Ból łydek – przyczyny i skuteczne leczenie bólu mięśni w łydce

ból mięśni łydki

Bóle mięśni nóg i łydki to częsta dolegliwość, dlatego też wielu z nas przyzwyczaiło się do bagatelizowania tego problemu. Nie jest to zbyt mądre rozwiązanie. Ból jest jasnym sygnałem ze strony naszego organizmu, że dzieje się z nim coś niedobrego. Ignorowanie takiego stanu rzeczy bynajmniej nie wpłynie na polepszenie naszego stanu zdrowia a na 99 procent stanie się wręcz przeciwnie. W artykule opowiemy skąd dokładnie bierze się ból łydek oraz co można z nim zrobić! 
Nawigacja:

Ból łydki zazwyczaj pojawia się po urazie mechanicznym lub nawet drobnej kontuzji

Ból łydek to problem, który dotyczy nie tylko sportowców, ale również osób, które uprawiają sport rekreacyjnie, a nawet prowadzą spokojny, siedzący tryb życia. Znajdujący się w łydce mięsień brzuchaty łydek i mięsień płaszczowy to naprawdę duża grupa mięśni, która jest wyjątkowo narażona na kontuzje czy urazy, dlatego też powinniśmy poświęcać im odpowiednio duże uwagi.

Ból mięśni łydek – przyczyny

Zacznijmy od najczęstszych dolegliwości powodujących ból mięśnia łydki, zazwyczaj wynikają one z urazów tudzież przetrenowania, ale nawet takich sytuacji nie należy ignorować. W najgorszym przypadku niezaleczone mikro urazy mogą zaprowadzić do ostrego stanu zapalnego mięśni, który może mieć bardzo niemiłe konsekwencje i uziemi nas na długie tygodnie. Aby uniknąć kontuzji, pamiętajmy o każdorazowej rozgrzewce przed treningiem właściwym. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni stretching po treningu, który pozwoli nam zapobiec obkurczaniu się mięśni.

Pamiętajmy jednak, że ból łydek nie musi występować tylko na tle urazowym. Częste, uciążliwe bóle łydek i uczucie ciężkich nóg może świadczyć o problemach z krążeniem krwi. Jeżeli coraz częściej czujemy w nogach nieprzyjemny ciężar oraz ostry ból i osłabienie łydek powinniśmy wybrać się do lekarza rodzinnego. Ten skieruje nas na odpowiednie badania pod kątem np. miażdżycy. W takich sytuacjach nie warto zwlekać, bo może to doprowadzić do drastycznego niedokrwienia. Jednak są to sytuacje bardzo skrajne, przejdźmy więc do przyczyn, które mogą dotknąć każdego z nas:

Ból łydki z tyłu lub z przodu 

Bóle poniżej kolana jest najczęściej oznaką niedoborów makroelementów – magnezu i potasu. Zwłaszcza taki ból łydek w nocy może być związany z innymi chorobami przewlekłymi oraz zmianami naczyniowymi (miażdżyca w obrębie naczyń tętniczych nóg, zakrzepica żył głębokich) lub długotrwałym stresem.

Ból łydki przy chodzeniu

Ten rodzaj bólu to często skutek przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych i rozwijających się zmian miażdżycowych, a nieleczony objawia się zmęczeniem nóg oraz przeszywającym bólem, nawet jeżeli pokonało się tylko krótki dystans. Ten rodzaj bólu u kobiet, może mieć również związek z chodzeniem w butach na wysokich obcasach.
ból łydek

Przyczyny chorobowe

Przyczyny bólu łydek– mogą to być choroby, ból może mieć podłoże wirusowe – wtedy objawy przypominają grypę lub wiązać się ze stanem zapalnym w obrębie kończyn lub zwyrodnieniami, mogą także sygnalizować zaburzony system wodno-elektrolitowy w organizmie. Ból łydek przyczyny może mieć bezpośrednio w takich schorzeniach jak:

 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
 • przewlekła niewydolność żył,
 • niedokrwienie kończyn dolnych,
 • zerwanie ścięgna Achillesa,
 • zespół ciasnoty przedziałów,
 • żylaki.

Ciąża i okres porodowy

Ból łydek w ciąży objawia się najczęściej uporczywymi skurczami, to typowa dolegliwość, którą zgłaszają ciężarne. Powodem może być zaburzona gospodarka fosforowo-wapniowa, ale częściej ma to związek z rozwojem płodu, który naciska na nerwy, co utrudnia odpływ krwi z nóg.

Przeciążenia związane z ruchem i wysiłkiem fizycznym

Łydki bolą także po nadmiernym wysiłku fizycznym, w wyniku którego często także występują mikrourazy oraz w przebiegu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa (rwa kulszowa). Mięśnie łydki, które są przyczyną wielu problemów zdrowotnych, to mięsień trójgłowy łydki, umiejscowiony pod kolanem, który łączy się z piętą, i z kolejnym będącym źródłem kontuzji – ścięgnem Achillesa.

Okres dorastania

Na problemy z łydkami skarżą się również dzieci, Jednak u nich ból w łydce najczęściej jest spowodowany naturalnymi procesami wzrostu.

Zdrowy tryb życia jako wsparcie dla okolicznych mięśni łydki

Musimy też pamiętać, że dobrej kondycji mięśni nie sprzyjają również:

 • niezdrowy tryb życia,
 • palenie papierosów,
 • siedzący tryb życia,
 • cukrzyca nabyta.

Mogą one stać się główną przyczyną nie tylko wiotczenia mięśni, ale również bolesnych skurczy czy nerwobóli. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i systematyczne wprowadzanie do swojego życia zdrowych nawyków.

Podsumowanie

Jak widzimy przyczyn bólu mięśni, może być naprawdę dużo, od przetrenowania czy kontuzji, poprzez przeziębienia i gorączkę do poważniejszych chorób. Dlatego też ważne jest, byśmy obserwowali swoje ciało, wysnuwali wnioski i nie wahali się udać do lekarza, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego. Doraźnie możemy również pomóc sobie dobrymi maściami przeciwbólowymi lub specjalistycznymi żelami, takimi jak np. Harpagon Forte Max. Zawarte w nim naturalne składniki uśmierzą nasz ból i złagodzą stan zapalny.

Źródła:
 1. Gleim G.W, McHugh M.P. Flexibility and its effects on sports injury and performance. Sports Med 1997; 24(5): 289-299.
 2. Fitness dla mężczyzn, Tomasz Brzózka, Siedmioróg, 2011, ISBN: 8375686344, 9788375686340

7 Komentarze do Ból łydek – przyczyny i skuteczne leczenie bólu mięśni w łydce

 1. Kasia pisze:

  Potwierdzam, yoga jest całkiem dobra na te partie ciała!

  • Anastazja pisze:

   Hej, też borykam się z bólem łydek i ogólne praktycznie każdego mięśnia poniżej kolana :/ i zastanawiam się nad tym co powiedziałaś. Myślisz, że mogę yogi uczyć się sama czy najlepiej pójść na jakieś zajęcia?

   • Kasia pisze:

    No oczywiście, że najlepiej byłoby pójść na zajęcia, ale nie ma co się zanadto zamartwiać – możesz też luzem bawić bawić się w to samo!

   • Pablo pisze:

    Tak poza radami mojej poprzedniczki – powiedziałbym, że oprócz samej yogi powinnaś też korzystać z jakichś żeli. Jak to połączysz to szansa na udaną kurację naprawdę się zwiększy.

 2. michaUowska pisze:

  Jak zwalczyć zapalenie mięśni w nogach? Słyszałam, że dobre są masaże sportowe, jednak wolałbym mieć pewność, zanim się wybiorę, bo ich cena nie jest na każdą kieszeń. Oczywiście nie mam zamiaru iść do kogoś, kto by nie wziął wygórowanej sumy, bo zależy mi na pełnym profesjonalizmie. Chcę, żeby mi się polepszyło, a nie pogorszyło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy + cztery =