Ból pod żebrami z lewej strony i prawej – przyczyny i leczenie bólu żeber

Ból pod żebrami jest często objawem poważnych dolegliwości, a także nieodpowiedniej diety. Ból towarzyszy chorobom układu pokarmowego, a także schorzeniom innych narządów w jamie brzusznej (zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody). Może występować pod lewym, bądź prawym żebrem w zależności od jego przyczyny.


Nawigacja:

Bóle pod żebrami z lewej strony – przyczyny

Ból w lewym boku pod żebrami sprawia trudności z właściwą diagnostyką, gdyż powodów bólu jest bardzo wiele. Osoby borykające się z silnym bólem pod lewym żebrem muszą wykonać badania obrazowe jamy brzusznej. Takie jak gastroskopia, tomografia komputerową, RTG, USG oraz najlepiej morfologię krwi. Na podstawie uzyskanych wyników badań oraz wywiadu lekarskiego, można dopiero zdiagnozować ból z lewej strony pod żebrami.

 • Częstą przyczyną bólu są wrzody, czy też zapalenie błony śluzowej żołądka. Przy tym schorzeniu najczęściej pojawia się kłucie w lewym boku pod żebrami oraz wzdęcia.
 • Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami odczuwalny jest także w wyniku zapalenia trzustki. Osoby ze stanem zapalnym trzustki skarżą się na uczucie nienaturalnej sytości po ukończonym posiłku, nudności, wymioty i wzdęcia. Odczuwają ból również w innych rejonach nadbrzusza. W trakcie zapalenia trzustki występuje niekiedy biegunka tłuszczowa oraz ból, który promieniuje do barku i lewej łopatki. Przy zapaleniu trzustki należy jak najszybciej udać się do lekarza i zacząć leczenie.
 • W przypadku, gdy pacjent skarży się na ból z lewej strony pod żebrami, gorączkę, wymioty, dreszcze, zaparcia i podwyższoną akcję serce, wówczas zapewne doszło do zapalenia uchyłków jelita grubego. Przy tym schorzeniu występują również długie i cienkie stolce z obecnością krwi. Stan zapalny powoduje również niedrożność jelita, przetokę i pęknięcie uchyłku.

Inne możliwe przyczyny odczuwanych bólów po lewej stronie

Ból po lewej stronie pod żebrami jest wywoływany także przez:

 • nerwobóle,
 • półpasiec,
 • zapalenie opłucnej,
 • kamica dróg żółciowych nerek,
 • zapalenie płuc,
 • tętniak aorty,
 • urazy żeber.

W przypadku, gdy dolegliwości stają się bardzo uciążliwe, trwają długi czas lub co gorsza – powracają, wówczas należy od razu zgłosić się do lekarza. Uzbiera on potrzebne informacje kliniczne do prawidłowej diagnozy i wdrąży odpowiednie leczenie.

Ból z prawej strony pod żebrami – przyczyny

Skupiając swoją uwagę na jedynie budowie anatomicznej, wszystkie dolegliwości w rejonie podżebrowym wymagają wykluczenia dysfunkcji znajdujących się w tym obszarze narządów. Ból po prawej stronie pod żebrami jest objawem różnych chorób. Dlaczego? Właśnie po prawej stronie znajdują się wszystkie istotne dla prawidłowego funkcjonowania narządy. Znajdziemy tam wątrobę, pęcherzyk żółciowy oraz okrężnicę.

 • Trzustka umiejscowiona jest w górnym rejonie jamy brzusznej, jednak ból może promieniować w wielu kierunkach, wówczas występuje ból pod żebrami po obu stronach. Ból w prawym boku pod żebrami z tyłu może być powodowany przez różne choroby wątroby. Warto wiedzieć, iż narząd ten nie może dawać żadnych dolegliwości bólowych, ponieważ nie posiada bólowych zakończeń nerwowych.
 • Ból wątroby może być jedynie umowny i występuje w momencie, gdy narząd ten jest powiększony, przez co rozciągnie bogato unerwioną torebkę łącznotkankową. Wątroba ulega powiększeniu przy: wirusowym zapaleniu wątroby, zastoju krwi przez niewydolność serca, zakrzepicy żył wątrobowych, nowotwory wątrobowe, stłuszczenie wątroby.
 • Następną przyczyną bólu pod żebrami z prawej strony są choroby pęcherzyka żółciowego. Ból towarzyszy kamieniom żółciowym, znajdującym się w drogach żółciowych. Nie jest znana do końca przyczyny ich gromadzenia. Ból ujawnia się przeważnie w momencie przyjęcia do układu trawiennego pokarmów o sporej zawartości tłuszczów. Wówczas organizm musi wyprodukować zwiększoną ilość żółci, przez co funkcja pęcherzyka żółciowego jest bardziej pobudzona. Kłujący ból z prawej strony pod żebrami jest również wynikiem zapalenia pęcherzyka żółciowego.
 • Kolejną przyczyną bólu są choroby jelit, zwłaszcza jelita grubego. W tym przypadku główną przyczyną bólu pod żebrami są patologie w obrębie zagięcia wątrobowego okrężnicy. Wszelkie stany zapalne w obszarze jelita grubego, od zastawki krętniczo-kątniczej Bauhina, ujawniające się w kierunku wątroby czy w rejonie zagięcia wątrobowego, mogą dawać mało wyraźne objawy, niezwiązane z rodzajem spożywanych pokarmów.
 • Długotrwały ból z prawej strony pod żebrami wraz z pojawiającymi się wzdęciami, zaparciami oraz powiększeniem objętości brzucha mogą czasem świadczyć o zespole jelita drażliwego.

