatię.
    Lekarka kazała zadbać o dietę, o dużą ilość witamin z grupy B, zaleciła picie kawy, żeby ciśnienie podnieść przy spadkach a do tego jakieś herbatki z żeń-szenia i witamina D. Oczywiście odpowiednia ilość snu, ruch i świeże powietrze.

    Zależy wszystko też od człowieka i tego jak konkretnie ta meteopatia się objawia. Wyżej pisałam, że bolały mnie bardzo ręce i dlatego ja dodatkowo dostałam pozwolenie na smarowanie rąk czymś delikatnie przeciwbólowym. Chociaż to było rok temu to pamiętam, że Harpagon był super na te dolegliwości, bo działa i na mięśnie, i głębiej, czyli na łamanie w kościach.

 2. joanna1997 pisze:

  Przyczyn może być od groma takiego bólu rąk.
  Najtrudniej to zdiagnozować… Jeden to jak wyżej Pani napisała – meteopata, kolejny ma problemy z kręgosłupem, inny przeforsował się na siłowni.
  Dlatego też każda osoba będzie miałam inne potrzeby co do preparatów. Dlatego najbardziej sprawdzają się uniwersalne preparaty tak jak np. Altacet, który można stosować i na oparzenia, i na stłuczenia.

  • Looke pisze:

   Altacet jest w porządku, ale czy nigdy nie przeszkadzał Wam ten zapach? Z tego co pamiętam jeszcze do tego zostawiał nieładną brzydką powłokę, którą ciężko było zmyć. :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy ÷ = jeden