Ból uda i okolicznych mięśni – kłopotliwy problem

ból mięśni ud

Nieprzyjemną dolegliwością, na którą powinniśmy zwracać szczególną uwagę jest ból mięśnia uda. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być banalne i niegroźne. Zazwyczaj wynika on z intensywnego treningu tudzież kontuzji, której nabawiliśmy się przez własną nieuwagę. 

Rozgrzewka i rozciąganie na bolące uda

Wprowadzając do swojego planu treningowego kilka zdrowych nawyków znacznie zniwelujemy uciążliwe zakwasy. Kluczowa będzie dobra rozgrzewka, mogą być to podskoki, przysiady z wyskokiem lub inna dynamiczna forma gimnastyki, która nam odpowiada. Po ćwiczeniach powinniśmy sklei wykonać ćwiczenia rozciągające całego ciała, nawet kilku minutowy stretching pomoże nam odczuć. Pamiętajmy o tym, by podczas treningu dbać o odpowiednie nawodnienie.

Ból mięśnia uda a konsultacja z fizjoterapeutą

Trenując regularnie i intensywnie, warto jest rozważyć konsultacje z rehabilitantem. Takie comiesięczne wizyty kontrolne pomogą nam uniknąć ewentualnych kontuzji czy przeciążenia poszczególnych mięśni i stawów. Pamiętajmy, że mimo iż sport to zdrowie, uprawianie go nieodpowiedzialnie i na własną rękę czasami może mieć bardzo niemiłe konsekwencje zdrowotne.

Wizyta u lekarza ortopedy lub innego specjalisty

Jeżeli jednak ból mięśni nie ustępuje samoistnie po kilku dniach lub też trudno samodzielnie określić nam jego przyczyny, bo np. urazy czy kontuzje nie wchodzą w grę, trzeba byłoby rozważyć wizytę u lekarza, ponieważ silne bóle mięśni ud mogą świadczyć o poważnych schorzeniach zarówno o podłożu reumatoidalnym. Nierzadko to również objaw poważnych dysfunkcjach układu krwionośnego. W takim przypadku celna i szybka diagnoza jest bardzo istotna, ponieważ – jak w przypadku większości chorób – tylko szybkie leczenie zapewni nam szybki powrót do pełni zdrowia i sił. W takiej sytuacji nie powinniśmy się zanadto przejmować, ponieważ to naturalny stan rzeczy. Żeby uśmierzyć takie dolegliwości wystarczy sięgnąć po dobrą maść rozgrzewającą lub żel przeciwbólowy taki jak np. harpagon max forte bądź specjalne plastry termiczne.

Osłabienie organizmu a ogólna kondycja nóg

Zdarza się jednak, że ból uda spowodowany jest zgoła innymi chorobami. To częsty objaw gorączki i ogólnego osłabienia organizmu. W takich sytuacjach nie pozostaje nam nic innego, jak poświęcić kilka dni na spokojną kurację w domu, jeżeli ból sprawia nam duży dyskomfort możemy sobie pomóc doraźnymi środkami przeciwbólowymi takimi jak apap czy etopiryna. Oczywiście takie leki nie zwalczą naszej choroby, ale na pewno zminimalizują jej nieprzyjemne objawy.

Źródła:
  1. Fizjoterapia, G. Ebelt – Paprotny, Elsevier Health Sciences, 2012, ISBN: 8376096060, 9788376096063
  2. Hip Pain: Treating Hip Pain: Preventing Hip Pain, All Natural Remedies for Hip Pain, Medical Cures for Hip Pain, Along with Exercises and Rehab for Hip Pain Relief, Ace McCloud, Ace’s eBooks, 2017, ISBN: 1640482903, 9781640482906
  3. Rozgrzewka w lekcji wychowania fizycznego z gier, Anna BodasińskaTeresa Jaślikowska-SadowskaJanusz Zieliński (nauki kultury fizycznej), Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Filia, 2016, ISBN: 8361509445, 9788361509448

6 Odpowiedzi do Ból uda i okolicznych mięśni – kłopotliwy problem

  1. Walejka napisał(a):

    Większość rad lekarzy sprowadza się do tego samego – żele, żele, żele!

  2. Magnolia napisał(a):

    Ostatnio miałem ogromne problemy z nogami po kilku biegach (między innymi armageddon) i dopiero Harpagon Forte Max mi pomógł i mogłem wrócić do biegania. Był w sam raz do mojej przypadłości, jak coś ten możecie spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *