Ból nóg – dlaczego odczuwam ból mięśni nóg?

ból nóg

Ból nóg to częsta dolegliwość dotykająca zarówno osób młodszych jak i starszych. Jego najczęstszymi przyczynami są urazy, zwyrodnienia wynikające z niezdrowego trybu życia oraz genetyka. Żeby odpowiednio je wyleczyć oraz zapobiegać ich nawrotom, powinniśmy zapoznać się z możliwymi podłożami tej niedyspozycji. Zapraszamy do artykułu, w którym wyjaśnimy, co robić, kiedy pojawią się bóle mięśni nóg i pośladków?

Nawigacja:

Bolące nogi a zakwasy i przetrenowanie

Ból mięśni pośladków czy nóg najczęściej dokucza nam z powodu tak zwanych zakwasów, czyli zespołu opóźnionego bólu mięśniowego. Wówczas potreningowy ból mięśni często wynikają z mikro urazów mięśni, które potrzebują kilku dni na regeneracje. Nawet jeżeli ból jest bardzo dokuczliwy, nie powinniśmy zupełnie rezygnować z ruchu. Spacery, ćwiczenia rozciągające czy delikatna gimnastyka zapewnią nam szybszy powrót do pełni sprawności. Oczywiście niegroźne następstwo ćwiczeń fizycznych, jest jednym z wielu powodów, dla których może dokuczać nam ból nóg czy mięśni pośladków. Aby wiedzieć, jak postępować po każdym treningu i dbać o prawidłowy stan naszego organizmu warto poczytać wiele rekomendowanych rad odnośnie regeneracji po treningu.


Ból mięśni nóg a przeziębienie i gorączka

Jeżeli przyczyna złego samopoczucia nie jest nam znana, bo np. nie trenowaliśmy od kilku dni, a dokucza nam ból mięśni nóg, osłabienie warto przyjrzeć się swojej odporności i zdrowiu. Takie objawy to często pierwszy sygnał przeziębienia i zbliżającej się gorączki. Ból nóg wówczas dokucza zarówno w w nocy, jak i rano. Leki przeciwgorączkowe oraz rozgrzewające maści przeciwbólowe takie jak np. Harpagon Forte Max z pewnością pomogą nam je złagodzić.

Problemy z krążeniem, czyli bóle nóg od kręgosłupa

Inną kłopotliwą dolegliwością są bóle nóg od kręgosłupa, w takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Często świadczą one o problemach z krążeniem bądź zapaleniu mięśni kręgosłupa. Nie warto czekać aż miną samoistnie, ponieważ na 99% tak się nie stanie, a nasza kondycja zdrowotna może ulec pogorszeniu. Nieleczone problemy z krążeniem mogą prowadzić do przykrych konsekwencji takich jak bolesne żylaki kończyn dolnych czy miażdżyca.

Gdy odczuwasz ból nóg przyczyny mogą być bardzo nietypowe

Pamiętajmy, że gdy odczuwamy bóle mięśni nóg, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne. Oczywiście zazwyczaj są to urazy tudzież mikro urazy czy kontuzje. Jednak jeżeli możemy wykluczyć taką możliwość, a bóle nie mijają samoistnie w ciągu kilku dni, naprawdę powinniśmy zastanowić się nad wizytą u lekarza. Ponieważ uciążliwy, nieustępujący ból nóg przyczyny może mieć naprawdę nieprzyjemne. Natomiast konsekwencje ignorowania tego sygnału z naszego organizmu mogą mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie.

Do pozostałych przyczyn bólu nóg możemy zaliczyć wiele  innych elementów. Od całkowicie idiopatycznych – czyli np. wywołanych zaburzeniami w obrębie układu nerwowego, aż po poważne schorzenia, z rakiem kości włącznie. Najczęściej jednak przyczyny nie są aż tak poważne.
ból nóg u dziecka

Ból nóg u dziecka

Jeśli nasze dzieci uskarżają się na ból nóg, warto zwrócić uwagę na dopasowanie obuwia. Co bądź wykorzystywane są one na co dzień przez nasze pociechy. Bardzo często dzieci nie są w stanie zlokalizować źródła bólu, ale np. zbyt ciasne buty mogą znacznie przyczyniać się do dyskomfortu. Kolejną, co do częstości występowania przyczyną jest chęć zwrócenia na siebie uwagi przez dziecko. W niektórych przypadkach wystarcza więc poświęcanie większej uwagi dziecku i rozmasowanie bolącego miejsca.

Ból nóg w nocy i spoczynku

Jeśli nogi bolą podczas snu, a ból możemy opisać jako kręcący albo jako rwanie w nogach, którego trudno jest się pozbyć, najczęstszym jego źródłem jest nieprawidłowe krążenie krwi w obrębie kończyn dolnych. Bardzo często towarzyszy ono powstawaniu żylaków albo niedoborom żelaza w organizmie. Jeśli nie podejmiemy w porę działań, mających na celu poprawę stanu naczyń krwionośnych, zaczniemy odczuwać również ból nóg w spoczynku, opisywany jako rwący ból nóg skutecznie zakłócający codzienne funkcjonowanie.

Ból nóg  – domowe sposoby zwalczenia dolegliwości

Co prawda nie każde domowe sposoby mogą przynieść ulgę w przypadku poważnych zmian w obrębie kończyn dolnych, ale znanych jest wiele metod, przynoszących ulgę. Do jednej z nich należy regularny trening siłowy – w dłuższej perspektywie przynoszący znaczną poprawę krążenia. W przypadku bólów specyficznych kończyn, jak np. ból prawej nogi warto zwrócić uwagę na możliwe przeciążenia podczas wykonywania sportu, np piłki nożnej, a ból lewej nogi może wywoływać długotrwałe prowadzenie pojazdu, zwłaszcza ciężarowego. Dobrą praktyką okaże się masaż oraz odciążenie bolącej kończyny, które można bardzo skutecznie wspomóc dobrymi maściami – i tutaj zapraszamy do naszego rankingu najlepszych maści, które wspomogą proces leczenia bólów nóg.

Źródła:
  1. Pełnia twoich możliwości, Stulberg BradMagness Steve, Otwarte, 2018, ISBN: 8375156361, 9788375156362
  2. Overtraining Athletes: Personal Journeys in Sport, Sean O. RichardsonMark B. AndersenTony Morris, Human Kinetics, 2008, ISBN: 0736067876, 9780736067874

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *