Bóle mięśni – przyczyny i objawy

Bóle mięśni przyczyny i objawy

Objawy bólu mięśni są jednoznaczne i łatwe do zauważenia. Ból może być zarówno tępy, jak i ostry, kłujący lub pulsujący jednak dotyczy konkretnych partii mięśni. Nie zawsze jest to sygnał, którym należy się przejmować. Dlatego, jeżeli bolą nas mięśnie, a dzień wcześniej przeprowadzaliśmy intensywny trening na siłowni, nie ma potrzeby, by od razu sięgać po słuchawkę i dzwonić do rejestracji w przychodni bijąc na alarm.

Ból mięśni przyczyny ma zazwyczaj w zdecydowanie zbyt intensywnym treningu

Musimy pamiętać, że przyczyny bólu mięśni są naprawdę różnorakie. Zazwyczaj to po prostu mikro urazy powstałe w wyniku wzmożonego wysiłku, czyli tak zwane zakwasy. To naturalny proces, w którym nie ma nic niepokojącego. Jedyne co pozostaje nam zrobić to spróbować je złagodzić np. poprzez masaż, lekkie ćwiczenia fizyczne czy odpowiednie nawadnianie organizmów. Jeżeli będziemy o siebie dbać, taka regeneracja mięśni przyniesie nam dobre korzyści. Mikro urazy zasklepią się nową, silniejszą i lepiej przygotowaną do wysiłku fizycznego tkanką.

Przyczyny bólu mięśni mogą zahaczać o grączkę i osłabienie

Niepokojącym sygnałem są jednak bóle mięśni przyczyny, której nie jesteśmy w stanie określić. Jeżeli trwają one kilka dni i nie mijają samoistnie, mogą być sygnałem znacznie poważniejszego schorzenia. Gdy wynikają np. z gorączki i nieleczonego przeziębienia, warto będzie skonsultować się z lekarzem, który przepisze nam antybiotyk lub też zaleci inną metodę, by możliwie najszybciej nas wykurować. Jednak jeżeli zastanawiasz się, dlaczego bolą mięśnie a możesz wykluczyć zarówno gorączkę, jak i urazy czy kontuzje, trzeba będzie poszukać innego źródła tej dolegliwości.

Ostre bóle mięśni przyczyny mają na podłożu reumatoidalnym 

Mało się o tym mówi, ale uciążliwe bóle mięśni mogą mieć również podłoże reumatoidalne tak jak w przypadku bólu stawów. Niestety nieznane jest jeszcze remedium na tę przypadłość, ale dzięki maściom, kremom czy specjalnym solą do kąpieli możemy spróbować uśmierzyć ból i przynieść ulgę obolałym kończynom. Pomocny może się również okazać skuteczny żel przeciwbólowy i przeciwzapalny taki jak np. harpagon max forte. Wybierając odpowiednie panaceum, kierujmy się nie tylko jego skutecznością, ale również brakiem skutków ubocznych.

Więc dlaczego bolą mięśnie? Jak widać – nie ma jednej odpowiedzi

Jak więc widzimy, bóle mięśni przyczyny mogą mieć naprawdę różne, w każdym wypadku najważniejsza jest szybka i trafna diagnoza, która pomoże podjąć nam odpowiednie kroki w stronę nie tylko uśmierzenia nieprzyjemnego bólu, ale również zwalczenia przyczyny takiego stanu rzeczy.

Źródła:
  1. Nelson A.G, Kokkonen J.: Anatomia stretching. Ilustrowany przewodnik jak poprawić elastyczność i siłę mięśni. Studio astropsychologii, Wydanie 1, Białystok, 2010, s.7., ISBN: 978-83-7377-379-0
  2. Sport, Professionalism, and Pain: Ethnographies of Injury and Risk Ethics and sport, Sigmund Loland, Berit Skirstad, Ivan Waddington, Taylor & Francis, 2006, ISBN: 0415357039, 9780415357036

6 Odpowiedzi do Bóle mięśni – przyczyny i objawy

  1. Kormoran napisał(a):

    Jaki typ leków najbardziej polecacie?

  2. Veloc napisał(a):

    Jak dla mnie tylko żele! Teraz technologia poszła tak do przodu i można zrobić takie rzeczy, że ho ho. Zwłaszcza pewne super specyfiki lecą dla starych ludzi od NFZu, bo nie wyrabiają im już kończyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *