Ból barku – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na urazy i bolące mięśnie barku

ból mięśni barku

Ból mięśni barku może mieć swoją przyczynę w przeciążeniu, urazie (na przykład na skutek wypadku), albo być spowodowany jakąś chorobą. W większości przypadków chodzi jednak o dwie pierwsze przyczyny. Bolące mięśnie barkowe mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie – zwłaszcza, gdy jest to ból ciągły, długotrwały, albo chodzi o charakterystyczne uczucie zesztywnienia, ograniczające ruchomość rąk. Co robić, gdy pojawi się ból w mięśniach barku? Jakie są domowe sposoby na jego pokonanie, a jak leczyć się profesjonalnymi środkami? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?


Nawigacja:

  1. Anatomiczna budowa barku i wstęp do schorzeń obręczy barkowej
  2. Przyczyny bólów barku – mechaniczne i chorobowe
  3. Skuteczna maść na ból barku – ranking rekomendowanych produktów
  4. Ból barku – domowe sposoby i profilaktyka łagodząca dolegliwości
  5. Ćwiczenia pomagające rozluźnić ból i złagodzić dyskomfort
  6. Jaki lekarz pomoże przy problemach z barkami – ortopeda, fizjoterapeuta a może reumatolog?
  7. Badania barku i obręczy barkowej dla pełnej diagnozy schorzeń
  8. Zalecenia przy poważniejszych powikłaniach

Ból barku – charakterystyka bolących mięśni

Ból w barku może mieć różne natężenie i charakter. Może chodzić o przewlekły ból barku, albo ból ostry, który pojawił się nagle. Może to być ból barku po upadku, albo naciągnięcie barku czy jego przeciążenie. Budowa stawu barkowego sprawia, iż jest to staw mogący wykonywać wiele skomplikowanych ruchów. Obręcz barkowa składa się z obojczyka, wyrostka barkowego, łopatki, kości ramiennej, a także torebki stawu. Jeśli chodzi o mięśnie barku, anatomia tego obszaru składa się z:

  • mięśnia naramiennego,
  • nadgrzebieniowego,
  • podgrzebieniowego,
  • mięśnia obłego mniejszego,
  • obłego większego, a także mięśnia podłopatkowego.

Na staw barkowy wpływają także mięśnie ramienia, czyli mięsień kruczo-ramienny, mięsień dwugłowy ramienia i mięsień trójgłowy ramienia, jak również mięsień piersiowy większy i mięsień najszerszy grzbietu. Budowa barku umożliwia wykonywanie ruchów na 3 płaszczyznach: zgięcia i prostowania, przywodzenia i odwodzenia, jak również ruchów obrotowych. Jeśli chodzi o ból barku, ICD 10 klasyfikuje go pod numerem M75, jako uszkodzenia barku. Mięśnie barku mogą boleć z różnych przyczyn, ale najczęściej dochodzi do tego w wyniku ich przeciążenia. Mięsień naramienny to największy mięsień barkowy, który w dodatku leży powierzchownie. Z uwagi na jego liczne funkcje i ciężką pracę, może dojść do jego naciągnięcia, a nawet naderwania.

Ból barku – przyczyny powikłań i choroby mięśni w okolicy barków

Ból barku i szyi może mieć swoje przyczyny w przeciążeniu i jest to najpowszechniejszy powód dolegliwości. Czasem ból jest skutkiem urazu otaczających staw barkowy tkanek miękkich, w tym przede wszystkim stożka rotatorów. Ból lewego barku czy ból prawego barku mogą też mieć związek z naderwaniem mięśni, albo stanem zapalnym stawów. Czasami pojawia się również tak zwany bark zamrożony, wywołujący uczucie usztywnienia stawu, przez co wykonywanie niektórych ruchów jest niemożliwe. Jak więc widać, przyczyny bólu barku mogą być różne. Mogą być związane ze stanem chorobowym. Ból przy oddychaniu może być związany nawet z zawałem serca.

Jakie są najczęstsze powody odczuwanego w tym miejscu bólu? Jeśli chodzi o ból mięśni barku, przyczyny zwykle są następujące:

  • uraz obręczy barkowej – czasami w trakcie wykonywania jakiejś czynności kość może się przemieścić, wyskakując ze stawu. Przyczyna to urazy mechaniczne, uderzenia, wypadki. Dość częste jest też zapalenie splotu barkowego. Stan zapalny może być skutkiem uszkodzenia ścięgien, przeciążeń, ale również zmian zwyrodnieniowych. Jeśli więc pojawia się ból szyi i barku po prawej stronie lub ból szyi i barku z lewej strony, możliwe że doszło właśnie do pojawienia się stanu zapalnego i zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie (odcinek szyjny).
  • kontuzja barku – pojawia się na skutek przeciążenia lub uderzenia. Objawem – prócz bólu – może być krwiak, siniak czy opuchlizna. Najczęstszy uraz to skręcenie barku, czyli zwichnięcie stawu barkowego. Jest to przypadłość głównie sportowców oraz osób bardzo aktywnych fizycznie.
  • uszkodzenie stożka rotatorów barku – dochodzi do tego w wyniku degeneracji, zmian zwyrodnieniowych lub silnych przeciążeń. Uraz barku może sprawić, że ból pojawi się nagle. Z kolei zapalenie stożka rotatorów może być wywołane wykonywaniem powtarzalnych ruchów – zwłaszcza, gdy towarzyszy im obciążenie. W stanie zapalnym pojawia się ból barku przy podnoszeniu ręki, trzaskanie stawu barkowego w trakcie ruchu, jak też ból barku w nocy i po nocy, po spaniu.
  • zapalenie mięśni barku – stan zapalny mięśni w obszarze barku często jest wynikiem ich przeciążenia. Najczęściej pojawia się wówczas ból barku z przodu, albo ból barku i szyi. Zwykle ból towarzyszy podnoszeniu ręki, ale może także pojawiać się w spoczynku. Zapalenie mięśnia barkowego jest dość kłopotliwe, ponieważ utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak długo trwa? To zależy od konkretnego przypadku. Przy właściwym leczeniu i oszczędzaniu mięśni, ból powinien minąć w ciągu kilku dni.
  • naderwany bark – najczęściej chodzi o naderwanie ścięgna mięśnia dwugłowego. Naderwany mięsień barku utrudnia codzienne funkcjonowanie i wymaga fachowej pomocy. Zerwany mięsień barku, który normalnie pomaga w stabilizowaniu barku i umożliwia zginanie ręki i obracanie ramienia, w niektórych przypadkach wymaga nawet leczenia operacyjnego. Naderwany mięsień może wiązać się z uszkodzeniem nerwu. Zapalenie nerwu barkowego objawia się silnym, ostrym bólem.
  • wybity bark – objawy wybitego barku są odczuwane zaraz po powstaniu urazu. Zwichnięcie barku wiąże się z przemieszczeniem względem siebie powierzchni stawowych kości. Wybicie może wiązać się z różnymi powikłaniami, dlatego nastawianie barku powinno zostać przeprowadzone najszybciej jak to możliwe. Istnieje również coś takiego jak nawykowe zwichnięcie barku, które pojawia się, kiedy do wybicia barku dochodziło często w przeszłości. Niestety, później jest dużo łatwiej o uraz.
