Ból łydek – przyczyny i skuteczne leczenie bólu mięśni w łydce

ból mięśni łydki

Bóle mięśni nóg i łydki to częsta dolegliwość, dlatego też wielu z nas przyzwyczaiło się do bagatelizowania tego problemu. Nie jest to zbyt mądre rozwiązanie. Ból jest jasnym sygnałem ze strony naszego organizmu, że dzieje się z nim coś niedobrego. Ignorowanie takiego stanu rzeczy bynajmniej nie wpłynie na polepszenie naszego stanu zdrowia a na 99 procent stanie się wręcz przeciwnie. W artykule opowiemy skąd dokładnie bierze się ból łydek oraz co można z nim zrobić! 
Nawigacja:

  1. Ból mięśni łydek – przyczyny
  2. Odczuwalny ból łydki z tyłu lub z przodu
  3. Ból łydki przy chodzeniu
  4. Przyczyny chorobowe
  5. Ciąża i okres porodowy
  6. Przeciążenia związane z ruchem i wysiłkiem fizycznym
  7. Leczenie, suplementy i maści na bóle łydek

Ból łydki zazwyczaj pojawia się po urazie mechanicznym lub nawet drobnej kontuzji

Ból łydek to problem, który dotyczy nie tylko sportowców, ale również osób, które uprawiają sport rekreacyjnie, a nawet prowadzą spokojny, siedzący tryb życia. Znajdujący się w łydce mięsień brzuchaty łydek i mięsień płaszczowy to naprawdę duża grupa mięśni, która jest wyjątkowo narażona na kontuzje czy urazy, dlatego też powinniśmy poświęcać im odpowiednio duże uwagi.

Ból mięśni łydek – przyczyny

Zacznijmy od najczęstszych dolegliwości powodujących ból mięśnia łydki, zazwyczaj wynikają one z urazów tudzież przetrenowania, ale nawet takich sytuacji nie należy ignorować. W najgorszym przypadku niezaleczone mikro urazy mogą zaprowadzić do ostrego stanu zapalnego mięśni, który może mieć bardzo niemiłe konsekwencje i uziemi nas na długie tygodnie. Aby uniknąć kontuzji, pamiętajmy o każdorazowej rozgrzewce przed treningiem właściwym. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni stretching po treningu, który pozwoli nam zapobiec obkurczaniu się mięśni.

Pamiętajmy jednak, że ból łydek nie musi występować tylko na tle urazowym. Częste, uciążliwe bóle łydek i uczucie ciężkich nóg może świadczyć o problemach z krążeniem krwi. Jeżeli coraz częściej czujemy w nogach nieprzyjemny ciężar oraz ostry ból i osłabienie łydek powinniśmy wybrać się do lekarza rodzinnego. Ten skieruje nas na odpowiednie badania pod kątem np. miażdżycy. W takich sytuacjach nie warto zwlekać, bo może to doprowadzić do drastycznego niedokrwienia. Jednak są to sytuacje bardzo skrajne, przejdźmy więc do przyczyn, które mogą dotknąć każdego z nas:

Ból łydki z tyłu lub z przodu 

Bóle poniżej kolana jest najczęściej oznaką niedoborów makroelementów – magnezu i potasu. Zwłaszcza taki ból łydek w nocy może być związany z innymi chorobami przewlekłymi oraz zmianami naczyniowymi (miażdżyca w obrębie naczyń tętniczych nóg, zakrzepica żył głębokich) lub długotrwałym stresem.

Ból łydki przy chodzeniu

Ten rodzaj bólu to często skutek przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych i rozwijających się zmian miażdżycowych, a nieleczony objawia się zmęczeniem nóg oraz przeszywającym bólem, nawet jeżeli pokonało się tylko krótki dystans. Ten rodzaj bólu u kobiet, może mieć również związek z chodzeniem w butach na wysokich obcasach.
ból łydek

Przyczyny chorobowe

Przyczyny bólu łydek– mogą to być choroby, ból może mieć podłoże wirusowe – wtedy objawy przypominają grypę lub wiązać się ze stanem zapalnym w obrębie kończyn lub zwyrodnieniami, mogą także sygnalizować zaburzony system wodno-elektrolitowy w organizmie. Ból łydek przyczyny może mieć bezpośrednio w takich schorzeniach jak:

  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • przewlekła niewydolność żył,
  • niedokrwienie kończyn dolnych,
  • zerwanie ścięgna Achillesa,
  • zespół ciasnoty przedziałów,
  • żylaki.

Ciąża i okres porodowy

Ból łydek w ciąży objawia się najczęściej uporczywymi skurczami, to typowa dolegliwość, którą zgłaszają ciężarne. Powodem może być zaburzona gospodarka fosforowo-wapniowa, ale częściej ma to związek z rozwojem płodu, który naciska na nerwy, co utrudnia odpływ krwi z nóg.

Przeciążenia związane z ruchem i wysiłkiem fizycznym

Łydki bolą także po nadmiernym wysiłku fizycznym, w wyniku którego często także występują mikrourazy oraz w przebiegu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa (rwa kulszowa). Mięśnie łydki, które są przyczyną wielu problemów zdrowotnych, to mięsień trójgłowy łydki, umiejscowiony pod kolanem, który łączy się z piętą, i z kolejnym będącym źródłem kontuzji – ścięgnem Achillesa.

Okres dorastania

Na problemy z łydkami skarżą się również dzieci, Jednak u nich ból w łydce najczęściej jest spowodowany naturalnymi procesami wzrostu.

Zdrowy tryb życia jako wsparcie dla okolicznych mięśni łydki

Musimy też pamiętać, że dobrej kondycji mięśni nie sprzyjają również:

  • niezdrowy tryb życia,
  • palenie papierosów,
  • siedzący tryb życia,
  • cukrzyca nabyta.

Mogą one stać się główną przyczyną nie tylko wiotczenia mięśni, ale również bolesnych skurczy czy nerwobóli. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i systematyczne wprowadzanie do swojego życia zdrowych nawyków.

Co na bolące łydki? Maści i żele przeciwbólowe oraz rozluźniające

Skuteczne przeciwdziałanie dolegliwościom bólowym łydek jest możliwe przede wszystkim dzięki stosowaniu odpowiedniej jakości preparatów przeciwbólowych. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy mamy dokładnie odpowiedzieć na pytanie pt. co robić kiedy od dłuższego czasu bolą nas łydki a dodatkowo ból wciąż się nasila? Czy wystarczającym rozwiązaniem okaże się prosta maść na bolące łydki, np. skuteczny preparat zawierający np. ibuprofen lub ketoprofen i działający jedynie na zasadzie doraźnej redukcji bólu? A może lepiej zdecydować się na opcję o działaniu systemowym, jak na przykład wysokiej jakości żel na bolące łydki, który wykazuje zarówno właściwości stricte przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, jak też działa przyczynowo?

Wbrew pozorom, wybór pierwszej z wymienionych opcji nie zawsze stanowi dobre rozwiązania. Tania maść na bolące łydki może co prawda sprawdzić się w przypadku lżejszych bólów wywołanych np. drobną kontuzją, jednak nie będzie stanowić dobrej opcji w przypadku poważniejszych i długotrwałych problemów. Oto odpowiedź na pytanie pt. co na bolące łydki w postaci starannie wyselekcjowanego rankingu najlepszych dostępnych na rynku maści oraz żelów przeciwbólowych?

Rekomendowane maści an ból w łopatce
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - to jeden z najbardziej zaawansowanych preparatów na dolegliwości bólowe, jakie są obecnie dostępne na rynku. Ze względu na złożoną formułę, która zawiera wiele wzajemnie uzupełniających się substancji czynnych, maść na ból łopatki Harpagon Forte Max może być stosowana jednocześnie w celu doraźnej niwelacji bólu jak też w formie preparatu działającego przyczynowo. Harpagon Forte bezpośrednio wpływa na mięśnie łopatki redukując ból a jednocześnie stymulując procesy naturalnej regeneracji uszkodzonych komórek mięśniowych.

Szczegóły i sprawdzenie dostępności na https://harpagonforte.pl/
  • Holistyczne działanie
  • Sprawdzona skuteczność
  • Bezpieczny skład
  • Trudna dostępność
  • Diklofenak

    2. Diklofenak - Żel na ból pod łopatką Diklofenal to jeden z pierwszych na polskim rynku dostępnych bez recepty preparatów należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Preparat cechuje się sprawdzonym działaniem w zakresie doraźnej redukcji bólu a jednocześnie jest tani.
  • Sprawdzone, mocne działanie przeciwbólowe
  • Łatwa dostępność(preparat można bez problemu kupić w każdej aptece)
  • Bardzo niska cena
  • Główną substancją czynną preparatu jest pochodna kwasu aminofenylooctowego, który może zaburzać liczne funkcje organizmu
  • Preparat posiada bogatą listę przeciwskazań oraz możliwych skutków niepożądanych
  • Istnieją informacje na temat możliwego wpływu kwasu aminofenylooctowego na zwiększenie ryzyka zawałów serca
  • Pochodne kwasu aminofenylooctowego mogą wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami a także zwiększać stężenie digoksyny oraz litu we krwi
  • Mobilat

    3. Mobilat - to prosty żel przeciwbólowy przeznaczony przede wszystkim do stosowania w celu doraźnej redukcji dolegliwości bólowych
  • Działanie redukujące ból pod łopatką
  • Łatwa dostępność
  • Stosunkowo niska cena
  • Ograniczone spektrum działania
  • Preparat zawiera w składzie kwas salicylowy
  • zawiera polisiarczan mukopolisacharydowy
  • może działać podrażniająco na skórę oraz powodować uczulenia kontaktowe
  • opokan

    4. Opokan - to popularna maść na ból łopatki a także inne dolegliwości bólowe. Preparat cechuje się prostym składem, niską ceną oraz nieskomplikowanym mechanizmem działania.
  • Działanie doraźnie redukujące ból
  • Łatwa dostępność
  • Bardzo niska cena
  • Preparat należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych
  • Główną substancję czynną preparatu stanowi naproksen
  • Preparat posiada długą listę przeciwwskazań oraz możliwych skutków niepożądanych
  • Dobry żel na bolące łydki może nie tylko całkowicie zniwelować ból, ale również zlikwidować jego przyczynę. Wszystko zależy od tego, jaki preparat wybierzemy. To jednak jeszcze nie wszystko. Warto pamiętać, że kondycja łydek zależy także od trybu naszego życia. Oraz diety ze szczególnym uwzględnieniem takich substancji odżywczych, jak magnez, wapń czy witamina D. Warto stosować prawidłową dietę łącznie z zaawansowanym i bezpiecznym żelem na bolące łydki.

    Podsumowanie

    Jak widzimy przyczyn bólu mięśni, może być naprawdę dużo, od przetrenowania czy kontuzji, poprzez przeziębienia i gorączkę do poważniejszych chorób. Dlatego też ważne jest, byśmy obserwowali swoje ciało. Wysnuwali wnioski i nie wahali się udać do lekarza, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego. Doraźnie możemy również pomóc sobie dobrymi maściami przeciwbólowymi lub specjalistycznymi żelami, takimi jak np. Harpagon Forte Max. Zawarte w nim naturalne składniki uśmierzą nasz ból i złagodzą stan zapalny.

    Źródła:
    1. Gleim G.W, McHugh M.P. Flexibility and its effects on sports injury and performance. Sports Med 1997; 24(5): 289-299.
    2. Fitness dla mężczyzn, Tomasz Brzózka, Siedmioróg, 2011, ISBN: 8375686344, 9788375686340

    6 myśli nt. „Ból łydek – przyczyny i skuteczne leczenie bólu mięśni w łydce

    1. michaUowska

      Jak zlikwidować zapalenie mięśni w nogach? Przeciążyłam je sobie po wycieczce w Beskidy a słyszałam, że dobre są masaże sportowe, jednak wolałbym mieć pewność, zanim się wybiorę, bo ich cena jest naprawdę wysoka. Oczywiście nie mam zamiaru iść do kogoś, kto by nie wziął wygórowanej sumy, bo zależy mi na pełnym profesjonalizmie. Chcę, żeby mi się polepszyło, a nie pogorszyło.

      1. Andras

        Po masażu sportowym nie powinno ci się pogorszyć. To na pewno.
        Próbowałaś czegoś innego, domowego? Jakichś maści, tabletek, rozciągania? Zapalenie z reguły samo mija a nawet maść potrafi zdziałać cuda.

        1. michaUowska

          Szczerze to nie… nawet nie pomyślałabym, że sama mogę w domu coś zrobić. Pewnie wyjdzie to o wiele taniej, nie?
          Mam w domu jakiś altacet pewnie. Maść z czarcim pazurem byłaby o wiele mocniejsza? Nawet nie wiem, gdzie coś takiego kupić. Nie ma u nas żadnego sklepu “zielarskiego”, żebym mogła to sobie kupić. W aptekach też słaby wybór… Uroki mieszkania w małym mieście.

          1. Andras

            Altacet jest dobry, ale bardziej na stłuczenia niż na zapalenia – przynajmniej z mojego doświadczenia.

            Współczuje, że jesteś z małego miasta, ale chyba kurier do was dojeżdża? (: Spróbuj zamówić przez internet… Jak z czarcim pazurem to polecam od razu harpagon, nie żadne półśrodki. Stąd to https://harpagonforte.pl/ dostaniesz go w dwa dni max. Dla mnie to nr jeden na zapalenia. Jaram się tym, że ma naturalny skład.

    2. skurcze - masakra!!!

      Piję hektolitry kawy, więc skurcze w łydkach w nocy to normalka. Budzę się z krzykiem, wyję z bólu i pół nocy nieprzespanej. A przynajmniej tak było dopóki nie zaczęłam uzupełnia magnezu i potasu. Po 2 dniach brania asparginu nie budziłam się w nocy.
      Polecam każdemu z takimi problemami!

      1. WISKA

        Ja mam takie po alkoholu…
        pewnie wypłukuje te wszystkie minerały…
        Brałam do tej pory magnez, ale chyba był jakiś nieprzyswajalny, bo różnicy mi nie dawał żadnej.

    Dodaj komentarz