• Likwiduje bóle mięśni i stawów
 • Uderza dokładnie w miejsce bólu
 • Innowacyjne, naturalne składniki
 • Przeciwdziała przyczynie bólu

cena/jakość: 5/5

Ból krzyża – przyczyny i sposoby leczenia bólów w krzyżu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że poprzez ból nasz organizm chce nam coś zakomunikować. Zbyt często jednak, skupiamy się na tym, aby uśmierzyć ból, nie zastanawiając się nad jego przyczynami. A przecież jest to cenne źródło wiedzy o naszym ciele, jego dolegliwościach, stanach zapalnych lub chorobach. Świadomość czym jest ból może pomóc nam dostrzec problem, nim zacznie on rzutować na wiele aspektów naszego życia.


Nawigacja:

Charakterystyka bólów krzyża

Ten rodzaj dolegliwości odczuwamy dokładnie w części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Może mieć on różne podłoże. Nim jednak udamy się do lekarza lub będziemy spodziewać się najgorszego – warto skierować swoje myśli na podstawowe przyczyny, które mogą wywołać ten rodzaj dyskomfortu. Być może poznanie przyczyn bólu w krzyżu, pozwoli nam go załagodzić.

Ból w krzyżu – przyczyny schorzenia

Część z przyczyn bólu krzyża jest możliwa do wyeliminowania, dzięki zmianie stylu życia, przyzwyczajeń ze szczególnym uwzględnieniem dobra naszych pleców. Niektóre jednak z nich wymagają leczenia i konsultacji lekarskiej. Ból w krzyżu, nie musi być jedyną zmianą, które zaszła w naszym organizmie, może być zatem objawem innych, znacznie bardziej złożonych dolegliwości.

Ból krzyża w ciąży

Z pewnością większość przyszłych mam doznawała bólu kręgosłupa w ciąży. Wynika on przede wszystkim ze wzrostem wagi oraz zmianą środka ciężkości ciała. Niestety może on niepokoić zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, kiedy to trudno o znalezienie wygodnej pozycji do snu. Choć problemy z bólem krzyża w ciąży są tylko czasowe, to jednak warto postawić na wzmacnianie mięśni, częsty ruch, aby zmniejszyć uczucie dyspomfortu. Z pewnością pomoże również utrzymywanie prawidłowej postawy ciała oraz kontrolowanie wagi.

Ból pleców w krzyżu a siedzący tryb pracy

Kolejną z przyczyn bólu w krzyżu może być siedzący tryb życia. W obecnych czasach wielu z nas swoje miejsce pracy kojarzy z krzesłem biurowym. Jedni powiedzą, że jest to błogosławieństwo, ponieważ nienarażeni na zmienne warunki atmosferyczne możemy wykonywać swoje obowiązki. Są jednak dwie strony medalu. Praca biurowa charakteryzuje się zmniejszoną aktywnością. Często zapominamy o choćby podstawowych ćwiczeniach karku, nie wspominając nawet o krótkim spacerze. Taka sytuacja skutkuje bólem pleców. Niedopuszczalnym jest natomiast, jeśli stanowisko naszej pracy nie spełnia podstawowych zasad ergonomii, co wyraża się na przykład w nieprawidłowej pozycji ciała podczas wykonywania obowiązków. Pamiętajmy jednak, że jeśli nasze przyzwyczajenia utrzymywania prawidłowej postawy ciała nie ulegną zmianie – może to doprowadzić do wad postawy.

Ból w krzyżu a brak aktywności fizycznej

Swojego poczucia dyskomfortu spowodowanego bólem pleców w krzyżu możemy również dopatrywać się w braku aktywności fizycznej. Jeśli wykonujemy swoją pracę siedząc, a do tego nie poświęcamy swojego czasu wolnego na sport – niestety nasze problemy mogą się nasilić. Często dochodzi do tego stres, który niestety nikomu z nas nie jest obcym zjawiskiem. Wówczas nasze mięśnie i kości nie doznają odprężenia, którego tak oczekują.
ból krzyża

Przeciążenia układu kostno-stawowego

Uznaliśmy, że praca siedząca, nieurozmaicona żadnymi ćwiczeniami, może spowodować problemy z kręgosłupem. Nie inaczej się sprawa ma w przypadku pracy fizycznej, jeśli wziąć pod uwagę przypadki, kiedy doznajemy przeciążeń. Co to oznacza? Że podnosimy zbyt duże ciężary lub robimy to w nieodpowiedni sposób, narażając tym samym nasz kręgosłup. Niestety ta z przyczyn może spowodować nawet uszkodzenie krążka międzykręgowego, potocznie zwanego dyskiem.

Ból w okolicy krzyża, czyli zwróć uwagę na objawy

Ból kręgosłupa może zwiastować rozwijające się choroby reumatologiczne. Jest to szczególnie możliwe, jeśli ktoś z naszych bliskich, tj. matka lub ojciec, również chorowali na osteoporozę. Niestety bóle krzyżowe mogą być również objawem nowotworów lub chorób narządów wewnętrznych. Dlatego, jeśli prowadzimy aktywny tryb życia i dbamy o swoje nawyki dotyczące postaw ciała – a mimo to stajemy się udziałem bólu w krzyżu – warto udać się do specjalisty.

Tabletki i maści na bóle krzyża to preparaty przeznaczone do leczenia dolegliwości okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Skutecznie łagodzą ból i stan zapalny, nierzadko działając także rozluźniająco na wybraną okolicę. Wybierając leki na ból krzyża należy zwrócić uwagę na ich skład oraz oferowane działanie, które najlepiej ulży objawom w krzyżu.

Rekomendowane preparaty na bóle w krzyżu
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - To preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, leczącym bolesne mięśnie w okolicach krzyża. Wystarczy wmasować niewielką ilość żelu, aby szybko złagodzić występujące dolegliwości. Może być on stosowany w przypadku bólu mięśni, kości i stawów – skutecznie przynosi ulgę, likwidując stan zapalny i wzmacniając tkankę kostną i stawową.
 • zawiera czarci pazur – naturalny wyciąg likwidujący przyczyny i objawy schorzenia,
 • nie powoduje skutków ubocznych,
 • ma przyjemną, wydajną konsystencję.
 • Przy stosowaniu przy nadmiernych bólach, nie powinniśmy się nadwyrężać i unikać większych obciążeń
 • Difortan

  2. Difortan - To żel przeznaczony do leczenia urazów i bólu mięśni i stawów. Zmniejsza dolegliwości bólowe, ogranicza stan zapalny i obrzęki. Należy nakładać do na bolesne miejsca 3-4 razy na dobę przez okres do dwóch tygodni. Po kilku dniach regularnego używania znacząco redukuje ból i opuchliznę.
 • wykazuje silne, miejscowe działanie,
 • szybko się wchłania, nie zostawiając śladów i zapachu.
 • często powoduje podrażnienie i świąd,
 • może niekorzystnie reagować z innymi przyjmowanymi lekami przeciwzapalnymi.
 • Ketonal Active

  3. Ketonal Active - To niesteroidowy lek, dostępny w formie doustnych kapsułek. Jest przeznaczony do łagodzenia niewielkiego i umiarkowanego bólu, szczególnie w chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Aby osiągnąć efekt leczniczy, należy przyjmować jedną kapsułkę co 6-8 godzin.
 • skuteczny nawet przy silnym bólu,
 • działa niedługo po podaniu.
 • u osób starszych zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych,
 • chemiczny skład może obciążać żołądek i wątrobę.
 • Naproxen Hasco

  4. Naproxen Hasco - To maść na ból krzyża, mięśni i stawów. Zmniejsza stan zapalny, dolegliwości bólowe, działa chłodząco i znieczulająco w przypadku zwyrodnień i urazów. Należy wmasowywać niewielką ilość produkty 4-5 razy na dobę, w celu uśmierzenia bólu i ograniczeniu zapalenia tkanek.
 • działa na urazy mięśni, stawów i ścięgien,
 • rozszerza naczynia krwionośne, ułatwiając wnikanie leku i jego skuteczne działanie.
 • nie może być stosowany w przypadku uczulenia na niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • może powodować podrażnienie skóry.
 • Naxil

  5. Naxil - To tabletki na ból krzyża, głowy, zębów i mięśni. Niwelują dolegliwości bólowe i stan zapalny, oraz obniżają gorączkę w przebiegu schorzeń pochodzenia mięśniowego, kostno-stawowego i nerwowego. Jedną tabletkę należy przyjmować co 8-12h. Maksymalne stężenie leku, osiągane po godzinie od przyjęcia, uśmierza bóle o małym i średnim natężeniu.
 • szybkie działanie na ból, stan zapalny i gorączkę,
 • nie wymaga częstego stosowania.
 • częste niepożądane objawy ze strony układu pokarmowego,
 • nie nadaje się do dłuższego przyjmowania.
 • Tabletki i maści na ból krzyża są przydatne w momencie wystąpienia urazów i stanów zwyrodnieniowych w dolnej części pleców. Zmniejszają dolegliwości bólowe i stany zapalne, pozwalając na zachowanie normalnej aktywności fizycznej. Wybierając produkty na ból w krzyżu należy mieć na uwadze, że maści są znacznie lepszym środkiem leczniczym. Działają bezpośrednio w miejscu bólu, nie obciążając niepotrzebnie całego organizmu. Często nie wchodzą również w interakcje z lekami przyjmowanymi doustnie, pozwalając na jednoczesne stosowanie maści na ból krzyża i tabletek na inne schorzenia. Z tego powodu preparatem najbardziej wskazanym do leczenia okolicy krzyżowej jest Harpagon Forte Max.

  Co na ból krzyża pomoże? Co warto stosować?

  Jak wcześniej wspominano – podstawa to profilaktyka. Pamiętajmy o prawidłowej postawie ciała, nie tylko podczas wykonywania prac siedzących, ale przede wszystkim podczas podnoszenia cięższych przedmiotów. W dobie dbania trenerów personalnych, nie trzeba nikogo przekonywać do zalet aktywności fizycznej. Warto dlatego zadbać o regularność ćwiczeń. Jeśli bóle są spowodowane chwilowym przeciążeniem, warto sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, które dostępne są bez recepty. Uśmierzyć ból z pewnością pomogą również wszelkiego rodzaju maści, jak na przykład Harpagon Forte Max. Być może pomocne okażą się okłady. Pamiętajmy jednak, że każdorazowo warto skonsultować się z lekarzem. Być może przyczyna bólu jest zupełnie inna niż myślimy. Jeśli dodatkowo odczuwamy inne dolegliwości, jak chociażby gorączka czy utrata masy ciała – wówczas nie warto stosować samodzielnego leczenia, a skierować się do specjalisty.

  W przypadku wizyty u specjalisty prawdopodobnie zostanie zlecone nam wykonanie dodatkowych badań takich jak na przykład: zdjęcie RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

  Lepiej zapobiegać…

  Każdy kto doznał jakiegokolwiek bólu w swoim organizmie z pewnością podpisze się pod zdaniem, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Poszukiwanie przyczyn to dopiero początek drogi zmierzającej do pozbycia się bólu. Warto więc zadbać o swój organizm, by nie musieć szukać sposobów na jego uzdrowienie!

  Źródła:
  1. Domżał, Teofan M. “Przewlekłe nieswoiste bóle krzyża-stara dolegliwość czy nowa choroba neurologiczna?.” Polski Przegląd Neurologiczny 3.4 (2007): 216-227.
  2. Grzegorczyk, Joanna, and A. Kwolek. “Współczesne poglądy na temat rehabilitacji w bólach krzyża.” Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego 2 (2005): 181-187.
  3. Bojczuk, Tetiana, Grzegorz Przysada, and Łukasz Strzępek. “Wpływ ćwiczeń leczniczych na wskaźniki jakości życia u pacjentów z bólem dolnego odcinka kręgosłupa.” Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego 1 (2010): 66-72.

  8 Komentarze do Ból krzyża – przyczyny i sposoby leczenia bólów w krzyżu

  1. Alinna78 pisze:

   Jak ból krzyża to robić RTG! Najłatwiej wtedy stwierdzić co jest nie tak w odcinku krzyżowym. Inaczej to można w ciemno brać tabletki, ale przyczyny nigdy prawdziwej nie zlikwidować.

  2. marek_wolski pisze:

   Wszędzie piszą o tym, jak łatwo jest przeciążyć krzyż podczas nieuważnych ćwiczeń, ale właśnie mało informacji jest na temat tego, że brak ćwiczeń jest bardzo zły dla kręgosłupa. Dobrze, że WY o tym napisaliście.

  3. _benny34 pisze:

   Co powinno się robić w takiej sytuacji?
   Pracuję na magazynie i od czasu do czasu muszę coś podnieść. Mam wrażenie, że to dlatego pobolewa mnie ostatnio krzyż. Zauważyłem, ze ból wraca, gdy na magazynie mam więcej pracy.

   • marek_wolski pisze:

    Jak najbardziej bym się skupił na wzmacnianiu tego odcinka. Przede wszystkim mięśni głęboki, które stabilizują cały kręgosłup. Niby w internecie jest od groma darmowych ćwiczeń, ale chociaż raz do fizjoterapeuty trzeba się wybrać, żeby pokazał dobrą technikę. Oglądają filmiki w internecie, nikt nie jest w stanie Cię poprawić.
    Czasami polecane są też pasy na krzyż, ale on nie wzmacniają same w sobie mięśni, tylko je trochę stabilizują, a na dłuższą metę to osłabia mięśnie.

   • _benny34 pisze:

    Ale czy same ćwiczenia są w stanie zniwelować ból?
    Zrobię tak jak piszesz i zapiszę się na jakąś rehabilitację, ale zastanawiam się, co mogę sobie zafundować, żeby ból nieco zelżał, żebym dał radę popracować jeszcze.

    • marek_wolski pisze:

     Smaruj obolałe miejsce, a jeśli masz mocną wątrobę to sobie łyknij coś rozluźniającego albo przeciwbólowego… Tizanor jest na receptę, więc prawdopodobnie go nie dostaniesz, ale już Ketonal z tych silniejszych może Ci pomóc.
     Kup sobie tabletki + krem i sumiennie łykaj oraz smaruj.

  4. _beny34 pisze:

   Siemanko ponownie.
   Od jakiegoś czasu łykam ketonal, chodzę na rehabilitacje i codziennie smaruję harpagonem forte max. Wiem, że ta maść to trochę drogi wybór i w sumie niedostępny w aptekach… Ale bardzo się cieszę, że go zamówiłem, bo poprawa jest wyraźna.
   Z czasem mam zamiar również rzucić pracę, bo jak tak dalej pójdzie to zrobi mi ona więcej szkody niż pożytku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  6 × jeden =