Czarci pazur – właściwości przeciwbólowe, maść z diabelskiego pazura

czarci pazur i jego przeciwbólowe właściwości lecznicze

Czarci pazur zwany jest inaczej diabelskim pazurem, ale choć jego nazwa jest diaboliczna, roślina ta nie posiada żadnych trujących właściwości, a wręcz przeciwnie – wykazuje duże działanie lecznicze! Od wieków traktowana jest przez niektóre plemiona afrykańskie jako remedium na wiele różnych dolegliwości i chorób. Roślina ta znana jest wręcz ze swoich właściwości odtruwających, choć najbardziej przydaje się do leczenia chorych stawów i mięśni. Co warto wiedzieć o tej roślinie i w jaki sposób można ją stosować?

Nawigacja:

 1. Czarci pazur – czym jest i skąd pochodzi?
 2. Właściwości czarciego pazura
 3. Działanie i zastosowanie w preparatach przeciwbólowych
 4. Maść z diabelskim pazurem czy żel? Ranking produktów do smarowania
 5. Popularne tabletki i kapsułki
 6. Czarci pazur w formie ziół i proszków
 7. Czy diabelski pazur naprawdę pomoże na moje dolegliwości?

Co to jest czarci pazur i skąd pochodzi?

Czarci pazur znany jest również pod nazwą diabelski pazur, a także pod łacińską nazwą Harpagophytum procumbens. To roślina będąca odmianą hakorośli rozesłanej. Skąd pochodzi? W swym naturalnym środowisku rośnie w Afryce Południowej. Nazwa rośliny bierze się z charakterystycznego wyglądu jej naziemnej części, która przypomina wielkie, zaciskające się szpony. Do celów leczniczych wykorzystywany jest zaś korzeń tej rośliny. Jeśli chodzi o czarci pazur, zastosowanie tej rośliny jest naprawdę szerokie. Sporządza się z niej proszek, wykorzystywany następnie w tabletkach, nalewkach czy różnych maściach. Czarci pazur najbardziej znany jest z działania odtruwającego oraz z pozytywnego wpływu na mięśnie i stawy. Preparat z czarcim pazurem zawiera wiele wspomagających zdrowie substancji – podobnie jak sama roślina.


Czarci pazur – właściwości przeciwbólowe i lecznicze

Korzeń diabelskiego pazura posiada wiele właściwości leczniczych. Wpływa pozytywnie na nerki, prostatę i układ trawienny. Pozwala pozbyć się z organizmu zalegających toksyn, co skutkuje poprawą samopoczucia. Przede wszystkim zaś wspomaga poprawne funkcjonowanie stawów oraz mięśni. Jeśli chodzi o czarci pazur, właściwości tej rośliny pozwalają działać na organizm przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Ktoś, kto zmaga się z bólem mięśni, może odczuć dużą ulgę po zastosowaniu środka z czarcim pazurem w składzie.

 • Fenolokwasy (kwasy fenolowe), zawarte w tej roślinie, działają bakteriostatycznie oraz przeciwdrgawkowo. Odpowiadają one za ograniczenie pobudliwości nerwów, przez co pozwalają mięśniom na relaks.
 • Z kolei glikozydy irydoidowe wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a flawonoidy działanie antyoksydacyjne, opóźniając procesy starzenia się komórek.
 • Fitosterole i triterpeny działają zaś przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.

Stosując środki z czarcim pazurem, można pozbyć się bólu mięśni, wynikającego między innymi z przeciążenia czy urazu. To znakomite preparaty na stłuczenia i obrzęki, likwidujące proces zapalny i łagodzące dolegliwości bólowe. Jeśli chodzi o korzeń diabelskiego pazura, właściwości tej rośliny pozwalają również na szybszą regenerację uszkodzeń oraz wzmacniają tkankę mięśniową, dzięki czemu jest bardziej odporna na kolejne urazy. Tkanka mięśniowa przy pomocy czarciego pazura staje się zdecydowanie bardziej wytrzymała i odporna.

Czarci pazur – działanie i zastosowanie w suplementach

Na bóle mięśni można zastosować wiele różnych rzeczy, jednak preparaty z czarcim pazurem są jednym z najlepszych środków tego typu. Czarci pazur na mięśnie działa rozluźniająco i przynosi ulgę w stanach przemęczenia czy przeciążenia. Także w przypadku urazów łagodzi dolegliwości bólowe, a w dodatku można go stosować prewencyjnie, wzmacniając tkankę mięśniową, by była odporniejsza na ewentualne urazy i uszkodzenia. Bolące mięśnie – czy to szkieletowe czy w kończynach – dzięki preparatom z czarcim pazurem w składzie mogą odzyskać formę. Może być stosowany nie tylko w przypadku urazów, stłuczeń czy przeciążeń, ale także gdy dopadnie nas choroba. Nerwobóle, rwa kulszowa, stany zapalne ścięgien i więzadeł, artretyzm i reumatoidalne zapalenie stawów – to tylko niektóre schorzenia, w których czarci pazur może pomóc. Można bowiem stosować również czarci pazur na stawy.

Skuteczny czarci pazur – maść, żel czy balsam? Ranking produktów

Czarci pazur może być wykorzystywany na różne sposoby. Wykonywane są z niego przeróżne maści, żele i balsamy, o działaniu miejscowym, przeznaczone do wcierania w obolałe miejsce. Maść z korzenia diabelskiego pazura jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ działa dokładnie w miejscu występowania bólu – może więc szybko przynieść ulgę w odczuwanych dolegliwościach. Przedstawiamy ranking produktów z czarcim pazurem w składzie:

Ranking żeli i maści z diabelskim pazurem
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - działa jeszcze lepiej niż konwencjonalne środki przeciwbólowe. To specjalny żel z czarciego pazura, przeznaczony do stosowania przy bólach mięśni i stawów. Żel z diabelskiego pazura może być stosowany przy odczuwanych dolegliwościach lub prewencyjnie. Najlepiej stosować go rano i wieczorem. Zawiera idealne połączenie proporcji czarciego pazura z resztą składników, wspomagających jego działanie. Poza tym doskonale się wchłania.
 • najczęściej polecany
 • naturalny skład
 • działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i wzmacniające
 • to maść z diabelskiego pazura wyjątkowo bezpieczna w stosowaniu
 • środek jest dostępny głównie na stronie producenta,
 • w przypadku braku odpoczynku i nie przeciążania mięśnia - kuracja może się odrobinę wydłużyć.
 • Farm Vix Czarci Pazur zel

  2. Farm-Vix Czarci Pazur żel - to specjalna maść z czarciego pazura o działaniu rozluźniającym, zmniejszająca opuchliznę i ból. To żel aktywny, który można stosować co najmniej 3 razy dziennie.
 • wspomaga regenerację po kontuzjach
 • przynosi ulgę przy przemęczonych mięśniach
 • żel nie może być stosowany na otwarte rany,
 • może powodować podrażnienia i wpływać na alergię.
 • Hautbalsam Diabelski pazur

  3. Hautbalsam Diabelski pazur - to balsam z diabelskiego pazura, który przynosi ulgę chorym stawom i przeciążonym mięśniom. Rozluźnia je oraz poprawia krążenie. Herbamedicus balsam z wyciągiem z korzenia diabelskiego pazura to specjalna maść (czarci pazur jest jej głównym składnikiem), która przynosi ulgę również przy bólach kręgosłupa. Środek jest przeznaczony do stosowania rano i/lub wieczorem.
 • ładny zapach
 • dobrze się wchłania
 • umiarkowane działanie przeciwbólowe
 • konsystencja,
 • dla uzyskania optymalnych rezultatów, balsam trzeba stosować regularnie przez okres około 2 tygodni.
 • Żel diabelski pazur, maść diabelski pazur oraz specjalny, stworzony z wyciągu z tej rośliny balsam to doskonałe remedia na bóle stawów, kości i mięśni. Przeznaczone są do stosowania dla wszystkich – zarówno dla sportowców i osoby aktywne fizycznie, jak i tych, którzy ulegli jakiemuś wypadkowi czy nieszczęśliwy traf doprowadził do powstania urazu. Jeśli chodzi o czarci pazur, maść znakomicie się wchłania i potrafi szybko poradzić sobie z bólem. Gdy zastosuje się diabelski pazur żel, można liczyć na zdecydowaną poprawę w miejscu bólu, a do tego oczekiwać szybszej regeneracji obolałych, uszkodzonych mięśni.

  Diabelski pazur maść to zdecydowanie najlepsza metoda wspomagania lecznicza, jaką można zastosować, ponieważ działa bezpośrednio w miejscu pojawienia się bólu i szybko przenika do uszkodzonych tkanek. Taki żel czarci pazur jest również w stanie wzmocnić tkanki, dzięki czemu będą odporniejsze na kolejne urazy. Zdecydowanie najlepszy i najchętniej polecany jest Harpagon Forte Max, którego skład opiera się właśnie o czarci pazur. Żel wzmocniony jest i innymi, aktywnymi składnikami, dla uzyskania lepszego efektu. Takich maści nie można jednak stosować na otwarte rany i w przypadku uczulenia na któryś składnik.

  Czarci pazur – opinie konsumentów są jednoznaczne. To DZIAŁA!

  Czarci pazur wyróżnia się doskonałymi opiniami. Jest polecany przez osoby, które już się z nim zetknęły i stosują go prewencyjnie lub leczniczo. Opinie na temat tej rośliny są bardzo pochlebne, przy czym zdecydowanie za najlepsze uznawane są maści, które działają najsilniej przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Preparaty z ekstraktem z tej rośliny naprawdę znakomicie pomagają, wspierając tak tych, którzy uprawiają zawodowo sport, jak i tych, którzy ulegli wypadkowi i szukają skutecznego środka łagodzącego ból mięśni. Każdy komentarz wskazuje na lecznicze właściwości tego zioła, które może być przyjmowane w postaci kapsułek, herbatek, jak i pod postacią skoncentrowanego żelu.

  Czarci pazur – tabletki i kapsułki do łykania

  Czarci pazur może być stosowany także w formie tabletek i kapsułek. Istnieją oczywiście pewne przeciwwskazania do stosowania takich produktów. Nie mogą ich stosować osoby cierpiące na wrzody żołądka lud dwunastnicy. Także zbyt niskie ciśnienie, stosowanie preparatów insulinowych różnego typu oraz ciąża i okres karmienia piersią to przeciwwskazania do stosowania tego środka. Nie można go również nadużywać, ponieważ może to wywołać alergię. Jeśli chcesz zastosować czarci pazur, dawkowanie uzależnione jest od wyboru konkretnego środka. Zwykle jednak dzienna dawka do spożycia to 2 kapsułki. Jeśli ktoś chce stosować czarci pazur właśnie w formie tabletek, oto nasz ranking produktów:

  Ranking ziół i proszków
  Plusy
  Minusy
  NatVita BIO Diabelski Pazur

  1. NatVita BIO Diabelski Pazur - sproszkowany korzeń przeznaczony jest do zalania wrzącą wodą i do odstawienia na około 10 minut. Nie można spożywać więcej niż 3 filiżanki gotowego produktu dziennie.
 • ekologiczny, naturalny
 • pomaga na problemy z trawieniem oraz bóle stawów i mięśni
 • do uzyskania efektów przeciwbólowych konieczne jest długotrwałe, regularne stosowanie, co mimo skuteczności po długim czasie przyjmowania mija się niestety z celem.
 • herbatka z dusza czarci pazur

  2. Herbatka z duszą, Czarci Pazur - herbata może przynieść ulgę osobom borykającym się z problemami kostno-stawowymi oraz mięśniowymi. Należy 1 łyżeczkę suszu zalać wrzącą wodą i odstawić na 30 minut.

 • pomoc w złagodzeniu bólu mięśni
 • wsparcie dla prawidłowej pracy układu trawienia
 • herbatkę należy stosować przez 8 tygodni, po czym zrobić 3 tygodnie przerwy i ponowić kurację
 • dla uzyskania efektów, herbatkę trzeba pić regularnie, tak jak wyżej.
 • Diabli Pazur mielony

  3. HerbaNordPol-Gdańsk, Diabli Pazur mielony - krojony korzeń czarciego pazura, który nie zawiera żadnych zbędnych dodatków i został mikronizowany na urządzeniu UltraPlex Alpine, dzięki czemu lepiej się wchłania. Poprawia stan mięśni i stawów. Z proszku można przygotować odwar lub napar.
 • lepiej się wchłania
 • zwiększa apetyt
 • dba o ruchomość stawów i ścięgien oraz siłę mięśni
 • przygotowanie wywarów długo trwa,
 • posiada najsłabszy wpływ na bóle mięśniowe ze wszystkich wymienionych preparatów i ziół.
 • Tabletki z wyciągiem z diabelskiego pazura nie są lepszym pomysłem niż wybór maści czy żelu. Ich działanie jest silne, ale na efekty trzeba długo czekać, przyjmując suplement diety regularnie. To dobra alternatywa dla tych osób, którym nie zależy na czasie i które nie chcą się smarować żelami. W dodatku tabletki działają inwazyjnie na przełyk i żołądek, a prócz naturalnego składnika w postaci czarciego pazura zawierają także substancje chemiczne, będące składnikami otoczki kapsułek.

  Czarci pazur – zioła, proszek i herbaty do zaparzania 

  Jeśli chodzi o czarci pazur, proszek przygotowany z jego korzenia można również znaleźć w aptekach czy sklepach zielarskich. Może mieć formę herbatki, bezpośrednio przeznaczonej do zaparzania, albo być ciętą rośliną, do sporządzania naparów. Oto nasz ranking produktów tego typu:

  Najlepsza maść na ból barku
  Plusy
  Minusy
  Harpagon-Forte

  1. Harpagon Forte Max - to znana i popularna maść na ból barku, która dba zarówno o mięśnie, kości, jak i stawy. Regularne jej stosowanie wzmacnia je. Dzięki niej można pozbyć się bólu i zlikwidować stan zapalny. Głównym składnikiem produktu jest wyciąg z korzenia czarciego pazura.

  Więcej znajdziecie na: https://harpagonforte.pl/
 • naturalny skład
 • bezpieczny w stosowaniu
 • skuteczny
 • szybko likwiduje obrzęki, krwiaki i siniaki
 • dostępny niemal wyłącznie na stronie dystrybutora, z naszych obserwacji nakłady do punktów stacjonarnych są tak małe, że rozchodzą się momentalnie,
 • jeżeli nie zapewnimy naszym barku odpowiednio długiego odpoczynku to stosowanie maści do pełnej funkcjonalności może się wydłużyć o kilka dni.
 • Reparil Gel N

  2. Reparil - preparat, który dostępny jest w formie żelu lub tabletek. Stosowany jako maść na bolący bark, leczy obrzęki, krwiaki, działa przeciwzapalnie oraz chroni żyły.
 • środek można stosować 3-5 razy dziennie
 • nadaje się do leczenia obrzęków i krwiaków pooperacyjnych
 • nie można go stosować na otwarte rany, błony śluzowe i przy przewlekłych schorzeniach nerek
 • nie nadaje się dla kobiet w I trymestrze ciąży
 • po zastosowaniu preparatu, trzeba unikać ekspozycji barku na słońce.
 • Voltaren Max

  3. Voltaren Max - dobra maść na ból mięśnia barkowego, o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Obrzęk barku, uraz, objawy choroby zwyrodnieniowej - wszystko to wskazania do stosowania tego środka.
 • znakomicie się wchłania
 • pomaga likwidować ból i początkowe stany zapalny
 • żel nie może być stosowany przez dzieci, młodzież do 14 roku życia i kobiety w III trymetrze ciąży.
 • Olejek tajski

  4. Olejek tajski - środek wpływa na poprawę krążenia krwi, łagodzi ból, a także zmniejsza napięcie mięśni. Chroni przed urazami i kontuzjami.
 • wskazany dla sportowców, osób dorosłych, a także dla ludzi starszych
 • szybko się wchłania
 • produkt nie może być stosowany na otwarte rany i błony śluzowe
 • nie jest polecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
 • Jeśli chodzi o czarci pazur, zioła to dobry wybór, ale nie tak dobry, jak maść z tym składnikiem. Herbatki mają lżejsze działanie niż żele, a zatem są mniej pomocne, gdy chcemy poradzić sobie z bólem. Pomogą tylko na początkowe, lekkie dolegliwości, a także wówczas, gdy chcemy zadziałać profilaktycznie.

  Czy wybór preparatów z czarcim pazurem to mądra decyzja?

  Naszym zdaniem jak najbardziej! Nie bez powodu zdrowotne właściwości hakorośli zauważono już setki lat temu przez rodzime plemiona w Afryce. Zbawienny wpływ tej rośliny, nawet bez jakiejkolwiek przetworzonej formy, pozwala utrzymać zdrowe bydło oraz świetną kondycję osób znających sekret leczniczych właściwości. Natomiast dzięki osiągom dzisiejszej medycyny jesteśmy w stanie wyciągnąć z niej wszystko co najlepsze. Pozwala to też przeistoczyć te świetne właściwości w takie preparaty jak maści, żele czy chociażby doustne tabletki.

  Źródła:
  1. Lis, K. “Diabelska moc czarciego pazura.” Reumatologia 48.2 (2010): 128-132.
  2. Hojden, B. “Czarci pazur-ziele o dzialaniu przeciwreumatycznym.” Wiadomości Zielarskie 36.11 (1994).
  3. Lamer-Zarawska, E. “Lecznicze wlasciwosci Harpagophytum procumbens.” Wiadomości Zielarskie 42.10 (2000).

  5 myśli nt. „Czarci pazur – właściwości przeciwbólowe, maść z diabelskiego pazura

  1. revus

   Tak jak czarci pazur uwielbiam, tak nienawidzę go w proszku. Ma okropny smak i zapach. Po trzech porcjach, prawie się zwymiotowałem. Praktycznie całe opakowanie mam do wyrzucenia, bo nie będę w stanie go w żaden sposób przemycić w jedzeniu…
   Jestem STRASZNIE rozczarowany, bo specjalnie go kupiłem na uszkodzenie łąkotki i parę naderwanych mięśni, które leczę od dwóch miesięcy. A tak cały czas aż paczka przyjdzie poszedł w piach i zostałem praktycznie z niczym.

   1. Razyl

    Nie wiem, czy jest po czym płakać.
    Jak kupujesz coś w proszku to weź pod uwagę, ze w większości przypadków te proszki są zleżałe, zwietrzałe – po prostu stare. Jak ostropestu nie polecają kupować mielonego to myślisz, że czarci pazur będzie SKUTECZNY? Przecież większość olejków to z niego wyparuje zanim go zapakują w Szanghaju.
    Jeśli mam ci coś polecić, to bierz maść z wysokim % olejków i wyciągów z danej roślinki. Albo w tabletkach, ale tutaj ostrożnie ze substancjami wypełniającymi, bo inaczej – rozwolnieniaa…

  2. Kamila D.

   Nie słyszałam nigdy o czarcim pazurze. Brzmi jak jakaś plemienna, starożytna roślina o magicznych właściwościach.
   Ale faktycznie jest lepsza od Voltarenu? I czy naprawdę wszystkie są takie drogie jak Harpagon?

   1. Bercik24

    Moim zdaniem – Voltaren się przy niej chowa. Ale niestety oni wygrywają reklamami… chyba każdy znam opakowanie tego kremu. Nic dziwnego, że na 70% to je kupisz w aptece… A ja nigdy nie przepadałem za tym jak działa i jak brudzi mi ubrania.

    Co do ceny… sam nie wiem, moim zdaniem po prostu jest jej wart, bo jest skuteczny, a przy TAKICH promocjach https://harpagonforte.pl/ to grzech nie brać.

   2. arietta

    Jasne, oczywiście – za działanie się płaci. Ale z tego co dobrze pamiętam, to biorą czarci pazur z najlepszych plantacji, bez gmo, bez rakotwórczych zanieczyszczeń. To pewnie duuużo kosztuje.
    No i ta zawartość hakarośli – bardzo wysoka, to też kosztuje 🙂 Działanie oczywiście wynika z tej jakości. Stąd cena.

  Dodaj komentarz