Bóle mięśni – przyczyny i objawy

Bóle mięśni przyczyny i objawy

Objawy bólu mięśni są jednoznaczne i łatwe do zauważenia. Ból może być zarówno tępy, jak i ostry, kłujący lub pulsujący jednak dotyczy konkretnych partii mięśni. Nie zawsze jest to sygnał, którym należy się przejmować. Dlatego, jeżeli bolą nas mięśnie, a dzień wcześniej przeprowadzaliśmy intensywny trening na siłowni, nie ma potrzeby, by od razu sięgać po słuchawkę i dzwonić do rejestracji w przychodni bijąc na alarm.


Nawigacja:

Ból mięśni przyczyny ma zazwyczaj w zdecydowanie zbyt intensywnym treningu

Musimy pamiętać, że przyczyny bólu mięśni są naprawdę różnorakie. Zazwyczaj to po prostu mikro urazy powstałe w wyniku wzmożonego wysiłku, czyli tak zwane zakwasy. To naturalny proces, w którym nie ma nic niepokojącego. Jedyne co pozostaje nam zrobić to spróbować je złagodzić np. poprzez masaż, lekkie ćwiczenia fizyczne czy odpowiednie nawadnianie organizmów. Jeżeli będziemy o siebie dbać, taka regeneracja mięśni przyniesie nam dobre korzyści. Mikro urazy zasklepią się nową, silniejszą i lepiej przygotowaną do wysiłku fizycznego tkanką.

Przyczyny bólu mięśni mogą zahaczać o gorączkę i osłabienie

Niepokojącym sygnałem są jednak bóle mięśni przyczyny, której nie jesteśmy w stanie określić. Jeżeli trwają one kilka dni i nie mijają samoistnie, mogą być sygnałem znacznie poważniejszego schorzenia. Gdy wynikają np. z gorączki i nieleczonego przeziębienia, warto będzie skonsultować się z lekarzem, który przepisze nam antybiotyk lub też zaleci inną metodę, by możliwie najszybciej nas wykurować. Jednak jeżeli zastanawiasz się, dlaczego bolą mięśnie a możesz wykluczyć zarówno gorączkę, jak i urazy czy kontuzje, trzeba będzie poszukać innego źródła tej dolegliwości.

Ostre bóle mięśni przyczyny mają na podłożu reumatoidalnym 

Mało się o tym mówi, ale uciążliwe bóle mięśni mogą mieć również podłoże reumatoidalne tak jak w przypadku bólu stawów. Niestety nieznane jest jeszcze remedium na tę przypadłość, ale dzięki maściom, kremom czy specjalnym solą do kąpieli możemy spróbować uśmierzyć ból i przynieść ulgę obolałym kończynom. Pomocny może się również okazać skuteczny żel przeciwbólowy i przeciwzapalny taki jak np. harpagon max forte. Wybierając odpowiednie panaceum, kierujmy się nie tylko jego skutecznością, ale również brakiem skutków ubocznych.

Więc dlaczego bolą mięśnie? Jak widać – nie ma jednej odpowiedzi

Jak więc widzimy, bóle mięśni przyczyny mogą mieć naprawdę różne, w każdym wypadku najważniejsza jest szybka i trafna diagnoza, która pomoże podjąć nam odpowiednie kroki w stronę nie tylko uśmierzenia nieprzyjemnego bólu, ale również zwalczenia przyczyny takiego stanu rzeczy.

Źródła:
 1. Nelson A.G, Kokkonen J.: Anatomia stretching. Ilustrowany przewodnik jak poprawić elastyczność i siłę mięśni. Studio astropsychologii, Wydanie 1, Białystok, 2010, s.7., ISBN: 978-83-7377-379-0
 2. Sport, Professionalism, and Pain: Ethnographies of Injury and Risk Ethics and sport, Sigmund Loland, Berit Skirstad, Ivan Waddington, Taylor & Francis, 2006, ISBN: 0415357039, 9780415357036

7 Komentarze do Bóle mięśni – przyczyny i objawy

 1. Kormoran pisze:

  Jaki typ leków najbardziej polecacie?

 2. Veloc pisze:

  Jak dla mnie tylko żele! Teraz technologia poszła tak do przodu i można zrobić takie rzeczy, że ho ho. Zwłaszcza pewne super specyfiki lecą dla starych ludzi od NFZu, bo nie wyrabiają im już kończyny.

 3. Yulee pisze:

  Jakiś czas temu natknęłam się na wzmiankę w artykule na temat “napięciowego bólu mięśni”. Niestety w internecie nie ma zbyt wielu informacji na ten temat, wszystkie jakie są odnoszą się do napięciowego bólu, ale niestety głowy.
  A ja odnoszę wrażenie, że przy właśnie nadmiernym stresie i ogólnym dyskomforcie psychicznym zaczynam mieć dziwne skurcze w łydkach bądź w krzyżu. Myślicie, że to to? Czy ktoś ma jakieś fajne stronki, na których poruszono ten temat? Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

84 ÷ = czternaście