Leczenie bólu po lewej stronie pod żebrami

Ciężko jest jednoznacznie określić jak leczyć ból żeber pod piersią. Wynika to z wielu różnych przyczyn jego powstawania. Jeśli dolegliwości nie zmniejszają się, mimo przyjmowania leków czy zmiany diety, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Stosowane rodzaje diagnostyki pozwalają na dokładne ustalenie przyczyny bólu. Istotne jest również to, czy ból nasila się po wdechy, posiłki czy wysiłku fizycznym, czy zauważalny jest ból żeber przy dotyku. Jeśli ból jest spowodowany przez przyczyny gastryczne, wówczas pomoże między innymi zmiana diety. W leczeniu chorób żołądka stosowane są leki zmniejszające kwasowość oraz zmiana diety. Ból pod żebrami z lewej strony w niektórych przypadkach leczy się operacyjnie.

Leczenie bólu z prawej strony pod żebrami

Jeśli pacjent cierpi na kolkę wątrobową wywołaną zapaleniem pęcherzyka żółciowego, wówczas konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Samo stwierdzenie obecności kamicy pęcherzyka żółciowego, nie wiąże się z koniecznością usunięcia pęcherzyka. Zastosowane zostanie jedynie leczenie objawowe, w którym korzysta się z leków rozkurczających i przeciwbólowych. Natomiast powiększenie śledziony oraz wątroby wymaga dokładnej diagnostyki i leczenia przyczynowego. Jeśli u pacjenta zostanie wykryte przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego, zostanie wdrążane leczenie zachowawcze.

Maść na stłuczone żebra i inne urazy – czym smarować obolałe miejsce?

Stłuczenia w okolicach żeber potrafią być bardzo intensywne oraz niezwykle uciążliwe, dlatego potrzeba jest nam skuteczna maść, która uśmierzy nasz ból. Wybór tego typu preparatu nie jest ciężkim zadaniem, jeśli wiemy czego tak naprawdę szukamy oraz czego oczekujemy od zakupionej przez nas maści. Podstawową rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić największa uwagę jest procentowy udział składników czynnych w całym składzie produktu, gdyż tylko te substancje w znaczący sposób wpływają na redukcję bólu w okolicy żeber. W naszym rankingu znajdziesz propozycje preparatów, które cechują się największą opłacalnością wyznaczaną na podstawie stosunku jakości do ceny.

Rekomendowane maści na ból w żebrach
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1. Harpagon Forte Max - Pierwsze miejsce należy do maści Harpagon Forte Max, która cechuje się największą ilością substancji aktywnej, która docierając do ogniska bólu redukuje dolegliwości z nim związane. Jest to najdroższa maść w całym rankingu, lecz stojąca na wysokim poziome skuteczność sprawia, że jest to bardzo opłacalny wydatek. W cenie 130 złotych otrzymujemy bardzo profesjonalny preparat, który będzie z pewnością użyteczny w przypadku urazów w okolicy żeber.

Dodatkowe szczegóły na https://harpagonforte.pl/
 • Bardzo dobry stosunek jakość
 • cena
 • Redukuje nawet najbardziej uciążliwy ból
 • Polecana przez duże grono użytkowników
 • Produkt bardziej atrakcyjny cenowo podczas zakupu w zestawie
 • MASC KONSKA rozgrzewajaca

  2. Maść końska rozgrzewająca - Tańszym preparatem, ale także bardzo skutecznym będzie maść końska o rozgrzewających właściwościach. Efekt rozgrzewający powodują liczne zioła zawarte w składzie całej maści, co wraz z dosyć dużą ilością substancji czynnych sprawia wyraźną ulgę w średniej intensywności bólach pod żebrami.
 • Niezwykle skuteczny produkt
 • Duża ilość składników czynnych
 • Dedykowana jedynie do średniej intensywności bólu
 • masc tygrysia

  3. Maść Tygrysia - Jeśli poszukujesz produktu, który cechuje się najniższą dostępną ceną Maść Tygrysia będzie dobrym wyborem. Oczywiście przy okazji otrzymujesz gwarancję skuteczności w redukcji mniejszej intensywności bólu, którą gwarantuje przyzwoita ilość substancji aktywnej zawartej w składzie całego produktu. Jest to bardzo dobra alternatywa dla mniej wymagających klientów.
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Przyzwoita ilość składników czynnych
 • Dedykowana jedynie do mniejszej intensywności urazów
 • masc niedzwiedzia

  4. Maść Niedźwiedzia - W przypadku gdy produkt z drugiego miejsca jest dla Ciebie zbyt drogą propozycją, a preparat z trzeciego nie gwarantuje oczekiwanej skuteczności, wtedy Maść Niedźwiedzia będzie z pewnością idealnym wypośrodkowaniem ceny ze skutecznością. W nieco wyższej cenie otrzymujesz gwarancję redukcji nieco wyższej intensywności dolegliwości związanych z bóle pod żebrami.
 • Niska cena
 • Wyższa skuteczność niż w przypadku Maści Tygrysiej
 • Mniej atrakcyjny stosunek jakości do ceny
 • Najbardziej skutecznym oraz atrakcyjnym wyborem, biorąc pod uwagę współczynnik jakości do ceny, jest lider naszego rankingu.W wyższej cenie otrzymujesz preparat, który zwalczy wszystkie dolegliwości związane z bólem w okolicach żeber. Zapewnia to duża ilość składników aktywnych, które jako jedyne z całego składu produktu mają istotny wpływ na łagodzenie dolegliwości w kontakcie z ogniskiem bólu. W przypadku odczuwalnych bóli pomocne okazują się również ćwiczenia takie jak na przykład: wklęsłe/okrągłe plecy (ćwiczenie polegające na wyginaniu pleców w pozycji na czworakach), skłony tułowia w pozycji stojącej czy tak zwany koci grzbiet. Aby uśmierzyć ból, warto również udać się na masaż do salonu, natomiast w domu zastosować maść zmniejszającą ból taką jak na przykład Harpagon Forte Max, która poprzez szybkie wchłonięcie usunie uciążliwy ból.

  Źródła:
  1. Hałas, Katarzyna, and Anna Kaźmierczak-Dziuk. “Postępowanie diagnostyczne u chorych z bólem w klatce piersiowej.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 4.7 (2011): 295-303.
  2. O’KELLY, E., and B. Garry. “Continuous pain relief for multiple fractured ribs.” BJA: British Journal of Anaesthesia 53.9 (1981): 989-991.

  6 Komentarze do Ból pod żebrami z lewej strony i prawej – przyczyny i leczenie bólu żeber

  1. luiza pisze:

   Mało się o tym mówi, ale nerwobóle bardzo często objawiają się w okolicach klatki piersiowej.
   Na dodatek to zamknięte koło, bo człowiek się stresuje, że coś mu jest i go boli -> boli go jeszcze bardziej ze stresu. Wtedy jakiś Nervosol, coś innego, uspokajającego. I zadbanie o własny spokój.

   • barbarra pisze:

    Potwierdzam!!!
    Parę lat się zmagałam z napadami bólu na tle nerwowym i przez to wariowałam! Chodziłam po ścianach! Nie miałam pojęcia co mi jest! Kiedy przejdzie! Badania jak na złość nic nie wykazywały, w zasadzie wg. nich byłam całkowicie zdrowa. Dopiero jeden z lekarzy zaproponował leczenie w kierunku nadmiernego stresu, co się faktycznie potwierdziło. Chociaż na początku myślałam, ze ma mnie za zwywkłą histeryczkę…

  2. Namir pisze:

   Od tygodnia boli mnie bardzo po prawej stronie klatki piersiowej. Mam wrażenie, że bardziej na zewnątrz mnie ciągnie. Nie wydaje mi się, żeby to była wątroba. Czasami aż wręcz mnie dusi. Lekarz rodzinny stwierdził, że to pewnie naciągnięcie, ale mija już 7. dzień i nadal boli. Czy ktoś wie, co to może być?

  3. marek_makuszewski pisze:

   NAMIR – Zastanów się, czy to faktycznie nie naciągnięcie mięśnia. Jeżeli nie pracowałeś fizycznie w ostatnim czasie.
   Często zdarza się, że zapalenie międzyżebrowe właśnie objawia się takimi dusznościami.
   Weź coś przeciwzapalnego, w tabletkach. Przyłóż termofor do tego miejsca a najlepiej posmaruj kremem i powinno zelżeć.
   A jeśli nie to może jeszcze raz rozważyć lekarza.

  4. hamilton pisze:

   Jako osoba z problemami z ukłądem pokarmowym, wątrobą i pobocznymi narządami nie mogę przyjmować wszystkich leków przeciwbólowych.
   Już skonsultowałem się z lekarzem i powiedział, żebym poszukał na własną rękę dobrego preparatu z diabelskim pazurem, który podobno ma naprawdę dobre wyniki w badaniach klinicznych.
   Dał także zielone światło dla Dicjoziaja, który ma jednak diklofenak, który ponoć ma mniej skutków ubocznych. Więc chcę stosować diklofenak + diabelski pazur. Który krem z tą roślinką jest najsensowniejszy?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  czterdzieści jeden − trzydzieści siedem =