Ból nóg – dlaczego bolą mnie te mięśnie?

ból nóg

Ból nóg to częsta dolegliwość dotykająca zarówno osób młodszych jak i starszych. Jego najczęstszymi przyczynami są urazy, zwyrodnienia wynikające z niezdrowego trybu życia oraz genetyka. Żeby odpowiednio je wyleczyć oraz zapobiegać ich nawrotom, powinniśmy zapoznać się z możliwymi podłożami tej niedyspozycji. Zapraszamy do artykułu, w którym wyjaśnimy, co robić, kiedy pojawią się bóle mięśni nóg i pośladków?

Bolące nogi a zakwasy i przetrenowanie

Ból mięśni pośladków czy nóg najczęściej dokucza nam z powodu tak zwanych zakwasów, czyli zespołu opóźnionego bólu mięśniowego. Wówczas potreningowy ból mięśni często wynikają z mikro urazów mięśni, które potrzebują kilku dni na regeneracje. Nawet jeżeli ból jest bardzo dokuczliwy, nie powinniśmy zupełnie rezygnować z ruchu. Spacery, ćwiczenia rozciągające czy delikatna gimnastyka zapewnią nam szybszy powrót do pełni sprawności. Oczywiście niegroźne następstwo ćwiczeń fizycznych, jest jednym z wielu powodów, dla których może dokuczać nam ból nóg czy mięśni pośladków. Aby wiedzieć, jak postępować po każdym treningu i dbać o prawidłowy stan naszego organizmu warto poczytać wiele rekomendowanych rad odnośnie regeneracji po treningu.

Ból mięśni nóg a przeziębienie i gorączka

Jeżeli przyczyna złego samopoczucia nie jest nam znana, bo np. nie trenowaliśmy od kilku dni, a dokucza nam ból mięśni nóg, osłabienie warto przyjrzeć się swojej odporności i zdrowiu. Takie objawy to często pierwszy sygnał przeziębienia i zbliżającej się gorączki. Ból nóg wówczas dokucza zarówno w w nocy, jak i rano. Leki przeciwgorączkowe oraz rozgrzewające maści przeciwbólowe takie jak np. Harpagon Forte Max z pewnością pomogą nam je złagodzić.

Problemy z krążeniem, czyli bóle nóg od kręgosłupa

Inną kłopotliwą dolegliwością są bóle nóg od kręgosłupa, w takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, ponieważ często świadczą one o problemach z krążeniem bądź zapaleniu mięśni kręgosłupa. Nie warto czekać aż miną samoistnie, ponieważ na 99% tak się nie stanie, a nasza kondycja zdrowotna może ulec pogorszeniu. Nieleczone problemy z krążeniem mogą prowadzić do przykrych konsekwencji takich jak bolesne żylaki kończyn dolnych czy miażdżyca.

Gdy odczuwasz ból nóg przyczyny mogą być bardzo nietypowe

Pamiętajmy, że gdy odczuwamy bóle mięśni nóg, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne. Oczywiście zazwyczaj są to urazy tudzież mikro urazy czy kontuzje, jednak jeżeli możemy wykluczyć taką możliwość, a bóle nie mijają samoistnie w ciągu kilku dni, naprawdę powinniśmy zastanowić się nad wizytą u lekarza. Ponieważ uciążliwy, nieustępujący ból nóg przyczyny może mieć naprawdę nieprzyjemne, a konsekwencje ignorowania tego sygnału z naszego organizmu mogą mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie.

Źródła:
 1. Pełnia twoich możliwości, Stulberg BradMagness Steve, Otwarte, 2018, ISBN: 8375156361, 9788375156362
 2. Overtraining Athletes: Personal Journeys in Sport, Sean O. RichardsonMark B. AndersenTony Morris, Human Kinetics, 2008, ISBN: 0736067876, 9780736067874

6 Komentarze do Ból nóg – dlaczego bolą mnie te mięśnie?

 1. Andrzej pisze:

  Czy jeżeli mój syn trenuje piłkę nożną, ale naprawdę baaardzo często ma zakwasy i dodatkowo bolą go mięśnie, to coś da się zaradzić? Nie chcę by musiał rezygnować z “kariery”. Mój chłopaczek aż nie może w nocy zasnąć, gdyż ból nóg jest silny, a przyczyn nie możemy dojść w dalszym ciągu, pomimo wielu konsultacji u lekarzy…

  • Pelikan pisze:

   No coż, zawsze możesz stosować jakiś żel np. Harpagon Forte Max, i zobaczyć jak to będzie wyglądało. Mi ból mięśni, właśnie nóg dokuczał przy chodzeniu, w tym wypadku stosowanie doraźne kremów się sprawdziło w punkt.

  • Agnieszka pisze:

   O cholera, takie problemy w młodym wieku. Współczuje! Przyczyny bólu kości i mięśni są często powiązane z reumatyzmem, ale zapewne Twój syn jest bardzo młody, a reumatyzm poniżej 30 roku życia jest rzadki…

 2. Zerinka pisze:

  Cześć, a wiecie co można stosować na ból mięśni po treningu? Prawdopodobnie to zakwasy, ale czy zaopatrzenie się w wałek masujący pozwoli pozbyć się tego bólu? Kurde, poczytałabym jakiś artykuł na ten temat, polećcie coś.

 3. maronesss pisze:

  Niestety przetrenowanie to bardzo częsta przypadłość. Chociaż amatorsko trenuję koszykówkę, to nasz trener często nas przestrzega przed nadmiernym ćwiczeniem. Czasami nawet nieuważnie przeprowadzona rozgrzewa przyczynia się do późniejszego powstania kontuzji.
  Niestety właśnie ostatnio jeden z zawodników zbyt pośpieszył się z rozgrzewaniem ciała, a potem skończyło się to nadwyrężeniem przyczepów mięśni (okropny ból) tuż nad kolanem, czyli czworogłowego uda. Okropna sprawa, bo w jego przypadku bez odpowiedniej rekonwalescencji się nie obejdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *