Ból nóg – dlaczego bolą mnie te mięśnie?

ból nóg

Ból mięśni nóg to częsta dolegliwość dotykająca zarówno osób młodszych jak i starszych. Jego najczęstszymi przyczynami są urazy, zwyrodnienia wynikające z niezdrowego trybu życia oraz genetyka. Żeby Odpowiednio je wyleczyć oraz zapobiegać ich nawrotom, powinniśmy zapoznać się z możliwymi podłożami tej niedyspozycji.

Bolące nogi a zakwasy i przetrenowanie

Ból mięśni pośladków czy nóg najczęściej dokucza nam z powodu tak zwanych zakwasów, czyli zespołu opóźnionego bólu mięśniowego. Wynikają one z mikro urazów mięśni, które potrzebują kilku dni na regeneracje. Nawet jeżeli ból jest bardzo dokuczliwy, nie powinniśmy zupełnie rezygnować z ruchu. Spacery, ćwiczenia rozciągające czy delikatna gimnastyka zapewnią nam szybszy powrót do pełni sprawności. Oczywiście niegroźne następstwo ćwiczeń fizycznych, jest jednym z wielu powodów, dla których może dokuczać nam ból nóg czy mięśni pośladków. Aby wiedzieć, jak postępować po każdym treningu i dbać o prawidłowy stan naszego organizmu warto poczytać wiele rekomendowanych rad odnośnie do regeneracji po treningu.

Ból mięśni nóg a przeziębienie i gorączka

Jeżeli przyczyna złego samopoczucia nie jest nam znana, bo np. nie trenowaliśmy od kilku dni, a dokucza nam ból mięśni nóg, osłabienie warto przyjrzeć się swojej odporności i zdrowiu. Takie objawy to często pierwszy sygnał przeziębienia i zbliżającej się gorączki. Leki przeciwgorączkowe oraz rozgrzewające maści przeciwbólowe takie jak np. Harpagon Forte Max z pewnością pomogą nam je złagodzić.

Problemy z krążeniem, czyli bóle nóg od kręgosłupa

Inną kłopotliwą dolegliwością są bóle nóg od kręgosłupa, w takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, ponieważ często świadczą one o problemach z krążeniem. Nie warto czekać aż miną samoistnie, ponieważ na 99% tak się nie stanie, a nasza kondycja zdrowotna może ulec pogorszeniu. Nieleczone problemy z krążeniem mogą prowadzić do przykrych konsekwencji takich jak żylaki czy miażdżyca.

Gdy odczuwasz ból nóg przyczyny mogą być bardzo nietypowe

Pamiętajmy, że gdy odczuwamy bóle mięśni nóg, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne. Oczywiście zazwyczaj są to urazy tudzież mikro urazy lub kontuzje, jednak jeżeli możemy wykluczyć taką możliwość, a bóle nie mijają samoistnie w ciągu kilku dni, naprawdę powinniśmy zastanowić się nad wizytą u lekarza. Ponieważ uciążliwy, nieustępujący ból nóg przyczyny może mieć naprawdę nieprzyjemne, a konsekwencje ignorowania tego sygnału z naszego organizmu mogą mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie.

Źródła:
  1. Pełnia twoich możliwości, Stulberg BradMagness Steve, Otwarte, 2018, ISBN: 8375156361, 9788375156362
  2. Overtraining Athletes: Personal Journeys in Sport, Sean O. RichardsonMark B. AndersenTony Morris, Human Kinetics, 2008, ISBN: 0736067876, 9780736067874

4 Odpowiedzi do Ból nóg – dlaczego bolą mnie te mięśnie?

  1. Andrzej napisał(a):

    Czy jeżeli mój syn trenuje piłkę nożną, ale naprawdę baaardzo często ma zakwasy i dodatkowo bolą go mięśnie, to coś da się zaradzić? Nie chcę by musiał rezygnować z “kariery”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *