Bóle mięśni – przyczyny i objawy

Bóle mięśni przyczyny i objawy

Objawy bólu mięśni są jednoznaczne i łatwe do zauważenia. Ból może być zarówno tępy, jak i ostry, kłujący lub pulsujący jednak dotyczy konkretnych partii mięśni. Nie zawsze jest to sygnał, którym należy się przejmować. Dlatego, jeżeli bolą nas mięśnie, a dzień wcześniej przeprowadzaliśmy intensywny trening na siłowni, nie ma potrzeby, by od razu sięgać po słuchawkę i dzwonić do rejestracji w przychodni bijąc na alarm.


Nawigacja:

Ból mięśni przyczyny ma zazwyczaj w zdecydowanie zbyt intensywnym treningu

Musimy pamiętać, że przyczyny bólu mięśni są naprawdę różnorakie. Zazwyczaj to po prostu mikro urazy powstałe w wyniku wzmożonego wysiłku, czyli tak zwane zakwasy. To naturalny proces, w którym nie ma nic niepokojącego. Jedyne co pozostaje nam zrobić to spróbować je złagodzić np. poprzez masaż, lekkie ćwiczenia fizyczne czy odpowiednie nawadnianie organizmów. Jeżeli będziemy o siebie dbać, taka regeneracja mięśni przyniesie nam dobre korzyści. Mikro urazy zasklepią się nową, silniejszą i lepiej przygotowaną do wysiłku fizycznego tkanką.

Przyczyny bólu mięśni mogą zahaczać o gorączkę i osłabienie

Niepokojącym sygnałem są jednak bóle mięśni przyczyny, której nie jesteśmy w stanie określić. Jeżeli trwają one kilka dni i nie mijają samoistnie, mogą być sygnałem znacznie poważniejszego schorzenia. Gdy wynikają np. z gorączki i nieleczonego przeziębienia, warto będzie skonsultować się z lekarzem, który przepisze nam antybiotyk lub też zaleci inną metodę, by możliwie najszybciej nas wykurować. Jednak jeżeli zastanawiasz się, dlaczego bolą mięśnie a możesz wykluczyć zarówno gorączkę, jak i urazy czy kontuzje, trzeba będzie poszukać innego źródła tej dolegliwości.

Ostre bóle mięśni przyczyny mają na podłożu reumatoidalnym 

Mało się o tym mówi, ale uciążliwe bóle mięśni mogą mieć również podłoże reumatoidalne tak jak w przypadku bólu stawów. Niestety nieznane jest jeszcze remedium na tę przypadłość, ale dzięki maściom, kremom czy specjalnym solą do kąpieli możemy spróbować uśmierzyć ból i przynieść ulgę obolałym kończynom. Pomocny może się również okazać skuteczny żel przeciwbólowy i przeciwzapalny taki jak np. harpagon max forte. Wybierając odpowiednie panaceum, kierujmy się nie tylko jego skutecznością, ale również brakiem skutków ubocznych.

Więc dlaczego bolą mięśnie? Jak widać – nie ma jednej odpowiedzi

Jak więc widzimy, bóle mięśni przyczyny mogą mieć naprawdę różne, w każdym wypadku najważniejsza jest szybka i trafna diagnoza, która pomoże podjąć nam odpowiednie kroki w stronę nie tylko uśmierzenia nieprzyjemnego bólu, ale również zwalczenia przyczyny takiego stanu rzeczy.

Źródła:
 1. Nelson A.G, Kokkonen J.: Anatomia stretching. Ilustrowany przewodnik jak poprawić elastyczność i siłę mięśni. Studio astropsychologii, Wydanie 1, Białystok, 2010, s.7., ISBN: 978-83-7377-379-0
 2. Sport, Professionalism, and Pain: Ethnographies of Injury and Risk Ethics and sport, Sigmund Loland, Berit Skirstad, Ivan Waddington, Taylor & Francis, 2006, ISBN: 0415357039, 9780415357036

7 myśli nt. „Bóle mięśni – przyczyny i objawy

 1. Yulee

  Jakiś czas temu natknęłam się na wzmiankę w artykule na temat “napięciowego bólu mięśni”. Niestety w internecie nie ma zbyt wielu informacji na ten temat, wszystkie jakie są odnoszą się do napięciowego bólu, ale niestety głowy.
  A ja odnoszę wrażenie, że przy właśnie nadmiernym stresie i ogólnym dyskomforcie psychicznym zaczynam mieć dziwne skurcze w łydkach bądź w krzyżu. Myślicie, że to to? Czy ktoś ma jakieś fajne stronki, na których poruszono ten temat? Pozdrawiam.

 2. Mavyy

  Witam.
  Czy ból mięśni może być także na tle psychicznym? Wiem, może to dziwne pytanie. Moja mama od wielu lat cierpi na ciągłe bóle, pieczenie w mięśniach a przy tym nie jest w stanie normalnie funkcjonowac, pracować. Ból definiuje jej życie. Widzę, jak cierpi i serce mi pęka.
  Od trzech miesięcy jeździmy po lekarzach, żeby zdiagnozowali co jej jest. Coraz częściej pojawiają się głosy, że to fibromalagia…
  Mało informacji jest na ten temat… Lekarze mówią, że może być wywołana przez traumę, bo często towarzyszy jej depresja… Ale czy tak naprawdę jest?

  1. Agnieszka Lipnicka

   A może to reumatyzm?
   Mam stwierdzony od ponad 7 lat reumatyzm i początki były okropne. Wszystko zaczęło się po ciąży. Pomyśl sobie, jak się czułam, jak nie byłam w stanie podnieść własnego dziecka. Miałam problem z przewijaniem, bo całe ręce były skostniałe i bolały. Płakałam dniami i nocami, bo czułam się bezwartościową matką i kobietą.

   Mąż na szczęście był przy mnie, wspierał mnie. Wreszcie zabrał do lekarza i sam sprowadził mi zagraniczne maści na reumatyzm. Niektóre były wielkimi pomyłkami tak jak np. maść tygrysia z Azji, czy z jadem żmii (coś w tym stylu, chociaż to było wtedy inne opakowanie https://www.doz.pl/apteka/p7144-Viprosal_B_masc_50_g). Były też nieco lepsze (nazw już nawet nie pamiętam na ten moment) i były najlepsze. Dopiero ból zelżał, jak posmarowałam się harpagon forte. Też egzotyczna maść, bo z czarcim pazurem, ale DZIAŁAŁA. Wtedy kosztowała krocie i można było dostać ją tylko przez znajomych zza granicy. Teraz kupuje ją regularnie na https://harpagonforte.pl/ i wychodzi o niebo taniej.

   Różnica jest kolosalna. Minęło już od tamtego czasu 6 lat i reumatyzm nie niszczy mojego życia. Bawię się z dziećmi, mam siłę pracować w ogródku.
   Zastanów się, czy lekarze wykluczyli reumatyzm, bo są na to dobre preparaty.

 3. Andia

  Na mnie świetnie działa sól Epsom… Nie znam się tak dokładnie na chemii, ale podobno ma bardzo dużo magnezu taka sól i przez od zewnątrz fajnie działa na mięśnie.
  Robię tak, jak piszecie – wsypuję sobie do kąpieli i chwilę się w takiej mieszance moczę. Wychodzę super odprężona. 🙂

  1. litta

   Szkoda, że nie mam żadnej wanny… raczej nie ma szans na wykąpanie całeego ciała. Mogę ew. stopy sobie wymoczyć… ale na ból mięśni po treningu to pewnie nie wystarczy.

   Ja za to jestem fanką aromaterapii połączonej z masażem kremem. Tylko nie może mieć nachalnego zapachu, żeby nie zniszczyć całego efektu aromaterapii. Polecam, relaks i spokój dla mięśni.

  1. maja.jaworska

   Specjalistów stricte od mięśni jest bardzo mało. Pewnie są w największych miastach. Na Twoim miejscu po prostu poszłabym do rodzinnego. Może trafisz akurat na kogoś, kto będzie “ogarnięty”.

Dodaj komentarz