Ból uda i okolicznych mięśni – jak skutecznie wyleczyć ból mięśni ud

ból mięśni ud

Nieprzyjemną dolegliwością, na którą powinniśmy zwracać szczególną uwagę jest przenikliwy ból ud z przodu nogi lub też w jego tylnej części. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być banalne i niegroźne. Zazwyczaj wynika on z intensywnego treningu tudzież kontuzji, której nabawiliśmy się przez własną nieuwagę. Zapraszamy do rozwinięcia artykułu, w którym opowiemy skąd bierze się ból mięśni ud i pośladków. Wyszczególnimy również co należy zrobić, aby mu przeciwdziałać!

Nawigacja:

Rozgrzewka i rozciąganie na bolące uda

Wprowadzając do swojego planu treningowego kilka zdrowych nawyków znacznie zniwelujemy uciążliwe zakwasy. Kluczowa będzie dobra rozgrzewka, mogą być to podskoki, przysiady z wyskokiem lub inna dynamiczna forma gimnastyki, która nam odpowiada. Aby uniknąć bólu mięśni po ćwiczeniach powinniśmy z kolei wykonać ćwiczenia rozciągające całego ciała. Warto zaznaczyć, że nawet kilku minutowy stretching pomoże nam odczuć. Pamiętajmy o tym, by podczas treningu dbać o odpowiednie nawodnienie.


Ból mięśnia uda przy chodzeniu a konsultacja z fizjoterapeutą

Trenując regularnie i intensywnie, warto jest rozważyć konsultacje z rehabilitantem. Jak wiele osób zdaje sobie sprawę, bóle mięśni uda po wysiłku fizycznym przyczyny mają bardzo głęboko zakorzenione w sposobie naszego trenowania i regularnym rozciąganiu, do którego większość z trenujących nie przykłada się poprawnie. Takie comiesięczne wizyty kontrolne pomogą nam uniknąć ewentualnych kontuzji czy przeciążenia poszczególnych mięśni i stawów. Pamiętajmy! Mimo iż sport to zdrowie, uprawianie go nieodpowiedzialnie i na własną rękę czasami może mieć bardzo niemiłe konsekwencje zdrowotne.

Ból mięśni ud – przyczyny a wizyta u specjalisty

 • Kiedy ma miejsce ból uda z przodu przy chodzeniu, może być to objaw występującego zapalenia kaletki krętarzowej. Czynniki, które doprowadzają do tego zapalenia, można sprecyzować zaburzeniem równowagi mięśniowo-powięziowej.
 • Ból mięśni uda z przodu może być spowodowany zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, przewlekłej choroby na tle reumatycznym i o postępującym stanie zapalnym, występującym w tkankach miękkich oraz stawach w kręgosłupie.
 • Ból uda po wewnętrznej stronie  jest najczęściej spowodowany przeciążeniem przywodzicieli uda. Dochodzi do niego najczęściej podczas urazu, kiedy to uszkadza się mięsień uda, a dokładniej występująca w nim tkanka ścięgna. Tak występujący ból wewnętrznej strony uda często również charakteryzuje się piekącym lub kującym odczuciem, które powoduje jednakowo mocne zaczerwienienie skóry.
 • Jeśli występuje ból uda z tyłu, możliwy jest uraz mięśni z grupy kulszowo-goleniowej. Ból z tyłu uda może wynikać z uciśnięcia nerwu kulszowego. Na tę kontuzję narażeni są głównie chorzy na dyskopatię, będącą jednym z pierwszych objawów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
 • Dolegliwości bólowe z boku – ból uda z boku powstaje głównie w wyniku meralgii z parestezjami. Powodem tych zaburzeń jest powstały na drodze urazu czy operacji ucisk nerwu skórnego bocznego uda. Mięśnie uda wtedy bolą, występuje szczypanie, nieczułość i wrażliwość na dotyk.
 • Występujący ból uda w nocy jest najprawdopodobniej spowodowany chorobami żylnymi. Takimi jak przewlekła niewydolność żylna, zespół korzeniowy powstały w wyniku nacisku na korzeń nerwowy dysku, zakrzepica żylna czy polineuropatia.
 • Ból uda po zewnętrznej stronie może być wynikiem postępującego zapalenia i obrzęku, a także miejscowego unieruchomienia spowodowanego syndromem pasma biodrowo-piszczelowego.
 • Jeżeli ból mięśni uda podczas chodzenia (z przodu czy też z tyłu), nie ustępuje samoistnie po kilku dniach lub też trudno samodzielnie określić nam jego przyczyny, bo np. urazy czy kontuzje nie wchodzą w grę. Trzeba byłoby rozważyć wizytę u lekarza, ponieważ silne bóle mięśni ud mogą świadczyć o poważnych schorzeniach zarówno o podłożu reumatoidalnym. Nierzadko to również objaw poważnych dysfunkcjach układu krwionośnego czy pierwsza oznaka zapalenie mięśnia uda. W takim przypadku celna i szybka diagnoza jest bardzo istotna. Dlaczego? Ponieważ – jak w przypadku większości chorób – tylko szybkie leczenie zapewni nam szybki powrót do pełni zdrowia i sił. W takiej sytuacji nie powinniśmy się zanadto przejmować, ponieważ to naturalny stan rzeczy.

ból mięśni ud

Aby uśmierzyć dolegliwości wymienione wyżej – w 95% przypadków – wystarczy sięgnąć po dobrą maść rozgrzewającą lub żel przeciwbólowy taki jak np. Harpagon Forte Max bądź też specjalne plastry termiczne.

Suplementy i leki na ból uda – maści i plastry przeciwbólowe

Maści i plastry na ból uda mają za zadanie ulżyć w dolegliwościach mięśnia dwugłowego, czterogłowego i okolicznych fragmentów kończyny dolnej. Działają miejscowo, szybko i precyzyjnie docierając do zmienionej chorobowo tkanki. Pomagają w łagodzeniu objawów spowodowanych urazami bądź problemami zdrowotnymi. Wśród osób cierpiących z powodu bólu uda, najczęściej wybieranymi preparatami leczniczymi są Harpagon Forte Max, Altacet, Apap Thermal, oraz plastry rozgrzewające Prel Red.

Rekomendowane maści łagodzące ból szyi
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - Jeśli wymagasz od swojego preparatu 100% skuteczności w łagodzeniu bólu, wtedy wybór maści Harpagon Forte Max będzie dla Ciebie bardzo dobrym wyborem. Dzieje się tak przez zastosowanie w produkcji preparatu bardzo dużej ilości składników czynnych, które mają udowodnioną skuteczność kliniczną i z pewnością będą łagodzić oraz uśmierzać ból. Oprócz tego, że jest to najbardziej skuteczna maść na ból szyi z całego zestawienia to jest to również najdroższa z propozycji. Jednak w tym przypadku wraz z ceną otrzymujemy najwyższą jakość, która spełni wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.

Dodatkowe informacje u dystrybutora: https://harpagonforte.pl/
 • Skuteczność potwierdzona przez wielu pacjentów
 • Największa ilość składników czynnych
 • Cena adekwatna do jakości produktu
 • Produkt z wyższej półki cenowej
 • Flexiseq

  Żel FlexiSeq - Jeśli nie możesz pozwolić sobie na inwestycję w maść Harpagon Forte Max, wtedy FlexiSeq żel będzie dla Ciebie bardzo dobrą oraz skuteczną alternatywą. Za kilkadziesiąt złotych mniej otrzymujemy bardzo skuteczny oraz polecany przez bardzo duże grono zadowolonych klientów preparat dedykowany do urazów w odcinku szyjnym. Dosyć duża ilość składników aktywnych będzie z pewnością użyteczna w zwalczaniu dyskomfortu w przypadku małych lub średnich urazach.
 • Duża ilość substancji aktywnych
 • Spore grono zadowolonych klientów
 • Niższa cena niż w przypadku pierwszej propozycji
 • Mniejsza skuteczność w zwalczaniu silnych dolegliwości,
 • Preparat trzeba stosować niestety dłużej niż lidera naszego rankingu, aby zadziałał skutecznie i pomógł zniwelować bóle mięśni szyi
 • bengay masc

  3. Bengay - Jeśli doskwiera Tobie ból szyi lek Bengay będzie bardzo ciekawą propozycją, jeśli głównie przy wyborze preparatu interesuje Cię jego cena. Jest to najtańsza maść ze wszystkich dostępnych w naszym zestawieniu i jest dedykowana do zastosowań w przypadku mniejszych bóli oraz dolegliwości związanych z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

 • Najniższa cena
 • Przyzwoita ilość składników czynnych
 • Dedykowana jedynie do urazów o mniejszej intensywności
 • masc tygrysia

  4. Maść Tygrysia - Jeśli poprzedni preparat nie spełnia Twoich oczekiwań, a doskwiera Tobie niskiej intensywności ból szyi maść Tygrysia może być dla Ciebie dobrą alternatywą. W przypadku tego typu produktu najważniejszym czynnikiem rankingowym jest niska cena. Jednak udowodnione działanie oraz dobre opinie użytkowników świadczą, że maść naprawdę działa i będzie dobrym wyborem w przypadku mniejszych dolegliwości.
 • Niska cena
 • Udowodnione działanie
 • Przeznaczona jedynie do zwalczania bólu niskiej intensywności
 • Suplementy i leki na ból uda są niezbędne w przypadku dolegliwości pochodzenia chorobowego bądź urazowego. Zaletą maści i plastry jest działanie od zewnątrz, bez obciążania narządów wewnętrznych. Preparaty te sprawdzą się w leczeniu przeciążeń i stanów zapalnych mięśni. Szukając skutecznego produktu warto postawić na żel Harpagon Forte Max. W przeciwieństwie do plastrów rozgrzewających, nie wymaga wizyty u specjalisty, który nauczy, jak prawidłowo naklejać plaster. Ponadto nie powoduje od niebezpiecznych podrażnień i poparzeń, jednocześnie nawilżając skórę. Zwalczając przyczyny i objawy bólu mięśni, pozwala na szybki powrót do pełnej aktywności.

  Osłabienie organizmu a ogólna kondycja nóg

  Zdarza się jednak, że ból uda u dziecka czy też dorosłych, spowodowany jest zgoła innymi chorobami. To częsty objaw gorączki i ogólnego osłabienia organizmu. W takich sytuacjach nie pozostaje nam nic innego, jak poświęcić kilka dni na spokojną kurację w domu. Jeżeli ból sprawia nam duży dyskomfort możemy sobie pomóc doraźnymi środkami przeciwbólowymi takimi jak różne tabletki przeciwbólowe. Jednak największym problemem jest, że leki w formie kapsułek najzwyczajniej obciążają naszą wątrobę. Dodatkowo warto zaznaczyć, że takie leki nie zwalczą naszej choroby, ale jedynie w pewnym stopniu zminimalizują jej nieprzyjemne objawy.

  Źródła:
  1. Fizjoterapia, G. Ebelt – Paprotny, Elsevier Health Sciences, 2012, ISBN: 8376096060, 9788376096063
  2. Hip Pain: Treating Hip Pain: Preventing Hip Pain, All Natural Remedies for Hip Pain, Medical Cures for Hip Pain, Along with Exercises and Rehab for Hip Pain Relief, Ace McCloud, Ace’s eBooks, 2017, ISBN: 1640482903, 9781640482906
  3. Rozgrzewka w lekcji wychowania fizycznego z gier, Anna BodasińskaTeresa Jaślikowska-SadowskaJanusz Zieliński (nauki kultury fizycznej), Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Filia, 2016, ISBN: 8361509445, 9788361509448

  8 myśli nt. „Ból uda i okolicznych mięśni – jak skutecznie wyleczyć ból mięśni ud

  1. raquel

   Naprawdę dużo racja jest w tym, że odpowiednia rozgrzewka i odpowiedni tzw. “cool down” po treningu są naprawdę kluczowe. Jeżeli zaniedbamy te dwa etapy istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że po siłowni wrócimy z silnym bólem mięśni. (: A zauważyłam, że wiele osób, które przychodzą na siłownię często zaczynają z miejsca od ćwiczeń na maszynach, czy z wolnym ciężarem, a potem po prostu sobie jak gdyby nigdy nic wychodzą do szatni. 😛

  2. magnu

   Ostatnio miałem ogromne problemy z nogami po kilku biegach (między innymi armageddon) i dopiero Harpagon Forte Max mi pomógł i mogłem wrócić do biegania. Był w sam raz na typowe problemy “biegacza” i nie miał tak ogromnej butelki jak np. maść końska. Co bardzo mi się spodobało to fakt, że ma przyjemną konsystencję i ani nie śmierdzi, ani nie brudzi ubrań, więc mogłem z niego korzystać w pracy. Jak chcecie poczytać więcej to tutaj macie oficjalną stronę https://harpagonforte.pl/ a resztę zostawiam już opiniom innych, bo to właśnie one mnie przekonały do zakupu, czego nie żałuję:)

  3. wayo

   Regularnie chodzę na siłownię – ból mięśni ud, szczególnie po tzw. “leg day” jest normalna :). Często ludzie nazywają to potocznie zakwasami, ale najczęściej to tzw. DOMS, czyli mikrourazy powstałe w trakcie treningu, które potem po ok. dobie się odzywają. 🙂

   1. trzy-paski

    Delayed onset muscle soreness to żadne kwas mlekowy. Tzn. coś tam się w mięśniach produkuje… jakiś kwas mlekowy, ale on nigdzie nie zalega, tylko jest od razu metabolizowany.

    1. K.

     Brzmi tajemniczo, ale wystarczą masaże przy użyciu maści przeciwbólowych (tylko nie faszerujcie się typowymi maściami z ibuprofenem, bo to nie jest obojętne dla organizmu na dłuższa metę. Czarci pazur będzie o 100% lepszy), ciepłe kąpiele i rozciąganie. I dopóki nie przejdzie DOMS to się trzeba oszczędzać i darować sobie intensywne ćwiczenia na te same partie.

  4. gimnastyczka

   Mniej więcej dwa miesiące temu podczas treningu gimnastyki coś mi się chyba naderwało. Zastosowałam już chyba każdy rodzaj preparatu i ból mięśni ud z przodu nie daje mi normalnie funkcjonować. Mimo kuracji i setek złotych wydanych na tabletki i jakieś dziwne preparaty… Nie wiem już co mam robić, jestem załamana 🙁

   1. gimnastyczka

    Moi drodzy!!!!!!!! Chciałam tylko dać znać, że przestudiowałam tę stronę od a do z, przeczytałam wszystko od deski do deski i teksty i komentarze… I w końcu zdecydowałam się zamówić maść, która polecacie w rankingu… Zamówiłam Harpagon Forte Max i… jestem SZCZĘŚLIWA!!! Smarowałam tego więcej niż zaleca producent i po tygodniu złapałam się na tym, że wstałam nie odczuwając żadnego bólu w udzie!!!!!!! Jednak udo po powrocie z uczelni znowu mnie zaczęło boleć… Więc zaczęłam smarować maść w jeszcze większej ilości, potem zamówiłam sobie kolejną tubkę, bo ta się skończyła… Dzisiaj minęło już półtorej miesiąca odkąd zaczęłam stosować maść Harpagon Forte Max, a ja już NIE CZUJĘ BÓLU! Dolegliwości ustąpiły i mogę znowu normalnie funkcjonować! DZIĘKUJĘ WAM OGORMNIEE!!!!!!

  Dodaj komentarz