• Likwiduje bóle mięśni i stawów
 • Uderza dokładnie w miejsce bólu
 • Innowacyjne, naturalne składniki
 • Przeciwdziała przyczynie bólu

cena/jakość: 5/5

Ból ramienia lewego i prawego – przyczyny i leczenie bólów ramion

ból mięsni ramion

Kiedy dokucza nam ból mięśni przedramienia, warto zastanowić się nad jego źródłem. Czy jest on spowodowany uporczywą kontuzją? Może źle spaliśmy, przez co obciążaliśmy długotrwale układ mięśniowy naszego organizmu. Co jeśli to jednak coś poważniejszego? W artykule opowiemy, dlaczego ból ramienia prawego ani lewego nie powinien być lekceważony.
Nawigacja:

 1. Bóle ramienia – przyczyny i charakterystyka
 2. Odczuwany ból ramion a kontuzje i urazy mechaniczne
 3. Ból ramion a przeziębienie i grypa
 4. Ból rąk a inne dolegliwości zdrowotne
 5. Miejscowy ból lewego ramienia i prawego
 6. Dolegliwości bólowe z boku ramienia
 7. Dolegliwości bólowe podczas ruchu
 8. Ból lewej ręki a podłoże reumatoidalne
 9. Leczenie farmakologiczne – plastry i maść na ból ramienia

Bóle ramienia – przyczyny i charakterystyka

Często są to po prostu tak zwane zakwasy wynikające z nadmiernego wysiłku. Jednak bóle mięśni rąk i nóg mogą mieć o wiele poważniejsze przyczyny, dlatego nie należy ich ignorować.  Jeśli ból ramion nie mija samoistnie w ciągu kilku dni lub też nie jesteśmy w stanie sami określić jego przyczyny, konieczna będzie wizyta u lekarza ogólnego. Jednak istnieje też kilka innych sposobów, które opiszemy w akapitach poniżej.

Ból łokcia a urazy i kontuzje

Niewiele mówi się o tym, że bóle mięśni rąk mogą mieć wiele przyczyn. Czasami oczywiście są to po prostu zwykłe urazy tudzież kontuzje. Jeśli są bardzo uciążliwe i nie mijają samoistnie, powinniśmy udać się do dobrego rehabilitanta, który uśmierzy ból ramienia specjalnymi ćwiczeniami oraz masażem. Wykwalifikowany fizjoterapeuta zleci również odpowiednią profilaktykę, która pomoże nam ustrzec się od kontuzji w przyszłości.
ból łokcia

Ból ramion a przeziębienie i grypa

Inną dosyć często przyczyną bólu kończyn górnych, jest osłabienie organizmu wynikające z przeziębienia czy gorączki, a tym samym osłabienie mięśni zarówno rąk, jak i nóg. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak porządnie wygrzać swój organizm i w pełni zaleczyć chwilową niedyspozycję. Jeżeli ból mięśni przy grypie jest bardzo uciążliwy, możemy sięgnąć po skuteczny żel przeciwbólowy taki jak np. Harpagon Forte Max, który skutecznie uśmierzy ból, nie powodując nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Ból rąk a inne dolegliwości zdrowotne

Czasami jednak bóle mięśni rąk sygnalizują znacznie poważniejsze schorzenia takie jak np. cukrzyca lub choroba naczyń obwodowych zwana potocznie miażdżycą. Oczywiście nie ma sensu przeprowadzać diagnostyki na własną ręka, korzystając z internetowych encyklopedii, bo nikomu to jeszcze nie pomogło. Gdy zaczynamy coś podejrzewać lepiej od razu udać się do lekarza i zgłosić ból mięśni ramion.

Ból lewego ramienia i prawego 

Ból lewego ramienia, jak i ból prawego ramienia najczęściej spowodowane są mikroudzkodzeniami włókien mięśniowych, powstałymi w wyniku przeciążeń. W takich problemach jak ból ramienia przyczyny można się dopatrywać w wielu sytuacjach życia codziennego. Bardzo często ból w ramionach jest spowodowany nadwyrężeniem mięśni, co z kolei powoduje przebodźcowanie układu nerwowego. W medycynie osteopatycznej, która jest ważnym elementem fizjoterapii zauważa się też związek bólu ramion i barków z problemami narządów wewnętrznych poprzez napinanie powięzi oraz powiązania nerwowo-naczyniowe. Ból ramienia lewego może być spowodowany kłopotami z żoładkiem, natomiast ból ramienia lewego może być związany z problemami wątroby. Wskazuje to na jedność, którą tworzą poszczególne elementy organizmu.

Dolegliwości bólowe z boku ramienia

Najsilniejszy mięsień ramienia, jakim jest mięsień dwugłowy położony jest w przedniej części ramienia. Jednak najczęściej mikrourazom oraz zwyrodnieniom ulega jego głowa długa, przez co występuje silny ból ramienia po stronie bocznej oraz w okolicy barku. Wymaga to rozluźnienia tego mięśnia oraz wzmocnienia mięśni, które go wspomagają (mięsień ramienny, mięsień naramienny, mięsień kruczo-ramienny) aby go odciążyć.

Dolegliwości bólowe podczas ruchu

Mimo, że ramię jest częścią kończyny górnej, to ból ramienia może towarzyszyć również przy chodzeniu. Ze względu na sprzężenie obręczy kończyn górnych z miednica w trakcie lokomocji. Ból ten może jednak występować także cały czas w przypadku przyczyn zapalnych. Dlatego też ból ramion w nocy jest częstym objawem osób z problemami zapalnymi. Już tutaj trzeba zaznaczyć, że ramiona są ważną integralną częścią narządu ruchu. Właśnie dlatego ich dysfunkcja lub ból w ramieniu mogą przekładać się na inne narządy oraz informować o większych problemach. Dlatego też jest to problem, którego nie należy bagatelizować.
ból ręki

Ból lewej ręki a podłoże reumatoidalne

Ból rąk może mieć podłoże reumatoidalne, bo chodź mało osób o tym wie, objawem reumatyzmu są nie tylko bóle stawów, ale również ból mięśni ramienia czy nogi. W takich sytuacjach na szczęście możemy korzystać z szeregu leków, który pomoże uśmierzyć ból mięśni ramienia. Bo chociaż nie ma leku przeciwbólowego, przeznaczonego jedynie na ból lewej ręki, dobrze sprawdzi się większość leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które są ogólnodostępne, nie tylko w aptece, ale również w sklepach internetowych czy drogeriach. Skutecznym rozwiązaniem jest również skorzystanie ze specjalnej maści na bóle mięśni ramion, które praktycznie od razu przyniosą ulgę. Tą najlepiej zawsze trzymać w apteczce, bo jej zastosowanie jest szerokie i nigdy nie wiadomo kiedy się przyda.

Co na ból ramienia? Maści i popularne plastry przeciwbólowe

Ból ramienia to często i wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, która może znacząco obniżyć jakość życia. Ramiona nie bolą jednak bez przyczyny, dlatego walka z bólem wymaga stosowania skutecznych środków, najlepiej o działaniu kompleksowym. Dobra maść na ból ramienia będzie w stanie nie tylko znacząco zredukować same dolegliwości bólowe, ale także wpłynąć na samą przyczynę powstawania bólu (działanie przyczynowe). Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do stosowania w przebiegu bólu ramion. Niektóre spośród tych preparatów cechują się bardzo prostym mechanizmem działania: poprzez zawartość paracetamolu lub też ibuprofenu wpływają w sposób doraźny na ból, czasowo redukując go. Inne preparaty z kolei odznaczają się działaniem kompleksowym: łączą w sobie doraźną redukcję dolegliwości bólowych z działaniem na przyczyny powstawania bólu ramion.

Różnice występują także w formie preparatów przeciwbólowych. Oprócz maści oraz żelów na rynku znajdziemy również takie produkty, jak plastry na ból ramienia. Co więcej, nie wszystkie spośród dostępnych produktów działają w sposób stricte przeciwbólowy. Niektóre spośród z nich naprawdę wykazują jedynie właściwości rozgrzewające, przez co mogą przyczyniać się do czasowego złagodzenia bólu.

Rekomendowane preparaty na bóle ramion
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - to maść na ból ramienia o złożonym mechanizmie działania. Harpagon Forte Max działa jednocześnie na dwóch różnych płaszczyznach: doraźnie redukuje ból oraz wykazuje działanie przyczynowe. Istotną zaletą preparatu jest zwłaszcza drugi z wymienionych czynników. Dzięki starannie skomponowanej formule Harpagon Forte Max wykazuje działanie stymulujące naturalne procesy regeneracji tkanki kostnej, chrząstki stawowej oraz mięśni.

Więcej na https://harpagonforte.pl/
 • Kompleksowe działanie
 • Obecność w składzie wyciągu z Czarciego Pazura
 • Działanie przeciwzapalne
 • Trudna dostępność
 • Wysoka cena
 • ThermaCare

  2. Thermacare to plastry na ból ramienia w postaci okładów.
 • Mocne działanie przeciwbólowe
 • Dość zaawansowana formuła składu w porównaniu z innymi prepratami mającymi postać plastrów/okładów
 • Ograniczone spektrum działania w porównaniu z dobrymi żelami na ból ramion
 • Forma plastrów, która utrudnia aplikację preparatu
 • Obecność w opakowaniu tylko dwóch plastrów
 • Zdecydowanie zbyt wysoka cena jak na plaster na ból ramienia x2
 • Heel Traumeel S

  3. Heel-Traumeel S - tym razem mamy do czynienia z produktem w postaci tabletek.
 • Łatwa dostępność(preparat można bez problemu nabyć nie tylko online, ale również w aptekach)
 • Stosunkowo bezpieczny skład
 • Wyraźne działanie redukujące ból
 • Preparat ma postać tabletek, przez co nie może być tak efektywny, jak żele lub plastry(substancje czynne zawarte w tabletkach nie przenikają bezpośrednio do bolącego miejsca, ale muszą najpierw przejść przez układ pokarmowy)
 • Ograniczone spektrum działania
 • Fastum zel

  4. Fastum żel - to typowa maść na ból ramienia o doraźnym działaniu przeciwbólowym oraz przeciwobrzękowym.
 • Działanie zmniejszące ból oraz redukujące obrzęki
 • Łatwa dostępność
 • Przystępna cena
 • Obecność w składzie ketoprofenu
 • Ograniczone spektrum działania
 • Przeciwwskazania do dłuższego stosowania preparatu ze względu na ketoprofen będący główną substancją czynną
 • Capsicum plaster hot

  5. Capsicum plaster hot - to proste i wyjątkowo tanie plastry na ból ramienia. Plastry wykazują działanie przede wszystkim jako metoda rozgrzewająca bolące miejsce, dzięki czemu może czasowo zmniejszyć poziom bólu.
 • Bardzo niska cena
 • Łatwiejsza aplikacja, niż w przypadku preparatów mających postać okładów
 • Łatwa dostępność
 • Bardzo ograniczone działanie
 • Postać plastrów
 • Uboga formuła składu
 • Dobrej jakości preparat przeciwbólowy to rozwiązanie dla wszystkich osób zmagających się z bólem ramion, zwłaszcza jeżeli trudno jest określić przyczynę bólu lub też przyczynę stanowią choroby ogólnoustrojowe albo tryb życia, czyli czynniki, których nie jesteśmy w stanie zlikwidować.

  Czym się różnią plastry od maści? Jaką formę leczenia wybrać?

  Jaki preparat na ból ramienia wybrać? Bez wątpienia z punktu widzenia skuteczności najlepszymi rozwiązaniami są dwie opcje: plastry w postaci okładów oraz jakościowa maść rozgrzewająca o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Należy jednak pamiętać, że okłady są przeważnie trudne w aplikacji a ponadto lepsze preparaty w postaci okładów często zawierają tylko jeden lub dwa plastry w opakowaniu. Znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem okazuje się więc wysokiej jakości żel na ból ramienia. Tutaj z jednej strony otrzymujemy zaawansowaną formułę składu o działaniu kompleksowym, natomiast z drugiej strony preparat można swobodnie aplikować samodzielnie, tj. bez na przykład konieczności wizyty u lekarza co jest częste w przypadku aplikacji okładów przeciwbólowych.

  Źródła:
  1. Terapia manualna Maitlanda, K. BanksElly Hengeveld, Elsevier Health Sciences, 2013, ISBN: 8376098055, 9788376098050
  2. Miażdżyca i inne choroby tętnic obwodowych, Wojciech Noszczyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, ISBN: 832003213X, 9788320032130

  8 Komentarze do Ból ramienia lewego i prawego – przyczyny i leczenie bólów ramion

  1. Mexel pisze:

   Pracuję dużo w urzędzie i niestety powoli dostrzegam, że to chyba jest główna przyczyna bólu rąk, który mi dokucza od prawie miesiąca… Czasami w nocy dyskomfort w stawie przeradza się w okropny, rwący ból ręki, który się ciągnie od łokcia aż do ramienia… nie wiem już co mogę na to poradzić, boję się, że jak tak dalej pójdzie to mnie wykopią z roboty…

   • Gracjan pisze:

    Jeżeli praca urzędnicza aż tak Cie obciąża, to zdecydowanie coś jest nie tak.

   • Kalmon pisze:

    Może zastosuj żel Harpagon Forte Max? Tutaj masz adres oficjalnej strony – https://harpagonforte.pl/ ja tam nie będę nic osobiście reklamować, ale powiem tylko tyle – mi ten żel pomógł bardziej niż wizyty u fizjoterapeuty i jakieś bzdurne sauny, resztę polecam doczytać w opiniach w internecie 😉

   • Kometa pisze:

    Byłeś u lekarza? Bez tego myślę, że się nie obejdzie, jeżeli ból jest taki przewlekły…
    Moja szwagierka skarżyła się wszystkim przez dwa miesiące jaki to ból ramion jest nie do wytrzymania. Wiecie, po takim czasie to przestawaliśmy już jej słuchać, bo ile można narzekać i tak wyolbrzymiać… A przy tym nic z tym nie robić… No a potem okazało się, że jakiś kręg uciskał nerwy w kręgosłupie i prawie skończyła z paraliżem… Na szczęście odpowiednia rehabilitacja a przede wszystkim zdiagnozowanie przyczyny bólu w mięśniach, stawach (czy nawet kościach) pozwoliła ją uratować…
    Naprawdę, nie zwlekajcie.

   • Pekińczyk pisze:

    Jak nic L4 i kuracja. Poza tym ból mięśni w lewej ręce może zwiastować zawał, także naprawdę, nie zwlekaj!

  2. Kali pisze:

   Jeżeli ktoś (tak jak wyżej) ma pracę siedzącą to trzeba potem w domu zadbać o to, żeby mięśnie trochę popracowały itd. Tutaj fajnie wspomnieli o jodze https://bola-miesnie.pl/bol-miesni-plecow-warto-o-nim-wiedziec/ -> w tym wypadku akurat ćwiczenia na karki i notoryczne bóle mięśni szyi, czyli partie, które przecież też nieźle dostają podczas ośmiogodzinnego siedzenia przy biurku.
   Joga ma bardzo zbawienny wpływ na cały układ krwionośny, limfatyczny, kostny. Codzienne praktyka myślę, że kompletnie zniweluje takie objawy jak bóle w stawach rąk (niezależnie czy to prawa, czy lewa ręka), nóg i ogólnie całego ciała. Wzmocni mięśnie a przy tym wyciszy organizm.

   • shiny_star24 pisze:

    To prawda. Internet teraz aż pęka w szwach od tutoriali i innych, dlatego nawet można się jogi w domu nauczyć. Nie trzeba szukać wymyślnych domowych sposobów na bóle mięśni, bo te najprostsze są praktycznie na wyciągnięcie ręki. 😉 Dzięki temu już nie czuję bólu w szyi, mięśnie udało mi się zregenerować na własną rękę 🙂

  3. Ajerkoniak pisze:

   A może warto udać się z tym do lekarza? Mój wujek na początku sam się leczył, też ma pracę siedzącą. Ból jednak ciągle powracał.Okazało się, że ma to podłoże nerwicowe. Przyczyn bólu ogólnie mięśni i stawów jest mnóstwo. Także naprawdę polecam wizytę u lekarza…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  sześć × 1 =