  • rwa barkowa – rwa kulszowa barku jest bólem wyjątkowo silnym, który w dodatku pojawia się nagle. Objawy są dość nieprzyjemne. To ból w lewym barku lub ból w prawym barku, który promieniuje od szyi do ręki. Rwa barkowa najczęściej atakuje osoby prowadzące siedzący tryb życia, spędzające w pozycji siedzącej wiele godzin dziennie.
  • ciasnota podbarkowa – to dysfunkcja przestrzeni barkowej, w wyniku której zwiększa się ucisk na kaletki i ścięgna mięśnia dwugłowego. Zespół ciasnoty podbarkowej objawia się silnym bólem, a także ograniczeniem ruchomości stawu. Charakterystyczny objaw to bolący bark przy podnoszeniu ręki. Ból ręki i barku może przy tym pojawić się nie tylko po wysiłku i po ruchu, ale także w stanie spoczynku. Cieśń podbarkowa może dawać dolegliwości bólowe nawet w nocy.
  • zamrożony bark -najczęściej bark zamrożony spowodowany jest przez zapalenie torebki stawowej barku. Objawy to ograniczenie ruchomości barku, a także uczucie usztywnienia.
  • choroby stawów – jeśli pojawia się ból barku, przyczyną mogą być różne choroby. Najczęściej chodzi o RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), łuszczycowe zapalenie stawów, czy też płyn wewnątrz stawów. Dolegliwości bólowe pojawiają się również, gdy dojdzie do zapalenia kaletek maziowych barku. Te choroby barku z reguły nie są trudne do rozpoznania, ponieważ towarzyszą im także inne objawy – nie tylko ból.
  • zespół bolesnego barku (PHS barku) – w klasyfikacji ICD 10 mogą za niego odpowiadać między innymi: zespół czepca ścięgnisto-mięśniowego (M75.1), zapalenie kaletek maziowych stawu ramiennego (M75.5), jak też zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia (M75.2). Zespół bólowy barku (ZBB) objawia się kłuciem lub pieczeniem nasilającym się w trakcie unoszenia ręki, jak również pojawiającym się w nocy. ZBB znany też jest jako choroba Duplaya, związana ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawie barkowym.
  • wady postawy – ból prawego barku czy lewego barku może wynikać z wad postawy. Wówczas ból może promieniować od szyi, przez bark, aż do ręki. Wady postawy mogą bowiem powodować nacisk tkanek na okoliczne mięśnie i nerwy.
  • niepoprawnie przygotowane stanowisko do pracy – ważne, byśmy przyjrzeli się swojemu miejscu pracy. Jeśli to tylko możliwe postarali się o lepsze krzesło oraz biurko na odpowiedniej wysokości. Ważnym jest również robienie sobie przerw. Zgodnie z ustawą prawa pracy na każdą godzinę pracy przy komputerze przysługuje nam dodatkowa 5-minutowa przerwa. Wykorzystując ja na delikatne rozciąganie i rozmasowywanie okolic karku i ramion możesz mieć pewność, że ból mięśni barku minie, bądź też stanie się znacznie mniej uciążliwy.  Warto dowiedzieć się więcej o prawidłowych praktykach spędzania dłuższego czasu za biurkiem w pracy.

Maść na ból barku – czym smarować obolałe mięśnie?

Ból mięśni barku może mieć różne natężenie, jednak zawsze wiąże się z pewnym dyskomfortem i ograniczeniem ruchów. Wiele zależy od tego, co go spowodowało – czy to jakiś drobny uraz, czy też cięższa choroba. Ból barku i ramienia może mieć związek z niewielkimi stłuczeniami, przeciążeniami i obrzękami. Wówczas dolegliwości w okolicy barku można leczyć przy użyciu różnych leków, a także wykonywać odpowiednie ćwiczenia rozciągające. Jeśli to jednak jakieś poważniejsze uszkodzenie barku, będzie wymagało wizyty u specjalisty. Lekarz oceni stan barku, przeprowadzi odpowiednie badania i wdroży stosowne, profesjonalne metody leczenia. Ból w barkach, wynikający z przeciążenia czy uderzenia, można zmniejszyć przy użyciu maści i żelu. Pomagają pozbyć się dolegliwości, likwidują ból, jak też zmniejszają ewentualny obrzęk. Jakie maści i leki przeciwzapalne na bark najlepiej zastosować, gdy pojawia się ból?

Popularne preparaty na ból brzucha
Plusy
Minusy
Harpagon-Forte

1.Harpagon Forte Max - Harpagon Forte Max to zaawansowany preparat na mięśniowy ból brzucha. W odróżnieniu od wielu produktów, jak na przykład standardowe tabletki na mięśnie brzucha, Harpagon Forte Max wykazuje systemowe działanie na mięśnie. Dodatkowo, preparat ma postać żelu dzięki czemu działa błyskawicznie oraz dokładnie w miejscu, które jest objęte bólem. Preparat na bolący brzuch Harpagon Forte Max charakteryzuje się działaniem systemowym. Preparat nie tylko doraźnie niweluje dolegliwości bólowe, ale także wpływa na same przyczyny powstawania bólu mięśniowego.

Dodatkowe informacje na: https://harpagonforte.pl/
  • silne działanie redukujące ból mięśniowy,
  • działanie bezpośrednio na przyczynę bólu, minimalizując odczuwane objawy
  • dostępność,
  • wymaga stosowania około 2-3 razy dziennie dla najlepszych efektów.
  • Dolgit

    2. Dolgit - Dolgit to prosty lek na ból brzucha w postaci tabletek zawierających dużą dawkę Ibuprofenu. Preparat wykazuje silne doraźne działanie przeciwbólowe. Tabletki na bol brzucha Dolgit nie działają jednak w sposób systemowy, lecz na zasadzie doraźnej redukcji bólu.
  • Wyraźne działanie doraźnie zmniejszające mięśniowy ból brzucha
  • Łatwa dostępność
  • Spora zawartość ibuprofenu sprawia, że działa dosyć szybko
  • Obecność w składzie Ibufrofenu
  • Brak działania systemowego
  • Pokaźna lista przeciwwskazań oraz możliwych efektów niepożądanych
  • Postać tabletek - spora inwazyjność dla żołądka
  • nurofen

    3. Nurofen - to kolejny lek na bolący brzuch mający postać tabletek. Substancję czynną leku na ból brzucha Nurofen stanowi Ibufrofen. Preparat działa na zasadzie doraźnej redukcji dolegliwości bólowych.
  • Lek na bol brzucha Nuroifen wykazuje silne działanie przeciwbólowe
  • Łatwa dostępność
  • Niska cena
  • Obecność w składzie Ibufrofenu
  • Wąskie spektrum działania(działanie stricte przeciwbólowe)
  • Postać tabletek - spora inwazyjność dla żołądka
  • Liczne przeciwwskazania oraz możliwe efekty niepożądane
  • apap thermal plastry rozgrzewajace

    4. Apap Thermal - Apap Thermal to plastry rozgrzewające na brzuch o doraźnym działaniu przeciwbólowym oraz rozgrzewającym. Preparat działa na zasadzie czasowego zmniejszenia dolegliwości bólowych.
  • Działanie przeciwbólowe i rozgrzewające
  • Łatwa dostępność(preparat można nabyć nie tylko w aptekach, ale również w drogeriach)
  • Postać plastrów - działanie od zewnątrz dosyć mocno ogranicza możliwości lecznicze
  • Zawartość w opakowaniu tylko jednej sztuki preparatu(jeden plaster)
  • Skład oparty na substancjach syntetycznych, a nie naturalnych
  • Brak działania o charakterze systemowym
  • Herbalex Heat Patch

    5. Herbalex Heat Patch - to kolejne plastry na brzuch . Tym razem mamy jednak do czynienia z preparatem o składzie opartym na substancjach naturalnych, co stanowi pewną zaletę.
  • Naturalny i bezpieczny skład
  • Łatwa dostępność
  • Doraźne działanie przeciwbólowe
  • Postać plastrów
  • Ograniczone spektrum działania
  • Opakowanie zawiera tylko jeden plaster
  • Drotafemme

    6. Preparat DROTAFEMME - to lek na brzuch o działaniu przeciwbólowym, przeciwskurczowym oraz przeciwzapalnym. Substancję czynną preparatu stanowi chlorowodorek drotaweryny, będący silną substancją chemiczną o właściwościach rozkurczowych i przeciwbólowych. DROTAFEMME to tabletki na brzuch o bardzo silnym i sprawdzonym działaniu.
  • Bardzo silne działanie przeciwbólowe i rozkurczowe
  • Łatwa dostępność
  • Niska cena
  • Obecność w składzie chlorowodorku drotaweryny
  • Preparat na postać tabletek na ból brzucha
  • Szeroka lista przeciwwskazań i możliwych efektów niepożądanych
  • Lepiej smarować obolałe miejsce czy przyjmować tabletki?

    Jeśli kogoś bolą mięśnie barku, leczenie można podzielić na domowe i profesjonalne. W przypadku mniejszych urazów czy stłuczeń warto zacząć od samodzielnego leczenia, co powinno dość szybko pomóc. Co na ból barku będzie najlepsze? Leki na ból barku można podzielić na te w tabletkach i te do stosowania zewnętrznego, czyli maści czy żele. Oczywiście doraźnie, jak w przypadku każdego bólu możemy sięgnąć po ogólnodostępne panacea takie jak Apap czy Ibuprom.

    Tabletki przeciwbólowe na bark będą działać na cały organizm, a nie tylko na bolące miejsce. Warto więc zdawać sobie sprawę, że zbity bark nadal może po nich nieco boleć, a w dodatku oddziałują one na układ pokarmowy. Z kolei maści są dużo skuteczniejsze. Nie maskują objawów, tylko działają bezpośrednio w miejscu bólu. Gdy więc nastąpiło stłuczenie barku, czy też bark boli po upadku, po przeciążeniu, są w stanie zadziałać bezpośrednio na mięśnie, wzmocnić je i złagodzić dolegliwości. Sam proces ich wcierania, będący właściwie lekkim masażem, może także przynieść ulgę. Gdy więc pojawia się ból barku, leczenie domowe warto zacząć właśnie od zastosowania takiej maści.

    Ból barku – domowe sposoby i leczenie naturalne mięśni obręczy barkowej

    Ból stawu barkowego może mieć różne przyczyny – może być to przeciążenie barku, naciągnięty bark, albo bark stłuczony. W przypadku poważniejszych dolegliwości należy zgłosić się do lekarza, jednak gdy ból barków nie jest szczególnie silny, można rozpocząć domowe leczenie. Oprócz profesjonalnych środków, jak maści czy żele przeciwbólowe, istnieją pewne domowe metody na złagodzenie dolegliwości. Jakie?

    • lodowe okłady na bark – zimno nie tylko pozwala złagodzić dolegliwości bólowe, ale również zmniejsza opuchliznę, a także ogranicza zasięg siniaka czy krwiaka. Warto zastosować zimny okład po uderzeniu, a ciepły, gdy ból jest pochodzenia chorobowego. Okłady zimno/ciepło to najpopularniejsza metoda domowa na poradzenie sobie z bólem barku.
    • masaż barków – pozwala zmniejszyć napięcie mięśniowe, zmniejszając tym samym dolegliwości bólowe, jeśli to napięcie mięśni czy przeciążenie jest powodem bólu. Masaż barku jest wskazany zawsze, gdy bark nie jest poważnie obity.
    • zaprzestanie wykonywania danego ruchu – oszczędzanie barku jest bardzo wskazane, by nie doszło do kolejnych uszkodzeń i dalszego przeciążenia. Warto na jakiś czas ograniczyć sport i wykonywanie powtarzalnych ruchów oraz nie przemęczać barku.
    • preparaty do smarowania – jeśli problemem jest bolący bark, domowe sposoby obejmują również użycie różnych preparatów do smarowania. Pomogą pozbyć się bólu, opuchlizny i siniaków, a także wzmocnić strukturę kostną oraz mięśniową. Najbardziej polecany jest Harpagon Forte Max, który działa szybko i zmniejsza stan zapalny.
    • kinesiotaping – niektórzy stosują także specjalne plastry na ból barku. To metoda znana już od bardzo dawna, jednak przed rozpoczęciem ich stosowania należy udać się do lekarza, żeby nauczył jak odpowiednio z nich korzystać.

    Ból barku – ćwiczenia, które pomogą rozluźnić nasze mięśnie

    Rozciąganie mięśni barku pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe, które biorą się czasem z nadmiernego ich skurczu. Pomagają także utrzymać tkankę mięśniową w dobrej formie, co jest ważne, by przeciwdziałać przyszłym urazom. Przed każdą gimnastyką istotna jest także odpowiednia rozgrzewka, żeby mięśnie były przygotowane do wysiłku i nie uległy kontuzji. Jakie ćwiczenia na mięśnie barku najlepiej się sprawdzą? Oto kilka propozycji:

    • ćwiczenia z drążkiem – trzymany oburącz drążek opuszczamy i podciągamy do brody, a następnie unosimy drążek nad głowę na prostych rękach i opuszczamy go za głowę, zginając je. Ćwiczenia z drążkiem to dobre ćwiczenia na ból barku, pozwalające usprawnić stawy i wzmocnić mięśnie. Powinien je wykonywać każdy, a zwłaszcza osoby po 40 roku życia.
    • ćwiczenia przy ścianie – stojąc przy ścianie, w odległości wyprostowanej ręki, należy zacząć wykonywać dłonią ruch wspinania po niej. Wykonujemy go do momentu, gdy już nie damy więcej rady. Wówczas należy maksymalnie wyprostować w tej pozycji rękę, przytrzymać przez 20 sekund i opuścić. To dobre ćwiczenia na bolący bark, pozwalające zapobiec kolejnym urazom.
    • wzruszanie ramionami – to dobre ćwiczenia na zamrożony bark, gdy wykonywanie solidniejszych ruchów jest trudne. Zaczynamy w pozycji wyprostowanej. Ręce układamy wzdłuż ciała, potem unosimy barki i staramy się wytrzymać w tej pozycji przez kilka sekund. Następnie ściągamy łopatki i znów staramy się wytrzymać kilka sekund. Powoli opuszczamy ramiona, a później powtarzamy ćwiczenie.
    • poranna gimnastyka – dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia, które pomogą rozciągnąć nam mięśnie barków i zniwelować napięcie. Niewątpliwie godząc życie rodzinne z pracą, nie każdy może sobie pozwolić na wielogodzinne treningi, ale warto wygospodarować godzinę lub dwie w tygodniu na łagodne ćwiczenia rozluźniające takie jak np. joga, stretching czy pilates. Pomoże to dosyć mocno zredukować ból w barkach, co z kolei przełoży się na wzmocnienie całego układu mięśniowego.

    Nieważne, czy chodzi o rehabilitację po urazie, ćwiczenia na wzmocnienie mięśni czy zespół bolesnego barku, ćwiczenia w domu zawsze warto wykonywać, by uchronić się przed problemami w przyszłości. Wspomniane ćwiczenia wykonujmy w seriach – po 3 lub 5 powtórzeń. Z czasem można zwiększać ich liczbę. Ważne też, by dostosować ćwiczenia do problemu – na przykład jeśli nastąpiło uszkodzenie stożka rotatorów, ćwiczenia powinny mobilizować stawy i wzmacniać mięśnie obręczy barkowej oraz ręki. Można je wykonywać także po zabiegu, gdy minie okres ochronny. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy proste zestawy ćwiczeń rozluźniających wykonywali w zaciszu domowym. Ważna jest tutaj nie tyle intensywność ćwiczeń, ile ich systematyczność, dlatego zamiast wielogodzinnych planów treningowych postawmy na prostą gimnastykę i plany, które wykonamy od początku do końca.

    Jaki lekarz pomoże w przypadku bólu barku? Jakie badania mięśni w okolicy barków wykonać?

    Jeżeli nasze możliwości finansowe na to pozwalają i możemy wydzielić godzinę lub dwie w tygodniu, warto skonsultować się z rehabilitantem i masażystą, którzy zlecą odpowiednie ćwiczenia oraz zastosują szereg olejków i maści, które pomogą nam w uśmierzaniu bólu. Jednak gdy pojawił się u nas silny ból barku i nie możemy czekać – jaki lekarz będzie w stanie nam pomóc?

    • Ortopeda będzie najwłaściwszym wyborem, gdy bark boli na skutek urazu mechanicznego.
    • Reumatolog z kolei pomoże, jeśli ból nie pochodzi od urazu i istnieje prawdopodobieństwo, że jest spowodowany przez stawy.
    • Specjalista rehabilitacji medycznej – jeśli problem będzie zdiagnozowany, najprawdopodobniej przyda się właśnie wizyta u tego typu specjalisty. Pod jego okiem zostanie przeprowadzona rehabilitacja, mająca na celu przywrócenie sprawności barku.

    Jakie badania mięśni w okolicy barków wykonać?

    Aby dowiedzieć się, co dokładnie powoduje ból, należy wykonać odpowiednie badania.

    • USG barku (USG mięśnia barkowego) – pozwala określić zakres uszkodzeń pourazowych.
    • Do podstawowych badań należy też RTG barku i tomografia barku. Rentgen łatwo pokazuje wszystkie uszkodzenia – złamania, zwichnięcia i tak dalej. Z kolei tomografia barku ukazuje również stan tkanek miękkich – w tym mięśni.
    • Ważne badania to także MRI, czyli rezonans magnetyczny barku. Ukazuje tak struktury kostne, jak i stan tkanek miękkich. Rezonans barku przeprowadza się, gdy trzeba zaplanować na przykład przebieg operacji. Czasami ból i uraz są tak dotkliwe, że to konieczne.
    • Istotne jest także badanie przewodnictwa nerwowego. To ważne badanie, które sprawdza stan nerwów obwodowych i pokazuje ich ewentualne uszkodzenia.

    Specjalistyczne leczenie barku i zalecenia przy poważniejszych dolegliwościach

    W niektórych przypadkach – gdy uraz jest poważniejszy – po wizycie u specjalisty możemy otrzymać zalecenia do odpowiedniego typu profilaktyki i leczenia przy użyciu zewnętrznych metodologii. Specjalista może zlecić następujące metody leczenia:

    • fizjoterapia barku – to rodzaj rehabilitacji, którego celem jest przywrócenie sprawności barku. Rodzajem rehabilitacji jest także kinezyterapia, czyli forma leczenia ruchem, przez gimnastykę.
    • usztywniacz na bark – unieruchomienie barku ma na celu ograniczenie powstawania dalszych urazów czy odkształceń. Do czasu zagojenia na przykład rany po operacji, bark jest wówczas usztywniony, by rana się zrosła.
    • orteza na bark – orteza jest rodzajem usztywniacza, który może mieć formę sztywną, półsztywną lub miękką. To urządzenie ortopedyczne, stabilizujące. Orteza barku używana jest po operacji i zwichnięciach. Najpopularniejszym jej typem jest Dessault, czyli kamizelka stawu barkowego, stosowana przy urazach barku i obojczyka.
    • zastrzyk w bark – to alternatywa dla innych form leczenia, jednak będąca ostatecznością. Zastrzyki na bolący bark są przepisywane przez lekarza specjalistę, gdy inne rodzaje leczenia nie przyniosą pożądanych rezultatów.

    Ból mięśni barku – podsumowanie

    Silny ból barku, który utrzymuje się przez dłuższy czas to powód, by zgłosić się do lekarza. Jednak pieczenie czy kłucie w barku nie musi wcale oznaczać niczego poważnego. W 95% przypadków bolące barki można leczyć przy użyciu dobrych maści i zmiany niektórych nawyków. Na pewno trzeba więcej się gimnastykować (koniecznie z wcześniejszą rozgrzewką) i unikać długotrwałego wykonywania tego samego ruchu. Gdy boli bark, a nie jest to skutek poważniejszego urazu, warto zacząć od leczenia domowego. W niektórych przypadkach – gdy maści i ćwiczenia nie działają – trzeba udać się do lekarza i zrobić badania, a następnie rozpocząć odpowiednie leczenie. Warto jeszcze wspomnieć o sytuacji, gdy pojawia się ból barku w ciąży. Nie ma powodu do niepokoju, gdyż może to być wynik zwiększającego się obciążenia kręgosłupa. Na pewno lepiej zgłosić dolegliwości lekarzowi, ale nie należy się przesadnie obawiać.

    Źródła:
    1. Recepta na ból: Jak diagnozować i leczyć chroniczny ból bez interwencji chirurgicznej, Mitchell Yass, Illuminatio, 2016, ISBN: 8365442884, 9788365442888
    2. Shoulder Pain: New Insights for the Healthcare Professional: 2013 Edition: ScholarlyPaper, Q. Ashton Acton, PhD, ScholarlyEditions, 2013, ISBN: 148166204X, 9781481662048

    6 myśli nt. „Ból barku – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na urazy i bolące mięśnie barku

    1. Katty90

      Cześć. Po ostatnich ćwiczenia z kettlem odczuwam mega niefajny dyskomfort w okolicach barku, właściwie to czuję ból mięśni w obydwu ramionach. Przyczyną chyba jest właśnie przeciążenie, staram się przeczekać parę dni i nie nadwyrężać zbytnio ramienia. Piszę, bo chciałabym dowiedzieć się, czy ktoś miał podobny problem i czy minęło to samoistnie? Niestety obecnie nie mogę dostać się do fizjoterapeuty, więc chyba nic innego mi nie pozostaje jak czekać…

      1. trener Kamil A.

        …żebym zliczył wszystkie razy, gdy przeciążyłem sobie bark.
        Pewnie, że może minąć samoistnie, szczególnie, że ćwiczysz z kettlem. Tu swoją drogą ktoś powinien cię nadzorować… kettlem też można zrobić sobie krzywdę i nie mówię tu o zrzuceniu go na stopę. 😛
        Musisz obserwować ból, ale nie zostawiać go samemu sobie. Bez recepty możesz kupić wiele świetnych maści na ból mięśni (ale działają też głębiej). Pierwsza z brzegu (aczkolwiek nie ukrywam, że najczęściej polecam ją swoim podopiecznym, chyba czas brać za to pieniądz he) https://harpagonforte.pl/. Powiem szczerze, że wreszcie coś innego, bo jest naturalna. Sam trzymam zawsze w torbie na siłownie i w samochodzie, zawsze mogę na niej polegać. Szybko się wchłania i nie ma zapachu (łagodnie mówiąc) typowego dla maści końskiej.

        1. feliska 28

          Używanie maści końskiej latem, przez ten zapach jest koszmarem. Nie dość, że ludzie się za Tobą oglądają to jeszcze cała się od niej lepisz.
          Z Harpagonem tego nie ma, co w nim uwielbiam. Mogę nadal użyć perfum i nie śmierdzę jak apteczka.

    2. Rutka:)

      Apap thermal to plaster na brzuch? Nie, na inne części ciała też!
      Testowałam je ponad miesiąc temu. Byłam zachwycona, że wreszcie nie muszę obciążać wątroby. Jestem zwolenniczką wszelkich maści, ale plastrów do tej pory nie próbowałam – nie wiedziałam z tym to się je.
      Podpaliłam się za szybko tymi plastrami, przykleiłam od razu na bark, który dzień wcześniej nadwyrężyłam po grze w squasha.
      Trzymałam parę godzin (8 to było dla mnie za dużo) – miałam okropnie wysuszoną skórę tam, gdzie znajdował się plaster, do tego zaczerwieniona, piekąca…
      Może to moja skóra, bo w większości opinie ma bardzo ok. Nie polecam kobietom, które mają wrażliwą skórę.
      Szkoda, bo zapowiadał się obiecująco…

      1. romanowska_o

        Moja mama też dostała uczulenia. To starsza osoba, więc skóra jest raczej wiotka, ale jak jesteś młoda i jest bardzo wrażliwa to podrażni tak samo. Też bardzo się cieszyłam, że wreszcie matula nie musi obciążać się dodatkowo paracetamolem w tabletkach, bo lata już nie te i każdy silniejszy lek może uszkodzić jej wątrobę.

    Dodaj komentarz